Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

To jeden z wielu paradoksów logicznych .

Jeżeli ktoś nie montuje kolektorów,to nie jest w tym temacie fachowcem. .

Poważnie???

A ja myślałem, że największym fachowcem od kolektorów jest Pan sadząc po ilości wypowiedzi na temat kolektorów. A szczególnie jest Pan wybitnym fachowcem od ustawienia kolektorów ( pion, poziom ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem, że sterowanie interwałem czasowym (długością działania urządzenia ) można załatwić autotransformatorem?
Autotransformator użyłem do badania ile czasu wykonuje w identycznych warunkach zadanie ( tu podgrzanie z 22 do 29st. podłogi) grzałka 800W i 500W.

Okazało się, że zużycie kWh na wykonanie zadania przez grzałkę 500W jest większe niż przez 800W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme widzi, jak wszyscy którym na mózg nie padło, że idiotyzmem jest montowanie zdublowanego systemu grzewczego (a kable jeszcze mają mieć zapas mocy) w domu pasywnym.

 

Skoro w domu ma być np. 23st, to rozgrzanie podłogi do 24 st kosztuje prawie nic, nawiewem tego nie zrobisz, a daje komfort - po podłodze można wygodnie chodzić na bosaka. Jak już masz robić te kable, to zapłacić tyle samo za 20W/mb albo 10W/mb co za różnica? I tak w eksploatacji płaci się za energię a nie moc. Za to mocniejsze mają większe możliwości.

 

Po co w takim razie ta pasywność?

 

Żeby zużywać mało energii. Pasywny w Szwecji potrzebuje grzania? A pasywny na biegunie północnym? A w Hiszpanii?

 

Po co te brednie o szybko reagującym systemie grzewczym, akceptowalnym może w domach szkieletowych, choć jak każda automatyka niedoskonałym ale kompletnie bezsensownym w domu murowanym. Jest rozwiązanie stabilizujące które sprawdza się od lat i nie kosztuje nic bo wynika z konstrukcji domu murowanego - akumulacja.

 

Akumulacja w murowańcu to zimna podłoga, kiedy chcesz, żeby było ci ciepło w stopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Takim sensem jak TB... Mam zaczac mity opowiadac?

 

To wytlumacz mi merytorycznie...

GRZANIE w domu pasywnym....,

Ktory wedlug TB nie pobiera energii na ogrzewanie,

Tysiacami W kabli i PC!!!!

 

TB pisze dużo - trochę z sensem, trochę bez. Za to ty nie napisałeś w tym wątku bodaj niczego z sensem. No może poza znajdowaniem bezsensu w wypowiedziach TB. Nie wierzę, że zależy ci na czyimkolwiek dobru, ponieważ ty zamiast kabli i powietrznej PC chcesz sprzedawać gruntowe PC, albo mocniejsze powietrzne do pasywnych. Po co zatem ogrzewanie w pasywnym? Gdybyś zrobił pasywniaka, to czym byś go grzał? Suszarką do włosów?

 

Kable dla przyjemności chodzenia bosą stopą i promieniowania. PC dla taniego komfortu termicznego.

 

Oj... Takim sensem jak TB... Mam zaczac mity opowiadac?

 

Wytlumacz merytorycznie COP >6 przy -36*....

 

Mozesz tez wytlumaczyc sterowanie co do 0.1* grzejac PC a majac kable dla komfortu ( ostatnio zmienil zdanie )

A jak juz sie rozpedzisz to opisz jak PC 2.5kW ogrzewa dom 280m2 przy -14...

 

Ale ma byc z sensem... A wiec nie konsultuj sie z kabareciarzem.

 

A co mnie obchodzi, że gość głupoty pisze. Mnie interesuje co w tym mądrego.

 

Moze w trojke merytorycznie przedstawicie te domki 0-10kWh/m2??? Tyle sie ich buduje...

Moze tez prawdziwe domki Pasywne ktore maja system grzewczy... Przepraszam... Podtrzymywania temperatury a'la TB?

 

Ja opisalem jak jest "igrzewany" stary dom pasywny w S.

 

Zawsze mozecie tez pierd.... Jak to ladnie ujoles o gruncie...

Bedzie pseudomerytorycznie z sensem... A domow jak bie bylo tak nie ma... Ale jest wesolo...

Nie trzeba sie nawet zbyt wysilac aby

Widziec bajtloczenie TB...

A ci co przyklaskuja TB to i tak blad statystyczny... Sa zawszwe odchyly..

:D

 

A ty coś zbudował? A masz więcej wpisów od TB! Wszystkie merytoryczne, prawda?

