Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jak to jest w końcu z tymi kablami pod panelami podłogowymi? Można zastosować zwykłe zamiast Woodtec? To będzie dużo gorzej?
Można stosowac, ale w wylewce. Nie ma to znaczenia - jak Pan chce miec stałą temperaturę . Różnica jest gdy wprowadzamy programowanie - obniżki gdy nikogo nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe własnoręcznie ułożone w kleju pod kaflami albo w górnej części wylewki pod panele będą najtańsze i najlepsze.

 

A masz jakiś sposób na układanie tego w górnej części wylewki, bo ja nijak sobie tego nie wyobrażam? PEX jest sztywny i można zrobić dystanse co kawałek, ale kabel?

 

Co do temperatury, to może być stała w ciągu całego dnia, a obniżka nocna żeby się lepiej spało. To nie jest szybka zmiana, więc powinno raczej działać.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś sposób na układanie tego w górnej części wylewki, bo ja nijak sobie tego nie wyobrażam? PEX jest sztywny i można zrobić dystanse co kawałek, ale kabel?

 

Co do temperatury, to może być stała w ciągu całego dnia, a obniżka nocna żeby się lepiej spało. To nie jest szybka zmiana, więc powinno raczej działać.

Jeżeli ma Pan płytę fundamentową (20cm zbrojonego betonu) i minimalną izolację (0.1W/m2 xK podłoga ściana dach) bez mostków termicznych - to o dobowej regulacji płytą Pan zapomni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma Pan płytę fundamentową (20cm zbrojonego betonu) i minimalną izolację (0.1W/m2 xK podłoga ściana dach) bez mostków termicznych - to o dobowej regulacji płytą Pan zapomni.

 

Nie mam, bo mam ławy - już o tym pisałem kilka razy. A teraz myślę o wylewce anhydrytowej, tylko się muszę zorientować, czy to można dawać na 30cm styropianu - czy nie pęknie jak będzie z 2-3cm tylko. Wtedy bezwładność będzie mała.

 

Szczerze powiedziawszy już całkiem zgłupiałem i nie wiem co mam robić. Może by się jaki odpoczynek psychiczny przydał. Kiedy są jakie święta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnie 2 strony ręce opadają jak gnieciecie te opisy suchego powietrza.

 

1. jeśli na zewnątrz jest -5 i jest 99% wilgotności to w +20 to powietrze ma ile ? 20% pewnie i to nie.

To teraz jak się wentyluje to jeśli w mieszkaniu jest 40% wilgotności i 20st to wprowadzenie powietrza

które jest 2x mniej nasycone parą powoduje spadek % ogólnie w budynku.

 

Następna kwestia każde ogrzewanie pompuje pojemność powietrza na parę wodną i też spada względna wilgotność .. przy +50 st powietrze ma

nadal 5 gram pary wodnej .. ale procentowo w odniesieniu do 50st jest to ile ? 20 %

i 50st plus 10-20% wilgotności powoduje znaczną różnicę ciśnień pary wodnej, przez łatwiej wszystko wysusza np śluzówki nosa.

 

I głównym sprawcą stanu np zagrzybienia w domu jest niski stopień wymiany powietrza i zimne przegrody = grzyb.

lub intensywne wietrzenie i grzanie przez co w starych domach z oknami robionymi wilgotność sięga 20% ale dzięki temu nie ma grzybów.

Bo stężenie pary wodnej jest tak niskie że musiało by być -3 st na powierzchni aby się para wodna kondensowała.

 

Teraz jak buractwo i czereśniactwo do tego podchodzi .. okna plastikowe bo stare no cóż były nieszczelne

i nagle ściany się duszą ... nie oddychają ponieważ w narożnikach grzyby później coraz dalej i dalej grzyb.

No malujemy wapnem ściany niech oddychają i tak nie będą oddychać ponieważ o kondensacji decyduje temp powierzchni ściany i zawartość pary wodnej w powietrzu, ale czereśniak nie rozszczelni okien ... bo to ściana ma oddychać.

