Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tylko zdajcie sobie sprawę, że dla ściany 18cm silka i 30cm styro grafitowego przy warunkach zewnętrznych -15oC i 85% wilg. oraz 22oC wewnątrz i 40% wilgotności punkt rosy w przegrodzie nie występuje ! I sorpcja w styropianie również nie zachodzi. I to są symulacje dla przegrody bez żadnej farby.

Punkt rosy pojawia się dopiero przy temp. 22oC i 50% wilg. wewnątrz. Pytanie, czy udało się komuś takie warunki utrzymać przy -15oC na zewnątrz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko zdajcie sobie sprawę, że dla ściany 18cm silka i 30cm styro grafitowego przy warunkach zewnętrznych -15oC i 85% wilg. oraz 22oC wewnątrz i 40% wilgotności punkt rosy w przegrodzie nie występuje ! I sorpcja w styropianie również nie zachodzi. I to są symulacje dla przegrody bez żadnej farby.

Punkt rosy pojawia się dopiero przy temp. 22oC i 50% wilg. wewnątrz. Pytanie, czy udało się komuś takie warunki utrzymać przy -15oC na zewnątrz ???

 

zgoda, tylko...

 

badania, normy, wytyczne i co tam jeszcze tworzy się na warunki skrajne, po to, aby określić warunki brzegowe poprawności konstrukcji, stąd pytanie - a co jeśli będą warunki jakie opisujesz? W obecnych czasach kiedy dąży się do skrócenia cyklu budowy, budynek świeży, otynkowany z wylewkami i zaraz ocieplony daje takie warunki przez pierwsze lata, z różnicą że para przenika w obie strony ściany z EPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda, tylko...

 

badania, normy, wytyczne i co tam jeszcze tworzy się na warunki skrajne, po to, aby określić warunki brzegowe poprawności konstrukcji, stąd pytanie - a co jeśli będą warunki jakie opisujesz? W obecnych czasach kiedy dąży się do skrócenia cyklu budowy, budynek świeży, otynkowany z wylewkami i zaraz ocieplony daje takie warunki przez pierwsze lata, z różnicą że para przenika w obie strony ściany z EPS.

 

Zauważ, że problemem nie są warunki zewnętrzne a wewnętrzne. To czy na zewnątrz będzie -25 i 85% czy -15 i 85% to mała różnica. Zdecydowanie gorsze jest utrzymywanie wysokiej wilgotności wewnątrz domu, a na to masz wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego od początku pytam PO CO w tym miejscu ta paroszczelność?

Odpowiedzi jeszcze nie widziałem.

a choćby po to żeby zatrzymać w zimę tę cenną wilgoć wewnątrz, a nie wysyłać przez styropian w świat - tak na przyklad

 

Chyba nie w programie do OZC:) A poza tym to co z wilgocią w tynku ze wzgl. na opady i warunki atmosferyczne?

kazdy taki program ma moduł do analizy warunków wilgotnościowych w przegrodzie - prymitywny, ale ma

 

PO CO? Jaki ma być tego efekt finalny? Dla mnie ściana ma być izolacją przed złodziejami i utratą energii oraz elementem nośnym dla dachu. Co ma jej dać paroszczelność jeśli i bez niej skraplanie nie występuje?

...

 

wyżej napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że problemem nie są warunki zewnętrzne a wewnętrzne. To czy na zewnątrz będzie -25 i 85% czy -15 i 85% to mała różnica. Zdecydowanie gorsze jest utrzymywanie wysokiej wilgotności wewnątrz domu, a na to masz wpływ.

 

pisałem o wewnętrznej stronie przecież - wilgoć technologiczna w murze

 

przez pierwsze lata mały masz wpływ na wilgoć technologiczną w murze za pomocą wentylacji, w pomieszczeniu - owszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest to jakiś argument ale zamiast doktoryzowania się w temacie i zabaw z paćkaniem wolałbym w ostateczności nawilżacz jeśli nie miałbym innego sposobu nawilżania (np. przez GWC).

 

Jakieś jeszcze powody?

 

Przyznam szczerze, że innych nie widzę

 

Czegoś nie rozumiem - przecież wietrzysz pomieszczenia, których ściany są też ścianami zewnętrznymi - wysuszysz je bardzo szybko. Poza tym teraz wilgoć technologiczna jest przede wszystkim w tynkach wewnętrznych bo elementy ścian łączone są wspomnieniem zaprawy i coraz częściej klejami, PURami itp. Ściany lane w kształtkach styropianowych mogą być problematyczne ale ich paroszczelnie w połowie nie zaizolujesz.

