Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Na targach Hitachi prezentował pompę do -36st. C z COP 6,16 - to zasługa bardzo oszczędnych i sprawnych sprężarek."

 

 

Myśli Pan,że jest możliwy COP 6,16 przy -36/+40? Trąci czarami.

Czynnik wrze w -36 st. więc tu problemu nie ma.

a teraz Pan raczy policzy -

Ma Pan tradycyjny układ ze sprężarką AC - ON/OF który z 1kWh daje 3.3 kWh . Zostawia Pan wszystko poza sprężarką - wymienia Pan ją na DC z modulowaną ciągłą pracą - mniejsze zużycie i brak dużych poborów na rozruch. Technologia nowych sprężarek pozwala Panu wykona identyczne zadanie ale zużyje ona na to 0.5kWh - Jaki będzie COP?

Kolejna "hamulec" to praca sprężarki w bardzo niskich temperaturach. Ale to też jest technologia - poradzili sobie i z tym "hamulcem"

No i ostatni hamulec - Rozbuchany rynek starych pomp ciepła i centralnego ogrzewania ! Nowe pompy to dla nich tragedia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Problem tkwi w tym,że COP 6 jest możliwy przy Temp. DZ/GZ 55oC i to tylko teoretycznie.Poki co nie istnieją PC mający taki COP jak max.teoretyczny. Albo Hitachi kłamie albo Pan nie dopowiedział,że przy -36 oC,COP wyniesie 2 albo i mnjej.

Wniosek z tego taki,że im mniejsza różnica temp. miedzy DZ i GZ,tym COP korzystniejszy a to jest zielonym światłem dla GWC i zużytego powietrza.

O koszcie takich PC jak Hitachi z COP6,11 i pracy do -36oC ,Pan nie wspomina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Problem tkwi w tym,że COP 6 jest możliwy przy Temp. DZ/GZ 55oC i to tylko teoretycznie.Poki co nie istnieją PC mający taki COP jak max.teoretyczny. Albo Hitachi kłamie albo Pan nie dopowiedział,że przy -36 oC,COP wyniesie 2 albo i mnjej.

Wniosek z tego taki,że im mniejsza różnica temp. miedzy DZ i GZ,tym COP korzystniejszy a to jest zielonym światłem dla GWC i zużytego powietrza.

O koszcie takich PC jak Hitachi z COP6,11 i pracy do -36oC ,Pan nie wspomina .

Przecież to są pompy do ogrzewania bezpośredniego! GZ to temperatura pokojowa! Zawsze pisałem, że łączenie ogrzewania pomieszczeń i cwu w jednym to błąd!

Czy Hitachi kłamie... nie wiem, ale wiem, jak działa Toshiba i Mitsubishi i to to tańsze - przy -15 - z 1.5kW mamy 6kW. Warto kupi, by się przekonac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to są pompy do ogrzewania bezpośredniego! GZ to temperatura pokojowa! Zawsze pisałem, że łączenie ogrzewania pomieszczeń i cwu w jednym to błąd!

Czy Hitachi kłamie... nie wiem, ale wiem, jak działa Toshiba i Mitsubishi i to to tańsze - przy -15 - z 1.5kW mamy 6kW. Warto kupi, by się przekonac!

 

http://www.toshiba-hvac.pl/pliki/toshiba_cennik_2014_v7_net.pdf Myśli pan o tych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pan wyobraża sobie rozprowadzić ciepło przy pomocy takiej PC po kilku pomieszczeniach domu?
Używam kanałówek. Dorabiam do nich kolektor nawiewny i wywiewny . Tę pompę http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fplanetaklimata.com.ua%2Finstr%2FToshiba%2FToshiba_PKVP_Owner_Manual_Eng.pdf przerobiłem w mieszkaniu na kanałówkę, zmieniając obudowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://planetaklimata.com.ua/instr/Toshiba/Toshiba_PKVP_Owner_Manual_Eng.pdf Szanowny Panie nydar - tu ma Pan czytelniejsze dane

Z tych danych na stronie 30 wynika, że to urządzenie rzeczywiście ma pobór mocy 355W, jak podaje TB, ale w trybie chłodzenia.

