Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie do końca prawda. Jest jeszcze opór gruntu/powietrza. Bez jego uwzględnienia bzdury wychodzą (np. dla przegrody z 1mm blachy).

 

 

Mówię o czystym przewodzeniu. Nie o temp. powietrza nad posadzką a o temp. wierzchniej warstwy posadzki i temp. spodniej warstwy chudziaka. Straty w takim przypadku to suma oporów posadzki anhydrytowej 5cm,18cm styropianu,10cm chudziaka ,lambdy i temp. 15,5/20-21oC. Nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Passivhaus Institut mówi, że ich "standard" nie jest nawet w UE żadnym standardem ponieważ zupełnie inaczej wygląda budowa takiego domu w Finlandii (5.000 stopniodni), inaczej w Niemczech (2.750 stopniodni) a inaczej w Portugalii (800 stopniodni) gdzie wybudować "standard passivhaus" jest najłatwiej i najtaniej.
Wliczy się do bilansu chłodzenie i się wszystko wyrówna - izolacja w każdym przypadku będzie jak znalazł. I będzie jednolity standard !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nigdy nie będzie jednolity. My mamy gradient dochodzący powyżej 40oC a oni 10-15oC." ,, Z wyższą temp. o wiele łatwiej sobie poradzić jak z niższą."

 

Moc świąt. Alleluja.:D

Od tego jest izolacja - ona wszystko ujednolica ! A tam gdzie brak zim, sporo kWh idzie na chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego jest izolacja - ona wszystko ujednolica ! A tam gdzie brak zim, sporo kWh idzie na chłodzenie.

 

Zgadza się tyle,że izolacja nie wie czy jest zimno czy ciepło.Ona rozpoznaje gradient.Jak wynosi latem w Portugalii 10-15oC ,to wymaga innej grubości jak u nas gdy przekracza 40oC.

Inną sprawą jest rodzaj izolacji ,jej ciepło właściwe i efekt przesunięcia fazowego ,co dla styropianu jest żenująco niekorzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Nie ma znaczenia,że dach rozgrzewa się do 80oC, nie ma znaczenia,że ściany rozgrzewają się do przeszło 50oC. Ty wypowiadasz się o domach energooszczędnych ,nie mając pojęcia w czym tkwią problemy,a o tym jak je rozwiązać to nie wiesz za dużo, bo nie pasują do oficjalnych norm.Normy są dla normalnych domów. Dom pasywny może być wentylowany dmuchawami komputerowymi przy WW ,ale to jest poza twoim zasięgiem poznawczym(2-3 W/h)

Dom pasywny może być ogrzewany mocą suszarki ,tyle,że nie rozprowadzanej jak w tradycyjnym domu ,ale to jest poza twoim zasięgiem poznawczym.

Dom pasywny może pasywnie chłodzić poddasze,mimo,że wierzchnia strona dachu ma 80oC w lipcu,ale to jest poza twoim zasięgiem poznawczym Itd,Itd.

Ty wierzysz w 30-40cm pod posadzką i rekuperator jako zbawiciel energooszczędności . Ja twierdzę,że w dobie domów pasywnych rekuperator jest złem ,powodującym chęć posiadania kabli o niebywałej mocy w posadzce i dodatkowych źródeł energii ciepła. Dom pasywny generuje ciepło odpadowe przekraczające jego możliwości wykorzystania,ale to jest poza twoim zasięgiem poznawczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ,nie pozostaje nic innego ,aby ktoś trzeci ,policzył ile energii niesie 100kg/h powietrza wentylacyjnego i kilka m3 szarej wody /m-c. Dla domu zużywającego 10Wh/m2 to jest energia w nadmiarze.Dom zero energetyczny w sensie CO jest bliżej niż pozwala na to twoja możliwość poznawcza.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ,nie pozostaje nic innego ,aby ktoś trzeci ,policzył ile energii niesie 100kg/h powietrza wentylacyjnego i kilka m3 szarej wody /m-c. Dla domu zużywającego 10Wh/m2 to jest energia w nadmiarze.Dom zero energetyczny w sensie CO jest bliżej niż pozwala na to twoja możliwość poznawcza.:D
Osobiście wolę pisac nie o energii "niesionej" a o tanim jej wykorzystaniu. Po co mi podgrzewanie powietrza w GWC jak potem to idzie na 35m2 wymiennika i o tyle co je podgrzałem w gwc cieplejsze będzie na wyrzutni.

Po co mi odzysk ciepła ze ścieków gdy dom jest energooszczędny a więc i oszczędza wodę. Poza tym ta woda ogrzewana jest z zasobnika z pompą ciepła. Po co mi grzanie domem gruntu, by gwc miał zimą wyższą temperaturę. Po co mi takie działania, które nie dają efektu końcowego - jakim jest komfortowy dom 15kWh/m2?

Wszystko było już próbowane i przerabiane - a faktyczne efekty daje skuteczna izolacja i precyzyjny tani system ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu.