 

Kolejnym etapem czereśniactwa jest izolacja 10cm i na plackach .. i szczelina pod izolacją .. ma oddcyhać ... buractwo tak sobie myśli

super .. tylko para wodna sobie przeszła przez ścianę i nagle zimno bo izolacja nie spełnia zadania ..

i sruuu niagara po ścianie .. ale czereśniactwo i buractwo to wywęszyli i opowiadają iż klejenie na plackach jest cacy ponieważ

woda z kondesnacji może spływać ...

nic tylko buractwu pogratulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gentoox, cos w tym jednak jest, bo jesli jest mi w salonie "niekomfortowo" bo sterownik czeka az temp spadnie ponizej histerezy i chcialbym "Tylko troche" doladowac salon to robie to klima kosztem 0,2-0,5 kWh i jest super cieplo, zeby wygrzac wylewke i odczuc to cieplo na sobie to dosyc, ze musze poczekac to jeszcze pojdzie na to przynajmniej m3 gazu, czyli 10 kWh..., przy okazji kazda godzina pracy podlogowki to 0,1 kWh na sama pompe obiegowa, to mi z 1 godziny pracy takiej pompki chodzi klima 10 minut :)

 

Widzisz miloszenko, ale pełna zgoda z tym co piszesz o dogrzaniu klimą, ale "ON" (Osobnik N.... - niech sobie każdy dopisze co chce) instaluje te 100W/m2 kabli w domku o obciążeniu maks 20W/m2 TYLKO do precyzyjnego sterowania temperaturą do 0,1stC - gdzie tu ekonomia??? Komfort - pewnie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz miloszenko, ale pełna zgoda z tym co piszesz o dogrzaniu klimą, ale "ON" (Osobnik N.... - niech sobie każdy dopisze co chce) instaluje te 100W/m2 kabli w domku o obciążeniu maks 20W/m2 TYLKO do precyzyjnego sterowania temperaturą do 0,1stC - gdzie tu ekonomia??? Komfort - pewnie tak
Komfort sterowania temperaturą do 0,1 st... :) Jaja, bo Wielkanoc. Kto to zauważy? Najebać kabli, do tego klimę, wydać kupę kasy i nie korzystać z tego bo dom pasywny. Sklepikarz ręce zaciera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła przez izolację są zawsze w funkcji lambdy i różnicy temperatur.Doświadczenia forumowiczów mówią,że gradient jest tym niższy im jest mniejsza grubość izolacji ale to przekłada się na 100/grubość x lambda. Nie oznacza,że im cieniej tym lepiej . Potrzebne by były wyniki badań gradientu w warunkach pospólki w przedziale grubości izolacji od np.5cm do 30cm.

Z tego co koledzy piszą grubość 30cm ,oznacza +8oC pod izolacją,a przy 10cm,18oC. Różnica strat w praktyce pomijalna. W niektórych przypadkach 30cm będzie generowało większe straty niż przy mniejszych grubościach izolacji..Absurdalna sytuacja.Grubsza izolacja może powodować większe straty.

Problem jest w tym ,że nikt tego nie bada,bo uznano,że pod domem jest +/-8oC a real pokazuje że jest inaczej.

Stąd też Szanownemu TB i kszhu wychodzi,że min.30cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie będzie,bo o domki nie chodzi a o wyprzedaż zalegającego w magazynie towaru.:D

Tak przy okazji teorii TB ,odnośnie GWC i jego bezsensowności.Podgrzanie powietrza w GWC(100m3) z temp.-2oC do +2oC kosztuje 0,41kWh a podgrzanie tej samej ilości o tą samą różnicę temp . z +2oC do +6oC kosztuje 0,14kWh. No ale GWC sensu nie ma wg.TB,propagatora ,,energooszczędności" ale inaczej .GWC nie sprzeda ale centralę reku i owszem.Ot taka filozofia pokrętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...