Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

MERKAVA MYŚLI, ŻE WIE LEPIEJ NIŻ TWÓRCY NORM DLA DOMÓW PASYWNYCH

 

Ciekawe, że propagator domu zeroenergetycznego odwrócił się od swoich ideałów i teraz mówi 10cm styropiany od gruntu, choć z NF 15 wynika 30-40cm. Może coś z tego ma?

to sobie pomyśl czym to jest liczone ... np tu ..http://www.pibp.pl/?post_type=product

 

http://www.izolacje.com.pl/artykul-galeria/id1102,obliczanie-strat-ciepla-przez-przegrody-stykajace-sie-z-gruntem?gal=1&zdjecie=1048

 

http://www.builddesk.pl/files/BuildDesk/PL%20Education/PL%20Academy/PL%20Documents/Obliczanie%20wspolczynnika%20przenikania%20ciepla%20dla%20przegrod%20w%20kontakcie%20z%20gruntem%20-%20metoda%20uproszczona.pdf to jest normowe liczenie

 

http://www.bdb.com.pl/zdjecia/salon/20100101015324249126.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

brzeg popraw.jpg zrobiłem wedle tego co było w linku bdb

Czyli ciągle brzegiem jeszcze trzeba optymalizować ...

kolejna sprawa, właśnie coraz lepsze wyniki wychodziły jak cały dom był założony ... co napierał Kszhu ... a to jak widać błąd ..

 

10cm pod to był punkt zerowy paraboli do 50cm izolacji pod do 10cm pod ... :lol2:

 

prawda że ciekawe, iż im krótsza podłoga do analiz tym większa strata i U rośnie ...

I to U dokładnie jest taki jak liczone na piechotę ..

Optimum to właśnie objęcie ... tak mostka do rónoległości izoterm

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie,

brzeg jest problemem widzę dalej ... ponieważ U kraju podłogi wyszło 0,19 W/m2K ... czyli na środku musi być zero ...alby średnio wyszło te 0,07 ...

na całości podłogi ... im większy obszar symulacji tym lepszy wynik podłogi ... ponieważ środek nie bierze udziału w stratach i robi zmyłkę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

detal k.jpg to sobie po patrz na to .. to jest styk fundamentu i ściany .. bez tego nie ma co się bawić w symulację.

 

Powiedz mi jak mam zrobić symulację bez nawet kawałka ściany ...? pokazywałem Ci jak się mostki termiczne rozgryza .. ale Ty nadal swoje.

 

Problem powstał przy zwiększaniu zakresu symulacji. Ponieważ brzegiem ucieka znacznie więcej ...ponieważ jest U 0,19 .. a jak zlicza z całości jest U 0,07 .. czyli gdzieś straty są bliskie zeru ... i rosą parabolicznie w kierunku brzegu fundamentu.

 

Ty popatrz jeszcze sobie na te rzuty ... właśnie masz U podane dla danej kreski podłogi ... bez udziału ścian... jako rozłożenie sumy ..

sumy strat na ścianę i podłogę .. miałeś podane tylko straty dla podłogi ... ale co tam ...

 

baaaaa baaaaa podłogę mi za symuluj.:lol2: może jeszcze raz ...

 

rozjaśnienie.jpg może czerwonego nie widzisz a ja Ci dałem sorry ...

czerwona kreska pokazuje stratę podłogi ... zielona pokazuje straty ściany ... to aż takie trudne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Kszhu,Przemek i Szanowny Tomasz B.

Cóż. Wasza argumentacja wobec czołgisty jest żałosna . O stronie merytorycznej tej wymiany ciosów nie ma co pisać . Obciach Mości Panowie sobie zrobiliście na własną prośbę ,aż miło.

Pogadajmy wtedy o paroizolacji . Dać ją lepiej od środka domu , czy między izolacją a ścianą? Wydaje się łatwiej pod względem wykonawczym i precyzji ,między ścianą zewnętrzną a izolacją zewnętrzną. Wspominałem już kiedyś o szkle wodnym .Jak by go zabarwić ,by był widoczny,może jaki wypełniacz ?

Są przykłady paroizolacji na budynkach murowanych? Na ile są skuteczne? Badał ktoś zawilgocenie np. styro czy wełny po iluś latach eksploatacji bez paroizolacji? O ile spada U przegrody po latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra koniec z tym gruntem . Pokazały prawdę moje termometry,Krzyśka B_B i kolektora1. Ubrał to wszystko czolgista w formie przebiegu izoterm .Ba w kolorkach nawet dostaliście.Trzymaj więc fason i przyznaj się jak facet do błędu. Będziesz przez to bardziej męski niż ci się wydaje.

Co sądzisz o paroizolacji na zewnętrznej stronie ściany zewnętrznej pod izolacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale proszę cię. Daliście z Przemkiem i TB doopy.Trudno.Odpuśćmy bo wszystko jest wyjaśnione .

