Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamiast gdybać autora zapytać nie łaska?

 

a który autor kiedykolwiek przyznał , że tak ma bo tak wyszło na ten przykład?

zresztą opinię autora już znam - 50cm, jego wersja

opinię TB też znam - niechaj będzie pochwalony autor

Twoją też znam;

 

to co się głupio będę pytał

opinia innych mnie bardziej interesuje

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sensem ekonomicznym stosowania styropianu gr.50cm pod posadzką.Ciekawe jak miki wyliczył,że to jest opłacalne.

 

Skup się kszhu. Czy ten tekst był do ciebie czy mikiego .

Po kiego grzyba robisz zadymę. Miki doskonale da radę z obroną tych 50cm . Nie potrzebuje adwokaciny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tu jakaś opinia? 50cm to rozwiązanie. A powodu jego nie znasz.

Tak samo jak mojego zdania na ten temat więc nie wypisuj bzdur.

 

Co ty pierniczysz. Przestań palić te zioło albo zmień dilera. Cytujesz mikiego i nie wiesz co cytujesz???

Przecież wyraźnie napisał:

TB będzie ze mnie dumny :) ....
:lol2:

i dla mnie to jest na przykład jakiś powód, więc się odpiernicz z łaski swojej

a nawet jeśli jest inny, a Tobie nie pasuje moje podejście, to poczekajmy na autora

ale jak ci przeszkadza, to leć, zapraszaj mikiego niech wyjaśni, skoro takiej sraczki dostajesz

 

A Twoje zdanie znam z innych wątków i z tego też więc skoro to bzdury, to fakt - napisałem bzdurę. Chyba że coś się zmieniło i zechcesz zaktualizować..., o przepraszam - po twojemu zmataczyć lub zmanipulować - to zapraszam

 

ale jak znam życie znowu tylko gawędę zaczniesz i bzdury będziesz wypisywał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie posrało do cna.

Tematem jest ,,tanie i.... ",więc nie miejsce na kaprysy .

I co ja wciskam megalomanie,pytając o sens ekonomiczny 50cm pod posadzką.Zresztą nie ciebie,bo ty nie zanadto wiesz o czym mowa.

Straty do gruntu, przy identycznej izolacji są większe niż przez dach. Chociażby dlatego, że delta T, między wylewką z ogrzewaniem podłogowym z niegrzanym gruntem - jest większa niż między płytą sufitu a pokryciem dachu.

Kiedyś gdy domy miały kaloryfery i wentylację grawitacyjną, oraz śladową izolację od gruntu, wylewka miała +16 st C a grunt +8, Sufit miał + 30 st. a dach średnio w okresie grzewczym +1 ...+5 . ( średnia temperatura powietrza w okresie grzewczym to 0 st. a dochodzą jeszcze zyski słoneczne)

W domach izolowanych, te dane się odwracają. Grunt jest mniej grzany i ma 2-5st.C ( zależnie od zimy ) a wylewka 26-30 st. Zaś sufi ma przy ogrzewaniu podłogowym i anemostatach na suficie, nie więcej niż 19 st.

Jeżeli, więc nikogo nie dziwi 30-50 cm wełny w dachu, to dlaczego ma dziwić w podłodze?????

 

Ps. By uniknąć rozpraszania dyskusji, pominąłem temat rozpraszania ciepłą - grunt czy powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty do gruntu, przy identycznej izolacji są większe niż przez dach. Chociażby dlatego, że delta T, między wylewką z ogrzewaniem podłogowym z niegrzanym gruntem - jest większa niż między płytą sufitu a pokryciem dachu.

Kiedyś gdy domy miały kaloryfery i wentylację grawitacyjną, oraz śladową izolację od gruntu, wylewka miała +16 st C a grunt +8, Sufit miał + 30 st. a dach średnio w okresie grzewczym +1 ...+5 . ( średnia temperatura powietrza w okresie grzewczym to 0 st. a dochodzą jeszcze zyski słoneczne)

W domach izolowanych, te dane się odwracają. Grunt jest mniej grzany i ma 2-5st.C ( zależnie od zimy ) a wylewka 26-30 st. Zaś sufi ma przy ogrzewaniu podłogowym i anemostatach na suficie, nie więcej niż 19 st.

