Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zajmuję się instalacjami, wentylacją i temperaturą. "Wyciąłem" z opisu izolację przegród. Po co mnie Pan o dachówkę pyta? Dach przywożą na budowę gotowy - tyle widziałem. Nie odrywałem dachówki.

 

Czyli odpowiedź "nie potrafię" jest poprawna

 

proszę Pana, taki opis:

...Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna ...
nie trzyma się kupy. Świadczy natomiast o tym, że albo projektujący projektuje dziadostwo, albo kompletnie nie zna technologii. Jeśli takie błędy są w tak prostym elemencie jak opis pokrycia dachowego, to co mówić o błędach w elementach bardziej wymagających?

 

Pan wie co to dachówka bitumiczna? Pan widział kiedy taką dachówkę?

Najwyraźniej nie, skoro przekleja Pan takie kwiatki i nie potrafi uzasadnić zapisów w nich zamieszczonych. Rozumiem, że bezgranicznie Pan ufa osobie, która to pisała, ale niestety w obecnych czasach tę cechę Pańskiego charakteru należy uznać za wadę. Zaufanie dobra rzecz, ale wszystko należy poddać weryfikacji.

 

dopóki nie pokaże Pan jak to zrobić

...... łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna... ...
będę uważał, że wypisuje Pan bzdury podając takie dane:
Pan ma niecne zamiary, dlatego domaga się Pan podania danych na ogólnym forum.

Jak Pan się cokolwiek zna, to wystarczy Panu opis

Na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni

 

Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych patent WIPO ST...). Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego :płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm

Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS grubość 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS grubości 12 cm.

Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna

Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk

Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk

Strop między parterem a poddaszem użytkowym obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna .

Połać dachowa konstrukcja dachu krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm

Przestrzeń między krokwiami wypełnia styropian EPS grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna

Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK

Stolarka otworowa fiksy i otwierane okna niezbędne 1.1 lub 0.8 W/m2 ( cena zależy od ilości fiksów po uzgodnieniach z inwestorem )

Instalacja wod- kan bez przyłączy wewnętrznych

Instalacja elektryczna bez gniazdek

Ogrzewanie elektryczne ogrzewanie podłogowe 60 70 W/m2 pomieszczenia 120W/m2 łazienki

Chłodzenie i dogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze z rozprowadzeniem kanałowym do wszystkich pokojów na ścianie wys. nawiewów

Wentylacja z odzyskiem 90% ciepła w wersji nie słyszalnej i na antybakteryjnych kanałach PE

Ogrzewanie ciepłej wody zasobnik z powietrzną pompą ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

By się przekonał mając dopasowaną zadaniową pompę do cwu i do ogrzewania. Przewymiarowanie powoduje spadek efektywności.

Jakby był Pan łaskaw rzucić okiem np na te urządzenia http://www.toshiba-aircon.jp/products/pdf/200904_daiseikai.pdf Po prawej jest tabela i tam pobór mocy a efektywność . Z 350 W jest 2kW z 475W - 2.5kW z 770W 3.5 kW a z 1220 W tylko 4.5kW z 1490W - 5kW.

Po pierwsze, to jest zwykła klimatyzacja, która wieje w jednym miejscu, a nie ogrzewanie nadmuchowe na cały dom. Po drugie te dane, które Pan zacytował, dotyczą chłodzenia, a nie grzania. Różnica jest zasadnicza, bo przy chłodzeniu 2,5 kW i 5 kW , COP wynosi odpowiednio 5,26/3,35, a przy grzaniu różnica maleje 5,68/4,1. Poza tym, kto mówi, że PC PW zawsze działa na 100% mocy? Moja przynajmniej większość czasu chodzi na małych mocach. A że jest przewymiarowana? Po to, by korzystać z tańszego prądu dwutaryfowego.

 

Poza tym, przy małych ilościach energii potrzebnych do ogrzania domu różnica w wydanych złotówkach między COP 5,68 a 4,1 i tak będzie znikoma. Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma w domach izolowanych hydraulicznego! To co nie obroniłem.

