Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak to miło poczytać kogoś z REALNYM doświadczeniem a nie bajek!

I to na dodatek kogoś, kto na te tematy jeszcze jakiś czas temu wypowiadał się inaczej:)

 

Wiesz, jak ja sie budowalem to bylem znacznie slabszy w te klocki :p

 

Wtedy nikt nie smial wspominac o klimie do grzania czy o PC P-W, dzisiaj, 5 lat pozniej sytuacja znacznie sie zmienila, nawet ogniwa foto mozna zlozyc o wiele taniej....

 

Tak sobie mysle, zeby w tym trzecim domu miec:

 

- aristonka do CWU ciagnacego 250W w ciagu dnia z ogniw,

- klima grzejaca w ciagu dnia dzialajaca z ogniw,

- kable ale wiecej i malej mocy zalczane gdy jest zapas mocy z ogniw,

- ogniwa takie max 2KW, zeby w dzien sloneczny dawaly 700-800 W mocy.

 

Wszystko lacznie nie powinno kosztowac wiecej niz 15 tys zl a bije na glowe wszystkei mozliwe rozwiazanie bo eksploatacja groszowa i zadna podwyzka cen energii nie straszna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja juz to mam, mierze, testuje, teraz to juz czesciej chlodze niz grzeje ale bezwzgledne jesli ktos mysli nad robieniem GWC niech lepiej te pieniadze wyda na klime.
Przyzna Pan, że to dziwne uczucie bezsilności, gdy się coś zamontowało, sprawdziło a na forum "fachowcy", którzy tego nie zrobili, napiszą - NIE MASZ RACJI, TO NIE DZIAŁA itp. Sam użytkowałem dwa sezony, potem założyłem koledze, bratu, szwagrowi, teraz montuję innym kanałówki obok ogrzewania podłogowego ( tylko normalnego, nie akumulacyjnego, z precyzyjnym termostatem ) . Działają bardzo dobrze nawet przy dużych mrozach. Na razie pozostanę przy mitsubishi - ich kanałówka ma 20 cm wysokości i jest baaaardzo cicha, a jednostka zewnętrzna "olewa" mrozy -25 st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko lacznie nie powinno kosztowac wiecej niz 15 tys zl a bije na glowe wszystkei mozliwe rozwiazanie bo eksploatacja groszowa i zadna podwyzka cen energii nie straszna
Zwłaszcza jak się zrobi skuteczny termos, wtedy ppci i PV moga być tanie, bo małej mocy.

Jestem przekonany, że współpraca elektrycznej podłogówki z kanałową pompą ciepła - to strzał w 10-kę . I mimo oporów "ciepłowników", to się będzie niesamowicie szybko rozwijało, a wiec i ceny będą niskie. A ja się do tych niskich cen postaram przyłożyć, tak jak to czynię w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła.

Ogrzewanie elektryczne + kanałówka jest tańsze od instalacji ogrzewanie na paliwo stałe ! A potem mniej się płaci, mniej się robi, mniej się wdycha syfu i ma się chłodzenie.

Wg mnie - ktoś kto dziś zakłada paliwa stałe - to głupiec lub masochista

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth . Przerażasz mnie . Że też wszystko łapiesz w lot.:D

Sztuczka polega na tym by jak najwięcej skondensować wody ,bo każdy kilogram to 2500kJ ,ale nie tykać lodu,choć to strata 333kJ/kg. Odpada koszt rozmrażania .

Pomysły na obniżenie wilgotności powietrza opuszczającego PPC ,mile widziane

 

W twoim przypadku nie ma sensu obniżać wilgotności, bo jak puścisz te powietrze na PC CWU np. aristonka, to wyssiesz z tego powietrza maksa. Tym bardziej jak zmieszasz te powietrze z powietrzem z GWC, gdzie wilgotność jest bardzo niska (przy minusowych na zewnątrz). Kondensacja w pompie ciepła do granicy temp +1 (tak jak pisałeś wcześniej) to najlepsze warunki dla pompy. Woda wtedy dostarcza dodatkową moc. Dlatego też idealnym dla PC CWU aristonka byłaby temp. ok. +12oC i więcej z jak największym poziomem wilgotności, tak aby przy przejściu przez lamele lała się woda wiadrami, ale nie zamarzała. Pytanie jak osiągnąć te +12oC po reku. Chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest obniżenie sprawności reku.