Jeżeli, więc nikogo nie dziwi 30-50 cm wełny w dachu, to dlaczego ma dziwić w podłodze?????

 

Ps. By uniknąć rozpraszania dyskusji, pominąłem temat rozpraszania ciepłą - grunt czy powietrze.

Dalej głupoty. Niektórzy nigdy nie dorastają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni mniej ni więcej to właśnie oznacza.

Zastanawiające natomiast jest,że producent podaje wsp. oporu dyfuzyjnego =3 a ITB 15-20. Doświadczenie wykazuje że jest jeszcze wyższy bo nawet o pół milimetra nie ubyło wody. Co oznacza że w słoiku jest 100% wilgotności a różnica ciśnień parcjalnych wewnątrz i na zewnątrz>1000Pa

 

ps. producenci zachwalają produkt i jego możliwości oddychania. Co wydaje się że nie jest prawdą.

 

Mógłbyś znacznie przyśpieszyć zjawisko podgrzewając słoiczek z wodą.

 

Zamiast gdybać autora zapytać nie łaska?

 

Pewnie pospółki nie chce mu się sypać ;) Może tona pospółki jest u niego droga, może zagęszczenie będzie go kosztować duże pieniądze. Może kręgosłup go boli i nie może łopatą wachlować..

Z ekonomicznego punktu widzenia (a taki jest temat wątku) uzasadnienia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że piana dalej bita, że też macie czas i ochotę. Ale ja nie o tym.

Spodobał mi się taki oto kawałek tekstu, to tak ogólnie:

 

"Przede wszystkim - od zmiany myślenia o budownictwie energooszczędnym (bo takich domów ciągle buduje się u nas za mało). Jest ono jak najbardziej "dla ludzi" - choć niektórych z pewnością przeraża wizja wysokich kosztów budowy i instalowania skomplikowanych, nieznanych wcześniej urządzeń. Zamiast jednak z definicji odrzucać ideę domu energooszczędnego, warto rozważyć plusy wynikające z jego zbudowania.

 

Pamiętajmy też, że dużo łatwiej jest zbudować taki dom, jeśli decyzję o nim podejmiemy wcześnie. Projekt domu musi bowiem również być odpowiedni, aby efekty były jak najlepsze. Jeśli wybierzemy projekt tradycyjny, o rozbudowanej bryle z licznymi załamaniami, małymi oknami, samo porządne ocieplenie czy montaż wentylacji mechanicznej nie przyniesie spektakularnych efektów. Ze znalezieniem właściwego projektu nie powinno być jednak problemu, gdyż wiele pracowni ma je w swej ofercie.

Gdyby tak Brzęczkowski zaczął na początku to ciekawie by się go czytało a ten amator ocieplania dalej pisze głupoty gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty do gruntu, przy identycznej izolacji są większe niż przez dach. Chociażby dlatego, że delta T, między wylewką z ogrzewaniem podłogowym z niegrzanym gruntem - jest większa niż między płytą sufitu a pokryciem dachu.

Kiedyś gdy domy miały kaloryfery i wentylację grawitacyjną, oraz śladową izolację od gruntu, wylewka miała +16 st C a grunt +8, Sufit miał + 30 st. a dach średnio w okresie grzewczym +1 ...+5 . ( średnia temperatura powietrza w okresie grzewczym to 0 st. a dochodzą jeszcze zyski słoneczne)

W domach izolowanych, te dane się odwracają. Grunt jest mniej grzany i ma 2-5st.C ( zależnie od zimy ) a wylewka 26-30 st. Zaś sufi ma przy ogrzewaniu podłogowym i anemostatach na suficie, nie więcej niż 19 st.

Jeżeli, więc nikogo nie dziwi 30-50 cm wełny w dachu, to dlaczego ma dziwić w podłodze?????

