Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ale to nie o slogany chodzi a o zebranie tego w jedno kompletne rozwiązanie.

 

Dla mnie to co przedstawia TB nie jest ani kompletne, ani komfortowe ani tanie. Tobie to pasuje, ale nie wszystkim. Wole rurki, wole "niekanałowe" ppci, wole jedną powietrzną pompę ciepła do CO+CWU (tylko cena jest jeszcze nieco za duża).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Byłem pewien, że Pan zna koszt, podając, że nie jest tanio.

To chociaż Pan określi - jaka wielkość domu i za ile system (kompletny ) uważa Pan za "w przyzwoitej cenie"

 

Wiem ile kosztuje system PV off-grid. Zresztą we wcześniejszych postach określiłem cenę za 1 kW. I stwierdziłem, że przy takich cenach systemów PV, stosowanie go tylko do ogrzewania domu ma się nijak do tytułowego "taniego i komfortowego domu". Co innego, gdyby system off-grid zastąpić on-grid i wykorzystać go do zasilania całego domu. Choć nadal nie będzie to tanio. Jeśli wyrzucimy z tematu "tanio", wtedy hulaj dusza piekła nie ma. Moim zdaniem PC PP (czy też ogrzewanie nadmuchowe/kanałowe, jak zwał, tak zwał) byłoby tańsze w eksploatacji mojej PC PW w moim domu. I to jest dobre. Ale, jak już wspomniałem, nie każdemu to pasuje. Takich osób jest mnóstwo. Ja. Rodzice małych dzieci, które non-stop siedzą na podłodze. Ludzie, którzy nie trawią lodowatej podłogi w zimę. Natomiast nie ma sprawy, jeśli inwestor wie w co się pakuje.

 

Ale tutaj jest promowany w czambuł jedyny słuszny system bez patrzenia na koszty i potrzeby ludzi, którzy będą mieszkać w domu. To jest złe.

 

Ja jestem fanem PV, ale na litość boską, nie można tego proponować każdemu jako jedyne słuszne i działające rozwiązanie. Bo tak nie jest. A już na pewno PV off-grid nie udźwignie w zimę załączenia takich kabli (również tu proponowanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu nie odpowiedział mi Pan na pytanie. Nie ładnie.

 

 

Na domy do 150m2 dajemy najmniejsze pompy ciepła z kanałówką jakie się produkuje . czyli około 0.7 kW poboru mocy. Oczywiście dom ma rekuperację . Dają sobie radę z chłodzeniem jak i ogrzewaniem - koszt dobrych, Hitachi czy Mitsubishi to około 6500-7000zł brutto + rozprowadzenie do 3000zł

Jak to się ma do taniego domu?

10000zł za klime + reku + kable + przepływowe podgrzewacze wody.

To ile trzeba wydać żeby było tanio i komfortowo?

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o wylewkach z czujnikami dotykowymi.

 

Nie tyle zapomniałem, co jeszcze się nie dowiedziałem :)

Ciężko za Panem Tomaszem czasem nadążyć.

 

To jak już lecimy z tymi czujnikami. To może zrobić podłogę, która będzie grzała tylko na styku podłoga/stopa?

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ile kosztuje system PV off-grid. Zresztą we wcześniejszych postach określiłem cenę za 1 kW. I stwierdziłem, że przy takich cenach systemów PV, stosowanie go tylko do ogrzewania domu ma się nijak do tytułowego "taniego i komfortowego domu". Co innego, gdyby system off-grid zastąpić on-grid i wykorzystać go do zasilania całego domu. Choć nadal nie będzie to tanio. Jeśli wyrzucimy z tematu "tanio", wtedy hulaj dusza piekła nie ma. Moim zdaniem PC PP (czy też ogrzewanie nadmuchowe/kanałowe, jak zwał, tak zwał) byłoby tańsze w eksploatacji mojej PC PW w moim domu. I to jest dobre. Ale, jak już wspomniałem, nie każdemu to pasuje. Takich osób jest mnóstwo. Ja. Rodzice małych dzieci, które non-stop siedzą na podłodze. Ludzie, którzy nie trawią lodowatej podłogi w zimę. Natomiast nie ma sprawy, jeśli inwestor wie w co się pakuje.

