Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Miało być "niż to z GWC", mój błąd. A tak będzie jak na zewnątrz zimą przy słońcu masz za dnia 10 i więcej stC a z GWC 6-7stC. I musisz wtedy przełączać się mn 2x na dobę pomiędzy tymi źródłami bo nocą mróz.

 

Układ GWC > requ > PPCi i równolegle GWC > PPCi a nie zewnętrzne > PPCi. W takim otwartym układzie zaspokojenie niedoboru z tego samego GWC spowoduje zabieranie powietrza przez requ z zewnątrz (przez niepracującą PPCi) a nie z GWC. Jak PPCi będzie pracować i ona będzie potrzebować z tego samego GWC to faktycznie pociągnie z mieszkania na wlocie GWC bo tam opór będzie mniejszy. To jest układ do ogarnięcia ale nie będzie to ani proste ani tanie.

 

W takim układzie będzie to skomplikowane. GWC do zasilania PC musi być dedykowany ! Nie można współdzielić z GWC do nawiewu.

 

Nieszczelny. Gdyby był szczelny to PPCi spowoduje zwiększenie wentylacji mieszkania.

 

Racja.

 

Niewiele droższe od tego co ma kol. miloszenko bo i parametry podobne.

Można kupić tańsze i dogrzewać się czym innym w największe mrozy i policzyć czy się opłaca ale na pewno nie opłaca się cała ta kombinacja aby to tańsze działało chociaz w połowie jak to droższe.

 

Sprawdź cenę tego modelu o którym piszesz i zwróć uwagę, że piszesz o modelu pracującym do - 25oC. np. http://www.fulmark.pl/wp-content/uploads/cena-msz-fd.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiesz czytać? Jak tak to przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM co podaje PRODUCENT i nie mieszaj do tego swoich skrawków wiedzy bo ci kiepsko wychodzi. Przy -10 COP <4 a przy +5 >4 - wielkiej różnicy nie ma.

 

ps. o co chodzi w zakładach też nie kumasz albo bardzo asekuracyjnie do nich podchodzisz bo wiesz, że przegrasz i dlatego dajesz tylko marne 3zł:D

 

Producent podaje różne rzeczy. Sa nawet tacy co każą PPC w domu montować ,bo jest dostęp do ciepłego powietrza. Pewnie kilku tak zamontowało tak.

Trzeba jednak potrafić weryfikować ,co PRODUCENT PISZE!!!

Podaj dla jakich temp. podaje COP (tam jest taka gwiazdka odnośnik ) Policzymy jaki będzie COP przy -10 i +5

Nie rozumiem tylko dla czego z takim zapałem robisz z siebie idiotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że TEN producent kłamie pisząc o TYCH modelach?

 

Sugeruję,że jesteś idiotą i nie potrafisz odczytać ważnych danych dla sprawdzenia jaki jest COP przy -10oC a jaki przy +5oC.

Z drugiej strony są informacje o PC gdzie podaje się COP a nie podaje w jakich temp. liczony. Czy to kłamstwo to nie mi osądzać ,ale skoro twierdzisz że kłamią ,to napisz do nich i poproś o sprostowanie. Mimo tego że nie wiesz o co chodzi to przyjmij to jako pewnik,że zmiana w różnicy temp. DZ i GZ to zmiana COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno urządzenie dla CO i CWU.
Nie łączy się tych spraw! Inne temperatury i okres działania. By to łączyć, trzeba chyba ciepłownictwo skończyć. Tylko tam mogą tak mózg wyprać!

No i gigantyczne problemy ze sterowaniem.
Naprawdę nie mogę pojąć! Jaki ma Pan problem? Ustawiłem 4 sezony temu 23st.C i jest tyle cały rok!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak prosto bo jest jeszcze różnica ciśnień, której nie zbilansujesz ot tak więc albo w domu zrobisz przeciąg albo zarżniesz pompę albo wszystko będziesz ciągnął z zewnątrz. No i dużo znaków zapytania:

- co z sytuacją gdy na zewnątrz jest cieplejsze niż to z requ,

- skąd będzie ciągnąć requ jak PPCi nie będzie pracować,

- co robić z powietrzem z WM (jeśli bez requ jak chciałby nydar) gdy PPCi nie pracuje?

