Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

To nie centralne! Nic się nie odpala. Temperatura podłogi ustawiona jest przez okrągły rok. Gdy jest jaką chcemy, podłoga nie pobiera prądu. Ogrzewanie samym powietrzem, bez ogrzewania podłogowego, jest mało komfortowe. Zaś samo podłogowe - nie chłodzi.

 

Taki skrót myślowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taki skrót myślowy...
Napisałbym nawet, że podłogowe - to podstawowy system - przy 10-15kWh/m2 pompa ciepłą nie ma sensu. Ale skoro są tak tanie i pięknie chłodzą - to dlaczego nie wykorzystać do dogrzania powietrza 4 x taniej?

Kolejną zaletą takiej pompy ( np. w/w mitsubishi pobiera niecały 0.8kW maksymalnie ) jest tanie podłączenie PV do zasilania samej pompy i zrobienie ogrzewania i chłodzenia autonomicznego. Bez drogiego podłączania się do sieci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre ogrzewanie pompą to tylko kanałowe bo taka jednopunktowa, która młóci z 800m3/h może być na dłuższą metę upierdliwa w okresach niskich temperatur. Chociaż w okresach przejściowych może być ok co pokazuje miłoszenko.

A pompa kanałowa i te dedykowane kanały to w pasywnym mogą się nie zwrócić w porównaniu do ceny kabli - zwłaszcza jak ktoś zrobi takie ekstremum jak j-j czyli tylko 2 kable i sterownik czasowy.

Trudno tu pisać o zwrocie! Jeżeli przyjmiemy, że GWC mający kontakt z powietrzem wentylacyjnym musi mieć atest PZH (inaczej go sprzedawać i wykonywać dziś nie wolno - chyba, że samemu sobie - ale to na własne ryzyko) to nawet dość droga kanałówka mitsubishi - jest w porównywalnej cenie do GWC , a komfort skuteczność przy chłodzeniu, plus ogrzewanie z COP minimum 4 sprawia, że efekty są nieporównywalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piszemy tu trochę o "samoróbkach" choć właśnie kol. miloszenko pisał, że nawet koszty samoróbki przenieść na PPCi.

 

Nie zgodziłbym się z tym, że to samoróbki. Nie chodzi mi o "wykon" a materiał. Nawet doradzam samemu montaż wentylacji, kabli czy mat, czy nawet kanałów do ogrzewania i chłodzenia. Natomiast używanie kanałów "niewentylacyjnych" w gwc i w wentylacji czy w ogóle materiałów bez atestu PZH ODRADZAM.

Kiedyś nie odradzałem. Co się zmieniło poza przepisami? Otóż, ogromna ilość towarów przychodzi z Chin, w tym rury i kanały. Chińczycy zaczęli dodawać trujące substancje do towarów eksportowych. Jest to tańsze niż ich utylizacja u siebie. Kanały śmierdzą, nawet terakota śmierdząca przychodziła. A nie wszystkie trucizny śmierdzą!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba być nawiedzonym aby każdego kto się nie zgadza z liną partii bolszewickiej izolacji ... od razu jest ciepłownikiem nazwany.

 

To że piętnuje Pańskie wymysły, człowieka który nie ma wykształcenia ani budowlanego, ani technicznego.

Krótkie pokalanie się wiedzą na WAT.cie to nie upoważnia Pana to forsowania głupot np 6x razu więcej do gruntu niż do powietrza przy tej samej izolacji.

Pokazałem Panu że jest zupełnie inaczej.

 

Robisz Pan rozpierduchę totalną swoich idei, słusznych ponieważ rugowanie C.O i ogrzewania jako takiego jest słuszne i popieram to.

Tylko zostaw Pan mnie tłumaczenie czemu i gdzie tyle izolacji.

 

Teraz Pan się wykręca sianem, zamiast przyznać iż w obliczu przytłaczających argumentów był Pan w błędzie co do gruntu.

