Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

- Większość inwestorów chce domy bez schodów, zmniejszenie zużycia o 5-7kWh/m2 pozwala na zastosowanie mniejszej (tańszej) pompy ciepła. Te mniejsze jednostki mają też większą efektywność.

 

Wiekszosc inwestorów, ale Pana klientów chce bez schodów, w skali ogólnej wiekszosc domów ze schodami. Zawsze powinien Pan podawac ze te statystyki dotyczą tylko i wyłacznie Pana klientów i w zaden sposób sie nie przekładaja na całosc wszystkich inwestorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak tymi kryteriami. Czy pan uwaza to za skromne , jednoznacznie stwierdzic ze sie jest pierwsza osoba w Europie ktora WYBUDOWALA dom prawdziwie pasywny juz w 1990r, zdyskredytowac reszte projektantow i panstw bez przedstawienia dowodow.

I zgodze sie ze to temat o czyms nie o kims, ale promowany przez osobe ktorej widze pokazano sporo sprzecznosci, aby nie powiedziec klamstw.

Czy nie uwaza pan ze to istotne? Czy to nie zaburza panu obrazu osoby i watku ktora sama twierdzi ze jest wyjatkowa i posiada wiedza jak malo kto.

 

Widzialem tez pana dyskusje z forumowiczem "nydar". Ciezko powiedziec ze jest to w duchu watku, merytorycznie i bez czepiania sie.

 

Kolega Miloszenko kupil sobie zwykly klimatyzator z funkcja grzania. PC P/P.

 

To nic nadzwyczajnego i nic odkrywczego. Pan TB tego nie wymyslil. Byli ludzie na fm ktorzy juz wczesniej o takiej mozliwosci pisali.

Tych urzadzen jest cala masa do wyboru.

Rekuperatora też nie wymyśliłem, ale pierwszy w domach i mieszkaniach zastosowałem - wcześniej były tylko do dużych instalacji.

Nie wymyśliłem ppci - ale wprowadziłem ją jako uzupełnienie do ogrzewania podłogowego.

- samo podłogowe - zapewni komfort zimą ale nie latem

- sama pompa - zapewni komfort latem, ale nie zapewni komfortu idealnych podłóg zimą. Poza tym w razie awarii można spokojnie czekać na serwis, a będąc poza domem np. 2 tygodnie w Alpach) nie denerwować się czy coś się nie zacięło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, zostaw ten sarkazm i powiedz jakbyś policzył to: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6511393&viewfull=1#post6511393

Stała temp. mieszkania cały rok czy jakoś relatywnie większe straty w przyjętym okresie grzewczym?

 

To dosc duzą róznica temp zadanej, ale mozliwa do uzyskania przy tej samej temp zasilania przy podłogówce wodnej i wtedy straty powinny jednakowe.

Przykład nie jest zbyt fortunny, gdyz niemozliwe jest utrzymanie temp 26 oC przy temp podłogi 26 oC, chyba ze jest jeszcze inne zródło ciepła w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Miloszenko kupil sobie zwykly klimatyzator z funkcja grzania. PC P/P.

 

To nic nadzwyczajnego i nic odkrywczego. Pan TB tego nie wymyslil. Byli ludzie na fm ktorzy juz wczesniej o takiej mozliwosci pisali.

Tych urzadzen jest cala masa do wyboru.

 

Chetnie poslucham wrazen tych innych oso "dogrzewajacych" klima, zwlaszcza tych, co grzali wczesniej "podlogowka".

 

Kbab ma klime chyba w sypialni, jeszcze 2 osobe kojaze, niby w tym nic odkrywczego i nadzwyczajnego a osob takich, ktore moga grzac i chlodzic tanio jest mniej niz tych "szalencow" grzejacych czystym pradem...

 

Naprawde nie rozumiem, dlaczego nie uzywa sie takich urzadzen bardziej powszechnie, przeciez mozna miec juz cos rozsadnego za 2,5 tys z montazem i obnizyc rachunki w sposob znaczacy, czym zimniejszy dom tym bardziej, korzystajac z funkcji chlodzenia...

 

Jakos wieszkosc woli kupic rolety, kotre czesto kosztuja 3-4 razy tyle co klima, mozna miec metrowe okapy, ktore tez darmo nie sa (z mojego projektu zlikwidowalem ponad 40 m2 polaci dachu, bo okapy i tak wypadaly wschod/zachod i nic by nie zmienily, ile kosztuje 40 m2 okapow?

 

Dlugo by tak mozna, mozna tanio i komfortowo, a wiekszosc robi "po polskiemu...