 

Ja nie jestem totalniakiem i jak ktoś część mówi mądrze, a część idiotycznie, to nie uznaję go ani za mędrca, ani za idiotę. Dla ciebie to konkurent, a dla mnie innowator. Choć może nie wymyślił tego sam, to wprowadza na rynek bo widzi w tym sens. A ty widzisz sesn w sprzedawaniu za drogich pomp ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w domu ma być np. 23st, to rozgrzanie podłogi do 24 st kosztuje prawie nic, nawiewem tego nie zrobisz, a daje komfort - po podłodze można wygodnie chodzić na bosaka. Jak już masz robić te kable, to zapłacić tyle samo za 20W/mb albo 10W/mb co za różnica? I tak w eksploatacji płaci się za energię a nie moc. Za to mocniejsze mają większe możliwości.

 

 

 

Żeby zużywać mało energii. Pasywny w Szwecji potrzebuje grzania? A pasywny na biegunie północnym? A w Hiszpanii?

 

 

 

Akumulacja w murowańcu to zimna podłoga, kiedy chcesz, żeby było ci ciepło w stopy.

Czemu zimna??? Ustawiasz tyle by w domu było komfortowo. Podgrzewasz czymkolwiek. To jest dom pasywny więc są też uzyski ciepła bo takie jest założenie. To one z małą pomocą w najchłodniejsze dni zapewniają komfortową temperaturę a nie kW kabli plus PPCi. To jakiś absurd! Montowanie nadwyżek mocy, drugiego systemu grzewczego i systemu dystrybucji. W domu który praktycznie tego nie potrzebuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zimna??? Ustawiasz tyle by w domu było komfortowo. Podgrzewasz czymkolwiek. To jest dom pasywny więc są też uzyski ciepła bo takie jest założenie. To one z małą pomocą w najchłodniejsze dni zapewniają komfortową temperaturę a nie kW kabli plus PPCi. To jakiś absurd! Montowanie nadwyżek mocy, drugiego systemu grzewczego i systemu dystrybucji. W domu który praktycznie tego nie potrzebuje.

 

Widzisz, ja mam DGP i 23 do 27 stopni w domu kiedy grzeję kominkiem, a chodzenie wtedy na bosaka po płytkach to mała tortura. Zamontuję jakąś podłogówkę bez względu na to, co ci się wydaje za słuszne. J-j nie ma podłogówki i nie poleca takiego rozwiązania. Może gość się nie zna, nie wiem...

 

Dom pasywny potrzebuje 15W/m2*rok. Mój gdyby był pasywny, potrzebowałby 2000kWh rocznie do ogrzewania. Jak chcesz to dostarczyć? Dlaczego nie za pomocą GRZEJĄCEJ KLIMATYZACJI w cenie 10 tyś + 5 tyś za kable dla ciepłej podłogi. To wszystko bardziej dla komfortu niż realnych oszczędności, bo można przecież grzać farelką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zużywać mało energii. Pasywny w Szwecji potrzebuje grzania? A pasywny na biegunie północnym? A w Hiszpanii?
Pasywny dom na Sycylii czy na południu Hiszpanii powinien nie mieć izolacji od gruntu i styropian na zewnątrz muru! W Polsce jest wielu fachowców od budownictwa równikowego !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywny dom na Sycylii czy na południu Hiszpanii powinien nie mieć izolacji od gruntu i styropian na zewnątrz muru! W Polsce jest wielu fachowców od budownictwa równikowego !

 

Pasywny to pasywny i zostawmy na boku technologię wykonania. Taki dom zużywa energię zarówno na grzanie, jak i chłodzenie. Choć niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, ja mam DGP i 23 do 27 stopni w domu kiedy grzeję kominkiem, a chodzenie wtedy na bosaka po płytkach to mała tortura. Zamontuję jakąś podłogówkę bez względu na to, co ci się wydaje za słuszne. J-j nie ma podłogówki i nie poleca takiego rozwiązania. Może gość się nie zna, nie wiem...

 

Dom pasywny potrzebuje 15W/m2*rok. Mój gdyby był pasywny, potrzebowałby 2000kWh rocznie do ogrzewania. Jak chcesz to dostarczyć? Dlaczego nie za pomocą GRZEJĄCEJ KLIMATYZACJI w cenie 10 tyś + 5 tyś za kable dla ciepłej podłogi. To wszystko bardziej dla komfortu niż realnych oszczędności, bo można przecież grzać farelką.

