Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy największych mrozach tej zimy (okolice ~ -17*C) grunt pod domem miał +15,5*C Fizyka jest mi znana (dyplomowany technik wiecej mi nie potrzeba wiek juz nie ten :) )jestem zwolennikiem izolacji/ocieplenia ale qrwa nie za wszelką cene .... grunt mam teraz zimniejszy niż pod koniec stycznia kiedy zewnętrzna temp. wynosiła -17*C ...... PAN wyjaśnisz ?

Minimum izolacji to nie za wszelka cenę - Przecież 30 cm styropianu od gruntu to tylko minimum. jak ktoś lubi grzać grunt to mu wolno. Może nawet (przynajmniej na razie) zużywać ponad 2000kWh na ogrzewanie!!! Tylko po co pisać w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu ze zrozumieniem należy czytać . Ja mam w ścianach 30cm izolacji,w dachu 54cm a okna 0,8. Szanowny Pan policzy czy możliwe jest 50kWh/m2. Dla ułatwienia podam że grzałka w buforze ma 1,5kW. Szanowny Pan przerwie ten szpagat.

Delta T miedzy wylewka a gruntem w sezonie grzewczym jest większa niż między sufitem a dachem .

A bez 30 cm styropianu w podłodze nie wybuduje Pan domu izolowanego - to już powinien Pan wiedzieć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadamy jutro .Neurony odpocząć muszą.Dobrej nocy życzę. 5oC pod domem jest w źle wybudowanym domu.A 30cm pod posadzką to Szanowny Czołgista Panu wybił z głowy. Tyle,że to trzeba spokojnie przetrawić a nie w szpagacie tkwić.
Fakt , wybił , nie wybił ...30cm to minimum tak jak 50kWh/m2 to już nie durszlak tylko obciach. Przeważnie daje się więcej niż minimum izolacji by nie grzać gruntu, a grunt nie grzany ma +3 w lekką zimę +5. na dziś w projektach jest 40 cm najczęściej. słabo wiec to wybijanie idzie. A znawcy tematu nazywają tych co nie izolują ( dają mniej jak 30 cm od gruntu ) głupcami. Poza tym jest jeszcze końcowy wynik 0 ten weryfikuje wiedzę i projekt.

Jak ktoś nie chce izolować domu to ma do nieizolowany dom nieizolowany !. Tu poziom wiedzy jest cholernie wymierny.

Grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze a delta T do gruntu, gdy dom ma ogrzewanie podłogowe i grunt nie jest przez dom ogrzewany jest większa niż w przypadku dachu czy ścian.

Dlatego nie da się postawić domu izolowanego na 20cm styropianie. To po prostu nie jest izolacja. Nie wiem dlaczego panowie walczą, by domów nie izolować czyli by zużywały nawet ponad 30kWh/m2 ale to jest tematem wątku.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Nydar - załóżmy, ze mnie Pan przekonał i uwierzyłem Panu ze przez 18 cm styropianu od gruntu, ucieka mniej kWh niż przy 30cm.

Spytam więc tak z czystej ciekawości:Jaka jest relacja miedzy 18 cm a 10cm?

 

Pocieszę Pana . Przy 10cm ucieka więcej jak przez 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszę Pana . Przy 10cm ucieka więcej jak przez 30cm.
Ma Pan opracowany jakiś wykres straty/ grubość ?

Bo może faktycznie projektujący domy, Isover, dr Duda się mylą . Choć swoja droga, nie słyszałem, by ktoś miał dom izolowany na 20 cm styropianie! A Pan słyszał?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan opracowany jakiś wykres straty/ grubość ?

Bo może faktycznie projektujący domy, Isover, dr Duda się mylą . Choć swoja droga, nie słyszałem, by ktoś miał dom izolowany na 20 cm styropianie! A Pan słyszał?

 

Panie Tomaszu,nie dysponuje wykresem ponieważ nie dysponuje pełnymi danymi rzeczywistymi.Dane rzeczywiste czyli faktyczna temp. pod posadzką i izolacją przy różnych grubościach izolacji. Mogę jedynie określić straty w moim konkretnym przypadku bo znam temp.pod i w posadzce.

