Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W domach izolowanych, te dane się odwracają. Grunt jest mniej grzany i ma 2-5st.C ( zależnie od zimy ) a wylewka 26-30 st. Zaś sufi ma przy ogrzewaniu podłogowym i anemostatach na suficie, nie więcej niż 19 st.

Napisał Pan raczej teorię, a w przypadku rzeczywistych domów izolowanych (nie mam na myśli domów letniskowych 6x6m) grunt pod budynkiem w zimie ma więcej niż 2-5 st.C .Wylewka ma mniej niż 26-30 st.C gdyż w domu izolowanym podłogówka działa tylko sporadycznie a nie w trybie ciągłym (ok. 2 st.C powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniach). Podałem wartości średnie gdyż takie mają rację bytu a nie ekstremalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem, bo nie mam zamontowanego termometru na powrocie. Prawdopodobnie na styku rurki z betonem osiągnie ale na końcówce pętli zdecydowanie nie.
Pamiętaj, że rozmawiasz z małą, bo małą ale sektą Brzęczkowskiego. Tu nie ma argumentów tylko klapki na oczach i ślina na ustach plus naginanie wszystkiego co się da by uzasadnić te chore tezy.

Z normy PN-EN 1264 o ogrzewaniu podłogowym:

* jeżeli podłoga nie ma warstwy wykończeniowej, gęstość strumienia ciepła skierowanego w dół stanowi 10% gęstości strumienia ciepła skierowanego w górę,
Warstwa wykończeniowa to każda warstwa o znacząco mniejszej lambdzie niż jastrych. Przy deskach to około 20%. Dlatego, przy obliczaniu strat do gruntu przyjmuje się temperaturę obliczeniową a nie wyssane z palca wartości jak to niektórzy tu proponują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie bardzo a poza tym wolę drewno i dywany na podłodze. No i ta delta więc straty do gruntu przy grzaniu wylewki większe. Jak już to tylko w warstwie kleju ale wtedy nici z akumulacji i taniej taryfy.

Podłogowe ogrzewanie nie nadaje się do II taryfy. Termostat wyłączy przy temperaturze komfortowej, a poza tym czas pracy jest wielokrotnie krótszy niż II taryfa.

No i akumulacja nie sprawdza się w domach izolowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Pan raczej teorię, a w przypadku rzeczywistych domów izolowanych (nie mam na myśli domów letniskowych 6x6m) grunt pod budynkiem w zimie ma więcej niż 2-5 st.C .Wylewka ma mniej niż 26-30 st.C gdyż w domu izolowanym podłogówka działa tylko sporadycznie a nie w trybie ciągłym (ok. 2 st.C powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniach). Podałem wartości średnie gdyż takie mają rację bytu a nie ekstremalne.
Nie zajmuję się teorią. Robię instalacje w domach izolowanych od 25 lat... a grunt niegrzany nie ma więcej jak 2-5 st zimą .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przyjmuje się że jest to koło 9-10stC. Nie ma szans aby się on podgrzał do wyższych temp. bo skąd? Nie ma szans aby się wychłodził bo jak?
Pod grubym styropianem (120m2 ) grunt jest okrągły rok chłodniejszy niż ten poza styropianem na tej samej głębokości. Tak więc nawet o stopień wyższa temperatura to ciepło z domu, nie z gruntu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Umiesz czytać?

* jeżeli podłoga nie ma warstwy wykończeniowej, gęstość strumienia ciepła skierowanego w dół stanowi 10% gęstości strumienia ciepła skierowanego w górę,
To z normy. Skojarz to z temperaturą obliczeniową zewnętrzną i wewnętrzną a już będziesz bliski zrozumienia, że twoje wyliczanki są po prostu śmieszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak.

Ty nie bo ja nie o tym, co i tak nie ma większego sensu bo kto ma taką podłogę:

 

 

 

Pokaż mi taką podłogę a potem nie odwracaj kota ogonem i odp. na pytania:

 

 

Pokażesz choć raz skąd te dane?

 

 

 

Pokażesz z czego to wynika? Bo na pewno nie z norm ani parametrów temperaturowych posadzki.

 

Metodyka liczenia strat do gruntu jest w PN-EN 13370 . Warto się zapoznać, by dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim Pan nydar zapozna się z metodyką liczenia i PN - to zmienię temat. Specjalne centrale wentylacyjne do domów pasywnych.

