Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

I widzisz w końcu, że grzane, ciepłe pomieszczenie grzeje grunt pod nim jak słabo odizolowany? Garaż się ochłodzi to i temp. pod nim spadnie. Gdybyś domu w następnym sezonie nie grzał to tak samo pod domem by wystygło.

 

Ale grunt to nie to samo co powietrze. Ma potężną masę i przez to akumulację. Taka akumulacja to duże przesuniecie fazowe dla temperatury. Sam kiedyś pokazywałeś poniższy wykres:

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

Zauważ, że im głębiej tym później robi się zimno. Grunt przykryty domem symuluje warunki jak dla gruntu na głębokości 4-5metrów, gdzie najcieplejszy jest w październiku. Dorzucając izolację poziomą zwiększamy tą pojemność i przesuwamy "fazę".

Dlatego dogrzewanie zimą podlogi z 20cm styro nie generuje proporcjonalnych strat do podlogi z 30cm styro. Te różnice w stratach są mniejsze. No chyba, że wody gruntowe wysoko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałeś powiedzieć chyba brutto. Netto to będziesz miał jak dobrze pokombinujesz.30k

 

jak dobrze pokombinuję i puszczę materiały na dom przez swoją firmę, co nie jest wielkim problemem, to z każdego 1000zł brutto zaoszczędzę 333zł (Vat+podatek), co przy koszcie domu 200m2 245000zł netto (st. deweloperski - takie mam wyceny materiałów) daje 100350pln i czniam jakieś dofinansowania i nikt mi nie dyktuje z czego i jak mam budować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pokombinuję i puszczę materiały na dom przez swoją firmę, co nie jest wielkim problemem, to z każdego 1000zł brutto zaoszczędzę 333zł (Vat+podatek), co przy koszcie domu 200m2 245000zł netto (st. deweloperski - takie mam wyceny materiałów) daje 100350pln i czniam jakieś dofinansowania i nikt mi nie dyktuje z czego i jak mam budować

 

A chesz puscic moje materialy i podzielic sie fifty/fifty ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Albo tak nie twierdzą bo nie wiem już w końcu jakie wnioski wyciągają koledzy z przedstawianych temp.,,

 

Wniosek jest następujący. Kol. Krzysiek traci w tej chwili przez posadzkę tyle ile wynika z różnicy temp. posadzki i gruntu pod nią oraz grubości i lambdy styro.

Zimą traci trochę więcej ,co wynika z wyższej temp. posadzki. Bazą jednak do obliczeń jest 15,3oC- temp. gruntu pod posadzką. Jak kto ma tam 8oC czy mniej,to wnioski są jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są problemy z dopłatą. Okazuje się, że jeżeli dom zostanie wybudowany taniej, a domy gdzie izolacją, a nie OZE + pompy ciepła, uzyskano 15kWh/m2, są tańsze od "katalogowych" to inwestor powinien dopłacać. Dopłaty są do różnicy w kosztach.

 

Jakieś źródło tej informacji,bo przyznam że jest porażająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pokombinuję i puszczę materiały na dom przez swoją firmę, co nie jest wielkim problemem, to z każdego 1000zł brutto zaoszczędzę 333zł (Vat+podatek), co przy koszcie domu 200m2 245000zł netto (st. deweloperski - takie mam wyceny materiałów) daje 100350pln i czniam jakieś dofinansowania i nikt mi nie dyktuje z czego i jak mam budować

 

zycze powodzenia :p - bo rozumie ze chcesz zakupić je na firme i wrzucić w koszty 100% generując strate/ brak dochodu w firmie ...

a US po budoie przyjdziei poproi o FV na materialy - bo wiedza ze robocizna może być wlasna lb szara strefa ...i cowtedy ? co im pokazesz? bo pdstaw prawnych dowrzucenia w koszty brak -nawet jesl masz w domu siedzibe firmy to 1 lepsza kotola po VACie lub dochozi kwestionuje Ci to ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o standardowym rozwiązaniu dostępnym dla wszystkich, którzy chcą budować zgodnie z NF15 gdzie głupotą jest niewykorzystanie tego co daje państwo.

 

daja 40 tys , musisz wziąć kedyt który kosztuje, do tego zalacic podatek dochodowy 19%, kupić drogie ustrojstwa z certyfikatami określonych firm i a koniec zaplacic jeszcze za obior

 

sory - nie skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dużą głupotą jest wierzyć w to że grunt pod domem będzie suchy na gruncie, gdzie takie cuda się zdarzają.

Nie bardzo rozumiem,poziom w pśce -8m, a teraz na -1m.

