Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

To jest najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza dla domowych kombinatorów.

Dlatego w kolejnym rurka do stałego odzysku z szarej wody oraz rekuperator... tymi ręcyma - wyjdzie taniej i lepiej (wczoraj dopiero się zorientowałem, że by-pass w requ to pół by-pass - nawiew by-passem, wywiew przez wymiennik i jego opór).

W zeszły sezonie grzewczym piszący na innym forum - montujący GWC - (posiadacz koparki ) Szanowny Bolsław - założył podlicznik na zasobnik z pompą ciepła do cwu - Ogrzanie do 55st.C m3 wody - wyszło 8 zł w sezonie grzewczym . Robienie gwc , by "zbić" to o złotówkę czy nawet 2 - jest sztuką dla sztuki - wolałbym już PV do tego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie, spadać może temperatura GZ, ale efektywność spadnie proporcjonalnie od temp. DZ

Znowu jakaś nowa fizyka sugerująca, że przy +7 i -15 urządzenie będzie dostarczało nam te same ilości energii przy tym samym przepływie powietrza a różnych temperaturach

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz tylko o COP (jak wielu tutaj) to jest on mniej więcej stały w całym zakresie.

Jeśli o mocy GZ to masz rację - spada.

Ale cop jest stosunkiem mocy włożonej do odebranej a jeżeli moc odebrana spada to i cop spada.

Tu mistrzowie nie popisaliście się nową jedynie słuszną fizyką.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy bym się cieszył, gdyby nie grzało przy - 15 jak przy +7 ale grzeje! i to jak!

Wystarczy kupić jednostkę i podlicznik ( moja toshiba największy chwilowy pobór miała 280W - więc do 450 przy grzaniu i 355 przy chłodzeniu jeszcze sporo zostało a -23st.C były!). - A nie wypisywać mądrości z palca wyssane. Ponieważ wiem jak to tanio grzeje i CHŁODZI - dlatego jestem przekonany o dużej przyszłości bezpośrednich pomp ciepła.

Kolejnym, choć tylko pośrednim dowodem, że to świetnie działa, jest atak na takie rozwiązania tych od pośredniego ogrzewania. Oni już wiedzą, że to jest lepsze od pomp ciepła do ogrzewania hydraulicznego i tańsze od najtańszego ogrzewania węglem! Widać strach w komentarzach i to mi się podoba!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odprężenia i rozluźnienia opinia Indiany o Brzeczkowskim:

Pan nie ma ani ćwierci ekipy montażowej, jedynie sprzedaje Pan monterom kanały, jak czasem im braknie i do porządnej hurtowni za daleko. A to różnica....

Żeby doradzać na forum, trzeba się znać na rzeczy, a mylenie rekuperatora z biegiem kominkowym z doprowadzeniem powietrza do kominka to przejaw kompletnego braku wiedzy na tematy wentylacyjne.

To z tematu o wentylacji w którym Brzęczkowski wypisuje bzdury, że głowa boli. A niby się na tym zna. "Ekipy montażowe Brzeczkowskiego" :D:D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj dopiero się zorientowałem, że by-pass w requ to pół by-pass - nawiew by-passem, wywiew przez wymiennik i jego opór

 

Dokładnie tak. Do tego w gorszej jakości centralach wentylacyjnych wymiennik przez jedną ze swoich ścianek potrafi podgrzać powietrze nawiewane. W twoim jan-gazie chyba też tak jest. Dlatego bypass centrali a nie samego reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie grzać, ale jak się ma licznik to widać że kW rosną ... nie ma nic za darmo utrzymanie temp GZ na poziomie +30 ...

kosztuje więcej od -15 ... niż od +7 i tyle po co to wałkować.

Dlaczego nie ma co wałkować, jak sprawdziłem - Pan kupi taki zestaw -

Mitsu....jpg I sprawdzi! Ja uważałem dokładnie jak Pan - ale sprawdziłem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczął bym się zastanawiać ,po co mi ten wymiennik,skoro podgrzanie powietrza z -2oC do +2oC ,kosztuje 0,41kWh a podgrzanie o ten sam gradient w dodatnich temp. tylko 0,14kWh.Piszę o 100m3/h.