Przy grzaniu zużywa już 440W (415W+25W). W trybie grzania ma moc grzewczą 2,5kW, co daje jej sprawność COP = 2500/440=5,68.

Całkiem niezły wynik, tylko trzeba jeszcze zajrzeć na stronę 31, gdzie podano warunki dla jakich urządzenie to osiąga takie COP.

Są to temperatura grzania (górnego źródła) 20 st. C i temperatura dolnego źródła + 7 st. C.

 

Na temat możliwych teoretycznie wartości COP można poczytać tutaj : http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a#Sprawno.C5.9B.C4.87

Zgodnie z podanym tam wzorem dla temperatury zewnętrznej -36 st. C i temperatury wewnętrznej +20 st. C otrzymamy COP=(273+20)/(20-(-36))=5,23.

Jest to wartość graniczna praktycznie niemożliwa do osiągnięcia.

Jeżeli uwzględnimy to, że musi istnieć różnica temperatur między powietrzem zewnętrznym i parownikiem oraz powietrzem wewnętrznym i skraplaczem (np. 5 st. C), to wynik będzie już znacznie gorszy COP=(273+20+5)/(20+5-(-36-5))=4,51.

Dalszym ograniczeniem są właściwości czynników chłodniczych, sprawność samych sprężarek, itp. W praktyce dla takich warunków granicą jest COP=2,0, albo jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kanałówek. Dorabiam do nich kolektor nawiewny i wywiewny . Tę pompę http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fplanetaklimata.com.ua%2Finstr%2FToshiba%2FToshiba_PKVP_Owner_Manual_Eng.pdf przerobiłem w mieszkaniu na kanałówkę, zmieniając obudowę.

 

No to mamy różny poziom odczuwania komfortu. Dla mnie komfort to cieplejsza od powietrza podłoga o 2-3oC a nie nadmuchy w pokojach .Stąd uważam za najbardziej dla mnie komfortową,PC będzie PC powietrze woda.Przy takim wyborze DZ z powietrza zużytego i częściowo z GWC ,uważam za najbardziej korzystny dla COP.

 

ps. proszę zapoznać się z obiegiem Carnota. Nikt Panu nie wciśnie COP 6 przy -36oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych danych na stronie 30 wynika, że to urządzenie rzeczywiście ma pobór mocy 355W, jak podaje TB, ale w trybie chłodzenia.

Przy grzaniu zużywa już 440W (415W+25W). W trybie grzania ma moc grzewczą 2,5kW, co daje jej sprawność COP = 2500/440=5,68.

Całkiem niezły wynik, tylko trzeba jeszcze zajrzeć na stronę 31, gdzie podano warunki dla jakich urządzenie to osiąga takie COP.

Są to temperatura grzania (górnego źródła) 20 st. C i temperatura dolnego źródła + 7 st. C.

 

Na temat możliwych teoretycznie wartości COP można poczytać tutaj : http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a#Sprawno.C5.9B.C4.87

Zgodnie z podanym tam wzorem dla temperatury zewnętrznej -36 st. C i temperatury wewnętrznej +20 st. C otrzymamy COP=(273+20)/(20-(-36))=5,23.

Jest to wartość graniczna praktycznie niemożliwa do osiągnięcia.

Jeżeli uwzględnimy to, że musi istnieć różnica temperatur między powietrzem zewnętrznym i parownikiem oraz powietrzem wewnętrznym i skraplaczem (np. 5 st. C), to wynik będzie już znacznie gorszy COP=(273+20+5)/(20+5-(-36-5))=4,51.

Dalszym ograniczeniem są właściwości czynników chłodniczych, sprawność samych sprężarek, itp. W praktyce dla takich warunków granicą jest COP=2,0, albo jeszcze mniej.