 

Ale tutaj jest promowany w czambuł jedyny słuszny system bez patrzenia na koszty i potrzeby ludzi, którzy będą mieszkać w domu. To jest złe.

 

Ja jestem fanem PV, ale na litość boską, nie można tego proponować każdemu jako jedyne słuszne i działające rozwiązanie. Bo tak nie jest. A już na pewno PV off-grid nie udźwignie w zimę załączenia takich kabli (również tu proponowanych).

 

Ogniwa PV muszą być tylko do domu z autonomicznym ogrzewaniem. Nie wiem co się Pan na nie uparł. Do domów izolowanych nie nadaje się pompa ciepła jako jedyne źródło poza tym jest droga i nie ma chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu nie odpowiedział mi Pan na pytanie. Nie ładnie.

 

 

 

Jak to się ma do taniego domu?

10000zł za klime + reku + kable + przepływowe podgrzewacze wody.

To ile trzeba wydać żeby było tanio i komfortowo?

No tak... dom bez wentylacji ogrzewania i chłodzenia jest zdecydowanie tańszy. Nie da się zaprzeczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... dom bez wentylacji ogrzewania i chłodzenia jest zdecydowanie tańszy. Nie da się zaprzeczyć.

 

Wydaje mi się, że idziemy w dobrym kierunku.

Teraz należy jeszcze wytłumaczyć co w tanim domu ma robić instalacja klimy za 10tys zł.

Jedno można założyć z góry, w domach jak z tematu, nie zwróci się nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale po co Ci to ?

Bardziej interesuje mnie różnica w ogrzewaniu ścianami zewn. a wewn. Tutaj mówisz, że jest dużo do zaoszczędzenia, a opracowań w tym kierunku praktycznie nie ma żadnych.

 

Tylko ile to duzo ma byc do zaoszczedzenia jak dzis z sukcesem budujemy domy zuzywajace te 10/15 kWh/m2? Kszhu i J-J grzeja czystym pradem placa za to jakies smieszne grosze, ile z tego chcemy na dzein dzisiejszy jeszcze urwac:100/200 zl? 200-300 kWh?

 

Nie macie pewnosci czy wyjdzie 2/3/4 litrowiec dajcie kable i po 1 klime na pietro i zapomnijcie o kosztach, a jak wam zostanie po budowie to sobie ogniw nakupujcie :p

 

Ja nie wiem czy oprocz kabli w wylewke nie dam tez kabli do lazienek na sciany, takie malej mocy, jakby byly ogniwa to jesli klima nie bedzie musiala dmuchac to mozna zawsze te 200/300W poslac w lazienki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że idziemy w dobrym kierunku.

Teraz należy jeszcze wytłumaczyć co w tanim domu ma robić instalacja klimy za 10tys zł.

Jedno można założyć z góry, w domach jak z tematu, nie zwróci się nigdy.

20 lat temu - było PO CO W AUCIE KLIMA.

Chłodzenie jest po to, by mieć wygodny, komfortowy dom z dużymi przeszkleniami. Druga sprawa, coraz więcej ludzi pracuje w domach. W projektach domów pasywnych, jakie były do tej pory, projektanci powiększyli ( i to znacznie ) okna . Dlatego wzrosły straty zimą i zyski latem. Klimatyzacja kanałowa jest w cenie GWC ale... przy grzaniu daje 4kWh z 1 i latem bardzo skutecznie chłodzi.

Po prosu, dzięki postępowi technologii, przestaliśmy robić bardzo mało wydajne i dość siermiężne DWC - pompą ciepła zasilającą kanałówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwa PV muszą być tylko do domu z autonomicznym ogrzewaniem.

Czy autonomiczne ogrzewanie = gazowe z butli? ;) Nie potrafię wyobrazić sobie sytuacji, w której chciałbym autonomiczne ogrzewanie, bez autonomicznego zasilania w energię całego domu. A tego i tak zrobić nie mogę, bo bez umowy z ZE nie odbiorę budynku. Czyli do domku letniskowego. Absurd (te autonomiczne ogrzewanie).

 

Nie wiem co się Pan na nie uparł. Do domów izolowanych nie nadaje się pompa ciepła jako jedyne źródło poza tym jest droga i nie ma chłodzenia.

