Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaraz się dowiesz, że w największe mrozy (poniżej minus 15) to cudo nie zadziała a oszczędności przez pozostałą część sezonu nie ma znaczenia:-)

 

Ponoć to działa, ale doświadczenia mieszkających w domach z ogrzewaniem nadmuchowym wskazują na "wicher w domu", głośną pracę i relatywnie suche powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła przez izolację są zawsze w funkcji lambdy i różnicy temperatur.

 

Nie do końca prawda. Jest jeszcze opór gruntu/powietrza. Bez jego uwzględnienia bzdury wychodzą (np. dla przegrody z 1mm blachy).

 

Spokojnie, domki są a będzie ich coraz więcej chociaż byś walczył z nimi na forum do końca swoich dni.

Poszukaj użytkownika jbloch, ma 45cm w posadzce.

 

Z tego co pamiętam, to dał tyle bo mu się piachu nie chciało sypać a styro miał tani. Gdy pospółka kosztuje 50zł netto / kubik z transportem, to sam bym się zastanawiał czy nie warto ładować 40-50cm taniego (150zł brutto/m3) styro, bo to samemu można ułożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć to działa, ale doświadczenia mieszkających w domach z ogrzewaniem nadmuchowym wskazują na "wicher w domu", głośną pracę i relatywnie suche powietrze.
Szanowny Panie - są firmy co łączą wentylację z ogrzewaniem, To pierwszy błąd Drugi - strumień powietrza do ogrzewania zależy od potrzeb - w domu izolowanym są one niewielkie więc nic się nie odczuwa. Dalej - ogrzewanie konwekcyjnymi grzejnikami też jest ogrzewaniem nadmuchowym i mają je miliony - nie słyszałem by ktoś narzekał.

I na koniec - strumień powietrza przy ogrzewaniu czy chłodzeniu nadmuchowym - jest podobny do wentylacyjnego a często mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś w stanie policzyć jaka grubość jest ekonomicznie uzasadniona?

Ekonomiczną grubośc izolacji określił w 1990 prof Krzysztof Żmijewski - Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie . Najekonomiczniejsze są domy poniżej 30kWh/m2 czyli 0.1W/m2 xK

A tak to HenoK przedstawił

schematystr19ekonom340.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A tak to HenoK przedstawił

Jak na dłoni widać dlaczego powstała norma NF40. To dom który ma bardzo małe koszty ogólne a jest, co tu gadać dużo bardziej komfortowy w stosunku do pasywnego. Mniejsze są wymagania odnośnie szczelności, uzysków słonecznych itp. Można odpalić kominek, otworzyć okno. Tak jak już wielokrotnie pisałem to w tej chwili najrozsądniejszy wybór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domki są i kolejne się budują ale na szczęście nie ma obowiązku raportowania ich na forum.

Ale fakt, że masz ogromny wkład w te strony paplaniny.

To nawet trudno nazwa "obowiązkiem" . Inwestorzy po prostu nie zgadzają się podawanie ich danych.

Na projekcie domu (0.08W/m2xK podłoga ściana dach) , który umieścił tu Szanowny kszu, musiał zamac dane inwestora. Ja też kiedyś podałem projektantów i adres inwestycji - JBZ i inni zaatakowali pracownię architektoniczną w niewybredny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet trudno nazwa "obowiązkiem" . Inwestorzy po prostu nie zgadzają się podawanie ich danych.

Na projekcie domu (0.08W/m2xK podłoga ściana dach) , który umieścił tu Szanowny kszu, musiał zamac dane inwestora. Ja też kiedyś podałem projektantów i adres inwestycji - JBZ i inni zaatakowali pracownię architektoniczną w niewybredny sposób.

Mówisz misiu o tym: projekcie?

pasywny.jpg

W dachu nie ma nawet U przewidzianego normą NF 15 więc na miano pasywnego nie zasługuje. Do tego popełniono kardynalny błąd dając na dachu papę od strony zewnętrznej bez wentylacji pod nią. Pod podłogą za to 40 cm drogiego XPS dającego śladowe oszczędności. Klasyczny przykład jak matolstwo i brak wiedzy przekłada się na nieuzasadnione koszty. Najwyraźniej "Dom pasywny by Brzęczkowski". :D:D:D. Ani tani ani pasywny.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to dom widmo z 18cm w posadzce, o którym w kółko w każdym temacie bzdurzy nydar już na miano pasywnego zasługuje. Nie ważne, że nie ma żadnych info o przegrodach, stratach i nic się kupy nie trzyma ale ważne, że to nie TB.

Ot obiektywizm.

Niedługo Pan się dowie czytając tych co ja ignoruje, że NF 15 było zanim zacząłem się tym zajmowac a izolacje ściągnąłem od szwedów !! Mało tego - widział Pan kiedyś dom NF 15? ... ja też nie. I nie zobaczy Pan. To będzie jak z Green Power!

Biznes idzie w parze z pisaniem o energooszczędności, z działaniem na rzecz... a nie z likwidacją sprzedaży nośników !!Tu nie chodzi o to by złapac króliczka a by go gonic! Podobnie jest z Passivhaus Institut w Darmstadt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to dom widmo z 18cm w posadzce, o którym w kółko w każdym temacie bzdurzy nydar już na miano pasywnego zasługuje. Nie ważne, że nie ma żadnych info o przegrodach, stratach i nic się kupy nie trzyma ale ważne, że to nie TB.

Ot obiektywizm.

 

Na razie dotarliśmy do posadzki i budowa mojej posadzki jest doskonale tobie znana. Dla przypomnienia .od początku marca ogrzewanie wyłączone a temp. posadzki to 20-21 oC a chudziaka 15,5 oC nadal jak dzwon.

Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...