Potwierdzam j/w

Tu sa opinie użytkujacych GWC z rekuperatorem

http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Artykuł nt "małżeństwa GWC z rekuperatorem"

http://taniaklima.pl/?p=p_6&sName=wspolpraca-rekuperatora-z-gwc-jak-to-pozenic-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy Szanownemu nydarowi o takie "potwierdzam" chodziło! Przytacza Pan fałszywe oświadczenia sanepidu, kupione artykuły o filtrowaniu bakterii przez żwir i jeszcze to : "Ogrzewanie wentylacją"... czy jest coś bardziej głupiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy Szanownemu nydarowi o takie "potwierdzam" chodziło! Przytacza Pan fałszywe oświadczenia sanepidu, kupione artykuły o filtrowaniu bakterii przez żwir i jeszcze to : "Ogrzewanie wentylacją"... czy jest coś bardziej głupiego?
No, no, to grubsza sprawa! "Fałszywe oświadczenia sanepidu". Bez dowodów to pomówienie. Ja bym szykował prawnika! Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz..Jak PPC napędzana z GWC i WM ,to zmienne warunki,niebezpiecznie i ogólnie grozi wybuchem . Ale jak napędzana powietrzem zewnętrznym w dzień gorącym w nocy zimnym ,o bardzo zmiennej wilgotności ,bo raz wyż,raz niż ,to dobrze . No i gigantyczne problemy ze sterowaniem. Ja to widzę tak. Powietrze zużyte w ilości ok.100kg/h oraz powietrze z GWC w ilości takiej aby dwie strugi odpowiadały zapotrzebowaniu PPC. Powietrze do PPC dostarczane jest ciągle bez przerw. PPC dobieram tak by 200m3/ h było dla PPC optymalną ilością. Wentylator z PPC wyłączony ponieważ zużyte powietrze i tak tłoczy inst. wentylacyjna ,a GWC ma też swój wentylator dostosowany do oporów . Wystarcza w takim układzie tania PPC która dysponuje zawsze dodatnią temperaturą, bez odszraniania,bez wspierania pracy grzałką .Jedno urządzenie dla CO i CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz..Jak PPC napędzana z GWC i WM ,to zmienne warunki,niebezpiecznie i ogólnie grozi wybuchem . Ale jak napędzana powietrzem zewnętrznym w dzień gorącym w nocy zimnym ,o bardzo zmiennej wilgotności ,bo raz wyż,raz niż ,to dobrze . No i gigantyczne problemy ze sterowaniem. Ja to widzę tak. Powietrze zużyte w ilości ok.100kg/h oraz powietrze z GWC w ilości takiej aby dwie strugi odpowiadały zapotrzebowaniu PPC. Powietrze do PPC dostarczane jest ciągle bez przerw. PPC dobieram tak by 200m3/ h było dla PPC optymalną ilością. Wentylator z PPC wyłączony ponieważ zużyte powietrze i tak tłoczy inst. wentylacyjna ,a GWC ma też swój wentylator dostosowany do oporów . Wystarcza w takim układzie tania PPC która dysponuje zawsze dodatnią temperaturą, bez odszraniania,bez wspierania pracy grzałką .Jedno urządzenie dla CO i CWU.

 

Moim zdaniem wrzucanie PPC szeregowo na wyrzutnię z reku jest niekorzystne, bo daje dodatkowe opory. Wystarczy wstawić trójnik i zasilać PPC odnogą z tej wyrzutni. Coś takiego:

reku plus evo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/jak-nie-zostac-niewolnikiem-wlasnej-instalacji-hvac/

 

Jak przy centrali jesteśmy, to kolejnym pomysłem jest kierowanie powietrza z centrali wentylacyjnej na agregat powietrznej pompy ciepła.

250m3/h, kiedy agregat potrzebuje 15x tyle. Też można.

- See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/jak-nie-zostac-niewolnikiem-wlasnej-instalacji-hvac/#sthash.uaHjcAiI.dpuf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało, co z resztą?

