Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Gdzie beda najwieksze straty i jakie beda straty w skali roku dla 100m2 podlogi a jakie dla 100m2 sciany?

 

W tym watku jest masa postow gdzie pan twierdzi ze od gruntu sa najwieksze straty. To dlaczego izolacja ma byc jednakowa?

 

O to tez pytalem

Dlaczego? To akurat bardzo proste. Dom użytkujemy cały rok. Jeżeli chodzi o zimę, to mamy ustawioną komfortową temperaturę podłogi w każdym pomieszczeniu i starty zimą przy identycznej jakości izolacji z uwzględnieniem zysków słonecznych w przeliczeniu na m2 są największe do gruntu.

Ale jest jeszcze lato i też mamy ustawioną komfortową temperaturę, Tu bezdyskusyjnie izolacja w podłodze jest zbędna a 100% zysków jest przez dach i ściany. Tak więc, do czasu aż nie będą wprowadzone do budownictwa, aktywne izolacje termiczne - optymalnie mi wyszło, że całoroczny termos, powinien być jednakowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja sie nie pytam co pan slyszal. Ja sie pytam czy Pan twierdzi ze wybudowal pierwszy dom pasywny w Europie ( juz w 1990r ) i zainstalowal pierwszy rekuperator
? Tak .

Rozumiejm ze wszelkie dane i informacje w necie, w prasie to klamstwa o domach <15kWh/m2
Tak ( przynajmniej te które były publikowane ) Projektanci domów rzeczywiście pasywnych i użytkownicy nie chcą być obrażani i atakowani.

Kiedyś podałem inwestora i biuro projektów - to taki był na nich atak, że wydali oświadczenie że to nie oni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximum Heating or Cooling Energy: 1.4 kWh/ft2 or 4750 Btu/ft2 (15 kWh/m2) per year

Maximum Total Source Energy: 11 kWh/ft2 or 38,100 Btu/ft2 (120 kWh/m2 ) per year (“Source Energy” by definition includes the energy required to produce and deliver the energy to the site, and can be offset with solar thermal and other measures. Photovoltaics cannot be used to offset this energy, but are recognized, at this time.)

Maximum Air Leakage: equivalent to 0.6 air changes per hour at 50 Pascals (ACH50), (~0.03 ACHNAT )

In addition, the following are recommendations which vary based on specific climate region:

 

Window u-value ≤ 0.14 Btu/hr-ft2-°F (0.8 W/m2/K)

Ventilation system with heat recovery with ≥ 75% efficiency with low electric consumption @ 0.68 W/cfm/ft3 (0.45 Wh/m3)

Thermal bridge free construction ≤ 0.006 Btu/hr-ft-°F (0.01 W/mK)

Przy takich kryteriach nie zbuduje Pan domu jak w temacie - To dotyczy domu nieizolowanego. Mogą sobie handlować certyfikatami. Nie znają się na instalacjach w domach izolowanych, to widać z daleka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40kWh/m2 na CO i prad bytowy tak? A to jest zalezne od m2 czy ilosci osob i trybu zycia?
Oczywiście, że nie chodzi om skrajności ( 15 osób na 30m2 ... Chodzi o rodziny 3-5 osobowe i domy 120-300m2 - to co jest najczęściej spotykane. 40kWh/m2 to zużycie na wszystko - powyżej to bzdura nie dom izolowany!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma izolacja domu do CWU i zuzycia pradu przez rodzine?
Wbrew pozorom dość sporo. Im dom lepiej izolowany, tym większy procent w ogrzewaniu stanowią zyski bytowe.

Proszę Sobie wyobrazić taki dom pod Smolcem ... na ogrzewanie idzie 2000kWh (15 x 137m2) a na resztę 14000kWh -

Jesteśmy na ogół w domu 330 dni w roku - co nam daje "na resztę" 42 kWh dziennie. Przy takim zużyciu na potrzeby bytowe - w izolowanym domu 137m2 powinna zimą chodzić klika a nie 2000kWh na grzanie.