J-J ma elektryczne kable grzewcze. Nie da się funkcjonować w domu izolowanym bez tego!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm twierdzi, że "pasywniak" sobie w takich warunkach poradzi. Tylko nie mówi JAK. Sam jestem ciekaw bo nie ma takiej akumulacji, która by się szybko nagrzała w krótkie słoneczne dni i przeniosła to na wiele kolejnych. 2-3 dni to max ale też oznacza, że jak słońce grzeje to chałupa się przegrzewa.

 

Nie ma bola, po 4-5 dniach bez slonca przy 0 stopni na zewnatrz i pasywniak zaplacze, co gorsza jesli bedzie takim silkowym akumulatorem to zaplacze podwojnie bolesnie..

 

Akumulacja to nie tylko same plusy, wg mnie nie ma co z tym przesadzac, same wylewki i tynki sa wystarczajace zeby przez dobe sie akumulowalo ile potrzeba.

 

Nie da sie wieksza iloscia akumulacji rozwiazan problemu braku grzania w nieskonczonosc, czym dluzej nie grzejemy tym wiecej energii pojdzie na odrobienie strat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo stwierdzić co potrzeba aby w danym kraju zrobić pasywny (=15kWh/m2*r.):

 

http://www.termoexpert.com.pl/porady-eksperta/47-porady-eksperta-.html#faq_stopniodzien

 

Kraj Liczba stopniodni – średnio

Finlandia 5.000

Szwecja 4.000

Norwegia 4.000

Austria 3.850

Szwajcaria 3.850

Polska 3.400

Dania 3.100

Holandia 2.750

Niemcy 2.750

Wielka Brytania 2.750

Belgia 2.500

Francja 2.400

Irlandia 1.950

Włochy 1.800

Hiszpania 1.300

Portugalia 800

 

Sa jakies dane dla poszczegolnych stref w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomyliłem z tym j-j'em. Pamiętam jak twierdził, że trzeba się przyzwyczaić, ze nie ma promieniowania i stąd wniosek, że nie ma podłogówki.

 

Ostatnio robiłem test i obniżyłem na minimum temperaturę w moim kotle kondensacyjnym. Teoretycznie to 35st (nie wiem gdzie to jest mierzone - zasilanie, czy powrót), ale podłoga tylko tyle, że nie była zimna. Potem spytałem żony, czy dla takiego nikłego efektu opłaca się montować podłogówkę w nowym domu; że nie będzie ciepło w nogę, tylko właśnie tak ledwo-ledwo. Była trochę zawiedziona, że podłoga nie będzie ciepła, ale obydwoje chcemy mieć podłogówkę.

 

Potem robiłem test wody w kranie - ustawiłem 40stC na kotle i lałem bez mieszania, a potem wlazłem pod prysznic pod taką wodę. Temperatura mierzona termometrem zaokiennym (40st) i lekarskim (39,81st) i szczerze powiedziawszy bardzo przyjemna.

 

Porównując te temperatury, to podłoga miała na pewno grubo poniżej 30 st, a była znośna. Reszta domu 21st, włącznie z panelami podłogowymi - zimne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując te temperatury, to podłoga miała na pewno grubo poniżej 30 st, a była znośna. Reszta domu 21st, włącznie z panelami podłogowymi - zimne!
temperatura powierzchni podłogi a odczuwalność zimno/ciepło to dwie różne rzeczy.

Robiliśmy test z płytkami i dechami. Kilka osób stawało jedną nogą na "kamieniu" drugą na dechach - za każdym razem temperatura powierzchni była identyczna. Przy + 18 st.C , badani twierdzili, że kamień jest zdecydowanie chłodniejszy! Przy 23 st.C - że są praktycznie w tej samej temperaturze, ale przy 27 st.C wszyscy stwierdzili, że kamień jest od drewna znacznie cieplejszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy + 18 st.C , badani twierdzili, że kamień jest zdecydowanie chłodniejszy! Przy 23 st.C - że są praktycznie w tej samej temperaturze, ale przy 27 st.C wszyscy stwierdzili, że kamień jest od drewna znacznie cieplejszy!

 

Ja bym powiedział, że w moim teście odczuwalne temperatury płytek i kilku m2 paneli, które wypadły mi niechcący na podłogówce (miały tam być płytki, ale to jadalnia i zrobiliśmy w końcu panele), były porównywalne. Reszta paneli znacznie chłodniejsza, płytki pod meblami w łazience zimne (meble mam na nóżkach, więc można girę wepchać). Test trwał jakieś 1,5 do 2 godzin - po tym czasie kocioł osiągnął maksymalną temp wody w obiegu, choć termostat pokojowy dalej był "otwarty". Cała podłoga na pewno nie rozgrzała się do tak wysokiej temperatury, choć nie miałem czym zmierzyć.