 

Panie Tomaszu, poogląda Pan na spokojnie certyfikowane domy pasywne: http://www.passivhausprojekte.de

Zrewiduje Pan swoje poglądy, bo systemy hydrauliczne, są cały czas popularne i stosowane w domach jak to Pan nazywa izolowanych. Dodatkowo stanowią tańszą alternatywę dla Pańskiego systemu.

Trochę Pan poczyta, poszerzy ofertę sklepu, i skończy się ta dziwna dyskusja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to jest zwykła klimatyzacja, która wieje w jednym miejscu, a nie ogrzewanie nadmuchowe na cały dom. Po drugie te dane, które Pan zacytował, dotyczą chłodzenia, a nie grzania. Różnica jest zasadnicza, bo przy chłodzeniu 2,5 kW i 5 kW , COP wynosi odpowiednio 5,26/3,35, a przy grzaniu różnica maleje 5,68/4,1. Poza tym, kto mówi, że PC PW zawsze działa na 100% mocy? Moja przynajmniej większość czasu chodzi na małych mocach. A że jest przewymiarowana? Po to, by korzystać z tańszego prądu dwutaryfowego.

 

Poza tym, przy małych ilościach energii potrzebnych do ogrzania domu różnica w wydanych złotówkach między COP 5,68 a 4,1 i tak będzie znikoma. Czyż nie?

Nie chodzi o kierunek działania pompy, jak tu grzeje tam chłodzi i odwrotnie. Chodzi o dobór mocy urządzenia. - Np na dom 150m2 pompa ciepła do ogrzania i chłodzenia powietrza ma maksymalny pobór 700W a do cwu 470.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, poogląda Pan na spokojnie certyfikowane domy pasywne: http://www.passivhausprojekte.de

Zrewiduje Pan swoje poglądy, bo systemy hydrauliczne, są cały czas popularne i stosowane w domach jak to Pan nazywa izolowanych. Dodatkowo stanowią tańszą alternatywę dla Pańskiego systemu.

Trochę Pan poczyta, poszerzy ofertę sklepu, i skończy się ta dziwna dyskusja.

To nie są domy izolowane. Pan popatrzy na zużycie .

Miałem gruntowe pompy ciepła, ale się nie nadawały.

A od dwóch sezonów dokładamy chłodzenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są domy izolowane. Pan popatrzy na zużycie .

Miałem gruntowe pompy ciepła, ale się nie nadawały.

A od dwóch sezonów dokładamy chłodzenie .

 

Problem w tym, że tych Pana domów izolowanych jeszcze nikt na oczy nie widział.

Z projektantami też nie ma kontaktu.

 

EDIT:

Panie Tomaszu, przepraszam, ale śmieszny Pan jest.

Cały problem z Panem sprowadza się do tego, że wypowiada się tu bardzo autorytatywnie.

 

Proponuje aby zaczął pisać Pan w sposób nie mylący potencjalnego klienta, że rozwiązania które Pan proponuje, są powszechnie stosowane i jedynie słuszne, tylko że są to rozwiązania wg. Pana słuszne i polecane.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że tych Pana domów izolowanych jeszcze nikt na oczy nie widział.

Z projektantami też nie ma kontaktu.

Pan to nie wszyscy. Ja widziałem. Robię w takich instalacje i jeszcze nikt nie narzekał na większe zużycie a prawie ćwierć wieku minęło.

 

Przecież to jest tak proste i oczywiste - (j-j tak zrobił)

termos minimum 0.1W/m2 xK bez mostków termicznych

elektryczne ogrzewanie podłogowe

rekuperator 90%

I to jest dom izolowany. Zużycie do 30kWh/m2 rocznie.

 

- Od dwóch sezonów - (inwestorzy chcą duże przeszklenia a i lato jest coraz bardziej upalne i wilgotne) dokładamy do domów powietrzną pompę ciepła która zimą ogrzewa powietrze dając średnio z 1kWh , 4, a letem chłodzi.

Ponieważ, zauważyłem w starszych domach, spadek oporu cieplnego do gruntu, projektanci zwiększyli grubość EPS o 10 cm.

CWU - zasobnik zintegrowany z pompą ciepła.