Myślę,że to kwestia czasu. Ludzie są ciekawi a czujniki tanie. Czy najefektywniejsza izolacja pod posadzką w naszym klimacie to 15,20 czy 25cm , niewiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod posadzką jest jeszcze grunt, grunt który musi przepuścić jeszcze tą energię co wędruje z domu na zewnątrz.

Energia ta przez grunt nie wydostaje się ot tak siup, tylko zgodnie z dyfuzją termiczną jej porcie uciekają w świat.

Grunt mając opór, jak by kisi w sobie tą energie niczym puści ją w świat.

Stąd można śmiało liczyć że to co przez grunt idzie w świat to jest 0,5 tego co do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do kol. czołgisty taki postulat,skoro uczony w piśmie i programach. Jak by tak kol. pokombinował ze ścianą ogaconą przez 30cm styropianu dla różnych warunków. Lato ściana i 45-50oC na elewacji może mieć.Zimą -20 a w środku +20 .Co będzie bez paroizolacji ? Co będzie jak paroizolacja od środka ,a co jak między ścianą a izolacją?Co będzie jak kto klimę zainstaluje? Do tego wariacje typu paroizolacja nie do końca uczciwie zamontowana plus wyobraźnia kolegi.

Tak wie kolega w ramach wprawek studenckich .Dla własnej wiedzy i pro publico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do kol. czołgisty taki postulat,skoro uczony w piśmie i programach. Jak by tak kol. pokombinował ze ścianą ogaconą przez 30cm styropianu dla różnych warunków. Lato ściana i 45-50oC na elewacji może mieć.Zimą -20 a w środku +20 .Co będzie bez paroizolacji ? Co będzie jak paroizolacja od środka ,a co jak między ścianą a izolacją?Co będzie jak kto klimę zainstaluje? Do tego wariacje typu paroizolacja nie do końca uczciwie zamontowana plus wyobraźnia kolegi.

Tak wie kolega w ramach wprawek studenckich .Dla własnej wiedzy i pro publico.

 

nydar, ściagnij sobie np. TERMIKA i wstaw sobie te warunki. Prosty ten program jak budowa cepa. Dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prosty chłop siłą od pługa odciągnięty. Myślę sobie tak . Niech student budownictwa z aspiracjami do tytułu naukowego wrzuca dane.Nie skażony doświadczeniem więc obiektywny. Ja tam wolę pomacać ekofiber na poddaszu po zimie,czy odczytać temp. pod izolacją chudziaka.

Wiesz trzeba znać miejsce w szyku.

Jak mu wyjdą dziwne rzeczy wynikające z programu ,to możemy dyskutować nad tym bo ja mam faktyczne dane z realu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar nie było by problemu, ale nie nie raz nie dwa robiłem już takie różne eksperymenty.

Nie hasam sobie ot tak słowami, tylko już uknułem co i jak.

Problem lata to nie jest temp +50 ściana, ba to tylko tynk będzie wyprażony. Pod izolacją będzie średnia tego co jest w domu i na zewnątrz.

To zima jest upierdliwa ponieważ np średnio -5 w styczniu daje bobu ostro. Tu bez paroizolacji, lub źle ustawionych materiałach które jak by same są izolatorami może nie super paroizolatorami, ale jednak są, np EPS.

O ile literatura donosi iż przy 45 % i 20st a na zewnątrz jest -5 to jakaś kondensacja jak jest, to jest przeszacowana ciut.

Bo jej jeszcze nie ma wewnątrz przegrody oczywiście.

Ale gorzej jest ponieważ górne zakresy są znowu nie doliczone. Pominąć paroizolacje może tylko osoba w pełni świadoma tego co może się stać.

 

Kiedyś był poruszany problem nie super szczelnej paroizolacji, wygląda to jak mikro gejzer ale to się rozchodzi po kościach.

Gorzej jest jak braknie 1mm na długości 1m ... to już jest źle w kierunku bardzo źle.

 

Nieszczelności mam na myśli coś o wielkości max gwoździa fi 8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...