Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z technologią to gorzej,bo normy nie znalazłem.Na fotografowanie uprawnień przed państwową komisją zdanych też nie mam. Ale jestem w stanie podać wynik wg. menisku wklęsłego. Przyznam,że kusi mnie możliwość odessania tu i ówdzie. Wiesz tak żeby moje było na wierzchu.

Ale. K..wa jak ktoś to doświadczenie powtórzy:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lambdy materiałów podawane są dla delta T 1 st. C i warunki stabilne - nie ma np. różnicy ciśnień.

Nie było problemu, gdy w domach była wentylacja tzw grawitacyjna, dziurawe okna i kanały pionowe konwekcyjnie robiące podciśnienie. Ale teraz PN 13829 (test szczelności ) i mechaniczny nawiew to nadciśnienie.

Pytałem w ITB czy ktoś gdzieś kiedykolwiek badał

Jak zmienia się lambda poszczególnych materiałów budowlanych, gdy warunki nie są stabilne ( różnica ciśnień)?

i uzyskałem odpowiedź, że nie było to nigdy przedmiotem badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, a jest wielce możliwe, że ma to znaczenie, to budując ścianę tradycyjnie o U=0,1 ile przyjąć spadek od tego ruchu? 10%? 20%?

 

a jeśli przyjąć nawet 30% większą lambdę styropianu elewacyjnego ze względu na ruch powietrza w nim, i nawet wziąć pod uwagę cały sezon grzewczy tego ruchu. Jak to wpłynie na całkowite straty budynku? 5%? 6%?

 

taka zagadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, a jest wielce możliwe, że ma to znaczenie, to budując ścianę tradycyjnie o U=0,1 ile przyjąć spadek od tego ruchu? 10%? 20%?

 

a jeśli przyjąć nawet 30% większą lambdę styropianu elewacyjnego ze względu na ruch powietrza w nim, i nawet wziąć pod uwagę cały sezon grzewczy tego ruchu. Jak to wpłynie na całkowite straty budynku? 5%? 6%?

 

taka zagadka.

Poza tym ( ruch regularny wynikający z różnicy ciśnień ) jest jeszcze ruch nieregularny samej pary ( dyfuzja) . Taka dyfuzja, zawsze grozi kondensacją. Ale... czy na pewno to co jest napisane w niektórych podręcznikach, że ruch paru w przegrodzie nie zmienia lambdy, tego też nie jestem pewien i nie mam jak sprawdzić. Biorąc pod uwagę możliwy ruch powietrza, pewny ruch pary i możliwą kondensację na jednej szali i cenę paroizolacji na drugiej - oddał bym swój głos za koniecznością stosowania paroizolacji w przegrodach pasywnych. .

Z tym, że nie podam Panu czy to jest 1% 10% czy 60%. Po prostu nie wiem, choć starałem się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ( ruch regularny wynikający z różnicy ciśnień ) jest jeszcze ruch nieregularny samej pary ( dyfuzja) . Taka dyfuzja, zawsze grozi kondensacją. Ale... czy na pewno to co jest napisane w niektórych podręcznikach, że ruch paru w przegrodzie nie zmienia lambdy, tego też nie jestem pewien i nie mam jak sprawdzić. Biorąc pod uwagę możliwy ruch powietrza, pewny ruch pary i możliwą kondensację na jednej szali i cenę paroizolacji na drugiej - oddał bym swój głos za koniecznością stosowania paroizolacji w przegrodach pasywnych. .

Z tym, że nie podam Panu czy to jest 1% 10% czy 60%. Po prostu nie wiem, choć starałem się dowiedzieć.

 

http://www.archeton.pl/CMS/IMGB/551_wykres.jpg

 

Myślę,że to jest odpowiedź na Pańskie dociekania. Kluczem jest gęstość styropianu w funkcji lambdy. Przy lekkich styropianach wiatr może hulać.Przy ciężkich nie. To samo z parą wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.archeton.pl/CMS/IMGB/551_wykres.jpg

 

Myślę,że to jest odpowiedź na Pańskie dociekania. Kluczem jest gęstość styropianu w funkcji lambdy. Przy lekkich styropianach wiatr może hulać.Przy ciężkich nie. To samo z parą wodną.

Z czego wyciągasz takie wnioski??? Z tego wykresu? Co ma lambda do przewiewności? Co to znaczy hulać???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wyciągasz takie wnioski??? Z tego wykresu? Co ma lambda do przewiewności? Co to znaczy hulać???