Wolę sprawdzic wszystko w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy również pamiętać o współczynniku doskonałości wobec obiegu Carnota,wynoszący obecnie ok. 50-60%.Jak producent podaje COP który jest równy lub większy od teoretycznego to takiemu producentowi należy powiedzieć dziękuję. Większość pisze że PC może pracować do -10 czy -15 ale COP podaje dla DZ +7oC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, jest info, ale tylko do -10oC. Przy -10oC i temp. wewn. +21oC grzeje z mocą 3,6kW pobierając 1,1kW, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

Defrost to 130W. Teraz pytanie jak długo trwa i co ile się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defrosty w dobrych PC wlanczaja sie wedlug potrzeb nie "czasowo"

M ma "stala" moc do -15* bo jest pierwotnie mocniejsza PC.

Kazda PC "powietrzna" ma spadek mocy i COP wraz z opadajaca temp.

 

Tu jedna z najmocniejszych PC.

http://docs.polarpumpen.se/produktblad/fujitsu-nocria.pdf

 

Tak czy inaczej... TB COP >6 przy -36* pokazuje jego "fachowosc"

Ale jak inspirujaca...

 

Co sądzisz o wykorzystaniu do PPC zużytego powietrza i GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni zużyte od świeżego zimą? tym że ma więcej gram wilgoci w m3 z domieszką innych związków. W porównaniu do świeżego majowego,niczym z wyjątkiem tych związków. Tyle,że pokutuje opinia o bezwzględnej konieczności rekuperatora. Ale jak mamy świeże o temp. +/-18oC ,to rekuperator zbędny.

No i mamy GWC z byle czego za grosze. Pompa potrzebuje X m3 /h ,to dajemy 25-30m3 /osobę o parametrach 22oC i 45% wilg. a reszta zGWC . Razem odpowiednia ilość m3/h i spora ilość pary wodnej. Stałe w miarę parametry,bez względu na to czy na zewnątrz -20 czy -2 ,czy plusowa. Idealne warunki dla PPC. COP nie zależny od warunków zewnętrznych.

 

ps. Jakby znalazł się producent chcący przetestować to chętnie służę chałupą. I zużyte mam i z GWC mam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni zużyte od świeżego zimą? tym że ma więcej gram wilgoci w m3 z domieszką innych związków. W porównaniu do świeżego majowego,niczym z wyjątkiem tych związków. Tyle,że pokutuje opinia o bezwzględnej konieczności rekuperatora. Ale jak mamy świeże o temp. +/-18oC ,to rekuperator zbędny.

No i mamy GWC z byle czego za grosze. Pompa potrzebuje X m3 /h ,to dajemy 25-30m3 /osobę o parametrach 22oC i 45% wilg. a reszta zGWC . Razem odpowiednia ilość m3/h i spora ilość pary wodnej. Stałe w miarę parametry,bez względu na to czy na zewnątrz -20 czy -2 ,czy plusowa. Idealne warunki dla PPC. COP nie zależny od warunków zewnętrznych.

 

ps. Jakby znalazł się producent chcący przetestować to chętnie służę chałupą. I zużyte mam i z GWC mam;)

Jak do tego podłączyć GWC ? Pompa mitsubishi.jpg

Drugie pytanie : PO CO? W Mitsu... powiedzieli mi, że efektywność spadnie i wentylator się przegrzeje. To jest przystosowane do niskich temperatur i efektywność przy -15 jest taka sama jak przy +7.