 

Ps. By uniknąć rozpraszania dyskusji, pominąłem temat rozpraszania ciepłą - grunt czy powietrze.

 

Jeżeli grunt pod domem ma zimą 2-5oC jak Pan twierdzi, to czy 30,czy 40 cm i tak jest katastrofa po kilku latach .To oznacza ni mniej ni więcej,że i styropian na styku z gruntem ma tyle stopni. To z kolei oznacza,że zimą z głębszych warstw dyfunduje para wodna do styropianu i się skrapla. Należy pamiętać ,że między ziarnami gruntu powietrze ma 100% wilgotności . To samo dzieje się o każdej porze roku,ponieważ słoneczne ciepło ma utrudniony dostęp pod dom i tam jest zawsze zimniej niż obok czy niżej .Nie ma możliwości odwrócenia kierunku przepływu pary wodnej,tak jak to się dzieje w ścianach,czy dachu.A że katastrof przy izolacji 30cm niema a przynajmniej o takich nie słyszałem ,to nieprawdą jest że pod domem jest 2-5oC.

Szanowny Pan stoi cały czas okrakiem między starym budowaniem i energooszczędnym . W domu jak w temacie,posadzka nie może mieć 30oC ,ponieważ powietrze miało by o 2-3oC mniej ,co komfortowe nie jest.

W takim razie między bajki należy włożyć pogląd,że delta T w posadzce jest wyższa jak w ścianach czy dachu.

Świat izoluje w kolejności najwięcej w dachu,potem ściany i na końcu posadzka.Było by dobrze jakby Szanowny Pan spróbował to zrozumieć,a zwłaszcza dla czego ,chyba że przy grzaniu prądem i o dużych mocach dla potrzeby regulacji temp. 0,1oC ,następuje taki wzrost miejscowy temp. ,że jest konieczna gruba ponad miarę izolacja.Ale oznaczało by to bezsens takiego systemu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Szanowny Pan stoi cały czas okrakiem między starym budowaniem i energooszczędnym . W domu jak w temacie,posadzka nie może mieć 30oC ,ponieważ powietrze miało by o 2-3oC mniej ,co komfortowe nie jest.

W takim razie między bajki należy włożyć pogląd,że delta T w posadzce jest wyższa jak w ścianach czy dachu.

Bzdurą, co zresztą nikogo chyba nie dziwi jest twierdzenie, że różnica temperatur w podłodze jest równa temperaturze podłogówki i taką należy przyjmować do obliczeń. Podłoga ciepło rozprasza, takie jest zresztą założenie ogrzewania podłogowego. To radiator który oddaje praktycznie całość dostarczonego ciepła poprzez konwekcję i w małym stopniu promieniowanie. Ten strumień ciepła wędruje tylko w jedna stronę - do góry. W dół ciepło jest przenoszone dużo mniej skuteczną niż konwekcja drogą. Przy obliczaniu strat ciepła przez podłogę bierze się pod uwagę temperaturę wewnętrzną obliczeniową a nie jakieś wyssane z palca wartości. Jeden nawiedzony wymyślił te 28 stopni a Brzęczkowski z lubością te bzdury powtarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że piana dalej bita, że też macie czas i ochotę. Ale ja nie o tym.

Spodobał mi się taki oto kawałek tekstu, to tak ogólnie:

 

"Przede wszystkim - od zmiany myślenia o budownictwie energooszczędnym (bo takich domów ciągle buduje się u nas za mało). Jest ono jak najbardziej "dla ludzi" - choć niektórych z pewnością przeraża wizja wysokich kosztów budowy i instalowania skomplikowanych, nieznanych wcześniej urządzeń. Zamiast jednak z definicji odrzucać ideę domu energooszczędnego, warto rozważyć plusy wynikające z jego zbudowania.

