Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jaki ruch powietrza, o czym wy rozmawiacie, chłopina sobie tak to tłumaczy, a że wiedzy brak i niechęć do książek to dość komiczne efekty tego są.

 

Grześ oj problem z wilgotnością przy robieniu laminatów był tylko w okresie +30 i burza i parno i duszno słowem tropiki.

 

ze wzgledu na mikro-rekuperacje (zmiana izoterm na zewnatrz przegrody.. bariera termiczna)
coś jest na rzeczy, zagadnienie rozgryzałem ale narazie sza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.archeton.pl/CMS/IMGB/551_wykres.jpg

 

Myślę,że to jest odpowiedź na Pańskie dociekania. Kluczem jest gęstość styropianu w funkcji lambdy. Przy lekkich styropianach wiatr może hulać.Przy ciężkich nie. To samo z parą wodną.

Nie widzę tam rozwiązania problemu lambda to warunki ustalone ! A mnie chodzi o U czyli warunki niestabilne ( np. róznica ciśnień) , nie ma tez autora badań, by do niego zadzwonić i się skontaktować czy to prawda czy marketing

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rzecz jest ze styropianem,jeśli chodzi o współczynnik oporu dyfuzyjnego .Podają dla styropianu w stanie suchym i zawilgoconym jedną liczbę,, 60".

Dla materiałów puszystych typu celuloza,wełna mineralna ,,1".

Tymczasem styropian np. 0,045 różni się znacznie wagą od styropianu 0,036.Przez pierwszy można swobodnie oddychać ,przy drugim swobodnie udusić.

Ciekawe czy programy obliczeniowe uwzględniają różne standardy styropianu pod względem współ. oporu dyfuzyjnego . Jeżeli wszystkie styropiany traktują identycznie ,to istniej duże prawdopodobieństwo ,że wynik ,,brak kondensacji " jest fałszywy.

Nie wiem czy są jakieś badania określające wiatroprzepuszczalność mat. budowlanych

Nie wydaje mi się prawdziwe twierdzenie, ze jeśli ilość powietrza przechodząca przez styropian jest za mało do oddychania człowieka, to nie ma ona wpływu na współczynnik przenikania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja pytałem o co innego:

jeśli założymy spadek lambdy o 30% w ciągu całego sezonu grzewczego, jak to się przekłada na zapotrzebowanie budynku?

Nie może być czegoś takiego jak "spadek lambdy" - bo ta jest mierzona w ściśle określonych stałych i stabilnych warunkach. Natomiast jeżeli U przegrody spadnie o 30% w ciągu sezonu grzewczego, bo w domu jest 20Pa wyższe ciśnienie to zapewne wzrośnie zużycie kWh.

a ja zaryzykuję i postawie dolary przeciw orzechom, że bliżej tego 1% niż tych 60% - mogę nawet powiedzieć że jestem skłonny stawiać na przedział 3-8% i nic więcej. Tylko czy założenie 30% spadku lambdy dobre? A - tego nikt nie wie

Może i ma Pan rację jeśli chodzi o % zapewne ma Pan rację jeśli chodzi o "nikt nie wie", tylko że:

- ile kosztuje folia paroizolacyjna pozwalająca stworzyć warunki bliższe stabilnych czyli U jest bliższe lambdy?

- czy i jak zmienią się właściwości przegrody ( EPS, XPS, PUR ...) po 5 , 10 czy 20 latach!

 

Wolę paroizolację mieć, jak nie mieć.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wszystkich co je miałem wszędzie tak samo "60", dopiero inaczej styropor i XPS
Z tym, że nie jest to prawda. Kolejna rzecz, zmiany w czasie! Tego też nikt nie badał, a ja osobiście widziałem wysypującą się piankę czy "rzadki" styropian z rozbiórki 15-20 letnich pawilonów na Bratyckiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie skoro styropian 10kg/m3 ma wsp.60 i styropian 24kg/m3 ma 60, to coś tu nie gra,bo przez pierwszy idzie oddychać więc i wsp.oporu dyfuzyjnego będzie znacznie niższy od 60 , a przez drugi oddychać nie idzie. W tej sytuacji wynik,,brak kondensacji " jest mało wiarygodny.