 

Szkodzi Pan przez to sobie i mąci w głowach ludziom zainteresowanym izolacją konkretną.

 

Uważam iż śmiała można liczyć iż 20cm od gruntu to tyle co 40cm od powietrza, a w środku budynku znacznie więcej.

 

Tak że moje 50cm jak teraz zabiorę z tego 30cm ... zostanie 20cm ... a to co miałem dać tam gdzie nic więcej nie da ...

przeznaczę np w dach czy na strefę brzegową i dołożę suto izolacji, w tedy od gruntu będzie naprawdę izolacja którą ciężko sobie wyobrazić ...

od powietrza trzeba by było pewnie z 1-1,2 dać ... a będę miał tylko 20cm pod piwnicą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z tym, że to samoróbki. Nie chodzi mi o "wykon" a materiał. Nawet doradzam samemu montaż wentylacji, kabli czy mat, czy nawet kanałów do ogrzewania i chłodzenia. Natomiast używanie kanałów "niewentylacyjnych" w gwc i w wentylacji czy w ogóle materiałów bez atestu PZH ODRADZAM.

Kiedyś nie odradzałem. Co się zmieniło poza przepisami? Otóż, ogromna ilość towarów przychodzi z Chin, w tym rury i kanały. Chińczycy zaczęli dodawać trujące substancje do towarów eksportowych. Jest to tańsze niż ich utylizacja u siebie. Kanały śmierdzą, nawet terakota śmierdząca przychodziła. A nie wszystkie trucizny śmierdzą!

 

Brawo :) można konkretnie uzasadnić ? Panie Tomaszu można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre ogrzewanie pompą to tylko kanałowe bo taka jednopunktowa, która młóci z 800m3/h może być na dłuższą metę upierdliwa w okresach niskich temperatur. Chociaż w okresach przejściowych może być ok co pokazuje miłoszenko.

A pompa kanałowa i te dedykowane kanały to w pasywnym mogą się nie zwrócić w porównaniu do ceny kabli - zwłaszcza jak ktoś zrobi takie ekstremum jak j-j czyli tylko 2 kable i sterownik czasowy.

 

Jakbym ta klime przewidzial podczas budowy moglbym jej dac lepsze miejsce, gdzies na klatce schodowej, teraz jest w salonie zeby przede wszystkim chlodzic optymalnie.

 

Co nie zmienia faktu, iz jesli skieruje lopatki maksymalnie w bok to nie czuje nawet ze dziala, a po godzinie dzialania to i na gorze w sypialniach temp. rosnie :)

 

Bezwglednie jaaks tania kanalowka do grzania bylaby lepsza, bardziej sterowalna, ale to nie zabawany na maly domek 2,3 litrowy gdzie kablami sie grzeje za 500 zl, wtedy lepiej juz nawet malej mocy fotowoltaika niz budowac kanalowke, ktora bedzie kosztowac tyle co split i foto z 1 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba być nawiedzonym aby każdego kto się nie zgadza z liną partii bolszewickiej izolacji ... od razu jest ciepłownikiem nazwany.
Ciepłownik, to ktoś kto proponuje, dopuszcza, zakłada, produkuje centralne systemy ogrzewania.

Wg definicji prof. Żmijewskiego - rolą izolacji w budownictwie jest eliminacja takich systemów z budownictwa. A bolszewizm... Tu Pan też się myli. Po bolszewicku jest traktowana fizyka - ciepłowników jest więcej i uważają, że większość ma rację.

Przykro mi ja bolszewikiem nie jestem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zostaw Pan mnie tłumaczenie czemu i gdzie tyle izolacji.
To też tylko fizyka! Proszę się zapoznać z definicją współczynnika przenikania ciepła i będzie Pan wiedział, że skoro do gruntu jest największa różnica temperatur w skali sezonu grzewczego i jeszcze odbiornikiem jest grunt, zobaczy Pan dlaczego projektanci dają tam 40 cm EPS-u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A śiany będą ocieplone od zewnątrz czy jak głosi T.B od wewnątrz 15 cm wełny?
Gdzie Pan wyczytał takie rzeczy?

