Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nam z tym tematem ponad 20 lat doświadczenia. Paroizolacja i prawidłowa wentylacja dają sobie radę.

Natomiast nie mogę zrozumieć braku instynktu samozachowawczego u inwestorów, gdy źle wykształcony projektant daje w przegrodzie, idąc od wewnątrz, warstwę o małym oporze dyfuzyjnym np. porotherm a dalej o dużym oporze dyfuzyjnym, styropian. Brak podstawowej wiedzy jest porażający

 

Panie Tomaszu,

No wiec z opisu na buidingscience.com to wcale nie jest blad pod warunkiem, ze za sciana a przed eps jest opozniacz pary klasy 1 ( najlepszej o WVT ponizej 0,1 ). Zatem wg amerykanow cos jest na rzeczy.

 

ps.

Proponuje dla potrzeb tego rozwazania zalozyc ze fundament jest izolowany w sposob ciagly, to nie bedzie Pan musial wrzucac po raz 1567 rysunku fundamentow. Plyta z izolacja pod albo jak na w/w rysunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak w jednej pigułce co wyniosłem z tego tekstu to to ,że paroizolacja z dwóch stron to zły pomysł

Nydar, ty zdaje sie nie masz folii przed swoja celuloza w scianach?

 

Oraz że izolacja od wewnątrz w budynku murowanym w zimnym klimacie,to też zły pomysł.

Nasz nalezy zakwalifikowac do mixed-humid raczej. Wiec powyzsze nie jest wykluczone.

Edit: wlasciwie to zalezy od regionu.

 

Ogolnie zlym pomyslem jest rowniez instalacja paroizolacji od wewnatrz w pomieszczeniach klimatyzowanych. ( za buildingscience) . Czy nalezy przez to rozumiec rowniez dobrze wentylowane ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu czytać ze zrozumieniem .Nie na zewnątrz przegrody a na zewnątrz muru ,między murem a izolacją ze styropianu.By zatrzymać parę wodną przed chęcią przejścia w wodę.

A co ja nie zrozumiałem? Odpowiedziałem Panu tak:

To bardzo ważne. Ważyłem styropian z elewacji i ważył od 4 do 7 g/100cm3 . Oczywiście, że styropian i wełna powinny być z paroizolacją od wewnątrz izolacji. Mur nic nie zmienia.
To jeszcze rozjaśnię - paroizolacja jest od wewnątrz izolacji, mur nie ma znaczenia czy ( w temacie ruchu powietrza i wilgoci) czy jest od zewnątrz czy od wewnątrz.

Czę stym błędem jest dawanie od wewnątrz małego oporu dyfuzyjnego np porotherm a na zewnątrz większego np. styropian i to jeszcze XPS lub grafitowy! Paroizoalcja od "ciepłej" strony izolacji - powinna być i to nie tylko w dachu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Izolowanie termiczne ścian od wewnątrz nie jest polecanym sposobem na rozwiązanie problemu ze zbyt zimnym mieszkaniem. Im bardziej przemarzają ściany, tym mniej metoda ta kwalifikuje się do wykorzystania. Zgodnie z prawami fizyki, kondensacja pary wodnej występuje na najzimniejszych powierzchniach. O ile w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, wilgotne powietrze będzie z niego w dużej mierze usuwane i zagrożenie wilgocią nie będzie duże. W innym przypadku praktycznie cała woda znajdująca się w powietrzu wykraplać będzie się na najzimniejszych powierzchniach, takich jak okna i nie spełniające wymogów norm cieplnych ściany zewnętrzne. Zastosowanie w takich warunkach ocieplenia ścian od wewnątrz może jeszcze pogorszyć sytuację. Odcięta warstwą izolacji termicznej ściana ma jeszcze niższą temperaturę niż przed zastosowaniem ocieplenia. W związku z tym, skraplanie się pary wodnej jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Wilgoć, nie mogąc ze ściany na której się osadziła wyparować, powodować będzie zawilgocenie izolacji termicznej, a po pewnym czasie na ścianach może pojawić się pleśń.

Jeśli jednak ściany nie są szczególnie narażone na zawilgocenie, a w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, można wykonać docieplenie od wewnątrz, choć optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie tych prac na elewacji budynku."

 

 

No ale można namawiać na takie rozwiązanie.Przecież paplanie na forum nie kosztuje

Próbę szczelności robi się przy 50Pa a różnica ciśnień pary wodnej zimą wynosi min.700Pa. No ale można .Wolny kraj . Nawet kuku można sobie zrobić przy aplauzie forumowych geniuszy.