 

Wniosek mój tylko taki: przy 21-22stopniach w domu chodzić trzeba w kapciach. Dla mnie komfort to bezpiecznie na bosaka, ale jak komuś to nie przeszkadza, to nie trzeba - można suszarką do włosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bola, po 4-5 dniach bez slonca przy 0 stopni na zewnatrz i pasywniak zaplacze, co gorsza jesli bedzie takim silkowym akumulatorem to zaplacze podwojnie bolesnie..

 

Akumulacja to nie tylko same plusy, wg mnie nie ma co z tym przesadzac, same wylewki i tynki sa wystarczajace zeby przez dobe sie akumulowalo ile potrzeba.

 

Nie da sie wieksza iloscia akumulacji rozwiazan problemu braku grzania w nieskonczonosc, czym dluzej nie grzejemy tym wiecej energii pojdzie na odrobienie strat...

Skąd wiesz, że "zapłacze"? To w końcu dom pasywny, są zyski bytowe które przy wyższych temperaturach powinny zrównoważyć straty. Akurat j.j bardzo sobie akumulacje chwali. Nikt nie twierdzi, że przy akumulacji w ogóle nie trzeba dogrzewać ale w domu pasywnym da się to zaplanować tak by wystarczył najprostszy system dogrzewania. Tak jak ma j.j. Nie potrzebuje "nadmiaru mocy" w kablach. Nie potrzebuje PPCi. Ma komfortowo bo ma akumulację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że "zapłacze"? To w końcu dom pasywny, są zyski bytowe które przy wyższych temperaturach powinny zrównoważyć straty. Akurat j.j bardzo sobie akumulacje chwali. Nikt nie twierdzi, że przy akumulacji w ogóle nie trzeba dogrzewać ale w domu pasywnym da się to zaplanować tak by wystarczył najprostszy system dogrzewania. Tak jak ma j.j. Nie potrzebuje "nadmiaru mocy" w kablach. Nie potrzebuje PPCi. Ma komfortowo bo ma akumulację.

 

Ale J-J ma sciany z BK jak pamietam, akumulacje to ma w wylewce co zrozumiale przy grzaniu kablami, a dom kazdy zaplacze predzej czy pozniej, kwiesti ilosci dni, byles kiedy w domu, kotry ma 21,5 stopnia i 5-6 dni nie grzany? Temperatura jest moze i ok, ale nikomu jakos nie jest cieplo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ci chodzi Szwedek, bo nie rozumiem? Krytykujesz typa, który mówi: PPCi+kable do grzania za 15 tyś, a sam proponujesz co? Gruntówkę? Pompę powietrze woda? To ma być tańsze?

 

A dom pasywny ZUŻYWA energię do utrzymania temperatury. A jak nie zużywa, to jest zeroenergetyczny, a nie pasywny. Faktycznie nazewnictwo mogło kogoś wprowadzić w błąd, ale myślałem, że nie ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, strasznie hałasuje, kabel się plącze, nie ma jak ustawić aby wiała gdzie chcę i się franca jak zagrzeje to wyłącza;)
Dodałbym jeszcze (w porównaniu z kablami ) trwałość. Przy takiej całodobowej ( prawie) pracy, nie wróżyłbym, by biegać do sklepu po nową, żadziej niż co tydzień. Obawiam się, ze poza brakiem komforty - koszty nie byłyby niskie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ci chodzi Szwedek, bo nie rozumiem? Krytykujesz typa, który mówi: PPCi+kable do grzania za 15 tyś, a sam proponujesz co? Gruntówkę? Pompę powietrze woda? To ma być tańsze?

 

A dom pasywny ZUŻYWA energię do utrzymania temperatury. A jak nie zużywa, to jest zeroenergetyczny, a nie pasywny. Faktycznie nazewnictwo mogło kogoś wprowadzić w błąd, ale myślałem, że nie ciebie.

Nie tylko koszt stanowi, że rozwiązania Szanownego V... są nie do przyjęcia w domach jak w temacie. Poza kosztowną inwestycją jest jeszcze

- dyskomfort wynikający z posiadania centralnego systemu - w razie awarii pompy ( a takie coś ma na ogół miejsce gdy nas niema lub są święta ) nie mamy ogrzewania.

-brak klimatyzacji, która wraz z wiekiem i coraz większymi upałami jest koniecznością

- klimatyzacja pozwoli też na nie ograniczanie się z oknami ( zwłaszcza od południa ) - są ludzie dla których komfort, to też duże przeszklenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...