Jak to jest zbudowane,że dwudniowy deszcz zalał pośkę. I co z GWC ,skoro jak zalało to potem odpuści wraz z zawartością,bez urazy,gównianą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Bank wymaga projektu zgodnego z NF15 czyli zakup takiego projektu gotowego lub indywidualny w którym jest odp. oświadczenie projektanta a jeśli tego nie ma to opłata dla weryfikatora, który to stwierdzi. Po budowie rzetelne OZC z testem szczelności i podpis audytora pod tym, że obiekt spełnia normy. Nie jest powiedziane, że musi być PC itp. 50.000zł minus 9.000zł podatek (18%) i ewentualnie ~400zł na weryfikatora projektu jak niedostosowany do NF15 choć kupować inny to bez sensu.

 

 

Tę procedure przechodził kol.Wekto, opłat jest chyba wiecej i są drozsze, sama weryfikacja projektu przez audytora uprawnionego przez bank to ok 2000 zł, po zakonczeniu budowy to samo a moze i wiecej, wysokie wymagania odnosnie rekuperatora i wiele innych powodują ze faktyczna wielkosc dopłaty maleje w szybkim tempie. Wielu inwestorów gdy sie zapoznało z faktycznym kosztami tego dofinansowania zrezygnowało, o czym swiadczy ilosc beneficjentów tego programu. Przeciez to nie ma zyskac inwestor, a bank, weryfikator, producent, inwestor jest na szarym koncu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu wiekopomnych osiągnięć misia puchatego:

W temacie ogrzewanie i klimatyzacja domów zero energetycznych, Niemcy, Skandynawowie, Amerykanie nie mogą sobie poradzić z trzema podstawowymi problemami:

 

1) Komfort termiczny przy bardzo skutecznych izolacjach termicznych, ciepło z nasłonecznienia, ciepło bytowe, ciepło z zysków od sprzętu domowego i światła stanowi ogromny problem.

 

2) Cena kompletnej instalacji na zewnątrz i wewnątrz

 

3) Prostota instalacji, łatwość montażu, serwisowania i trwałość.

 

Rozwiązałem i przetestowałem te trzy problemy.

 

Ad-1 Instalacja stabilnie utrzymuje temperaturę, nadmiar ciepła odprowadzając do pomieszczeń gdzie tego nadmiaru nie ma.

 

Ad -2 Cena kompletnej instalacji wraz OZE jest niższa od najtańszego centralnego ogrzewania gazowego

 

Ad 3 Montaż, konserwacja jest banalnie prosty i nie wymaga kosztów.

Misiu coś rozwiązał! Niemcy, Skandynawowie i Amerykanie nie dali rady a on dał! Nie wiadomo zbytnio co, bo z tekstu to nie wynika ale nie bądźmy małostkowi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy pośka z rozsączaniem może być, decyduje przepuszczalność gruntu. Skoro grunt u ciebie powoduje zalewanie oczyszczalni, to znaczy że jej tam być nie powinno.Równie dobrze jej zawartość może przepłynąć do studni sąsiada czy twojej.

 

Obstaję przy 0,8 a nie ,8 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka ciekawostka związana z dotacją:

 

"W przypadku np. systemów ociepleń, czyli w przypadku stosowania zestawu wyrobów

objętego jednym dokumentem odniesienia, montaż zestawu jest dopuszczalny tylko w

kompletnym zestawie potwierdzonym przez dostawcę odpowiednim kompletem dokumentów

dopuszczających do obrotu dla całego zestawu, a nie dla pojedynczych komponentów

zestawu. Oznacza to m.in., że ocieplenia powinno się wykonywać wyłącznie przy

wykorzystaniu kompletnych systemów certyfikowanych jako całość, a nie jako poszczególne

komponenty. Najczęściej również zastosowanie kompletnego systemu zamontowanego przez

autoryzowanego i certyfikowanego wykonawcę warunkuje uzyskanie pełnej gwarancji

jakości wykonanego ocieplenia

 

Podobne zasady obowiązują w przypadku urządzeń technicznych i instalacji.

Szczegółowe wymagania dotyczące jakości i parametrów użytkowych komponentów

budynków określone są w projekcie budowlanym i branżowych projektach wykonawczych. "

 

czy to nie oznacza przypadkiem, że trzeba wykonać prace zgodnie z zaleceniami producenta? jak to się ma do taniego domu z ociepleniem od wewnątrz robionego na sposób z sąsiedniego wątku (czyli kombinowanie zamiast zrobienie wg instrukcji producenta systemu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...