Nalegam na rozmowę o paroizolacji,bo to jest ciekawy temat. Nad sensem w budynku murowanym ze styropianem na zewnątrz.

 

Tak jest nydar! Merkava z Akademii Słomianego Zapału powiedział jak jest. Jeszcze tylko musi zrobić projekt, oddać promotorowi, obronić, złożyć do starostwa, dostać pozwolenie i wybudować, a na koniec SPRAWDZIĆ W PRAKTYCE!

Wydaje mi się, że trochę za wcześnie na wyciąganie wniosków. Teoretycznie to można zaprojektować model, a nie dom. Projekty domów wykonuje się na podstawie obserwacji, a nie modelów.

 

Poza tym merkava kłamie, udaje głupiego, lawiruje i nie odpowiada na pytania.... hej! Pasujecie do siebie! Pijcie sobie dalej z dzióbków i głaskajcie po dupkach... może się z tego jakaś prawda urodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym merkava kłamie, udaje głupiego, lawiruje i nie odpowiada na pytania.... hej! Pasujecie do siebie! Pijcie sobie dalej z dzióbków i głaskajcie po dupkach... może się z tego jakaś prawda urodzi!

 

Zmieńmy temat ,bo to co piszesz,merytoryczne nie jest .Czy ja się ciebie pytam czy się czubeczkami dotykacie z kszhu?

 

Powiedz lepiej co sądzisz o paroizolacji między murem zewnętrznym a izolacją zewnętrzną. Czy ma sens? Jakich oszczędności można się spodziewać,o ile jakieś będą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalegam na rozmowę o paroizolacji,bo to jest ciekawy temat. Nad sensem w budynku murowanym ze styropianem na zewnątrz.

 

Jeśli mogę nydar, to uważam, że to dobry pomysł. Zarówno w lecie jak i w zimie nie dojdzie do kondensacji.

Pytanie tylko, czy warto wyłożyć kilka tys. na tą paroszczelność ? Jakie widzisz zagrożenie jeśli jej nie będzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój! Rozmawiasz z upartymi matołami. Był tylko Brzęczkowski jest już dwóch następnych. Faktami ich nie przekonasz.

 

Fakty z komputera...

A normy są złe, choć przez przypadek kiedyś przyznałeś, że 30cm jest spoko, bo zgodnie z normą.

Wy nie jesteście poważni, tylko straszni i macie:

 

Straszne mieszkania. W strasznych mieszkaniach

Strasznie mieszkają straszni mieszczanie.

Pleśnią i kopciem pełznie po ścianach

Zgroza zimowa, ciemne konanie.

 

Od rana bełkot. Bełkocą, bredzą,

Że deszcz, że drogo, że to, że tamto.

Trochę pochodzą, trochę posiedzą,

I wszystko widmo. I wszystko fantom.

 

Sprawdzą godzinę, sprawdzą kieszenie,

Krawacik musną, klapy obciągną

I godnym krokiem z mieszkań - na ziemię,

Taką wiadomą, taką okrągłą.

 

I oto idą, zapięci szczelnie,

Patrzą na prawo, patrzą na lewo.

A patrząc - widzą wszystko oddzielnie

Że dom... że Stasiek... że koń... że drzewo...

 

Jak ciasto biorą gazety w palce

I żują, żują na papkę pulchną,

Aż papierowym wzdęte zakalcem,

Wypchane głowy grubo im puchną.

 

I znowu mówią, że Ford... że kino...

Że Bóg... że Rosja... radio, sport, wojna...

Warstwami rośnie brednia potworna,

I w dżungli zdarzeń widmami płyną.

 

Głowę rozdętą i coraz cięższą

Ku wieczorowi ślepo zwieszają.

Pod łóżka włażą, złodzieja węszą,

Łbem o nocniki chłodne trącając.

 

I znowu sprawdzą kieszonki, kwitki,

Spodnie na tyłkach zacerowane,

Własność wielebną, święte nabytki,

Swoje, wyłączne, zapracowane.

 

Potem się modlą: "od nagłej śmierci...

...od wojny... głodu... odpoczywanie"

I zasypiają z mordą na piersi

W strasznych mieszkaniach straszni mieszczanie.

 

Co do paroizolacji ścian między murem a styropianem na zewnątrz, to powiedz jak to zrobić. Kiedyś pisałem o malowaniu abizolem, że to może być dobry pomysł. Dzisiaj po doświadczeniach z malowaniem dysperbitem - bo ten nie żre styropianu stwierdzam że to HARÓWKA. Trzeba by malować z 3-4 razy, co oznacza naprawdę bardzo dużo roboty. Poza tym nie wiem jaka jest paroszczelność powłoki z dysperbitu, bo to hydroizolacja, a nie paroizolacja. Ostatecznie uważam, że to jest zaniedbane pole, ale gdyby to było łatwo zrobić, to na pewno jakiś producent czegośtam z odpadów po destylacji ropy naftowej już dawno na tym zarabiał.