Jestem pierwszy, który dokopałby pompom ciepła - już 15 lat temu pisałem po doświadczeniach z pompami "Pompy ciepła - nie tędy droga" I dalej uważam stosowanie pomp ciepła do ogrzewania centralnego za skrajny brak wiedzy o budownictwie ( zresztą widać jaki poziom "wiedzy" reprezentują ci co je polecają) , ale nowe pompy do ogrzewania bezpośredniego, po obniżeniu temperatury GZ i dzięki nowym sprężarkom, nie tylko świetnie ogrzewają ale i chłodzą. A piszę tak, bo to sprawdziłem. A sprawdziłem, by i tym pompą dokopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni zużyte od świeżego zimą? tym że ma więcej gram wilgoci w m3 z domieszką innych związków. W porównaniu do świeżego majowego,niczym z wyjątkiem tych związków. Tyle,że pokutuje opinia o bezwzględnej konieczności rekuperatora. Ale jak mamy świeże o temp. +/-18oC ,to rekuperator zbędny.

No i mamy GWC z byle czego za grosze. Pompa potrzebuje X m3 /h ,to dajemy 25-30m3 /osobę o parametrach 22oC i 45% wilg. a reszta zGWC . Razem odpowiednia ilość m3/h i spora ilość pary wodnej. Stałe w miarę parametry,bez względu na to czy na zewnątrz -20 czy -2 ,czy plusowa. Idealne warunki dla PPC. COP nie zależny od warunków zewnętrznych.

 

Średnia temp. dla powietrza mieszanego 22oC z domu i 5oC z GWC wynosi 13,5oC.

Teraz sprawdź COP dla 13,5oC i COP dla 5oC i policz Ile zaoszczędzisz.

 

A teraz weź sobie reku p-p + odzysk ciepła w-w + PC CWU na wylocie z reku. Zauważ, że w tym przypadku jesteś do przodu o brak dedykowanego GWC.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie chodzi tylko o samo GWC, które chyba najłatwiej byłoby "podłączyć" - indywidualne GWC (bo nie te do domu) i w nim dodatkowy wentylator uruchamiany uruchomieniem PPCi.

Tu chodzi o to, że ktoś kto rzuca takie niesprawdzone pomysły aby PPCi zasilać zużytym powietrzem wentylacyjnym kompletnie nie myśli i nie kalkuluje.

A trzeba rozważyć m.in. to, że musi pogodzić ze sobą trzy źródła powietrza o przeróżnych parametrach:

- to z mieszkania w ilości zaledwie ~100m3/h, mniej więcej stałej temp., wilgotności i oporze,

- to z GWC w dowolnej ilości ale o zmiennej w zależności od temp. zewn. i pobieranej ilości temperaturze oraz o jakimś oporze (do zniwelowania przez dodatkowy wentylator - koszt plus sterowanie),

- to zewnętrzne wokół jednostki zewnętrznej o bardzo zmiennych parametrach ale o minimalnym oporze.

PPCi stale nie pracuje więc jak nie pracuje to wentylacyjne wyrzucamy - strata. PPCi ilościami z mieszkania się nie zadowoli a jak pociągnie tyle co może to mieszkanie się tak przewentyluje, że straty będą nie do odrobienia. Trzeba więc do tego mieszkaniowego, kiedy temp. wentylacyjnego > zewnętrznego, coś dodawać i to albo z GWC albo z zewnątrz gdy temp. zewn. > temp. z GWC. Pozostaje jeszcze niwelacja różnicy ciśnień z każdego ze źródeł, dodatkowy GWC, dogadanie się z PPCi i wiele, wiele innych problemów.

Wszystko do zrobienia ale nie będzie to na pewno tanie w wykonaniu i użytkowaniu więc kolejne straty trzeba dopisać do bilansu.

 

Dlatego dla mnie takie pisanie bzdurnych tez, bez w ogóle wstępnego rozważenia problemu, jest tylko nieudolną próbą zwrócenia na siebie uwagi.

Wolę nie pisać o kimś - Zadzwoniłem o 9-tej do mitsubishi i jeszcze raz potwierdzili - nie spada efektywność do 55st. między DZ a GZ . Przy ogrzewaniu bezpośrednim ( kanałówka, splity...) przy -15 st. C jest taka sama jak przy +7! Dając gwc na DZ - tracimy gwarancję i skracamy znacznie żywotność pompy. Po co kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...