 

I zeby nie bylo, nie popieram TB w jego wyjatkowo skrajnych pogladach, za to mam klime z opcja grzania i obserwacje potwierdzaja znaczacy spadek apetytu domu na kWh do grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jest jaki jest (średnio trudno mieć 26stC podłogę i tylko 21stC w domu), zostaw, od czepiania się przykładów jest perm.

 

Mi chodzi o to, że jeśli przez określoną część roku (np. 1/3) podłoga ma te 26stC a w domu jest 21stC to jak policzysz część strat przypadających na podłogę? Dla całego roku oczywiście.

 

Nie za bardzo kojarze co mam wyliczyć, ale jezeli chodzi jak czesc strat dla podłogi o temp 26 oC i czesc strat dla podłogi o temp niższe niz 26 oC dla stałej temp wewnątrz to nie widze innej mozliwosci jak zastosowac srednią wazoną dla kazdego okresów dla okreslonych temp podłogi. Wiem ze to troche zawiłe ale pytanie nie jest jednoznaczne, a przynajmniej ja tego widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nie rozumiem, dlaczego nie uzywa sie takich urzadzen bardziej powszechnie, przeciez mozna miec juz cos rozsadnego za 2,5 tys z montazem i obnizyc rachunki w sposob znaczacy, czym zimniejszy dom tym bardziej, korzystajac z funkcji chlodzenia...
Jak nie wie Pan o co chodzi, to chodzi o kasę. Skuteczna izolacja, małe zużycie - opłacają się tylko inwestorowi. Ogrzewanie podłogowe jest tak proste, że wykona Pan je na dom 200m2 w jedno popołudnie. Pompa ciepła z zasobnikiem jest 2x tańsza od kolektora i nie wymaga montażu - który producent kolektorów , czy montażysta - napisze o niej ciepło?

Czy możliwe jest, że te zdjęcia są sfałszowane :0_fa62a23a2644325bd87ddad8045d741ae2ea6009.jpg

0_bd92155580d7d5b2e613156333bb78daecd72a79.jpgWP_20140530_003 (2).jpg

To są z montażu sprzed 10 dni.

0_fa62a23a2644325bd87ddad8045d741ae2ea6009.jpg

0_bd92155580d7d5b2e613156333bb78daecd72a79.jpg

WP_20140530_003 (2).jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo kojarze co mam wyliczyć, ale jezeli chodzi jak czesc strat dla podłogi o temp 26 oC i czesc strat dla podłogi o temp niższe niz 26 oC dla stałej temp wewnątrz to nie widze innej mozliwosci jak zastosowac srednią wazoną dla kazdego okresów dla okreslonych temp podłogi. Wiem ze to troche zawiłe ale pytanie nie jest jednoznaczne, a przynajmniej ja tego widzę.

 

Sprawa sprowadza się do zasadniczego pytania. Ile zapłacę za sezon grzewczy przy ogrzewaniu ścianami zewnętrznymi i podłogą w stosunku do ogrzewania działówkami. Załóżmy, że oba domy są pasywne. Jaka będzie różnica w kWh lub w złotówkach. Czy różnica jest istotna ? Nigdzie o tym nie piszą, tylko twierdzą że różnice są znikome. Sam zacząłem się teraz zastanawiać, po tym jak kszhu zaczął drążyć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tłumacz się, podpadłeś i już bo śmiałeś podzielić zdanie TB, nie ważne w jakiej kwestii, teraz jesteś na cenzurowanym ponieważ dokonałeś złego wyboru bo powinieneś grzać suszarką do włosów:)

 

kszhu, TB nie wymyslil ogrzewania nadmuchowego. Co gorsza, swego czasu "wciskal" daisekaia z kanalowka, co jest drogim rozwiązaniem i do domu z tematu nie pasuje.

 

1/3 roku posadzka ma 26stC, 2/3 21stC, średnia temp. w domu to 21stC.

Jak policzyć straty roczne dla takiej konfiguracji podłogi?

 

Tak nie można liczyć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spłycając jeszcze bardziej - czy liczyć dT jako temp. zewn. i temp. pomieszczenia, dajmy te 21stC, czy dla zewn. i temp. elementu grzewczego jak ściana czy podłoga o temp. np. 26stC?

 

Wole odpowiedź na moje pytanie, bo od razu przedstawi sedno sprawy. ;)

Czy będzie to 5% , 15%, 30% a może 50% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze pan nie zrozumial wczesniej, albo nie bylem wystarczajaco jasny.