Co tu Panu nie pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest tak proste i oczywiste - (j-j tak zrobił)

Rozumiem, że to Pan projektował dom dla j-j.....

Ale czy możliwe, żeby on miał do izolowany, jak ma izolacje na zewnątrz?

I do tego swego czasu wymiennik krzyżowy o sprawności o wiele niższej niż 90%.

Myślałem, że jedno z podstawowych wymagań dla Pana domów izolowanych, to izolacja od wewnątrz :)

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu... ale to nie sa prawdziwe domy... prawdziwy wybudowal TB juz w 1990r. Innym do dzis sie nie udalo....

W Polsce jest ich pelno , ale sa schowane, a inwestorzy sie boja swiatla dziennego...

 

To sciema. Nie da sie zrobic inaczej anizeli on prawi. Reszta Europy klamie!

Jego definicja i kumpli z klubu jest jedyna poprawna.

:)

 

Słyszałem plotki, że włączyli nas do UE, bo mieli nadzieje na przejęcie technologii TB.

Niestety TB jest nieugięty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to Pan projektował dom dla j-j.....

Ale czy możliwe, żeby on miał do izolowany, jak ma izolacje na zewnątrz?

I do tego swego czasu wymiennik krzyżowy o sprawności o wiele niższej niż 90%.

Myślałem, że jedno z podstawowych wymagań dla Pana domów izolowanych, to izolacja od wewnątrz :)

Nic Pan nie rozumie.

Ja nie projektuje.

Co do izolacji od ... piszę cały czas - jak grochem o ścianę, można izolować od zewnątrz jak jest izolacja pod ścianą, jak jest ciągłość izolacji .

Nie ma czegoś takiego: to nie jest izolacja.jpg

Źle Pan myślał! Jak chce Pan komentować, lepiej jest czytać co piszę a nie wymyślać. Ciągłość izolacji - termos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Niestety TB jest nieugięty....

No nie, wytłumaczenie jest inne. To kompletny ignorant, nieuk ze wstrętem do książek, który próbuje mimo to zaistnieć. To nie jest fenomen Brzęczkowskiego a tych wszystkich którzy się na te jego "szanowny panie" dają nabierać. (ja też kiedyś dałem :)). Rozmowa z nim nie ma sensu, można jego wypowiedzi traktować tylko i wyłącznie w kategoriach kabaretu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, przecież nie dostałem jeszcze żadnych namiarów od Pana na tych projektantów co domy izolowane od 1990 projektują.

Ale czekam, cierpliwy człowiek jestem.

... nie czyta Pan. O izolowaniu Pan nie czyta co napisałem, ale czepia się. Podałem link artykułu o domu z 1999 roku i tam było wymienione biuro - projektujące domy 10-15kWh od (chyba 94') .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB natomiast pisze o tym co robi, w czym ma doświadczenie i ogólnie ma to sens choć część rzeczy można by zrealizować nieco odmiennie bo nic nie jest ani idealne ani możliwe do zastosowania zawsze i wszędzie.

 

Jakbyś zechciał przeanalizować co robi. Pisanie 50 postów dziennie na różnych forach wymaga czasu, od rana (nawet w nocy pisze) do późnego wieczora. A więc spytam co robi? Coś sensownego, czy tylko pisze? Co związane jest z doświadczeniem, a więc w czym jest to doświadczenie? W pisaniu na forach, czy czymś sensownym?

A teraz popatrz wyżej o co proszą go inni i jak się od tego wymiguje. Jeżeli tu ludzie zadają konkretne pytania Brzęczkowskiemu nie uzyskując żadnej odpowiedzi to o jakim doświadczeniu tu mówimy, bo dla mnie to czysta amatorszczyzna. Doświadczenie zdobywa się na budowie a nie przed komputerem, przed kompem to możemy co najwyżej sobie coś przedrukować co napiszą inni, co robi to skutecznie ale bez składu.

Dlatego wróćmy może do rozwiązań?
Dla tego na innym forum forsuje aby Brzęczkowski napisał podręcznik, książkę o budownictwie tanim, komfortowym i pasywnym. Bo dla mnie jak i dla wielu tu piszących robi jedynie kabaret wokół siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...