 

Pamiętajmy też, że dużo łatwiej jest zbudować taki dom, jeśli decyzję o nim podejmiemy wcześnie. Projekt domu musi bowiem również być odpowiedni, aby efekty były jak najlepsze. Jeśli wybierzemy projekt tradycyjny, o rozbudowanej bryle z licznymi załamaniami, małymi oknami, samo porządne ocieplenie czy montaż wentylacji mechanicznej nie przyniesie spektakularnych efektów. Ze znalezieniem właściwego projektu nie powinno być jednak problemu, gdyż wiele pracowni ma je w swej ofercie.

Gdyby tak Brzęczkowski zaczął na początku to ciekawie by się go czytało a ten amator ocieplania dalej pisze głupoty gdzie indziej.

O razu widać, że autor nie zna się nawet na domach izolowanych a co dopiero pasywnych. Mogą mieć dowolne kształty - np jak ten "Nad Pilicą" Dom nad Pilicą.jpg Mogą mieć dużo przeszkleń i nie są droższe od domów nieizolowanych. Po co cytować laików powtarzających potoczne opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pan stoi cały czas okrakiem między starym budowaniem i energooszczędnym . W domu jak w temacie,posadzka nie może mieć 30oC ,ponieważ powietrze miało by o 2-3oC mniej ,co komfortowe nie jest.

W takim razie między bajki należy włożyć pogląd,że delta T w posadzce jest wyższa jak w ścianach czy dachu.

Nie napisałem, że posadzka ! Tylko wylewka na styropianie. Może Pan Sobie to zmierzyć. 26 st.C ma wylewka gdy pomieszczeniu jest 23st. i terakota! Ale jak jest wykładzina, czy panele, lub parkiet, to temperatura wylewki przekracza 30 st. ( często nawet 35.) Podobnie, okresowo w łazienkach, gdy rano i wieczorem jest ustawione bardzo ciepło.

Świat izoluje w kolejności najwięcej w dachu,potem ściany i na końcu posadzka
Nie wiem kto to. Nie znam Szanownego Pana Świat.

Pisanie, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, przy ogrzewaniu podłogowym jest BZDURĄ. A dachu daje się dużo izolacji ze względu na lato nie zimę! Teraz są użytkowe poddasza!! Są tam umieszczone sypialnie i fajnie by się Pan w nich czuł, jakby była cienka izolacja.

Potocznie mówi się też, że najwięcej ciepła traci człowiek przez głowę ( nie wiem, czy ten Pana znajomy Świat też to powtarza ), ale ja chodzę całe życie bez czapki, ale buty muszę mieć solidne, ciepłe i suche. Mało tego... znacznie częściej spotykam zimą ludzi bez czapek czy w cienkich bejsbolówkach niż w klapkach.

Nie zbuduje Pan domu izolowanego na 20 cm styropianie EPS a na XPS to nawet grubszym ( traci swoje właściwości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kable są głęboko zatopione a nie pod kaflami, to przy styropianie jest wyższa temp. niż na powierzchni.
Biorąc pod uwagę trzy fakty

- w komfortowych domach izolowanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe

- przy ogrzewaniu podłogowym temperatura wylewki na styku z izolacją jest wyższa niż sufitu na styku z izolacją

- średnia temperatura niegrzanego gruntu w sezonie grzewczym jest niższa lub równa średniej temperaturze niegrzanego dachu w sezonie grzewczym .

To widać, że straty ciepła do gruntu przy identycznych izolacjach są większe niż dachem.

Napisałem "niegrzanego", bo rolą izolacji termicznej jest to, by nie grzać dachu, czy gruntu. Liczenie strat przez wstawianie temperatury ogrzanego dachu czy gruntu jest nieporozumieniem.

Dodam jeszcze, że grunt pod płytą styropianową 120m2 /20 cm ( dom rozebrany, został tylko płyta podłogowa ) jest przez okrągły rok zimniejszy niż grunt obok na tej samej głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie bardzo a poza tym wolę drewno i dywany na podłodze.

Nie do końca. Mam w Salonie parkiet 2cm i na nim prawie całkiem zakrywający gruby dywan i jakoś nie zauważyłem dyskomforu czy wad w działaniu podłogówki, tak więc nad każdą zmienioną instalacją grzewczą należy oddzielnie i indywidualnie dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...