 

OK - zgoda, nie chcę się spierać, choć mam inne nieco doświadczenia w tej materii...

i oczywiście że ich nie zaizoluję w kształtce

opuszczamy tę część

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest to jakiś argument ale zamiast doktoryzowania się w temacie i zabaw z paćkaniem wolałbym w ostateczności nawilżacz jeśli nie miałbym innego sposobu nawilżania (np. przez GWC).

 

Jakieś jeszcze powody?

 

....

 

To ja wole impregnowana silka niz nawilzaczem do max-owego GWC.

Drugi- juz pytalem - po prostu "uszczelnienie" ?

 

A farba paroszczelna odpada w pmieszczeniach innych niz lazienka - bo niegdy nie wiem co mojej pani "szczeli" do glowy.

 

Gentoonx - dzieki za cieprliwosc w wylozeniu tego o co mi chodzi :)

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barth3z

 

Nigdzie nie znalazlem informacji o SD po malowaniu szklem wodnym. Jednakze jesto to dosyc popularna za oceanem. Juz podawalem linki do amryekanskich stron gdzie sprzedaja uszczelniacze oparte o szklo sodowe. Tam podana byla wartosc 0,015 WVT. Dla porownania folia aluminiowa to 0,001.

 

A masz gdzieś info co to jest te 0,015 ? bo patrząc względem folii alu o współczynniku 0,001 to różnica jest bardzo mała i szkło wygląda bardzo korzystnie. O ile ten parametr nie jest jakimś współczynnikiem logarytmicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz gdzieś info co to jest te 0,015 ? bo patrząc względem folii alu o współczynniku 0,001 to różnica jest bardzo mała i szkło wygląda bardzo korzystnie. O ile ten parametr nie jest jakimś współczynnikiem logarytmicznym.

 

różnica to rząd wielkości niby, ale w tym ułamku nie jest to mało - co innego jak 10zer po przecinku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te straty przez ścianę jakieś wielkie nie są w porównaniu do strat przez wentylację - jakoś tak różnica dwóch rzędów wielkości więc temat pomijalny.

...

 

bardzo chciałbym to policzyć, ale... wolałbym poczytać ile tej wody wyłazi/m2 średnio

 

Trafiłeś może na takie opracowanie - ja szukałem, ale nie znalazłem - czy tak na wyczucie czyli tzw chłopski rozum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymalowanie ścian i sufitów podkładem paroizolacyjnym - 2500zł

Dodanie 10 cm styropianu do podłogi - 2000zł

 

Koszt domu z działką - 300000zł

 

((2000+2500)/300000)*100%=1,5%, czyli mniej niż dokładność kosztorysu.

 

O co qrwa tyle bełkotu? Jeżeli to cokolwiek pomoże, a pomoże, to warto i tyle!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz gdzieś info co to jest te 0,015 ? bo patrząc względem folii alu o współczynniku 0,001 to różnica jest bardzo mała i szkło wygląda bardzo korzystnie. O ile ten parametr nie jest jakimś współczynnikiem logarytmicznym.

 

Opozniacze/ paroizolacje - klasyfikacja z buildingscience

http://www.buildingscience.com/documents/digests/bsd-106-understanding-vapor-barriers

 

produkt:

http://www.foundationarmor.com/article/vapor-barrier/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Aaaa i już wszystko jasne. Perm za tym wszystkim stoi ;) - "Vapor impermeable 0.1 perm or less"

Dzieki za linki, postudiuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad funkcją silki jako bufora nadmiaru wilgoci.Wychodzi mi tak. Silka- ciężar objętościowy to 1900kg/m3. Skała to 3000kg/m3. W silce 63% to minerał a 27% to powietrze .Zakładając w domu 100ton silki ,to oznacza że jest w niej ok.14m3 powietrza. Tylko to powietrze zawarte w silce może być buforem wilgoci ,czyli nie jest żadnym buforem ,no bo nie rozważamy możliwości obecności wilgoci w postaci wody.Przy 30cm styropianu,jest to po prostu niemożliwe. Tekst o właściwościach silki jako bufora wilgoci jest mocno przesadzony. Chyba,że się mylę.Ale jak by tak na tą silkę kilka wiader wody ,to ho ho.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz.Zakumuluje tyle co pojemność por .Wobec kubatury budynku to nic.Pisanie o akumulacji w tym kontekście to trochę dziwne a nawet nadużycie. Dopiero kondensacja w takim materiale zrobi z niego bufor ,ale o tym nikt nie marzy.

 

Akumulacja na wiecej niz dobe to same problemy. Nawet jesli pozwoli dluzej utrzymac komfortowa temperature to komfortu cieplnego nie ma juz wtedy zadnego, i znow trzeba calkiem sporo kWh przywalic zeby ten komfort cieplny wrocil...

 

Szczelnosc, szczelnosc i jeszcze raz szczelnosc, grzac tam gdzie potrzeba i ile potrzeba, odzyskiwac co sie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...