Szanowny Panie! W izolacji termicznej Z DEFINICJI nie ma ruchu powietrza i wody. Jeżeli więc ktoś pisze o kondensacji w przegrodzie - to się na izolowaniu nie zna, Po co więc przytaczać na forum tych co się na izolowaniu nie znają ? Nie uważa Pan, że to szkodliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,

No wiec z opisu na buidingscience.com to wcale nie jest blad pod warunkiem, ze za sciana a przed eps jest opozniacz pary klasy 1 ( najlepszej o WVT ponizej 0,1 ). Zatem wg amerykanow cos jest na rzeczy.

 

ps.

Proponuje dla potrzeb tego rozwazania zalozyc ze fundament jest izolowany w sposob ciagly, to nie bedzie Pan musial wrzucac po raz 1567 rysunku fundamentow. Plyta z izolacja pod albo jak na w/w rysunkach.

Czy "opóźniacz pary" to materiał o dużym oporze dyfuzyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zapytam karolek75. Pomażesz czymś ściany na zewnątrz pod styropianem? Tak wiesz,coby ta szklanka wilgoci na dobę wentylacją wyszła

(wyporową mam nadzieję) a nie przez styropian:D.

 

Barth3z na beta testy zapisal sie do kszhu, a ty szukasz kogos na alfa testy? :lol2:

 

Wiele zalezy od farb ktore zaplanuje druga polowa. Dopiero wtedy mozna zaczac to rozwazac. Ale adresu ci nie podam bo jeszcze w nocy przyjedziesz i mi czym sciany opierdol_isz

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie zlym pomyslem jest rowniez instalacja paroizolacji od wewnatrz w pomieszczeniach klimatyzowanych. ( za buildingscience) . Czy nalezy przez to rozumiec rowniez dobrze wentylowane ?
Do dziś spotyka się firmy, które zakładają klimatyzację bez zrobienia wentylacji mechanicznej. Dodam więcej - prokuratura nie chce się takimi zająć - skoro tak działa prokuratura, to co się dziwić bandytyzmowi na rynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w klasie 1 jest to material klasyfikowany jako paroizolacja np. folia polietylenowa. W przypadku izolacji za murem nie jest to folia ale np. cos napylane sprayem ( czyli szkolo sodowe ? )

No to dlaczego Pan tak napisał?

No wiec z opisu na buidingscience.com to wcale nie jest blad ...

na to:
Natomiast nie mogę zrozumieć braku instynktu samozachowawczego u inwestorów, gdy źle wykształcony projektant daje w przegrodzie, idąc od wewnątrz, warstwę o małym oporze dyfuzyjnym np. porotherm a dalej o dużym oporze dyfuzyjnym, styropian. Brak podstawowej wiedzy jest porażający
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dlaczego Pan tak napisał?

na to:

 

Bo nie istenieje paroizolacja idealna - pojecie opozniacza i bariery jest uzywane wymiennie.

 

Co do muru - uklad paroizolacja> mur > styro tworzy niepozadana kanpke z paroizolacji uniemozliwiajaca wysychanie muru. Do tego tej zewnetrznej paroizolacji wg Pana, para jako taka moze zaszkodzi w wypelnianiu jej podstawowej funkcji czyli izolacji termicznej.

Wiec amerykanie pisza o tym aby miedzy mur a styro dac paroizolacje. a wewnatrz ostatnia warstwa to nie bariera paroizolacyjna ale czesciowo-paroprzepuszczalna (semi-premable). Wg Pana nomenklatury opozniacz. Lateksowa, akrylowa farba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie istenieje paroizolacja idealna - pojecie opozniacza i bariery jest uzywane wymiennie.

 

Przecież nie napisałem o idealnej paroizolacji a o kolejności warstw w przegrodzie. Napisałem, że błędem jest materiał o małym oporze dyfuzyjnym od wewnątrz (np. porotherm) a dużym oporze (np styropian) na zewnątrz. Pan napisał,
No wiec z opisu na buidingscience.com to wcale nie jest blad ...
a potem sam Pan podaje, ze od wewnątrz jest warstwa o dużym oporze dyfuzyjnym . To jak jest?

Co do muru - uklad paroizolacja> mur > styro tworzy niepozadana kanpke z paroizolacji uniemozliwiajaca wysychanie muru. Do tego tej zewnetrznej paroizolacji wg Pana, para jako taka moze zaszkodzi w wypelnianiu jej podstawowej funkcji czyli izolacji termicznej.