Ja raczej piszę raczej o termosie nie ścianie! O ciągłości izolacji! Nie jestem fanem ocieplania od zewnątrz ( nie przepadam za nadmierną akumulacją), ocieplanie od zewnątrz ma sens i może być wykonywane gdy jest prawidłowo zaizolowany fundament. A gdy pod ławą w starych domach nie ma styropianu, izolacja ma sens od wewnątrz. Jest to w wieli podręcznikach.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty znów z tym? Nie masz dość? Zwłaszcza, że chyba cały czas mowa o dwóch różnych problemach?

Jak można wyciągać wnioski jeśli nie rozpoznano dostatecznie problemu?

 

Wystarczy program i sprawa jest załatwiona, literatura w prost pisze, albo program albo laboratorium.

 

Dwa dawanie na środku domu 40cm izolacji to jest kretynizm, biedni projektanci, sami nie myślą, tylko za nich Pan Tomasz pomyślał ....

a pod ścianą budynku jest ile ? 20cm mniej ?

 

Jak by się Pan Tomasz znał na fizyce to by wiedział iż brzegiem budynku najbardziej ucieka ciepło.

A tam izolacji jak na lekarstwo.

To samo w dennych przykładach ze Szwecji, gdzie pod domem jest naładowane EPS nawet 50cm .. a pod samą ławą /płytą jest tylko

10-15cm :lol2: ale

 

 

dajcie się dalej urabiać tym hipotezom z rzopki wziętym.

 

To też tylko fizyka! Proszę się zapoznać z definicją współczynnika przenikania ciepła i będzie Pan wiedział, że skoro do gruntu jest największa różnica temperatur w skali sezonu grzewczego i jeszcze odbiornikiem jest grunt, zobaczy Pan dlaczego projektanci dają tam 40 cm EPS-u
tak tylko ciepło idzie dalej przez grunt do powietrza...

 

Tłumaczyłem Panu co to jest opór cieplny ... Pan nadal swoje ..

 

Pokazywałem przykłady.

Taki sam budynek posadowiony nawet na stali !!! ma lepszą izolacyjność od "gruntu" stalowego niż jak by było tylko powietrze !!

do powietrza straty są największe ..

 

ileż qrfa można powtarzać ... powietrze daje tylko 0,04 m2K/W !!! oporu cieplnego ...

ile trzeba na to gruntu ? bardzo mało ... reszta to jest przewaga gruntu nad

powietrzem

 

Namącił Pan swoimi głupotami wielu ludziom ! o tych odbiornikach ciepła.

 

Tyle dobrego w tym że przysiadłem nad problemem, bo mi w głowie też zaszumiało od tych procentów , tych hipotez z rzopki wziętych ...

 

teraz już mi nie szumi ....

 

Każdego przestrzegam przed naiwnym ufaniu w hipotezy Pana Tomasz odnośnie izolacji od gruntu...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się Pan Tomasz znał na fizyce to by wiedział iż brzegiem budynku najbardziej ucieka ciepło.
Co znaczy najbardziej? Ja to traktuję jako całość, tyle grunt rozproszy ile dostarczymy. Po prostu jest strumień i nie ma znaczenia czy on w tym miejscu jest większy czy mniejszy.

Przedstawiłem Pana posty dr Dudzie - i skomentował tylko: "nie ma racji". Może więc Pan osobiście się skontaktuje i poduczy o oporach cieplnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazywałem przykłady.

Taki sam budynek posadowiony nawet na stali !!!