Szanowny Panie nydar - montuje Pan Swoje rozwiąznia innym? Pytam, bo jakoś tak się składa, że gdy coś robimy sobie mamy bardzo mało krytycyzmu. Natomiast inwestor, który płaci zupełnie inaczej ocenia zużycie, komfort i wyklucza jakąkolwiek obsługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słaby powód przepłacać prawie 3 razy.

 

To nie jest przepłacanie. W końcu porównuję piasek do styro. Zamiana piasku na styro powoduje, że cena 1m3 styro pomniejszam o cenę 1m3 nie licząc, że pracy przy zasypywaniu fundamentów pospółką i jej zagęszczanie, która jest droższa od układania styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Po co mi podgrzewanie powietrza w GWC jak potem to idzie na 35m2 wymiennika i o tyle co je podgrzałem w gwc cieplejsze będzie na wyrzutni."

Zaczął bym się zastanawiać ,po co mi ten wymiennik,skoro podgrzanie powietrza z -2oC do +2oC ,kosztuje 0,41kWh a podgrzanie o ten sam gradient w dodatnich temp. tylko 0,14kWh.Piszę o 100m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Po co mi podgrzewanie powietrza w GWC jak potem to idzie na 35m2 wymiennika i o tyle co je podgrzałem w gwc cieplejsze będzie na wyrzutni."

Zaczął bym się zastanawiać ,po co mi ten wymiennik,skoro podgrzanie powietrza z -2oC do +2oC ,kosztuje 0,41kWh a podgrzanie o ten sam gradient w dodatnich temp. tylko 0,14kWh.Piszę o 100m3/h.

 

Nydar POKAŻ, że to działa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, jacy Wy wszyscy jesteście naiwni. Brzęczkowski prawie miesiąc wcześniej założył temat „Jak prosto iwybudować do zużywający poniżej 10kWh/m2 rocznie”

http://www.forumbudowlane.pl/vt/41235/0/jak-prosto-iwybudowac-do-zuzywajacy-ponizej-10kwh-m2-rocznie

• Tu natomiast jest temat” Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie”

• Na pierwszych stronach tych tematów jest założenie, poczytajcie. Tam, tematem się nikt tak nie podniecał, to martwy tam temat, tu natomiast wielu zachowuje się tak jakby pisanie w temacie to ich powinnością narodową.

• Ani tam, ani tu nie znalazłem odpowiedzi: jakie tanie, jakie komfortowe.o prostocie nie wspomnę

• Za to koronnym stwierdzeniem tam i tu to 30, 40 cm do ziemi, reszta byle przyzwoicie. Natomiast jeszcze nikt nie dał tu twierdzącej odpowiedzi jakie będą straty przy 10, 20, 30, 40 cm do gruntu przy referencyjnych warunkach.

Pewnie przez analogie nie ważne jak ściany ale żeby bylo "0" to trzeba w grunt dać 50cm.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, jacy Wy wszyscy jesteście naiwni. Brzęczkowski prawie miesiąc wcześniej założył temat „Jak prosto iwybudować do zużywający poniżej 10kWh/m2 rocznie”

http://www.forumbudowlane.pl/vt/41235/0/jak-prosto-iwybudowac-do-zuzywajacy-ponizej-10kwh-m2-rocznie

• Tu natomiast jest temat” Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie”

• Na pierwszych stronach tych tematów jest założenie, poczytajcie. Tam, tematem się nikt tak nie podniecał, to martwy tam temat, tu natomiast wielu zachowuje się tak jakby pisanie w temacie to ich powinnością narodową.

• Ani tam, ani tu nie znalazłem odpowiedzi: jakie tanie, jakie komfortowe.o prostocie nie wspomnę

• Za to koronnym stwierdzeniem tam i tu to 30, 40 cm do ziemi, reszta byle przyzwoicie. Natomiast jeszcze nikt nie dał tu twierdzącej odpowiedzi jakie będą straty przy 10, 20, 30, 40 cm do gruntu przy referencyjnych warunkach.

Pewnie przez analogie nie ważne jak ściany ale żeby bylo "0" to trzeba w grunt dać 50cm.

 

Na razie jesteśmy na etapie fundamentów .Może na 1600 stronie zaczniemy o ścianach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-2oC do +2oC ,kosztuje 0,41kWh a podgrzanie o ten sam gradient w dodatnich temp. tylko 0,14kWh.Piszę o 100m3/h.
Pan to poważnie pisze? 100m3/h ogrza o 4st. to 0.41kWh? - trochę Pan przesadził.

Poza tym odzysk ciepła na wymienniku (RS 160 ma 35m2 i kosztuje 160euro) to nie ogrzewanie!

Jeszcze raz napiszę, podgrzewanie powietrza przed współczesnymi, dobrymi wymiennikami powoduje, że cieplejsze powietrze wyrzucamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...