Wie Pan "rozpisać" można wszystko by na ogrzewanie wyszł 15kWh - widać to na stronach "Instytutu z Darmstadt" Pan Sobie wyobrazi, że na cwu w domu pod Smolcem rozpisano 1900kWh - a dom jest pokazowy! Ale nawet gdyby... przy zastosowanych tam pompach ciepła - daje to 600 litrów ciepłej wody dziennie. To nie jest normalne zużycie.

Co do samej cwu - Dom izolowany ( do 30kWh/m2) to z definicji dom bez centralnego, a dom pasywny to połowa tego... dlatego skąd w domu pasywnym kolektor? PV czy zasobnik z pc, tak ale kolektor? to zupełnie nieekonomiczne, kłopotliwe i brzydkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zalozenia te zyski ogrzewaja dom pasywny co nie zmienia faktu ze izolacja nie ma zadnego wplywu na to czy rodzina zuzyje 2000 czy 4000kWh w ciagu roku.
To Pana założenia. A izolacja ma wpływ. Przy 4000kWh zimą zamiast 2000 będzie się włączało chłodzenie zimą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Pana posty... zarejestrował się Pan, by mnie atakować. Tylko, że Pan wie o pasywności tyle co jest w necie, a tam poza j-j i paru innych nic nie ma. "Darmstatowi" i naszym IBP Panu G. S. (pozdrawiam) tak naprawdę nie chodzi o złapanie króliczka a o pogoń za nim. Rynek instalacyjny i rynek nośników to kasa. Nie da się tych spraw pogodzić z tanim domem zeroenergetycznym .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie chodzi om skrajności ( 15 osób na 30m2 ... Chodzi o rodziny 3-5 osobowe i domy 120-300m2 - to co jest najczęściej spotykane. 40kWh/m2 to zużycie na wszystko - powyżej to bzdura nie dom izolowany!

 

Popełnia Pan ten sam bład co twórcy rozporządzenia o certyfikacji budynków, ci których Pan tak zaciekle atakuje. jak mozna uzalezniac pasywnosc domu od ilosci mieszkanców pod wzgledem zuzycia cwu, pasywnosc to pasywnosc i musi spełniac warunek Eu<= 15 kWh/m2*a bez cwu. Dlaczego dom ktorego mieszkancy uzywaja wiecej niz norma cwu ma stracic stasus pasywnego czy izolowanego. Ilosc zuzywanej cwu nie ma praktycznie wpływu na energochłonnosc budynku na cele grzewcze.

Po raz kolejny okazuje sie my jestesmy dla domu a nie dom dla nas. Zuzyjemy troche wiecej cwu lub mamy liczniejszą rodzine i mozemy sie pozegnac z pasywnoscią lub budynkiem izolowanym, rozpacz, niedowierzanie, czarne mysli, tylko dlatego bo tak ustalił TB

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Pana posty... zarejestrował się Pan, by mnie atakować. Tylko, że Pan wie o pasywności tyle co jest w necie, a tam poza j-j i paru innych nic nie ma. "Darmstatowi" i naszym IBP Panu G. S. (pozdrawiam) tak naprawdę nie chodzi o złapanie króliczka a o pogoń za nim. Rynek instalacyjny i rynek nośników to kasa. Nie da się tych spraw pogodzić z tanim domem zeroenergetycznym .

 

A czy Pan nie jest przypadkiem instalatorem, nie promuje Pan sprzedawców energii elektrycznej i kabli oraz producentów izolacji, tam tez jest kasa, tani dom zeroenergetyczny nie wymaga instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Pan nie jest przypadkiem instalatorem, nie promuje Pan sprzedawców energii elektrycznej i kabli oraz producentów izolacji, tam tez jest kasa, tani dom zeroenergetyczny nie wymaga instalacji?
Jestem! Jakbym nie był, nie miałbym doświadczenia z domami izolowanymi i z instalacjami do nich.