 

Ja panu juz za wszelkie informacje podziekowalem. Dosc przeczytalem i wystarczajaco sprzecznych z soba zeczy aby uwazac pana za osobe warta uwagi i wiarygodna.

Wole poczytac o istniejacych domach pasywnych i o zdrowych ludziach ktorzy nie czuja sie przesladowani poprzez wybudowanie takiego domu.

 

Dalsza dyskusje na wszelkie tematy wole prowadzic z innymi forumowiczami.

Ale to mój wątek. Poza tym jak Sobie Pan nie życzy jest PW i "ignorowanie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec domy pasywne z lat 90 juz nie sa pasywne...

Ilosc schodow ma wplyw na zapotrzebowanie ( ktorego ponoc nie liczymy ) na cieplo?

Skad on wie ze brak schodow obnizy zapotrzebowanie na cieplo o 5-7 kWh/m2.

 

@ asolt; mozna policzyc o ile wzrosnie zapotrzebowanie domu na cieplo przy schodach?

Wydawalo mi sie ze dom moze miec dowolny ksztalt a wiec i konstrukcje.

 

Po co pajacować? Brak schodów - to zabudowa parterowa. Straty do gruntu, są inne w domu 100m2 + 100m2 piętro niż 200m2 parter ( bez schodów) Liczenie jest bardzo proste!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pokazuje tego zalety.

 

Polemizowałbym. On coś tam sobie napisze, z czego połowa jest nieprawdą. Nawet nie chcę mi się "odsiewać", tylko analizuję po swojemu. Wolałbym jednak posłuchać praktyków, ludzi którzy coś wdrożyli, coś pobadali i przedstawiają tutaj wnioski. Niestety, w przypadku TB nie ma pewności, że cokolwiek on pisze jest prawdą.

 

Wszystko można liczyć a liczenie wg dokładnych danych historycznych/statystycznych przynosi dobre wyniki.

 

Ale z takim liczeniem bzdury Ci wyjdą. To lepiej w ogóle nie liczyć i ładować kable.

Ciekawi mnie jednak różnica w ogrzewaniu działówkami a zewnętrznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie jest? PC, ogrzewanie kablami, lokalne grzanie wody, wentylacja, rekuperacja?

 

To są slogany. To jestem w stanie wyczytać wszędzie.

Do dziś jednak nie odpowiedział mi na konkretne pytania.

 

Ale dlaczego? Właśnie piszę, że liczenie strat dzień po dniu w sumie wychodzi bardzo blisko do tego co pokazuje licznik.

Jak się zbiorę to jakoś to oprogramuję aby samo działało i się liczyło dzień w dzień on-line.

 

No ale po co Ci to ?

Bardziej interesuje mnie różnica w ogrzewaniu ścianami zewn. a wewn. Tutaj mówisz, że jest dużo do zaoszczędzenia, a opracowań w tym kierunku praktycznie nie ma żadnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chetnie poslucham wrazen tych innych oso "dogrzewajacych" klima, zwlaszcza tych, co grzali wczesniej "podlogowka".

...

Troche subiektywnie:

Na temat kosztow nie powiem nic bo ich nie znam. Od dwoch lat mieszkam w "delegacji". Pomieszczenie ogrzewane jest klima. Tzn bylo dopoki nie zalatwilem sobie grzejnikow. Subiektywne wrazenie jest takie ze NIENAWIDZE splitow, czy to jako urzadzenia grzewczego czy chlodzacego. Jak byloby z kanalowka z prawdziwego zdarzenia - ktoz to wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche subiektywnie:

Na temat kosztow nie powiem nic bo ich nie znam. Od dwoch lat mieszkam w "delegacji". Pomieszczenie ogrzewane jest klima. Tzn bylo dopoki nie zalatwilem sobie grzejnikow. Subiektywne wrazenie jest takie ze NIENAWIDZE splitow, czy to jako urzadzenia grzewczego czy chlodzacego. Jak byloby z kanalowka z prawdziwego zdarzenia - ktoz to wie.

Też nie przepadam za splitami. A kanałówka która "dmuch" 20m3/h ( czyli tyle ile wentylacja w nocy) nie jest możliwa do wyczucia. A jak jeszcze termostat z kabelkiem pilnuje podłogi z dokładnością 0.1 st. To nic lepszego się nie wymyśli. Przy tym tanie i wszystko (poza samym połączeniem jednostki wewnętrznej z zewnętrzną koszt od 500do1000zł) można zrobić samemu w jedno popołudnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...