Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A czy wziąłeś pod uwagę akcyzę, jaką obciążony jest koks? Ona każdego zwolennika koksowników wykończy lepiej niż tlenek węgla http://forum.budujemydom.pl/?act=findpost&hl=akcyza&pid=212607

 

Akcyzy nie będę płacił. Nie zapominaj, że dom będzie izolowany - min. 30 cm do gruntu, więc dołem żadna policja skarbowa nie wlezie, a ściany radzą sobie i tak 6 x lepiej więc 10 cm wystarczy z nawiązką. Tlenek węgla też mi nie straszny. 70 stron dyrdymał TB uodparnia nawet na takie trucizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przerywając nasz spektakl pozwolę sobie zadać pytanie. A czy keramzyt pod płytę fundamentową to dobry pomysł? Odizolowany geowłókniną od gruntu rodzimego, tańszy od szkła piankowego, wytrzymalszy (trwalszy) od styropianu (chyba)?

Keramzyt jest najgorszym wyborem. I pod względem cenowym i pod względem właściwości. jest też trochę niewiadomą. Podaje się jego niską nasiąkliwość ale występuje również w odmianie impregnowanej więc coś z tą nasiąkliwością jest nie tak. Wystarczy ruszyć taki keramzyt w hałdzie i widać że bryłki pod spodem są wilgotne mimo że nie padało. Współczynniki ma takie że trzeba dać około 60 cm by zrównoważyć 20 cm styropianu, Nie da się tego ubić. Cena impregnowanego około 300 zł m3. Więcej niż granulat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem rozterki człowieka wątpiącego. TB twierdzi że od 30cm izolacji w posadzce jest dom izolowany,Ta izolacja jak pisze pozwala na utrzymanie pod domem temp.3-5oC.Wyższe to tuczenie gruntu ciepłem domu. Nasuwa mi się wątpliwość natury wykonawczo-rosowej.

Załóżmy ,że fachowiec wykonał paroizolację idealnie(moim zdaniem absurd),załóżmy że pokonał dylatację między ścianami a posadzką.

Sd folii ,niech będzie 100000 ,dla porównania wełna 1. Wygląda,że gigantyczna różnica.Ale 100000 dla folii 0,25mm np. oznacza 25m oporu powietrza dla pary wodnej.Obrazowo czajnik gotuje wodę a para wodna z niego ma do pokonania 25mb.poprzez warstwę powietrza. Taki opór dla pary wodnej stanowi folia którą próbujemy odgrodzić się miedzy posadzką a izolacją.Tymczasem pod styropianem jest non stop wg.TB 3-5oC.Jakie siły żądzą domem,że tam pod styropianem ta wilgoć z domu po latach nie zacznie kondensować. No bo tak sobie myślę,że jak piwo z lodówki wyjmuję(+5/+8),to bez względu na porę roku staje się butelka wilgotna. Rozumiem że to jedno piwo do tego raz kiedyś,ale takie ,,zimne piwo" mamy cały rok pod posadzką,a możliwości wykonawcze ograniczone i możliwości paroizolacji też.

No i teraz ściany i dach.One jednak mają styczność ze zmienną aurą,choćby wiosną,gdzie ciepło już a nadal mało gram wody w powietrzu.Słońce i różnica ciśnień pary wodnej w izolacji na ścianach i dachu umożliwia schnięcie (wątpliwości mam do tych czysto północnych).

A pod domem non stop 3-5oC.Jak tu schnąć panie TB? Jak schnąć?

 

ps.Proszę się pochwalić jak wyszły wyniki badań temp.papy na PUR ,bo chyba przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,że fachowiec wykonał paroizolację idealnie(moim zdaniem absurd),załóżmy że pokonał dylatację między ścianami a posadzką.

Sd folii ,niech będzie 100000 ,dla porównania wełna 1

galopem poszedłeś ....

I zbłądziłeś.... albowiem ... chcesz pokazać że aby nie działo się nic z przegrodą trzeba studni bez dna ... gdzie ta woda w tej studni będzie wchodzić i wchodzić ... piszesz o zaporze idealnej, której jak stwierdziłeś nie ma i faktycznie tak jest że nie ma.

 

Zasada jest prosta ... ustawić opory dyfuzyjne tak aby ... była równia pochyła dla tej pary wodnej ... tak żeby sru w świat ...

a to co się dostanie w przegrodę było nadal gazem i jako gaz z niej uszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też galopem poszedłeś.Sru w świat,to i owszem w ścianie czy w dachu.A posadzka jakby inaczej.Ani ruchu konwekcyjnego ,ani wiaterku.Temperatura wg.TB const. A zapory idealnej niema. A może by tak ten grunt jednak nadmiarem ze słoneczka podgrzewać.Czym cieplejsze to i pkt.rosy mniej groźny.

Może taki stan przez x m-cy to lepszy od jego braku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaganiasz się sam w patową sytuację ... to co mi pisałeś ... jak pisałem o 70% przy 20st .. martwisz się ... o idealną paroizolację ...

a takiej nie potrzeba ... jak odpływ jest.

Zobacz stropodach odwrócony ... tam masz pokrycie z papy ... co blokuje bardzo mocno wyjście tego gazu.

co zmusza do zrobienia warstwy pod izolację termiczną ... zbrojoną włóknem plus dodatek alu !. i to się robi.

Tu mamy sytuację gdzie coś tam wniknie ale będzie miało szansę odejść .

