Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozpatrywał bym niedościgniony wzór , n=50 . To nie jest nieszczelność 1mm na dł. metra tylko większa. Który dom przejdzie n50?Takie warianty bym rozpatrywał bo to real a nie fikcyjne warunki z idealnego programu. Program jest durny bo wyliczy to co mu podasz . Program nie uwzględni że majster nie sklei prawidłowo paroizolacji albo oleje zakładkę.

A może co się dzieje przy n50 w różnych zakresach szczelności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jedna wyrwa w izolacji. A takich 1mm x 1000 mm mogło by być więcej.

Im gorsza szczelność tym właśnie lepiej bo ponieważ spada ilość % pary wodnej w 1m3 przy tej samej temp 20 st .

Czyli przedmuch tu nie pogarsza sprawy, a w pewnym stopniu poprawia.

Ale i tak będzie decydowało nie to ile powietrza się niesie tylko ile % to powietrze niesie...

 

Jak to rozumieć ? a no tak że tłocząc 1000m3 powietrza o 40% wilgotności przy ciele które ma 15 st nie wywołamy kondensacji.

Czyli do jeśli jest stan gazowy i stężenie nie przekracza stanu bez paroizolacyjnego jest ok ...

ale jeśli przekroczy jest źle ...

Paroizolacja ma za zadanie nie wybić do zera dyfuzję, ale rozprowadzić to zjawisko na bezpieczne poziomy.

 

Skaleczysz się tak że dość mocno krwawisz, to co nie przytamujesz wypływu krwi ? bo uznasz że i tak kropla spadnie ?

tak samo i tu nad kroplami nie ma co płakać, tylko globalnie niech to się trzyma.

 

Mam wrażenie że czasem to jest tak iż ... zraniłeś się koniec nie masz prawa nic robić ...

tak samo i tu złożenie jest że jak nie uda się w 100% to lepiej nic robić ...

Błąd i to poważny błąd, to jak by czekać aż się wykrwawi, ponieważ nie należy mu się pomoc ponieważ nic nie da i tak się wybrudzi krwią.

 

dokładnie to tak działa jak w starych domach gdzie jest masę nieszczelności n50 10 wymian i może więcej ... przy ogrzewaniu jest tak sucho że głowa mała

20-30% to max .

 

I to tylko dzięki temu nie ma u rodziców pieczarek na pewnych elementach.

Właśnie przez mocne nieszczelności.

 

Wniosek ? a no taki że to pierwsze skrzypce ma % przy danej temp ..

domyślnie 20st. I w tedy jak powietrze ma 20% to może fruwać go ile chce ...

przegroda musiała by być o temp -

 

To że będzie 90% i niska wymiana to nie będzie plusem.

Ponieważ ten wredny gaz działa i ma spore ciśnienie ...

a jak znajdzie sobie połączenie z ośrodkiem o niższym ciśnieniu to zaczyna się gonitwa.

Jak z wyżu do niżu.

 

Czyli % przy tych 20 st grają skrzypce.

A jak n50 jest np 4 a w powietrzu jest 60% to znaczy że jest mocna produkcja pary wodnej.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,nie dysponuje wykresem ponieważ nie dysponuje pełnymi danymi rzeczywistymi.Dane rzeczywiste czyli faktyczna temp. pod posadzką i izolacją przy różnych grubościach izolacji. Mogę jedynie określić straty w moim konkretnym przypadku bo znam temp.pod i w posadzce.

Myślę,że to kwestia czasu. Ludzie są ciekawi a czujniki tanie. Czy najefektywniejsza izolacja pod posadzką w naszym klimacie to 15,20 czy 25cm , niewiem.