 

Zwiększyć ilość domowników, aby suma strumienia powietrza nawiewanego per osoba x ilość osób była równa ilości powietrza potrzebnego do PC CWU ;)

 

A tak poważnie, to załóżmy że wyrzucasz 150m3/h, a pompka potrzebuje 200m3/h. Te brakujące zaciągnie sobie z zewnątrz i podmiesza z wyrzucanym w reku. Dojdzie do sytuacji, gdzie wyrzutnia z reku będzie czerpnią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak prosto bo jest jeszcze różnica ciśnień, której nie zbilansujesz ot tak więc albo w domu zrobisz przeciąg albo zarżniesz pompę albo wszystko będziesz ciągnął z zewnątrz.

 

Przede wszystkim, na wyrzutni z reku będzie pracował dedykowany wentylator, niezależny od tego z CWU. Dzięki temu, PC bedzie podbierała "swoje". Nie sądzę, że dojdzie do zaciągania powietrza z domu, ponieważ łatwiej będzie dobrać z zewnątrz (brak oporów).

 

- co z sytuacją gdy na zewnątrz jest cieplejsze niż to z requ,

 

A kiedy tak będzie ? Chyba tylko w upały. Ale wtedy czy będzie zaciągał 30 z zewn., czy 27 z wyrzutni to chyba nie ma znaczenia.

 

- skąd będzie ciągnąć requ jak PPCi nie będzie pracować,

 

Reku ma działać niezależnie (osobne wiatraki).

 

- co robić z powietrzem z WM (jeśli bez requ jak chciałby nydar) gdy PPCi nie pracuje?

 

Wyrzucasz jak dotychczas.

Wpięcie PC nie powinno wogóle wpływać na zmianę układu wentylacji. Ma być wpięta równolegle na wyrzutni.

 

Podobny układ realizuje u siebie gosciu01, z tym, że jeśli PC nie pracuje to wentylacja wyrzuca powietrze do garażu. Gdy PC załącza to dobiera brakujące powietrze z bufora, jakim w tym przypadku jest garaż.

 

Dlatego mnie jednak takie informacje jak ta http://www.ecoheaters.eu/userfiles/file/Mitsubishi%20Air-Air%20FD%2025-50%20Servicemanual_7166_Outdoor_Eng.pdf (str. 23) zachęcają do spróbowania takiego "maleństwa" jak MUZ-FD25VABH.

Jeśli potrzebuję dostarczyć 30kWh energii na dobę to przy GZ 26stC i DZ -10stC kosztuje mnie to 7,8kWh i ponad 17h pracy a przy DZ +5stC jedynie 6,3kWh i ponad 10h pracy - różnica w czasie pracy mnie nie obchodzi (w płaskiej taryfie) a niewielka różnica w kWh powoduje, że jakiekolwiek zabawy w marnowanie powietrza wentylacyjnego, kombunacje z GWC itd. są kompletnie bez sensu.

 

Te urządzenie tanie nie jest ... To co zyskasz w COPie oddasz w cenie zakupu urządzenia. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie czyta jak dynamiczne duo sie na wzajem prowadzi....

 

COP >6 przy -36*....

Nie malejacy COP przy spadajacej temp... Stala moc do -15* ( potem zapodawane tabeli do -10* ... ) stala wydajnosc itd.

 

Slepy prowadzi slepego.

 

Ogrzewanie 280m 2.5kW PC przy -14.... Ile wtedy odaje?:D

 

Producent podaje np. COP dla +7/+35 (Zubadan) 4,2. Co to oznacza w praktyce? Oznacza że 308/ 28 = 11.

11 to jest teoretyczny max. COP jaki można uzyskać. Skoro PC w tych parametrach uzyskuje COP 4,2, to oznacza ,że urządzenie ma sprawność 38%.

Teraz rozważy -36/35.Teoretyczny COP wyniesie 4,3 , ale urządzenie ma sprawność 38%, więc przy takich parametrach COP = 1,63

COP= 1,63 przy temp. -36oC. Przy -10oC COP= 2,6.

No ale podobno karmienie PC zimą ciepłym wilgotnym powietrzem jest bez sensu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...