Ale opór dyfuzyjny dotyczy pary!!! Szanowny Panie nydar - jest zbliżone ciśnienie pary w przegrodzie i poza nią, nie występuje nigdzie kondensacja, bo wewnątrz domu jest +23 a na zewnątrz + 8. I jak zmieni się strumień ciepła, przez przegrodę na "każdego Pa", gdy będzie wentylacja grawitacyjna i nadciśnieniowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy +30 raczej rzadko wilgotność powietrza jest powyżej 50%.

Przynajmniej ja nie widziałem takich danych u mnie na południu Polski.

Przy kilkunastu stopniach, wilgotność nieraz sięga prawie 100%.

Rzadko było. Od dwóch sezonów jest tak coraz częściej. Robimy takie pomiary, bo woda z kondensacji zaczęła zalewać GWC które przez 20 lat były suche!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki ruch powietrza, o czym wy rozmawiacie, chłopina sobie tak to tłumaczy, a że wiedzy brak i niechęć do książek to dość komiczne efekty tego są.

 

Grześ oj problem z wilgotnością przy robieniu laminatów był tylko w okresie +30 i burza i parno i duszno słowem tropiki.

 

coś jest na rzeczy, zagadnienie rozgryzałem ale narazie sza.

Żeby powiedzieć, że podręcznik się myli, też trzeba go przeczytać. A "narazie" powinien, napisać Pan rozdzielnie. To nie izolacja i mała przestrzeń naprawdę nie zaszkodzi, zwłaszcza jak się chce uchodzić z osobę wykształconą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne wnioski apropo zaleznosci lambdy od temperatury (ciekawe, ze polysio traci parametry w nizszych temp), czy na temat szczelnosci budynkow.. w skrocie te ktore uwazane sa za super izolowane wcale tak dobrze nie funkcjonuja ze wzgl. na ruch powietrza w przegrodzie, a te uwazane za zle wcale tak zle nie dzialaja, ze wzgledu na mikro-rekuperacje (zmiana izoterm na zewnatrz przegrody.. bariera termiczna)

 

http://www.remodeling.hw.net/products/exteriors/report-air-sealing-trumps-insulation-type

 

niestety nie w liczbach :(

 

Badania zainicjowane przez Mr. Lstiburek - czyli tego z buildingscience. Z niego mozne wyczytac:

"Walls that are constructed with the same installed R-value in the stud space, and are air sealed both inside and outside (creating effectively zero air leakage through the assembly), they exhibit essentially the same thermal performance regardless of the type of insulation material used".

- mowa o scianach uszczelnianych powietrznie (air sealing) z zewnatrz i wewnatrz. Nie oznacza to wg mnie paroszczelnosci, bo klociloby sie to wyraznie z materialami na stronie "firmowej" pana Lstiburek-a, a konkretnie ze bariery paroszczelne z dwoch stron to bardzo zly pomysl.

Podkreslam to by uniknac powtorki z rozrywki z kolega kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania zainicjowane przez Mr. Lstiburek - czyli tego z buildingscience. Z niego mozne wyczytac:

"Walls that are constructed with the same installed R-value in the stud space, and are air sealed both inside and outside (creating effectively zero air leakage through the assembly), they exhibit essentially the same thermal performance regardless of the type of insulation material used".

- mowa o scianach uszczelnianych powietrznie (air sealing) z zewnatrz i wewnatrz. Nie oznacza to wg mnie paroszczelnosci, bo klociloby sie to wyraznie z materialami na stronie "firmowej" pana Lstiburek-a, a konkretnie ze bariery paroszczelne z dwoch stron to bardzo zly pomysl.

Podkreslam to by uniknac powtorki z rozrywki z kolega kszhu.

 

Ciekawie się robi . Sailah pokazał materiały dotyczące tego co dzieje się z izolacją od wewnątrz jak popada na ścianę zewnętrzną i przypiecze słonko.Z drugiej strony ,paroizolacja tylko od wewnątrz. Widzę to jako mankament koncepcji izolowania od środka i to dosyć poważny.

Z kolei izolacja od zewnątrz i paroizolacja między ścianą a izolacją takich zagrożeń nie niesie.

A o eliminację zagrożeń domów jak w temacie nam chodzi karolku75:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...