Może masz nydar jakiś pomysł?

A - uważam, że przy styropianie to większego sensu nie ma. Jak już, to tanio można pociągnąć jakimś tynkiem akrylowym od wewnątrz, albo farbą silikonową czy akrylową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o pomyśle z szklaną wodą nie bez kozery. Beczułka tego specyfiku to koszt kilkuset PLN + jakaś bejca wodna kilka PLN aby to zabarwić . Chodzi o równomierne nasycenie. Do tego koszt równych fug zewnętrznych, ale czy to koszt czy tak po prostu powinno być.

W zasadzie to zainspirował mnie Szanowny Pan Tomasz,pisząc że po latach styropian waży znacznie więcej niż ten świeżo przyklejony. Skoro jest to prawda,a pewności nie mam,bo uważam Pana Tomasza za mało wiarygodnego ,to paroizolacja sens ma. Wszak izolacja mokra to nie izolacja. Martwi mnie zwłaszcza północna ściana, gdzie możliwość wygrzania od wiosny do końca lata, prawie żadna. U rodziców w bloku na północnej ścianie krytej styropianem rosną glony czy tam mech ,a one lubią wilgoć .

Piszę o tym, bo znajomy będzie budował z silki 18cm ,a na to 30cm styro. Zadał mi takie pytanie. Odpowiedziałem ,,ja bym dał", ale ciekawi nie co koledzy o tym sądzą. Zakładam koszt znacznie poniżej 1kPLN + wałek i własna robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie jest cała kupa informacji a na alledrogo kupa cen. Należy jedynie brać pod uwagę ,że funkcją paroizolacji jest eliminowanie przepływu pary-gazu. Nie mówimy o wodzie.

To co pisałeś o harówce to wynika z gęstości i chropowatości bloczków oraz złej jakości fug. Tu mówimy o konsystencji wody ,chropowatości-gładkości silikatu i starannych fugach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o pomyśle z szklaną wodą nie bez kozery. Beczułka tego specyfiku to koszt kilkuset PLN + jakaś bejca wodna kilka PLN aby to zabarwić .

 

...

 

Zakładam koszt znacznie poniżej 1kPLN + wałek i własna robocizna.

 

Nie zakładaj tylko sprawdź. Mi na dom wyszło ok. 2,5k za samo szkło (bez bejcy i wałków). Już lepiej zrobić to co proponuje merkava - pomalować jakąś paroszczelną farbą całe wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisałeś o harówce to wynika z gęstości i chropowatości bloczków oraz złej jakości fug. Tu mówimy o konsystencji wody ,chropowatości-gładkości silikatu i starannych fugach.

 

Malowałem lany w stalowy szalunek beton. 180m2 mam pomalowane podkładem+2razy gęstym i to jest mało. Zeszło z tym jakieś 15 roboczogodzin i poszło jakieś 350zł, ale to i mało i słabe - paroizolacja to raczej nie jest, chociaż to dyspersja wodna kauczukowo-afaltowa, więc może. Do tego można lepić styropian, choć nie wiem czym - fundamentowy przykleję normalnym klejem, ale raczej przysypany ziemią nie odpadnie. Co do ściany, to nie wiem, co będzie dobre i ile będzie kosztować. Poza tym zapach jest okropny i nie wiadomo, czy zginąłby pod tym styropianem. Generalnie to dysperbitem czarno to widzę:D

 

A te specyfiki o których myślisz to folia w płynie? Jeśli tak, to koszty na cały dom są już znaczne, a nie wiem jak do tego przywiera klej styropianowy za 15 zł worek. Płytkowy za 40 zł worek całkiem nieźle, ale to chyba nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakty z komputera...

A normy są złe, choć przez przypadek kiedyś przyznałeś, że 30cm jest spoko, bo zgodnie z normą.

Te fakty z komputera są potwierdzone przez praktykę. Temperatura pod domem u Krzyśka, HenoKa i innych dowodzi, że grunt odbiera ciepło na tyle wolno, że ucieka go tak niewiele by izolację od gruntu (pomijając strefy brzegowe) traktować drugorzędnie. Dokładnie odwrotnie niż twierdzi bezmyślny misiu. To co merkava prezentuje jest spójne i logiczne, pomijając może jego skróty myślowe. To, że to kwestionujecie świadczy tylko o tym, że nie macie pojęcia o procesach tam zachodzących. Normy są projektowane na najgorsze możliwe sytuacje. W każdych warunkach gruntowych U podłogi < 0,12 gwarantuje, przy zachowaniu pozostałych warunków, że dom będzie pasywny. Dlatego, pisałem by się tego trzymać. Zresztą, nijak się mają normy do twierdzeń Brzęczkowskiego. To bęcwał, dziwię się, że ktokolwiek z nim poważnie rozmawia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...