Zakładając temp. z GWC na poziomie 6oC, wyciąganą z pomieszczeń na poziomie 24oC to żeby osiągnąć na wyjściu 12oC, reku musi mieć sprawność na poziomie 67%, czyli reku krzyżowy zamiast przeciwprądowego. Temp. nawiewu w takim układzie to 18oC, co nie jest temperaturą niekomfortową.

Powyższy układ zapewnia nam pracę pompy ciepła przez cały rok, z dużą sprawności i bez defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzna Pan, że to dziwne uczucie bezsilności, gdy się coś zamontowało, sprawdziło a na forum "fachowcy", którzy tego nie zrobili, napiszą - NIE MASZ RACJI, TO NIE DZIAŁA itp. Sam użytkowałem dwa sezony, potem założyłem koledze, bratu, szwagrowi, teraz montuję innym kanałówki obok ogrzewania podłogowego ( tylko normalnego, nie akumulacyjnego, z precyzyjnym termostatem ) . Działają bardzo dobrze nawet przy dużych mrozach. Na razie pozostanę przy mitsubishi - ich kanałówka ma 20 cm wysokości i jest baaaardzo cicha, a jednostka zewnętrzna "olewa" mrozy -25 st.

 

Niestety cala budowe tak mialem, i teraz z kazda rzecza odbiegajaca od "kanonow" uznawanych przez Pana Czeska z Panem Mietkiem jest to samo, bo jak mozna efektywnie grzac klima za 3 tys jesli ktos dal za swoja PC gruntowa 40-50 tys? Przeciez to sie nie moze dziac naprawde :)

 

Na szczescie poznalem odpowiednie osoby tutaj jak i w pracy ktore temat klimatyzacji i wentylacji mialy dobrze ogarniety i takze dogrzewaja domy klima.

 

Wnioski wszedzie te same - klima szybko zadaje odpowiednia temperature i to bardzo malym kosztem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lza sie w oku kreci :) mozna powiedziec "urzekla mnie Twoja historia " ;)

 

Moze u Ciebie przy modernizacji tylko system CO byl "odmienny" ale u mnie mozna bylo dstac nerwicy tlumaczac jednemu i drugiemu czemu plyta fundamentowa, podlogowka po calosci, pianka na izolacje dachu, rekuperator, a teraz klima czy wentylacja nawiewno-wywiewna bez reku...

 

Naprawde to co sie tutaj dzieje na tym forum w dziecinie CO/CWU/pasywnosci/energooszczednosci jest lata swietlne od tego co sie dzieje na przecietnej budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku nie ma sensu obniżać wilgotności, bo jak puścisz te powietrze na PC CWU np. aristonka, to wyssiesz z tego powietrza maksa. Tym bardziej jak zmieszasz te powietrze z powietrzem z GWC, gdzie wilgotność jest bardzo niska (przy minusowych na zewnątrz). Kondensacja w pompie ciepła do granicy temp +1 (tak jak pisałeś wcześniej) to najlepsze warunki dla pompy. Woda wtedy dostarcza dodatkową moc. Dlatego też idealnym dla PC CWU aristonka byłaby temp. ok. +12oC i więcej z jak największym poziomem wilgotności, tak aby przy przejściu przez lamele lała się woda wiadrami, ale nie zamarzała. Pytanie jak osiągnąć te +12oC po reku. Chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest obniżenie sprawności reku.

Zakładając temp. z GWC na poziomie 6oC, wyciąganą z pomieszczeń na poziomie 24oC to żeby osiągnąć na wyjściu 12oC, reku musi mieć sprawność na poziomie 67%, czyli reku krzyżowy zamiast przeciwprądowego. Temp. nawiewu w takim układzie to 18oC, co nie jest temperaturą niekomfortową.

Powyższy układ zapewnia nam pracę pompy ciepła przez cały rok, z dużą sprawności i bez defrostów.