I właśnie zimowe suche powietrze ... robi najgorszą robotę ... można porównać do gradientu temperatur w stratach ciepła ...

tak samo tu różnica ciśnień ... pary wodnej ... między powietrzem zew a wew rośnie w raz z gradientem temperatur ...

gdzie dla temperatur +3 st ... trzeba machnąć z ponad 80% przy 20 st ...

tak dla -20 w powietrzu ... w domu nie bardzo może być 50% ... bez

wyłapania tego nadmiaru co jest między tymi 50% a ... tym co powinno być ... czyli te 25 - 30 % ...

tą różnicę nadrabia się "paroizolacją" już jako lepsza farba nie "oddychająca" wedle czereśniackiej fizyki bud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaganiasz się sam w patową sytuację ... to co mi pisałeś ... jak pisałem o 70% przy 20st .. martwisz się ... o idealną paroizolację ...

a takiej nie potrzeba ... jak odpływ jest.

Dokładnie tak. Pisałem o tym wcześniej, podobnie jak inni. Można nie obawiać się styropianu (styroduru) położonego na gruncie lub chudym betonie, bo one bez problemu przepuszczą nadmiar wilgoci w dół. Jedynie co warto zapewnić to przepuszczalność tego gruntu dla wody.

Podstawowym błędem jest oddzielanie izolacji cieplnej od gruntu membraną paroszczelną. Wtedy rzeczywiście mogą być problemy (im szczelniejsza membrana tym większe) - wilgoć zaczyna kumulować się nad membraną pogarszając właściwości izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym błędem jest oddzielanie izolacji cieplnej od gruntu membraną paroszczelną. Wtedy rzeczywiście mogą być problemy (im szczelniejsza membrana tym większe) - wilgoć zaczyna kumulować się nad membraną pogarszając właściwości izolacji.

Czy ,to znaczy,że błędem będzie kładzenie pap,folii na chudziaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Pisałem o tym wcześniej, podobnie jak inni. Można nie obawiać się styropianu (styroduru) położonego na gruncie lub chudym betonie, bo one bez problemu przepuszczą nadmiar wilgoci w dół. Jedynie co warto zapewnić to przepuszczalność tego gruntu dla wody.

Podstawowym błędem jest oddzielanie izolacji cieplnej od gruntu membraną paroszczelną. Wtedy rzeczywiście mogą być problemy (im szczelniejsza membrana tym większe) - wilgoć zaczyna kumulować się nad membraną pogarszając właściwości izolacji.

Pełna zgoda Panie Henryku Zawsze pod styropian należy dać np keramzyt . Czyli materiał odprowadzający ewentualną wodę a nie podciągający jej

Co do izolacyjności termicznej keramzytu - to przy sypkim trudno w ogóle pisać jako izolatorze, bo nie unieruchamia powietrza . Natomiast pustaki z keramzytu dobrze przewodzą ciepło.

W katalogu http://www.hub30.com/katalog/6829,5,KERAMZYT_Doskonale-Materialy-Budowlane poz 5 czytamy, że 24 cm pustaka alfa + 14 cm styropianu ma 0.29W/m2xK czyli opór cieplny keramzytu jest praktycznie pomijalny

Jego "izolowanie" to marketing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ,to znaczy,że błędem będzie kładzenie pap,folii na chudziaku?

Zdecydowanie tak.

Jedynym uzasadnieniem dla papy lub folii na chudziaku jest wyższy poziom wody gruntowej, ale wtedy należałoby zastanowić się nad jego obniżeniem (np. przy pomocy drenażu) lub rozważyć wykonanie szczelnej hydroizolacji (sama papa lub folia to za mało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu http://www.hub30.com/katalog/6829,5,KERAMZYT_Doskonale-Materialy-Budowlane poz 5 czytamy, że 24 cm pustaka alfa + 14 cm styropianu ma 0.29W/m2xK czyli opór cieplny keramzytu jest praktycznie pomijalny

Skąd Pan wie, że jest pomijalny, jeżeli nie zna parametrów styropianu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 czytamy, że 24 cm pustaka alfa + 14 cm styropianu ma 0.29W/m2xK
o ... to nagle U jest takie samo jak lambda ?

co to za magiczna jednostka ? raz jest lambdą raz U :D jesteś naprawdę pierwszej wody manipulatorem.

 

to przy sypkim trudno w ogóle pisać jako izolatorze, bo nie unieruchamia powietrza
nie bo TB sobie z du py wyciągną że tak jest ...

chyba nikt nie badał jednej kuleczki tylko ... konkretną warstwę .. stąd jest określona lambda tego materiału w stanie ... jaki będzie się znajdował ...

ale nie bo nasz arcygeniusz .... wie swoje ...

i tworzy ... nadal czereśniacką fizykę budowli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ... jeszcze z du py wiziętej grubości styropianu ...

ciągle jest to 30 cm... bez względnie ... tylko nasz troll ...nic wie o tym co to jest lambda ...

stąd wezmę najgorszy styropian .... tj lambda 0,044 W/m*K ale .... dla naszego trolla jest 30cm jest :)

dam areogel ...tak samo ... nie ma 30 cm du pa ... nie będzie z tego nic ...

taki właśnie tłuk jest nasz troll howno wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak.

Jedynym uzasadnieniem dla papy lub folii na chudziaku jest wyższy poziom wody gruntowej, ale wtedy należałoby zastanowić się nad jego obniżeniem (np. przy pomocy drenażu) lub rozważyć wykonanie szczelnej hydroizolacji (sama papa lub folia to za mało).

Tylko,jak ,to wytłumaczyć inwestorowi.

Proponując takie rozwiązane,trzeba,by stoczyć walkę z projektantem i kierownikiem budowy..

Czy są ,może jakieś podręczniki,które,by pomogły bardziej zrozumieć,to zagadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...