 

Dlatego mnie jednak takie informacje jak ta http://www.ecoheaters.eu/userfiles/file/Mitsubishi%20Air-Air%20FD%2025-50%20Servicemanual_7166_Outdoor_Eng.pdf (str. 23) zachęcają do spróbowania takiego "maleństwa" jak MUZ-FD25VABH.

Jeśli potrzebuję dostarczyć 30kWh energii na dobę to przy GZ 26stC i DZ -10stC kosztuje mnie to 7,8kWh i ponad 17h pracy a przy DZ +5stC jedynie 6,3kWh i ponad 10h pracy - różnica w czasie pracy mnie nie obchodzi (w płaskiej taryfie) a niewielka różnica w kWh powoduje, że jakiekolwiek zabawy w marnowanie powietrza wentylacyjnego, kombunacje z GWC itd. są kompletnie bez sensu.

Nieliczni użytkownicy tych "maleństw" po tej zimie - "dostarczają" ogromną ilość klientów.

Mogę Pana zapewnić, że to "maleństwo" zdominuje cały rynek budowlany. Za dwa najdalej trzy sezony - gaz, węgiel czy gruntowa pompa ciepła - wzbudzi na tym forum powszechny śmiech!

Włącza się ustawia temperaturę i wszystko.

Uzupełnione niesłyszalna wentylacja z odzyskiem ciepła, elektrycznym podłogowym dla komforty i w razie awarii - oraz w przyszłości ogniwem PV Takie pompy jak Mitsu....jpg podbiją cały rynek! Jako użytkownik - JAKOŚ JESTEM DZIWNIE O TO SPOKOJNY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyboru. Albo Carnot był idiotą albo ty jesteś idiotą. Stawiam w ciemno 1 $ że ty.
Szanowny Panie nydar - co ma Carnot do COP pompy? To cykl określony i zamknięty. Jeżeli w pompie ciepła o COP 3 zamieni Pan sprężarkę na potrzebującą połowę mniej energii na wykonanie tego samego zadania, to COP się nie zmieni?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje różne rzeczy. Sa nawet tacy co każą PPC w domu montować ,bo jest dostęp do ciepłego powietrza. Pewnie kilku tak zamontowało tak.

Trzeba jednak potrafić weryfikować ,co PRODUCENT PISZE!!!

.

ŚWIĘTA RACJA !!! Spytam: Dlaczego, więc Pan pisze bez zweryfikowania? Dlaczego czepia się tych co zweryfikowali!

Ja - jako czołowy wróg pomp ciepła ( może Pan się zapoznać z moimi tekstami sprzed kilkunastu lat, np. "Pompy ciepła, nie tędy droga" ) jestem tymi pompami zachwycony. Grzeją świetnie nawet przy -23 ( zimniej niestety nie było od 2009 ) i chłodzą nawet przy +37 w cieniu ( cieplej nie było) - mimo, że pompa stoi na słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie nydar - co ma Carnot do COP pompy? To cykl określony i zamknięty. Jeżeli w pompie ciepła o COP 3 zamieni Pan sprężarkę na potrzebującą połowę mniej energii na wykonanie tego samego zadania, to COP się nie zmieni?????
Z cyklu Carnota wynika teoretyczna graniczna sprawność przemian termodynamicznych, które wykorzystują pompy ciepła.

Pisałem o tym już wcześniej:

Na temat możliwych teoretycznie wartości COP można poczytać tutaj : http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a#Sprawno.C5.9B.C4.87

Zgodnie z podanym tam wzorem dla temperatury zewnętrznej -36 st. C i temperatury wewnętrznej +20 st. C otrzymamy COP=(273+20)/(20-(-36))=5,23.

Jest to wartość graniczna praktycznie niemożliwa do osiągnięcia.

Jeżeli uwzględnimy to, że musi istnieć różnica temperatur między powietrzem zewnętrznym i parownikiem oraz powietrzem wewnętrznym i skraplaczem (np. 5 st. C), to wynik będzie już znacznie gorszy COP=(273+20+5)/(20+5-(-36-5))=4,51.

Dalszym ograniczeniem są właściwości czynników chłodniczych, sprawność samych sprężarek, itp. W praktyce dla takich warunków granicą jest COP=2,0, albo jeszcze mniej.

