Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Analiza przewodności cieplnej przegród z betonu

komórkowego w zależności od zmian wilgotności

Zbigniew Suchorab 1, Danuta Barnat-Hunek 2

1 Wydział Inżynierii Środowiska, Instytut Inżynierii Ochrony Środowiska,

Politechnika Lubelska, e-mail: [email protected]

2 Wydział Budownictwa i Architektury, Instytut Budownictwa,

Politechnika Lubelska, e-mail: [email protected]

 

...

6. Wnioski

Beton komórkowy 400 posiada mniejszą wartość współczynnika przewodzenia

ciepła od betonu komórkowego 600. Należy to tłumaczyć mniejszą gęstością

pozorną materiału przy jednakowym składzie fazy stałej. Natomiast charakteryzuje

się on większą wartością jednostkowego przyrostu współczynnika λmst

na %vol. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda gazobetonu odmiany 400

w stanie suchym jest 6,08 razy mniejszy niż w stanie nasycenia wodą, a w przypadku

odmiany 600 – 3,9 razy mniejszy, co można interpretować faktem, iż woda

wypełniająca pory w materiale wilgotnym miała większy wpływ na wartość tego

parametru. Związane to jest z większym udziałem masowym wody, przy zbliżonej

nasiąkliwości materiału.

Należy nadmienić, że beton komórkowy jest materiałem, który intensywnie

wchłania wodę, ale w porównaniu np. z cegłą ceramiczną, proces odparowania

wody z betonu komórkowego jest znacznie dłuższy. Zjawisko to oraz tak duży wzrost

współczynnika przewodzenia ciepła w przypadku wzrostu zawilgocenia, przyczynia

się do zwiększenia strat ciepła w sezonie grzewczym, obniżenia komfortu cieplno –

wilgotnościowego, pogorszenia mikroklimatu środowiska wewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

j-j, o ile dobrze pamiętam, ma jeden kabel ( może dwa) rozłożony pod całym domem i sterownik. Utrzymuje stałą temperaturę w domu zużywając przy tym 15 kWh/m2/rok.

 

To prawda, nie byłą kabla tak długiego aby starczył na cały dom :) więc musiałem wziąć dwa (i wytłumaczyłem sobie, że jeden na część dzienną i część nocną) no i dwa proste sterowniki. W rzeczywistości "leję" na to że są dwa bo i tak chodzą identycznie czasowo.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że domy izolowane maja wielu wrogów. Sam Pan doskonale wie, jak mało ludzi zna się na izolowaniu. W tym temacie - wiedza jest bardzo łatwa w "zmierzeniu" A co do burzy... lubię ją i się nie przejmuję. Będę dalej propagował wiedzę o izolowaniu, zwłaszcza, że za kilka lat 30 kWh/m2 rocznie - będzie już domem nieizolowanym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, nie byłą kabla tak długiego aby starczył na cały dom :) więc musiałem wziąć dwa (i wytłumaczyłem sobie, że jeden na część dzienną i część nocną) no i dwa proste sterowniki. W rzeczywistości "leję" na to że są dwa bo i tak chodzą identycznie czasowo.

 

Pzdr

Tylko jest pewna różnica... Pan Sobie sam tak zrobił - trudno, by był Pan niezadowolony. Ale gdyby Pan się tym zajmował zawodowo - brał za to kasę, nie wiem, czy odważyłby się Pan zrobić bez termostatu w każdym pomieszczeniu. Kolejna sprawa to akumulacja. Ma Pan dużą - to i tak sterowalność systemu nie ma znaczenia. Przy małej akumulacji - byłby większy kłopot. Kolejna sprawa to wielkość domu. Są większe domy - gdzie jest część pomieszczeń eksploatowanych sporadycznie np. 700m2 na ul Chudoby - Białołęka. Nie wyobrażam tam sobie braku sterowników w każdym pomieszczeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopnął mnie zaszczyt i dostałem maila od Tomasza Brzęczkowskiego.

Ponieważ jestem prostym człowiekiem i nie mam nic do ukrycia publikuję ten "uprzejmy" list.

 

"Przepraszam, że przeszkadzam Szanownemu Panu, ale Pan perm - bardzo prosił na tym forum by ignorować idiotów. Ponieważ uznałem tę uwagę Pana perm - za wyjątkowo trafną, to się do niej przychyliłem i tak postępuję.

Pozdrawiam serdecznie _ Tomasz Brzęczkowski "

To oczywiście nie była sugestia do TB bo musiałby ignorować siebie samego.

Większego cymbała niż TB tu na FM nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest pewna różnica... Pan Sobie sam tak zrobił - trudno, by był Pan niezadowolony. Ale gdyby Pan się tym zajmował zawodowo - brał za to kasę, nie wiem, czy odważyłby się Pan zrobić bez termostatu w każdym pomieszczeniu. Kolejna sprawa to akumulacja. Ma Pan dużą - to i tak sterowalność systemu nie ma znaczenia. Przy małej akumulacji - byłby większy kłopot. Kolejna sprawa to wielkość domu. Są większe domy - gdzie jest część pomieszczeń eksploatowanych sporadycznie np. 700m2 na ul Chudoby - Białołęka. Nie wyobrażam tam sobie braku sterowników w każdym pomieszczeniu .