Czemu się nie nadaje? Skoro nadaje się do domów nieizolowanych, to tym bardziej zadziała w izolowanych. A moja pompa to jakiś eksperyment, bo ma chłodzenie (pasywne, ale mogę kupić klimakonwektory i będzie aktywne - mam nawet wyprowadzone dojścia do ścian), ogrzewanie i grzanie CWU. Fakt, tania jak kable nie była. Z drugiej strony, kable mi CWU nie podgrzeją, a tym bardziej nie schłodzą budynku, więc do tego trzeba dokupować kolejne ustrojstwa. A jak ktoś woli, to ogrzewanie nadmuchowe (z pompą ciepła) + druga PC do CWU. Za dużo tego sprzętu się robi, po sobie komplikować życie?

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu się nie nadaje? Skoro nadaje się do domów nieizolowanych, to tym bardziej zadziała w izolowanych. A moja pompa to jakiś eksperyment, bo ma chłodzenie (pasywne, ale mogę kupić klimakonwektory i będzie aktywne - mam nawet wyprowadzone dojścia do ścian), ogrzewanie i grzanie CWU. Fakt, tania jak kable nie była. Z drugiej strony, kable mi CWU nie podgrzeją, a tym bardziej nie schłodzą budynku, więc do tego trzeba dokupować kolejne ustrojstwa. A jak ktoś woli, to ogrzewanie nadmuchowe (z pompą ciepła) + druga PC do CWU. Za dużo tego sprzętu się robi, po sobie komplikować życie?
Gdyby miał Pan do czynienia z domami izolowanymi, to by Pan wiedział, ze hydrauliczne ogrzewanie się do nich nie nadaje. Jako dowód mogę przedstawić reakcje pompiarzy na domy izolowane. Panicznie się izolowania boją.

Nie łączy się ogrzewania pomieszczeń z ogrzewaniem wody, jest to droższe w inwestycji i eksploatacji. Przy małych potrzebach temperaturę podłogi najdokładniej pilnują kable. Poza tym w razie awarii pompy - nie ma problemu poczekać na serwis.

Tak więc dwie pompy i kable to najtańsze i najdokładniejsze ogrzewanie i chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Dopytaj się perma co to jest strefa przemarzania a potem policz jakie ogromne ilości energii trzeba dostarczyć do gruntu aby od tej strefy do powierzchni ogrzać go tak aby śnieg się stopił. Mówimy o domu jak w temacie a nie o durszlaku ogrzewającym okolice.

Poczekamy do śnieżnej zimy i zrobimy kilka zdjęć to może dotrze co za idiotyzmy wypisujesz."

 

Tyle fakultetów i psu w doope. Skojarz kolor wystającego z gruntu zaizolowanego fundamentu styropianem, pokrytym tynkiem z bywającym nawet zimą słońcem.Masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja uwielbiam ludzi, którzy szukają problemów a nie rozwiązań...

Olej to i skup się na pozytywach..

Dzięki za uwielbienie, ale ten kabaret nie kręci się wokół mojej osoby. Nie mnie zarzucają pisanie w koło sprzecznych informacji, nie ja piszę pierdoły typu "kable chłodzące" lub pływające domy. Nie ja jestem uzależniony od pisania na forach internetowych. Zapytaj Brzęczkowskiego czy gdzieś prócz forów budowlanych coś gdzieś publikuje.

Tylko tu może pofantazjować, bo nikt tych teorii nie jest w stanie wydrukować, bo zaraz można by zamknąć czasopismo. Te jego pozytywy giną w morzu kłamstw i amatorszczyzny.

Mój dziadek zawsze mi powtarzał

" Mądry gdy ładne ubranie włoży jest dotąd mądrym gdy gęby nie otworzy"

Brzęczkowski nigdy się nie kapnie o co tu chodzi, jest uzależniony od pisania tych teorii jedynie słusznych. Patrzę na to wszystko jako wydarzenie socjologiczne i nic po za tym, bo gdybym tylko ja miał takie zdanie to pewnie zastanawiał bym się, ze mną jest coś nie tak. ale tu wszyscy, no może prócz Ciebie mają takie zdanie o T.B. to raczej na pewno z nim jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna ...

 

Bardzo proszę o rysunek poglądowy, bo z opisu to się mi to kupy nie trzyma. Zwłaszcza byłbym zobowiązany za link do tej dachówki bitumicznej montowanej na ołaceniu

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...