A instalacja utrzymująca stałą temperaturę okrągły rok jest tańsza niż instalacja na węgiel. Izolacja nie musi być wiele grubsza - ważniejsza jest by była skuteczna. A wentylacja z odzyskiem ciepła - jest trochę tańsza os działającej grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełnia Pan ten sam bład co twórcy rozporządzenia o certyfikacji budynków, ci których Pan tak zaciekle atakuje. jak mozna uzalezniac pasywnosc domu od ilosci mieszkanców pod wzgledem zuzycia cwu, pasywnosc to pasywnosc i musi spełniac warunek Eu<= 15 kWh/m2*a bez cwu. Dlaczego dom ktorego mieszkancy uzywaja wiecej niz norma cwu ma stracic stasus pasywnego czy izolowanego. Ilosc zuzywanej cwu nie ma praktycznie wpływu na energochłonnosc budynku na cele grzewcze.

Po raz kolejny okazuje sie my jestesmy dla domu a nie dom dla nas. Zuzyjemy troche wiecej cwu lub mamy liczniejszą rodzine i mozemy sie pozegnac z pasywnoscią lub budynkiem izolowanym, rozpacz, niedowierzanie, czarne mysli, tylko dlatego bo tak ustalił TB

Wie Pan... Błąd, twórcy, certyfikaty... W roku 1990 nawet nie mogłem do Niemiec pojechać a internetu nie było. A potem... to niech oni nas dogonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem! Jakbym nie był, nie miałbym doświadczenia z domami izolowanymi i z instalacjami do nich.

A instalacja utrzymująca stałą temperaturę okrągły rok jest tańsza niż instalacja na węgiel. Izolacja nie musi być wiele grubsza - ważniejsza jest by była skuteczna. A wentylacja z odzyskiem ciepła - jest trochę tańsza os działającej grawitacyjnej.

 

To po co pisac o kasie, jest ona przy kazdej instalacji, przeciez nie wykonuje Pan tego charytatywnie, kasa brana przez innych jest be, brana przez Pana jest ok, hipokryzja najwyzszej próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie Pan... Błąd, twórcy, certyfikaty... W roku 1990 nawet nie mogłem do Niemiec pojechać a internetu nie było. A potem... to niech oni nas dogonią.

 

Po co pisac teraz o uzaleznieniu pasywnosci od ilosc osób i ich sposobu wykorzystania cwu, jaki internet? jaki 1990?co Pan pisze?. Dlaczego Pan nie odpowiada merytorycznie, zarzuca mi Pan przeciez nie merytorycznsc i obszczekiwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pisac teraz o uzaleznieniu pasywnosci od ilosc osób i ich sposobu wykorzystania cwu, jaki internet? jaki 1990?co Pan pisze?. Dlaczego Pan nie odpowiada merytorycznie, zarzuca mi Pan przeciez nie merytorycznsc i obszczekiwanie.

Widzi Pan - co mnie obchodzą założenia i certyfikaty, które powstały później i ich skutkiem jest dom sporo droższy i zużywający więcej kWh . Zawsze zapraszałem Pana Guntera Szlagowskiego na spotkanie z projektantami domów 10-15kWh/m2. Poza życzeniami świątecznymi - nie skorzystał. Z zaproszenia na spotkanie skorzystał np dr Ludomir Duda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzi Pan - co mnie obchodzą założenia i certyfikaty, które powstały później i ich skutkiem jest dom sporo droższy i zużywający więcej kWh . Zawsze zapraszałem Pana Guntera Szlagowskiego na spotkanie z projektantami domów 10-15kWh/m2. Poza życzeniami świątecznymi - nie skorzystał. Z zaproszenia na spotkanie skorzystał np dr Ludomir Duda.
Co za megaloman. Chyba mu się to przyśniło. kto poważny będzie rozmawiał z takim nieukiem jak Brzęczkowski?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu dawaj Pan namiary na tych projektantów.

Skoro działają od 1990 roku (a może i wcześniej), to mają bogate portfolio domów pasywnych.

Chętnie się z nimi skontaktuje i poproszę o przedstawienie dotychczasowych realizacji.

поживем - увидим

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...