Nie montuję tych samych central w domach pasywnych co w domach izolowanych.

Centrale do domów pasywnych mają trochę inne wentylatory ( mają duży spręż przy nawet 10% wydajności. Mają grubszą izolację, duże prostokątne otwory i bardzo rozbudowane filtry - by zmniejszyć otwory i równo rozłożyć powietrze na lamelach wymiennika. po prostu, by lepiej wymiennik wykorzystać

wentylacja do domów pasywnych.jpg went. w pasiv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By dyskutować to trzeba chcieć. Na razie to co kol. perm prezentuje to tylko unikanie prostych pytań i czepialstwo.

 

Nie wiem... Szanowny perm bardzo prosił, by Go ignorować, dlaczego więc Pan się Szanownego perma nie posłucha?

i wyświetli się coś takiego

perm

Ta wiadomość jest ukryta ponieważ perm jest na Liście Ignorowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zajmuję się teorią. Robię instalacje w domach izolowanych od 25 lat... a grunt niegrzany nie ma więcej jak 2-5 st zimą .

A w jakim kraju jeśli można wiedzieć?

Co do temperatur i strat przez podłogę.

Pana wersja: izolacja 30cm styro i różnicy temperatur (Ti-Tg) 20-5=15 st.C (przyjąłem 5 st.C gruntu wariant optymistyczniejszy)

Moja wersja: izolacja 15cm styro i 20-12=8 st.C

Wychodzi, że straty ciepła nie będą się bardzo różnić chociaż 2-krotnie mniejsza izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim kraju jeśli można wiedzieć?

.

Można...

Od 1990 roku na Bartyckiej w Warszawie .

Co do temperatur i strat przez podłogę.

Pana wersja: izolacja 30cm styro i różnicy temperatur (Ti-Tg) 20-5=15 st.C (przyjąłem 5 st.C gruntu wariant optymistyczniejszy)

Moja wersja: izolacja 15cm styro i 20-12=8 st.C

Wychodzi, że straty ciepła nie będą się bardzo różnić chociaż 2-krotnie mniejsza izolacja

A co do strat do gruntu i liczenia - opinia dr Ludomira Dudy:

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr. Ludomir Duda

Symboliczne 20 cm styropianu od gruntu nie jest izolacją, bo dom na czymś takim, nigdy nie będzie domem izolowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja podałem tylko dwa przypadki, w których straty w zimie są porównywalne. Różnica jest w tym, że w wariancie TB gruntu nie grzejemy, w moim - tak.
Izolacja jest po to, by gruntu nie grzać. Jak się grunt grzeje to nie ma izolacji i jest durszlak, który może nawet pond 30kWh /m2 zużywać .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr. Ludomir Duda

.

Czyli dalej to samo, opinie i epitety.

A konkretnie to nie odpowiedział Pan na podane warianty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dr, Duda pracuje dla KAPE ktora domami nieizolowanymi sie zajmuje.

Troszke to nie logiczne pracowac dla cieplownikow , jak pan ich to okresla

 

Wie Pan... Jak KAPE przeniesiono do Instytutu Technik Cieplnych to co się dziwić. Ciepłownicy piszą o izolowaniu.

 

Ma Pan przykład cynicznego działania :

http://www.isover.pl/Dla-projektantow

i czytam: Kalkulatory projektowe

 

Kalkulator Izolacji Technicznych ISOVER opracowany został przez prof. nzw. dr hab. inż. Mirosława Żukowskiego z Katedry Ciepłownictwa Politechniki Białostockiej.

 

ROLĄ IZOLACJI JEST MARGINALIZACJA ROLI OGRZEWANIA.

EKONOMICZNA IZOLACJA TERMICZNA TO TAKA PRZY KTÓREJ NIEEKONOMICZNY JEST CENTRALNY SYSTEM OGRZEWANIA .

 

Przedstawiciele “ogrzewania” z definicji muszą zwalczać izolowanie! Tych spraw pogodzić się nie da. Im mniejsze potrzeby cieplne tym dłuższy zwrot nakładów na drogie ogrzewanie gazem czy pompą ciepła. W domach pasywnych w ogóle inwestycja w centralne nie ma sensu!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...