 

W moi układzie,zimą też będzie problem z utrzymaniem temp. 12oC . Raczej będzie oscylowała wokół 10oC a silne mrozy mniej .

Mieszanie zimnego powietrza z GWC z powietrzem z WW,spowoduje znaczną obniżkę wilgotności,ale nie oznacza to ,że ta utrata wilgoci będzie stratą. Przemiana fazowa pary wodnej w wodę podniesie temp. zimnego powietrza z GWC.

Zastanowił bym się,nad sensem montowania rekuperatora skoro jest chęć odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego przy pomocy PPC.

W twoim przypadku miał byś powietrze zużyte o temp. ok.22oC ,do tego 2-4 z GWC i masz średnią 13/12oC.Akurat dla PPC 150-200m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz tutaj:

 

 

 

Jest mniej więcej tym co też rozważam. Co więcej, jest to coś o czym pisze TB ale jakoś nie znajduje zrozumienia.

Zastanawiam się więc czy to co testujesz obecnie, to co proponujesz oraz to o czym pisze TB nie ma sensu jeśli tyle osób na nim psy wiesza czy może ci co tak psioczą są mało rozgarnięci?

 

Raczej zaledwie kolejnym nieprzemyślanym pomyśle. I nie zapominaj dodawać, że nie masz szans nigdy tego zrealizować.

 

Generalnie zaslyszane opinie torpeduja wiekszosc moich pomyslow bo:

 

- ogrzewanie na prad jest najdrozsze...

- ogniwa sie nigdy nie zwroca...

- klima to nie PC tylko proteza poza tym ilu tak robi? Miliony nie moga sie mylic...

 

Tylko, ze Ci sami malkontenci zamist wydac maks. 15 tys na zestaw klima/kable/PC do CWU/ogniwa wydaja 30,40, 50 tys na CO/CWU nie rzadko muszac jeszcze taki system regularnie obslugiwac i placac za jego uzytkowanie wiecej...

 

No ale jak sie z komina nie dymi to nie dom, a wiadomo, ze najtaniej jest palic weglem :p

 

Mam ciekawy przyklad z ostatnich dni: dom 160 m2 plus garaz w bryle, taki typowy wszedzie 12-15 cm izolacji, kularny, wykusze. Narazie palone notorycznie kominkiem od godz. 16 do 22-23, nawet w takie dni kiedy moja klima zuzywala po 2,3 kWh, oczywiscie dom mam system CO oparty na gazie, ale tego gazu idzie poki co glownie na CWU, ale jak sa duze mrozy to schodzi 14-15 m3. Koszt roczny w PLN za drewno/gaz bedzie w okolicy 4-4,5 tys, pol dnia palenia, laczny koszt kominka/CO/CWU powyzej 35 tys, a kiedy nikogo nie ma temp. utrzymywana to 19 stopni...

 

Tak to wyglada tanie grzanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

COP >6 przy -36* jest zwyklym klamstwem gdyz TB nie potrafi czytac danych technicznych PC.

To ze sa lepsze i sprawniejsze to ok...

Ale nie potrafi pokazac zadnych danych... Jak zawsze z reszta.

 

Do reszty klamstw nie ma moze juz co wracac... Jego fan club i tak slepy.

 

A kabli 100W/m2 nie potrzebujesz? ;)

 

Jak osiagasz komfort ze sterowaniem co do 0.1* ???

 

Przeciez wszystko o czym TB pisze ma sens :D dla tych co daja sie inspirowac :D

 

Na ta chwile TB ma mocno specyficzny poglad na wiele tematow, niech tam ma, ale co do grzania klima jest jedna z niewielu, jesli nie jedyna osoba na tym forum ktora to "robi".

 

Widzisz, ja mam w calym domu wodna podlogowke, tez nie tania jak te kable 100W/m2 i mam nadzieje, ze tez bedzie tylko na czarna godzine.