 

1. Skąd wiesz, że nie zajmuję się tym zawodowo?

2. To czy z termostatami czy bez to zależy od ustaleń z zamawiającym od tego czego on się spodziewa pod względem komfortu i co dla niego jest komfortem. To co ja zrobiłem u siebie wymagało znacznie więcej wysiłku obliczeniowego,a to też pieniądze.

3. Owszem sterowalność ma znaczenie przy małej bezwładności, jednak czy ja gdzies pisałem inaczej??

4. Owszem są większe domy są i mniejsze z różnym przeznaczeniem pomieszczeń, hale przemysłowe i widowiskowe itp. i wszędzie trzeba poodchodzić indywidualnie, jednak czy coś o tym wcześniej pisałem, czy się w tej kwestii nie zgadzałem z Tobą?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście nie była sugestia do TB bo musiałby ignorować siebie samego.

Większego cymbała niż TB tu na FM nie pamiętam.

 

Czytam i czuje się jak bym uczestniczył w programie satyrycznym, ale .... ostrożnie ze słowami bo zamkną wątek, a byłoby szkoda :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stałem się ulubieńcem TB - znowu dostałem maila wyjaśniający motywy budowy przez j-j-a budowy domu pasywnego. Ale wiemy już kto jest twórcą pierwszej wentylacji budynku mieszkalnego.

 

"Szanowny Panie - o 30 cm styro od gruntu, ogrzewaniu kablami elektrycznymi o likwidacją mostka termicznego do gruntu oraz wentylacji z rekuperatorem ( to co ma j-j) piszę od 1990 -roku a w necie od kiedy jest.

Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, że mogłem się uczyć od j-j. Jeżeli już to j-j tylko skorzystał na tym, że przeczytał o kablach o mostku i o wentylacji ( którą robiełm pierwszy na świecie w domach) "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stałem się ulubieńcem TB - znowu dostałem maila wyjaśniający motywy budowy przez j-j-a budowy domu pasywnego. Ale wiemy już kto jest twórcą pierwszej wentylacji budynku mieszkalnego.

 

"Szanowny Panie - o 30 cm styro od gruntu, ogrzewaniu kablami elektrycznymi o likwidacją mostka termicznego do gruntu oraz wentylacji z rekuperatorem ( to co ma j-j) piszę od 1990 -roku a w necie od kiedy jest.

Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, że mogłem się uczyć od j-j. Jeżeli już to j-j tylko skorzystał na tym, że przeczytał o kablach o mostku i o wentylacji ( którą robiełm pierwszy na świecie w domach) "

No i wszystko jasne. TB już w kołysce wentylował co mógł. Mostki zna z autopsji bo pewnie często leżał na gołym betonie a i podrostkiem będąc biegał na bosaka. Normalnie tajtan izolacji. Szwedzi stawiają mu pomnik jak się tarczą ze styro broni od spodu przed nacierającym chłodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd wentylacji.

 

Podstawowym parametrem domowej wentylacji mechanicznej jest jej niesłyszalność.

Jest kilka źródeł szumów

- głośna centrala

-zbyt mała prędkość w kanałach

-gładkie ścianki kanałów

-rozprężanie się powietrza w kanałach.

- zbyt duża prędkość powietrza

 

Opory przy przepływach cieczy i gazów to napięcia powierzchniowe. Gdy powietrze płynie zbyt wolno gładkim kanałem, zwalnia w strefie przy ściankach.

Powietrze płynące w środku, wyprzedza te zewnętrzne i rozpręża się. Przepływ jest turbulentny i może dudnić.

Optymalna prędkość powietrza w kanale jest od 2 do 5m/sek. To prędkość przy której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy.

Znakomita większość producentów central wie o tym, dlatego króćce central są tak dobrane by przy 30% wydajności było około 2 m/sek. a przy 100% około 5m/sek.

Żeby zmniejszyć napięcia powierzchniowe, kanały są od wewnątrz perforowane, wykładane szorstkimi wykładzinami http://www.ventilair.be/Repository/Cached/Isocom/Isocompluswitbuis-canvas-640.jpg .

Robią dalej dystrybucję powietrza - należy tak dobierać średnice kanałów, by powietrze się nie rozprężało

 

Przykład centrala 400m3/h - 7 nawiewów

wyjście - fi 160mm to 200cm2 200cm2 : 7 to niecałe 30cm2 a więc z typoszeregu robimy kanał główny 162mm skrzynka 160mm/7 x 60mm i kanały 63mm.

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proponuje przebywac na zewnatrz zima przy -20*C... Bez czapki... dluzszy okres czasu.

Lekarze tez sie myla ze straty ciepla sa przez glowe...