Jeżeli założy Pan wykorzystanie idealnej sprężarki, idealnego czynnika chłodniczego i idealną wymianę ciepła w parowniku i skraplaczu, to uzyska Pan te COP=5,23.

Rzeczywiste warunki zawsze są gorsze od ideału, więc COP będzie znacznie niższe. O ile niższe, można oszacować tak jak tu:

Producent podaje np. COP dla +7/+35 (Zubadan) 4,2. Co to oznacza w praktyce? Oznacza że 308/ 28 = 11.

11 to jest teoretyczny max. COP jaki można uzyskać. Skoro PC w tych parametrach uzyskuje COP 4,2, to oznacza ,że urządzenie ma sprawność 38%.

Teraz rozważy -36/35.Teoretyczny COP wyniesie 4,3 , ale urządzenie ma sprawność 38%, więc przy takich parametrach COP = 1,63

COP= 1,63 przy temp. -36oC. Przy -10oC COP= 2,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może Pan się zapoznać z moimi tekstami sprzed kilkunastu lat, np. "Pompy ciepła, nie tędy droga"

Zapoznałem się : http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Pompy-ciep%C5%82a-nie-t%C4%99dy-droga-28646.html

Widać z tego, że te kilkanaście lat było dla Pana stracone.

Szkoda, że nie ma dostępu do artykułu z MI, na który się Pan powołuje, ale rzeczowej dyskusji z p. Fiałkowski już Pan nie był w stanie podjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu Carnota wynika teoretyczna graniczna sprawność przemian termodynamicznych, które wykorzystują pompy ciepła.

Pisałem o tym już wcześniej:

 

Jeżeli założy Pan wykorzystanie idealnej sprężarki, idealnego czynnika chłodniczego i idealną wymianę ciepła w parowniku i skraplaczu, to uzyska Pan te COP=5,23.

Rzeczywiste warunki zawsze są gorsze od ideału, więc COP będzie znacznie niższe. O ile niższe, można oszacować tak jak tu:

Logika, obliczenia... Nie tędy droga HenoK, nie tędy. Brzęczkowski tego nie pojmuje. Musisz rozmawiać jego językiem. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta cena, którą podałeś kosmos. Są u nas nieco taniej i dużo taniej za granicą.

Gdybym mieszkał na północy to bym taką kupił ale u nas zastanawiam się nad Daikinami - ceny znacznie niższe a parametry nie. Choć konkurencja i tak zrobi swoje.

 

Znalazłem chyba najtaniej:

http://www.kupklimatyzator.pl/produkt/266_Mitsubishi_MSZ-FH25VEMUZ-FH25VEHZ_seria_M_inverter__deluxe/#zamknij

 

W tej cenie można kupić 2x LG Prestige lub 3x Daikina, którego pokazywałeś. Trzeba policzyć, ile można zyskać na lepszym COPie tego Daikina, ale coś czuję, że różnica w cenie będzie zwracała się z 10lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się : http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Pompy-ciep%C5%82a-nie-t%C4%99dy-droga-28646.html

Widać z tego, że te kilkanaście lat było dla Pana stracone.

Szkoda, że nie ma dostępu do artykułu z MI, na który się Pan powołuje, ale rzeczowej dyskusji z p. Fiałkowski już Pan nie był w stanie podjąć.

Rzeczowo nie da się dyskutować z kimś kto dopuszcza pośrednie ( centralne) systemy do ogrzewania. Pośrednie ogrzewanie i dom izolowany to dwie sprzeczności. Nie ma ochoty na dyskusje, z ludźmi co dopuszczają stosowanie pośrednich systemów, z prostego powodu, dyskusja ta zawsze kończy się tym, żeby nie izolować. Rolą izolacja jest marginalizacja roli ogrzewania - dyskusja z ciepłownikami jest zbędna i zakończona ! Wchodzą domy zeroenergetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nie jest ten model. Ten nie pracuje do -25oC. Stąd cena niższa.

 

Jeśli kupię pompę to tylko taką, którą potrzebuję a nie na wyrost.