Są termometry i są tanie - sam umieściłem 60 NTC na różnych głębokościach i szerokościach pod 120m2 parterówką. Są też dużo bardziej dostępne liczniki. I jak Pan skomentuje ich odczyt? Przypomnę - wynik: Nie da się zbudować domu izolowanego na 20 cm styropianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd można śmiało liczyć że to co przez grunt idzie w świat to jest 0,5 tego co do powietrza.
Grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze. Można to sprawdzić samemu, przeczytać w podręcznikach, sprawdzić na liczniku, czy przeczytać nawet w normach do obliczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to nie odbiornik, posiada pewien opór cieplny.

Wykazane zostało że nawet na stali dom jest lepiej chroniony niż do czystego powietrza.

W powietrze jak wpadnie energia cieplna to już jest w momencie tracona ! powietrze aby spełniło swoją role, musiało by być idealnie nieruchome.

Ale jak widzę Panu Tomaszowi ciężko jest zrozumieć.

 

W grunt jak wpadnie energia, to niczym się wydostanie chwilę w nim siedzi, tak jak przez pustaki, jak przez EPS'a itp dokładnie ten sam proces.

Przecież przez izolację też przepływa strumień cieplny.

 

powietrze daje opór cieplny jaki ? 0,04 m2K/W co to jest to jest U 25 W/m2K

taką barierę stanowi powietrze ...

ile na to trzeba gruntu ? jakieś 2,5 cm piasku o lambdzie 0,7 mK/W

reszta to jest nadwyżka nad powietrzem.

 

Energia jak wpada w grunt to chwile kiśnie w tym gruncie...

do powietrza jak wpadnie to koniec nie ma jej ... idzie natychmiast w kosmos.

 

To proste ... wystarczy wodę na kawę zagotować ... chwile trwa niczym ta woda się schłodzi.

Teraz zakop ten wrzątek w gruncie ... i będzie chłodzić się jeszcze dłużej.

 

Dzięki temu że grunt ma w sobie wodę, np i jest ciężki i jest coś takiego jak pojemność cieplna, grunt przymarza w naszym klimacie do tych 1,2 m a jak spadnie śnieg to wcale.

o ile nie był przymarznięty.

 

Ludzie już tak mają ... jedna z lepszych zim np na komary jaka była przeszła zima ...

to nie bo im się wydaje że ciepła była ... grudzień był zimny i bez śniegu, bardzo mocno skuło grunt, właśnie przez brak śniegu ...

może być zima 1000 lecia z 1m śniegu ... i -50 i nie zrobi tego co metodyczny mróz -5 przez 3 tygodnie na gołą ziemię.

 

 

PS. Widać jak energia jest tracona przez izotermy, w powietrzu izoterm nie ma !!

dopiero pojawiają się na styku powietrze - materiał!

a w gruncie są jak w innych materiałach stałych.

 

Przez grunt niczym strumień ciepła przejdzie to brnie przedniego ...

a w powietrze to jest wodospad. Koniec nie ma energia poszła w świat.

 

Musi Pan popracować nad swoimi pomiarami.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ? może trzeba zmienić system grzewczy. Na nie kablowy głęboko schowany w płycie.

Już o tym pisałem, może jeszcze raz... niczym się ruszy posadzka, bardzo dużo niepotrzebnej energii ucieknie.

Ucieknie na boki itp ... Aby tylko podgrzać podłogą powietrze. System wybitnie pośredni !! chyba nie ma bardziej pośredniego systemu jak grzanie kablem czy rurką z wodą betonu w posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ? może trzeba zmienić system grzewczy. Na nie kablowy głęboko schowany w płycie.

Już o tym pisałem, może jeszcze raz... niczym się ruszy posadzka, bardzo dużo niepotrzebnej energii ucieknie.

Ucieknie na boki itp ... Aby tylko podgrzać podłogą powietrze. System wybitnie pośredni !! chyba nie ma bardziej pośredniego systemu jak grzanie kablem czy rurką z wodą betonu w posadzce.

System grzewczy nie ma znaczenia. Na 20 cm styropianu domy nie schodzą poniżej 30kWh/m2 - czyli nie jest to izolacja, dom nie jest izolowany.