Nie pokazywał Pan przykładów tylko symulacje komputerowe. A te są bezgranicznie głupie. Jakie ktoś założenia i normy wstawi tak komputer pokaże. Od takich symulacji wolę dwie identyczne grzane bryły. Dwa podliczniki i dwa różne środowiska i jedną delta T. I Panu radzę choć raz sprawdzić czy program i dane w nim są prawidłowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A śiany będą ocieplone od zewnątrz czy jak głosi T.B od wewnątrz 15 cm wełny?

 

Od zewnątrz 30cm EPS 0,03. Ja chcę mieć dom z dużą inercją temperaturową, grzać go bez obniżenia nocnego, więc będzie jak lubię.

 

To samo w dennych przykładach ze Szwecji, gdzie pod domem jest naładowane EPS nawet 50cm .. a pod samą ławą /płytą jest tylko

10-15cm :lol2:

 

Wiesz merkava - tam piszą jacyś doktorzy, doświadczeni specjaliści, chyba nawet profesor jakiś; biorą pod uwagę front przemarzania i wysadziny, a ty masz program komputerowy i nieskończone zdaje się studia... i planujesz komfort cieplny na poziomie powyżej 16stC, tak?

 

Każdego przestrzegam przed naiwnym ufaniu w hipotezy Pana Tomasz odnośnie izolacji od gruntu...

 

Bo wyda kasę na niepotrzebne 13 kubików styropianu po 130zł... tragedia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wyda kasę na niepotrzebne 13 kubików styropianu po 130zł... tragedia!
To jest tragedia ! Stąd taka wojna. Te 2000zł trafią do producentów izolacji, a do producentów centralnego nie trafi 10 x więcej! A co zrobi budżet, gdy mu Szanowny inwestor w dodatkowe 20cm styropianu, nie zapłaci VAT-u akcyzy i marży z nośników (węgiel, gaz, olej...) - PODNIESIE CENY! A w kogo uderzy podwyżka cen ? W tych co zaizolowali? Oni nie zużywają!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłownik, to ktoś kto proponuje, dopuszcza, zakłada, produkuje centralne systemy ogrzewania.

Wg definicji prof. Żmijewskiego - rolą izolacji w budownictwie jest eliminacja takich systemów z budownictwa. A bolszewizm... Tu Pan też się myli. Po bolszewicku jest traktowana fizyka - ciepłowników jest więcej i uważają, że większość ma rację.

Przykro mi ja bolszewikiem nie jestem .

 

Dobry bolszewik :

 

narzuca wszystkim swój punkt widzenia, wszelka dyskusja jest niewskazana (dawniej kosztowała zycie)

tworzy fizykę alternatywną (ogolnie naukę) aby uzasadnic swoje tezy,

charakteryzuje sie zmiennymi poglądami tak jak tego wymaga aktualna sytuacja,

nigdy nie przyznaje sie do błedu (nieomylnosc z urzedu)

propaguje swoje idee ciągle i wszędzie, zawsze zachowuje rewolucyjną czujność

 

Któż to taki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry bolszewik :

 

narzuca wszystkim swój punkt widzenia, wszelka dyskusja jest niewskazana (dawniej kosztowała zycie)

tworzy fizykę alternatywną (ogolnie naukę) aby uzasadnic swoje tezy,

charakteryzuje sie zmiennymi poglądami tak jak tego wymaga aktualna sytuacja,

nigdy nie przyznaje sie do błedu (nieomylnosc z urzedu)

propaguje swoje idee ciągle i wszędzie, zawsze zachowuje rewolucyjną czujność

 

Któż to taki?

Nie zgadzam się, nawet Pan wypaczał fizykę. A błąd... to kwestia zużycia kWh/m2 przez dom. Ogrzewanie centralne w domu, to błąd i porażka audytora - do której niechętnie się przyznaje! W tym temacie, Szanowny Panie Andrzeju - centralne jest porażką. Centralne to brak wiedzy o izolowaniu. Pan się na izolowaniu z definicji znać nie ma prawa! To są liczby tu się nic a nic nie oszuka!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...