 

Lambda styropianu maleje wraz ze wzrostem gęstości.Styropian o małej gęstości -przewiewny- można przez niego oddychać,umożliwia ruch powietrza,przez co jego lambda jest mniej korzystna.

Hulać to oznacza że można przez niego oddychać.Może trochę przesadzone ale to dla budowania napięcia:D.

No bo skoro EPS elewacyjny waży znacznie mniej od EPS np.150 ,to lambda tego pierwszego powinna być lepsza bo więcej w nim powietrza ,a tak nie jest. Na tej podstawie wyciągnąłem wniosek ,że na lambdę ma wpływ przewiewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu dmuchal przez swoj grafit - jaki, ile wazyl to musialby sam sie wypowiedzec.

A wracajac do tego dmuchania - wg kszhu tynk to sposob na wiatroszczelnosc. A klej ktorym ma ten styro zaciagniety juz nie ?

 

Ciekawa rzecz jest ze styropianem,jeśli chodzi o współczynnik oporu dyfuzyjnego .Podają dla styropianu w stanie suchym i zawilgoconym jedną liczbę,, 60".

Dla materiałów puszystych typu celuloza,wełna mineralna ,,1".

Tymczasem styropian np. 0,045 różni się znacznie wagą od styropianu 0,036.Przez pierwszy można swobodnie oddychać ,przy drugim swobodnie udusić.

Ciekawe czy programy obliczeniowe uwzględniają różne standardy styropianu pod względem współ. oporu dyfuzyjnego . Jeżeli wszystkie styropiany traktują identycznie ,to istniej duże prawdopodobieństwo ,że wynik ,,brak kondensacji " jest fałszywy.

Nie wiem czy są jakieś badania określające wiatroprzepuszczalność mat. budowlanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Z tym, że nie podam Panu czy to jest 1% 10% czy 60%. Po prostu nie wiem, choć starałem się dowiedzieć.

 

ale ja pytałem o co innego:

jeśli założymy spadek lambdy o 30% w ciągu całego sezonu grzewczego, jak to się przekłada na zapotrzebowanie budynku?

 

a ja zaryzykuję i postawie dolary przeciw orzechom, że bliżej tego 1% niż tych 60% - mogę nawet powiedzieć że jestem skłonny stawiać na przedział 3-8% i nic więcej. Tylko czy założenie 30% spadku lambdy dobre? A - tego nikt nie wie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ciekawe czy programy obliczeniowe uwzględniają różne standardy styropianu pod względem współ. oporu dyfuzyjnego . Jeżeli wszystkie styropiany traktują identycznie ,to istniej duże prawdopodobieństwo ,że wynik ,,brak kondensacji " jest fałszywy. ...

 

we wszystkich co je miałem wszędzie tak samo "60", dopiero inaczej styropor i XPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie skoro styropian 10kg/m3 ma wsp.60 i styropian 24kg/m3 ma 60, to coś tu nie gra,bo przez pierwszy idzie oddychać więc i wsp.oporu dyfuzyjnego będzie znacznie niższy od 60 , a przez drugi oddychać nie idzie. W tej sytuacji wynik,,brak kondensacji " jest mało wiarygodny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś chciał się czepiać GWC Kszhu, ponieważ to przemyślałem i wiem jaka jest wielka zaleta tego układu.

Mamy rurę PVC czy inną, wpada tam powietrze latem o temp +30 pełne pery wodnej i trafia w rurę o temp +8st

kondensacja na początkowym odcinku rury = pieczarki lub halucynki w darmowej postaci.

Przy +30 raczej rzadko wilgotność powietrza jest powyżej 50%.

Przynajmniej ja nie widziałem takich danych u mnie na południu Polski.

Przy kilkunastu stopniach, wilgotność nieraz sięga prawie 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne wnioski apropo zaleznosci lambdy od temperatury (ciekawe, ze polysio traci parametry w nizszych temp), czy na temat szczelnosci budynkow.. w skrocie te ktore uwazane sa za super izolowane wcale tak dobrze nie funkcjonuja ze wzgl. na ruch powietrza w przegrodzie, a te uwazane za zle wcale tak zle nie dzialaja, ze wzgledu na mikro-rekuperacje (zmiana izoterm na zewnatrz przegrody.. bariera termiczna)

 

http://www.remodeling.hw.net/products/exteriors/report-air-sealing-trumps-insulation-type

 

niestety nie w liczbach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...