 

Nie jestem fanem norm, ale czy Pan uważa, że Polskie Normy liczenia strat do gruntu oszukują inwestorów???

 

Czemu ? może trzeba zmienić system grzewczy. Na nie kablowy głęboko schowany w płycie.
Dlaczego głęboko w płycie? Ja mam coś takiego w sklepie założone : http://www.elektra.pl/index_pl.php?level=5&dzial=2_2_1_7 I dziś robimy tym kolejny dom -zaraz poproszę o zdjęcia . Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ? może trzeba zmienić system grzewczy. Na nie kablowy głęboko schowany w płycie.
Tak coś się dziwnie czepialsko zrobiło!

Jak kable w betonie to źle bo akumulacja, jak kable pod panelami to źle bo mała akumulacja. No ale czepianie się bez wyjaśnienia, jest chyba najpowszechniejszą dyscypliną na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak postęp, dom ma, szkieleciak w swoim laptopie, ale nikomu go nie pokaże, bo tam jest instalacja zero energetyczna, a to już tjemnica

 

Jaka tajemnica?

 

laptop zasilany z baterii, ta ze świnki w ścianie - otwierasz laptop - "wchodzisz" do domu - i tu nie musisz go ogrzewać bo on jest w ciepłym laptopie :lol2:

 

żeby nie było o klimatyzacji - w lato po prostu mieszkasz poza domem :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu widzę ze się czepiasz .. a sam co wybudowałeś ?

Pod okna dałeś parapety granitowe stykające się z ramą okienną.

Nie widziałem u Ciebie izolacji na wieńcu, masz izolację stropu i ścian a wystaje Ci wieniec ... chyba że mnie tu zaskoczysz zdjęciem?

Na razie jest spory mostek termiczny z braku izolacji nad wieńcem, ale będziesz się sadził ...

typowe w tym narodzie ... byle szybko narobić.

 

Ty uważasz że ideał to dać 30cm izolacji i już jest super. Zrobiłeś znacznie lepiej niż przeciętny inwestor, ale nie idealnie. I nie jesteś upoważniony przy tym do pouczania.

Dom to jak napisałem nie jest tylko danie sutej izolacji, ale też detale których u Ciebie zabrakło.

Jak pisałem z parapetem to pojechałeś po bandzie, ale co tam ważne aby komuś wciskać buduj łódki .. nie ważne czy dobre czy złe ... będziesz się uczył jak już wybudujesz, a może i nie.

 

Zadaj sobie pytanie czy ktoś Cie się zapytał o te detale ? pewnie jak by nie moje zapytanie teraz to byś żył sobie w błogiej nieświadomości.

 

Szukasz taniego rozwiązania na dom ? masz je tylko detale poprawić.

Może przerzucić części pomieszczeń na poddasze i tyle.

 

No ale knuj dalej, może jak będziesz się słuchał swojego guru TB to będzie ciekawie ?

 

Okna o których ja wiem nawet Ci się takie nie śniły, rozwiązania pewnych detali też.

 

Chcesz abym za free sprzedał wiedzę ? o takiego ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś a to i opisane i opatrzone zdjęciami. Nie wypowiadaj się więc jak czegoś nie rozumiesz albo nie dostrzegasz.

Z wieńcami nie masz racji to chyba twoje?

budowa_0077.jpg

 

A u mnie wieniec od zewnątrz wygląda tak:

DSC_1487.jpg

A kolejność jest taka Ytong 7,5 cm, styropian 5cm i dopiero beton.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie oświeć zdjęciem gdzie jest cały wieniec opatulony izolacją, a nie sadzisz się , a może coś jest na rzeczy ?

i stąd ta złość ? jak byś nie miał nic za uszkami to byś grzecznie odpisał.

Ale widzę że to chyba pobożne życzenie z mojej strony.

 

02.jpg no rzeczywiście fundament idealnie do izolowany.