Z jednej strony mam temperatury z ponad 20stu minionych lat dzień po dniu dla swojej lokalizacji i ich klasyfikację ABC. Z drugiej możliwości pomp i ich ceny. Nie trudno znaleźć optymalny punkt, w którym za najmniejszą cenę zapewnię największe pokrycie sezonu grzewczego. Na ekstremalne mrozy kable, farelki, konwektorki itp.

Nie ma sensu kupować pompy, która pokryje KAŻDY spadek temp. zewn.

 

To właśnie chciałem powiedzieć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mnie jednak takie informacje jak ta http://www.ecoheaters.eu/userfiles/file/Mitsubishi%20Air-Air%20FD%2025-50%20Servicemanual_7166_Outdoor_Eng.pdf (str. 23) zachęcają do spróbowania takiego "maleństwa" jak MUZ-FD25VABH.

Jeśli potrzebuję dostarczyć 30kWh energii na dobę to przy GZ 26stC i DZ -10stC kosztuje mnie to 7,8kWh i ponad 17h pracy a przy DZ +5stC jedynie 6,3kWh i ponad 10h pracy - różnica w czasie pracy mnie nie obchodzi (w płaskiej taryfie) a niewielka różnica w kWh powoduje, że jakiekolwiek zabawy w marnowanie powietrza wentylacyjnego, kombunacje z GWC itd. są kompletnie bez sensu.

Mimo wszystko przeczytaj to ze zrozumieniem.

To co podajesz, to parametry samej jednostki zewnętrznej MUZ-FD25VABH, bez uwzględnienia rozmrażania.

Jak dodasz do tego jednostkę wewnętrzną (http://www.klimatsklep.pl/mitsubishi-inverter-msz-fd25va-id-491.html) i rozmrażanie, to już tak pięknie nie wygląda, co nie znaczy, że jest to złe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko przeczytaj to ze zrozumieniem.

To co podajesz, to parametry samej jednostki zewnętrznej MUZ-FD25VABH, bez uwzględnienia rozmrażania.

Jak dodasz do tego jednostkę wewnętrzną (http://www.klimatsklep.pl/mitsubishi-inverter-msz-fd25va-id-491.html) i rozmrażanie, to już tak pięknie nie wygląda, co nie znaczy, że jest to złe rozwiązanie.

A co się ma dziać? Chdziła toshiba daisekai 07( najmniejsza) przy -23 na zewnątrz - wskazania podlicznika pokazywały 280W maksymalny chwilowy pobór - w sklepie było 23 na plusie .

Z ciekawości.... włączyłem grzejnik konwekcyjny 1000W ( faktycznie niewiele ponad 900) na 23 st. i wyłączyłem pompę. Temperatura bardzo powoli, ale zaczęła spadać.

Co miało się dziać z tą pompą ? Może Pan podać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się ma dziać? Chdziła toshiba daisekai 07( najmniejsza) przy -23 na zewnątrz - wskazania podlicznika pokazywały 280W maksymalny chwilowy pobór - w sklepie było 23 na plusie .

Z ciekawości.... włączyłem grzejnik konwekcyjny 1000W ( faktycznie niewiele ponad 900) na 23 st. i wyłączyłem pompę. Temperatura bardzo powoli, ale zaczęła spadać.

Co miało się dziać z tą pompą ? Może Pan podać?

Czy gdziekolwiek napisałem, że będzie się z nią coś dziać?

Napisałem jedynie, że parametry które podaje kszhu dotyczą działania samej jednostki zewnętrznej i nie uwzględniają energii potrzebnej do rozmrażania.

Oznacza to tylko tyle, że COP będzie niższe niż 3,84 (tyle wyszło z wyliczeń kszhu). O ile niższe nie jestem w stanie stwierdzić, bez szczegółowych pomiarów (na pewno nie takich, jak Pan wykonywał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdziekolwiek napisałem, że będzie się z nią coś dziać?

Napisałem jedynie, że parametry które podaje kszhu dotyczą działania samej jednostki zewnętrznej i nie uwzględniają energii potrzebnej do rozmrażania.

Oznacza to tylko tyle, że COP będzie niższe niż 3,84 (tyle wyszło z wyliczeń kszhu). O ile niższe nie jestem w stanie stwierdzić, bez szczegółowych pomiarów (na pewno nie takich, jak Pan wykonywał).

Faktycznie - było niższe niż 3,84 ! Przy - 23 wyszło 3,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...