Hm... widzialem ludzi w lekkim obuwiu w Argentynie, Korei, Szwecji zima... ale w czapce.

Widzialem tez ludzi latem w pelnych skorzanych butach poza kostke...

 

I jak to wszystko odnosi sie do budownictwa?

To ze pan bez czapki chodzi malo co uzasadnia...

Osobiscie np. nie posiadam sandalow... i co teraz?

 

 

Hmm, pozwolę mieć trochę odmienne zdanie i zgodne poniekąd z TB.

Spróbujmy wyjść na bosaka i bez czapki w zimie zobaczymy co szybciej ubierzemy.

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pozwolę mieć trochę odmienne zdanie i zgodne poniekąd z TB.

Spróbujmy wyjść na bosaka i bez czapki w zimie zobaczymy co szybciej ubierzemy.

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

 

Pzdr

 

Sęk w tym, że TB nie rozumie Fouriera i twierdzi, że jak zrobię sobię buty z podeszwą z 5 czy nawet 3 cm styropianu to zmarznę tak samo. A kluczem do zrozumienia są tu temp. na powierzchni obydwu stron styropianu. A to potrafią pokazać najprostsze programiki z netu. Gdyby może te 20 lat temu TB takie napotkał, może by nie sfiksował ze swoją teorią alternatywnej rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pozwolę mieć trochę odmienne zdanie i zgodne poniekąd z TB.

Spróbujmy wyjść na bosaka i bez czapki w zimie zobaczymy co szybciej ubierzemy.

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

 

Pzdr

 

Ale czy takie porównanie jest miarodajne, człowiek to zywy organizm a nie masa betonu i styropianu. Poza tym skąd sie bierze ten mityczny wspólczynnik odbioru ciepła ? x 6, a moze 7 lub 10 itd. Istnieje tzw opór przejmowania ciepła który w przypadku styku z gruntem wynosi 0.

Jak w dobie rozwinietej techniki pomiarowej mozna szacować/mierzyc wartosc wielkosci fizycznych jedynie na podstawie odczuć człowieka jako urządzenia/układu pomiarowego

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że TB nie rozumie Fouriera i twierdzi, że jak zrobię sobię buty z podeszwą z 5 czy nawet 3 cm styropianu to zmarznę tak samo. A kluczem do zrozumienia są tu temp. na powierzchni obydwu stron styropianu. A to potrafią pokazać najprostsze programiki z netu. Gdyby może te 20 lat temu TB takie napotkał, może by nie sfiksował ze swoją teorią alternatywnej rzeczywistości.

Tak na WAT matematyki nie było... Ale do 100 liczyć nauczyli - licznik umiem odczytywać - Dając 20 cm styropianu od gruntu - wychodzi nam dom nieizolowany - zużywający nawet ponad 30kWh/m2 rocznie - co można sprawdzić u tych co domy nie izolowali!

Sprawdzi to Pan??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy takie porównanie jest miarodajne, człowiek to zywy organizm a nie masa betonu i styropianu. Poza tym skąd sie bierze ten mityczny wspólczynnik odbioru ciepła ? x 6, a moze 7 lub 10 itd. Istnieje tzw opór przejmowania ciepła który w przypadku styku z gruntem wynosi 0.

Jak w dobie rozwinietej techniki pomiarowej mozna szacować/mierzyc wartosc wielkosci fizycznych jedynie na podstawie odczuć człowieka jako urządzenia/układu pomiarowego

 

Ma Pan rację ... może 7 może 10 - wszystko zależy od materiału który odbiera ciepło i od jego zawilgocenia - Dla przykładu beton komórkowy w stanie nasycenia 6.09 razy lepiej przewodzi ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację ... może 7 może 10 - wszystko zależy od materiału który odbiera ciepło i od jego zawilgocenia - Dla przykładu beton komórkowy w stanie nasycenia 6.09 razy lepiej przewodzi ciepło.

 

A co ma stopien zawilgocenia materiału izolacyjnego lub konstrukcyjnego do tego mitycznego wspólczynnika odbioru ciepła przez grunt. Zawilgocenie ma wpływ na U przegrody, a nie na jej otoczenie. Pomieszanie z poplątaniem, chyba Pan sam nie rozumie swoich tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pozwolę mieć trochę odmienne zdanie i zgodne poniekąd z TB.

Spróbujmy wyjść na bosaka i bez czapki w zimie zobaczymy co szybciej ubierzemy.

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

 

Pzdr

Sorry ale mógłbyś trochę pomyśleć. Jak juz sie tak bawimy to pomyśl o eksperymencie który proponowałem TB. Zanim wyjdziesz na dwór podgrzej sobie ziemię i powietrze byś nie zmarzł. Np postaw na niej wielkie żelazko, takie by podgrzewało również powietrze na wysokości uszu. :) No i potem sobie stań w miejscu żelazka. Co ci zmarznie? Uszy czy stopy? Jak to możliwe skoro przez glebę ucieka więcej ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...