 

ocieplenie_2.jpg

 

ociepl1.jpg

 

masz zdjęcie tych detali jak tam ładnie izolacją nakryłeś wieniec ? czy będziesz się sierdził dalej

 

2013-04-13.jpg no tak parapet może być przecież z plastiku...

 

sam zacząłeś podchody, to teraz Ciebie trzeba z egzaminować, jak mam robić idealne to trzeba przecież mieć wzór ... i sprawdzam ten wzór czy to taki ideał.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym poznajesz że mam blade pojęcie, przecież to tylko twój gest obronny.

Wypytuje cie na okoliczności twojej idealnej budowy. Robisz z siebie guru pouczasz to proszę.

Spowiadaj się z swojego cudu.

Jak byś miał ścianę idealną to narożnik był by równie ciepły co reszta ściany. Ale co tam.

Będę się czepiał, ponieważ coś tam ci wyszło i stawiasz to za wzór.

Nie chcę być tak samo mądry i na robić czegoś ... co nie jest ideałem.

 

Chciał byś pełnego błysku, pełnego przedstawienia detali, super rozwiązań, a takiego wała.

 

Później będziesz latał i się podniecał jak ty to super budowniczy nie jesteś.

 

U mnie jest sprawa prosta, dążę do celu jakim jest dom autonomiczny, co ja ci będę pisał. Żebyś dostał sianko pod buźkę ...

 

Widać jak się męczysz w swojej koncepcji, wymyślasz takie krzaki że głowa mała.

Zaczynasz popadać w paranoje jak z wentylacją, tobie czegoś nie napisać to już koniec.

Nie ma karty pamięci to lipa dalej nie ruszy.

 

Teraz widzisz jak to jest jak taki wredny człowiek zacznie szukać dziury w całym co przyjemnie ci jest ?

 

Ubzdurałeś sobie regulację stężenia pary wodnej za pomocą pustaków :lol2:

 

tobie napisać o wentylacji jako regulatorze stężenia pary wodnej to już źle ... bo wedle ciebie tylko pustaki takie coś robią.

To trzeba widzę tłumaczyć lepiej, wentylacja kolego jest właśnie od wywalania nadmiaru pary wodnej w powietrzu które ma iść w świat i zastępowanie tego powietrzem o bardzo małej zawartości pary wodnej z zewnątrz.

Nie ma tu mowy o nawilżaniu czyli i chłodzeniu czy grzaniu bo to już była by klimatyzacja.

Która nie służy tylko do chłodzenia jak byś chciał wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tobie napisać o wentylacji jako regulatorze stężenia pary wodnej to już źle ... bo wedle ciebie tylko pustaki takie coś robią.

To trzeba widzę tłumaczyć lepiej, wentylacja kolego jest właśnie od wywalania nadmiaru pary wodnej w powietrzu które ma iść w świat i zastępowanie tego powietrzem o bardzo małej zawartości pary wodnej z zewnątrz.

Nie ma tu mowy o nawilżaniu czyli i chłodzeniu czy grzaniu bo to już była by klimatyzacja.

Która nie służy tylko do chłodzenia jak byś chciał wiedzieć.

 

Ani wentylacja ani pustaki nie są do regulacji poziomu wilgotności w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacją możesz tylko zrobić to :

albo wietrzyć za mocno i ilość pary wodnej spadnie przez to iż wpada więcej zimnego suchego powietrza, następnie ogrzanego.

Przez co rozrzedza się ilość pary wodnej w powietrzu.

Lub zmniejszenie wentylacji przez co zwiększa się ilość pary wodnej w powietrzu przez to iż mniej jest usuwanego powietrza i mniej nawiewanego przez co stężenie rośnie. Tylko tak można regulować wilgotność, czy to jest idealne ?

 

Idealnie było by nawilżać lub osuszać na zawołanie, Takie coś to już jest klimatyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...