Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie to nie jest podchwytliwe pytanie. Tylko jestem zakłopotany twierdzenie ,że w minusowej temp. para wodna opuszcza izolację w postaci gazowej.

Para wodna jest gazem bezbarwnym ,a to co widzimy jako mgłę to są mikroskopijne kropelki wody .W postaci wody jest w temp. dodatnich .W temp. ujemnych mikroskopijne kropelki wody zamieniają się w igiełki lodu..

To samo dotyczy ściany .W izolacji temp. spada w kierunku na zewnątrz do temp. bliskiej otoczenia. Skoro na zewnątrz jest -10oC,to i jest w jakiejś warstwie izolacji minusowa temp. Para wodna przechodząc przez izolację schładza się i kondensuje ,a w zależności od miejsca w przegrodzie albo jest w fazie wody albo lodu. W minusowych temp. nigdy w postaci gazowej

Kondensuje, jeżeli wilgotność względna osiąga 100%. Jeżeli nie osiąga to nie kondensuje niezależnie od temperatury. Para wodna to gaz, by zmarznąć musi przejść do fazy ciekłej. Temperatura 0 st to temperatura zestalenia wody a nie pary wodnej. Resublimacja wymaga, zdaje się pary nasyconej a ta w normalnych warunkach w przegrodzie nie występuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak mowimy tym samym glosem. Wszystko sie zgadza !

Popatrz popatrz....

 

Nie wiem czy się wszystko zgadza. W jego przykładzie paroziolacja przerywana jest mnóstwem wkrętów mocujących płyty GK do stalaża. nydar pokazaywał co robi szczelina 1mm w przegrodzie z izolacją z wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mnie w szkole uczyli ze jednak para wodna w postaci gazowej wystepuje w temp . ujemnych. Do resublimacji czyli krystalizacji do lodu potrzebny jest osrodek krystalizacji - np drobinka kurzu. Tak przynajmniej zapamietalem.

Na pytanie co sie z nia dzieje w izolacji... no tam ma na czym sie krystalizowac chyba.

 

Owszem występuje ale w jakich ilościach.Poniżej -20 nie ma w powietrzu pary wodnej tylko igiełki lodu. Mi chodzi o to,że para przenikająca przez ścianę ochładza się w izolacji i kondensuje po osiągnięciu stanu nasycenia.Przy -10 o którym pisałem w izolacji będzie para wodna,woda i lód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niby para wodna ma zamarznąć poniżej zera? Przecież poniżej 100stC nadal jest parą, więc to chyba bardziej zaawansowana fizyka...

O co tyle gadania w ogóle? Za 5PLN/m2 pomalować ściany od środka i sufity i po sprawie!

 

Teraz tylko kwestia ile wody zostaje w styropianie i czy paroizolacja jest potrzebna?

Otóż nie jest to rozwiązanie bez sensu i można je relatywnie łatwo i tanio zastosować. Przy grubej izolacji kondensacja pary wodnej jest bardziej prawdopodobna, więc można, a może nawet warto zastosować ten podkład opóźniający przenikanie. Po co tyle klepania, skoro nie ma danych doświadczalnych? Albo zrobić i się cieszyć, że się ma dobrze, albo nie robić i cieszyć się że tanio, albo wytrzeć dupę szkłem... znaczy pomalować szkłem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem,że przy -20, wilgoć w powietrzu ma postać tylko lodu.
Sublimacja... nawet przy -20 st. pranie wyschnie, a kanał WG wodę z domu usuwa.

Inna kwestią jest to, że w styropianie grubszym od 12 cm, bez paroizolacji, przy mrozach, więcej jest wody "produkowane" niż sublimowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sublimacja... nawet przy -20 st. pranie wyschnie, a kanał WG wodę z domu usuwa.

Inna kwestią jest to, że w styropianie grubszym od 12 cm, bez paroizolacji, przy mrozach, więcej jest wody "produkowane" niż sublimowane.

 

Dysponuje Pan oficjalnymi badaniami ? Jakie to są ilości i o ile pogarszają lambdę styropianu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysponuje Pan oficjalnymi badaniami ? Jakie to są ilości i o ile pogarszają lambdę styropianu?
Nie bardzo mnie to interesowało. W projektach jakie do mnie trafiają do realizacji, nawet specjalnie utwardzany styropian ma paroizolację.

Byłem w 2005 roku na wykładzie dr Wojciecha Nawrota, ale wydaje mi się, że wyniki jego badań są przesadzone w drugą stronę.

do 1% (objętościowo ) 100% izolacyjności

4% to 50% izolacyjności

10% to 23 % izolacyjności.

Jeszcze raz powtarzam, nie sprawdzałem tego, bo wykluczam brak paroizolacji - jest ona tak tania, że nie ma sensu ryzykować.

Zważyłem styropian z elewacji (20cm) miał od 4 do 7g /100cm3 . Próbki niższe były cięższe.

Tu woda przeszła przez styropian:

Kochanowskiego.jpgpapa na fundamencie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten net cię kiedyś zgubi, więcej edukacji i praktyki. Ale wcześniej może znajdziesz informacje o parze wodnej w różnych temp zamiast pisać baśnie o Królowej Śniegu? Taki zakres chyba dla naszych krajowych warunków wystarczy

 

W minusowej temperaturze woda w powietrzu to gaz,woda i lód.Tyle,że gazu jest tyci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś na ścianę grubo styropianu,bez paroizolacji .Twój wybór. Pretensja do mnie,że tam się po latach bagienko zrobi?

W porównaniu do tego co jest w domu zimą, a przy -10,to jej nie ma . Różnica ciśnień pary wodnej napędza jej przepływ na zewnątrz.

Jak byś nie zaklinał rzeczywistości, to w grubym styropianie musi rosnąć wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...