 

Uczepiles sie tego COP, kazdy kto chce sobie taka informacje z weryfikuje, co nie zmienia faktu, ze wiekszosc nawet w COP 3,5 nie wierzy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wytlumnacz mi po co ma byc 15kW kabli w domu pasywnym + PC ( 150m2 )
:) Jak to mówią frajerów nie sieją, sami się rodzą. 40 cm do gruntu x ileś tam złotówek, kable, x ileś tam złotówek, PC x ileś tam. To wszystko w domu pasywnym więc z założenia takim który tego wszystkiego nie potrzebuje. Wystarczy akumulacja i cały rok można cieszyć się niezmiennymi warunkami. Jak się nie czyta fachowców tylko głupków to można nawet z tego czerpać jakąś satysfakcję. Ma być tanio, będzie drogo. Samo życie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że jak na razie nikt nawet taniej koncepcji nie ma na coś takiego nie mówiąc o realizacji.
??? Trochę betonu który i tak musi być, ściany z czegoś konkretnego. Działa bezbłędnie. Niestety nie da się na tym zarobić. Na PC jak najbardziej, na kablach też, o bezdotykowych "oszczędnych" bateriach nie mówiąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o akumulatorze energii, który pozwoli całkowicie zrezygnować ze sztucznego ogrzewania w pasywnym czy o czym?
Chyba powinieneś odpocząć od tego wszystkiego. :) Zwykła akumulacja. Podłoga, ściany. Po co więcej? Ile energii trzeba na podtrzymanie stałych warunków w domu pasywnym? Pomijając kilka dni w roku żadna klima czy kable nie są do tego potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - PESA zatrudni z chęcią speca od wentylacji, czy klimatyzacji. Pokaż typkom coś nowatorskiego do jakiego IMPULSA, to nie będziesz musiał wysilać się na forumową wynalazczość.

 

Kabelki i ciepła podłoga to fajna sprawa, skoro się nie ma wodnej podłogówki. Problem jest tylko w potrzebnej mocy - TB zalecał 100W/m2, a to ma służyć do STAŁEGO utrzymania temperatury pokojowej+1K. To jest pomieszanie 2 koncepcji: wykorzystania nocnej taryfy i grzania PPCi. Jaka jest minimalna moc, przy ułożeniu co 20cm? 50W/m2?

 

Ja też dostałem ekstra ofertę na hamerykański system ogrzewania powietrznego/ klimatyzacji/ wentylacji od polskiej firmy za około 50 do 70 tyś złotych (zależy od ilości wodotrysków). W sumie to jednak trochę taniej, niż wyjeżdżać na zimę do Australii, więc może się opłaca...

 

A gruntówka do domu energooszczędnego? Dla burżujów w sam raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100m2 dom pasywny nawet i 1500kWh potrzeba.

Jeszcze nikomu nie udało się opracować nawet taniej koncepcji na coś takiego ale czekam na konkrety.

Ciekawe czy się nie skończy jak z nydarowym zasilaniem PPCi:)

1500kWh za okres grzewczy. Przelicz sobie to na dni i godziny. W większości czasu wystarczą uzyski bytowe i od słońca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500kWh za okres grzewczy. Przelicz sobie to na dni i godziny. W większości czasu wystarczą uzyski bytowe i od słońca.
to już jest brutto ...

z zyskami czyli jak by plus. Czyli jak masz okien x i dają x energii to reszty energii nie możesz dać więcej jak 15 kWh.

Stąd oknami po całym bilansie winien wyjść - kWh ... co jest oczywiście nie prawdą bo masz włączone ogrzewanie to jest zawsze strata.

Zysków z marca nie przeniesiesz na grudzień.

Włączone ogrzewanie = się strata i tak trzeba to rozpatrywać inaczej wychodzą jajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już jest brutto ...

z zyskami czyli jak by plus. Czyli jak masz okien x i dają x energii to reszty energii nie możesz dać więcej jak 15 kWh.

Stąd oknami po całym bilansie winien wyjść - kWh ... co jest oczywiście nie prawdą bo masz włączone ogrzewanie to jest zawsze strata.

Zysków z marca nie przeniesiesz na grudzień.

Włączone ogrzewanie = się strata i tak trzeba to rozpatrywać inaczej wychodzą jajka.

Dlatego piszę, że przez większość czasu. Są dni kiedy podgrzać trzeba tyle, że po kiego do tego kable i PC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...