Wiec amerykanie pisza o tym aby miedzy mur a styro dac paroizolacje. a wewnatrz ostatnia warstwa to nie bariera paroizolacyjna ale czesciowo-paroprzepuszczalna (semi-premable). Wg Pana nomenklatury opozniacz. Lateksowa, akrylowa farba.

Znowu!!! Paroizolacja jest od wewnątrz, nie utrudnia wyjścia wilgoci tylko wejście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie napisałem o idealnej paroizolacji a o kolejności warstw w przegrodzie. Napisałem, że błędem jest materiał o małym oporze dyfuzyjnym od wewnątrz (np. porotherm) a dużym oporze (np styropian) na zewnątrz. Pan napisał, a potem sam Pan podaje, ze od wewnątrz jest warstwa o dużym oporze dyfuzyjnym . To jak jest?

 

Znowu!!! Paroizolacja jest od wewnątrz, nie utrudnia wyjścia wilgoci tylko wejście!

 

Myślę Panie Tomaszu ,że mówicie z karolkiem75 o tym samym .Wyjście-wejście,zależy z której strony ściany stoimy.Takie czeskie nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Panie Tomaszu ,że mówicie z karolkiem75 o tym samym .Wyjście-wejście,zależy z której strony ściany stoimy.Takie czeskie nieporozumienie.

Przyznam się, że nie spotkałem nikogo, kto stojąc na zewnątrz domu i patrzył na tynk ściany, uważałby, ze patrzy na tynk wewnętrzny.

Nie wydaje mi się, że wewnętrzne i zewnętrzne warstwy ściany zalezą od punktu widzenia obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, ty zdaje sie nie masz folii przed swoja celuloza w scianach.

 

Nie mam ,bo mam właśnie celulozę a ona ignoruje paroizolację przy normalnie wentylowanym domu.

"Ignoruje" ? Przecież to normalny materiał i musi posiadać paroizolacje. To jak sweter bez ortalionu, izoluje!... ale w chłodni . Gdy jest ruch powietrza juz nie bardzo.

Zresztą i tak ma Pan dom nieizolowany od gruntu, to lepsza czapka pomoże jak kadzidło umarłemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Panie Tomaszu ,że mówicie z karolkiem75 o tym samym .Wyjście-wejście,zależy z której strony ściany stoimy.Takie czeskie nieporozumienie.

 

Nie mowimy o tym samym. Pan TB mowi o paroizolacji od srodka przed murem. Ja mowie amerykanskim glosem, ze tam jej nie powinno byc. Tylko za murem przed styro - klasy 1. Przed murem od srodka ma byc farba lateksowa albo akrylowa. Ale to jest tylko opozniacz/paroizolacja klasy 3 ( warstwa czesciowo/pol przepuszczalna). Tak zeby jednak ta wilgoc z muru ktora tam byla w momencie np "instalacji" warstw mogla odparowac do srodka. "Pracowac" z para. Ale nie w nadmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mowimy o tym samym. Pan TB mowi o paroizolacji od srodka przed murem. Ja mowie amerykanskim glosem, ze tam jej nie powinno byc. Tylko za murem przed styro - klasy 1. Przed murem od srodka ma byc farba lateksowa albo akrylowa. Ale to jest tylko opozniacz/paroizolacja klasy 3 ( warstwa czesciowo/pol przepuszczalna). Tak zeby jednak ta wilgoc z muru ktora tam byla w momencie np "instalacji" warstw mogla odparowac do srodka. "Pracowac" z para. Ale nie w nadmiarze.
To Pan nie rozumie! Paroizolacja jest przed izolacją termiczną ! Mur nie ma nic do tego!!! Jak izolacja termiczna jest przed murem, to i paroizolacja jest przed murem izolacja.jpg a jak izolacja termiczna jest na zewnątrz to paroizolacja jest miedzy murem a izolacją !

I amerykanie nie znają innej fizyki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan nie rozumie! Paroizolacja jest przed izolacją termiczną ! Mur nie ma nic do tego!!! Jak izolacja termiczna jest przed murem, to i paroizolacja jest przed murem [ATTACH=CONFIG]258076[/ATTACH] a jak izolacja termiczna jest na zewnątrz to paroizolacja jest miedzy murem a izolacją !

I amerykanie nie znają innej fizyki!

 

A jednak mowimy tym samym glosem. Wszystko sie zgadza !

Popatrz popatrz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...