Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Przecież to jest tak proste i oczywiste - (j-j tak zrobił)

termos minimum 0.1W/m2 xK bez mostków termicznych

elektryczne ogrzewanie podłogowe

rekuperator 90%

I to jest dom izolowany. Zużycie do 30kWh/m2 rocznie.

 

 

Co tu Panu nie pasuje?

 

Jak zwykle nieprawda, j-j nie ma rekuperatora o sprawnosci 90%, mało tego, wielokrotnie pisał ze jego rekuperator "ekozefir to ściema" , a to oznacza ze na pewno nie ma 90% ale i 80% tez nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 cm styro od gruntu - jest już w katalogach, reku też się przyjęło.

A za dwa lata - ludzie będą się pukać w głowę gdy ktoś zaproponuje dom z centralnym czy bez klimy.

 

Co jak co ale przepowiadanie przyszłosci nie jest Pana domeną, inwestorzy nie bedą sie pukac w głowę, wielu z nich za dwa lata zainstaluje kotły na paliwo stałe. Kiedys moze tak ale na pewno nie za dwa lata, minimum to 5 lat, a moze i 7 (WT2021).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale przepowiadanie przyszłosci nie jest Pana domeną, inwestorzy nie bedą sie pukac w głowę, wielu z nich za dwa lata zainstaluje kotły na paliwo stałe. Kiedys moze tak ale na pewno nie za dwa lata, minimum to 5 lat, a moze i 7 (WT2021).

Jak Pan kotłem na paliwo stałe schłodzi dom? Jak można kocioł na paliwo stałe nazywać komfortem. Jak Pan wyobraża Sobie kocioł na paliwo stałe w domu "jak w temacie" ?

Po co tak zaśmiecać temat i środowisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pan kotłem na paliwo stałe schłodzi dom? Jak można kocioł na paliwo stałe nazywać komfortem. Jak Pan wyobraża Sobie kocioł na paliwo stałe w domu "jak w temacie" ?

Po co tak zaśmiecać temat i środowisko?

 

Ja nie twierdzę ze kocioł na paliwo stałe jest komfortem, nigdy tak nie twierdziłem, Pan pisząc o domach izolowanych mysli ze tak budują wszyscy a, tymczasem jest to ponizej 1% wszystkich inwestorów. Dlatego zwróciłem uwagę ze muszą upłynąc lata ale na pewno nie dwa, aby takie budownictwo sie upowszechniło. Uwazam ze nie przesadziłem i te lata są realne, a do zasmiecania tematu swojego zresztą Pan tez sie przyłozył i to solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę ze kocioł na paliwo stałe jest komfortem, nigdy tak nie twierdziłem, Pan pisząc o domach izolowanych mysli ze tak budują wszyscy a, tymczasem jest to ponizej 1% wszystkich inwestorów. Dlatego zwróciłem uwagę ze muszą upłynąc lata ale na pewno nie dwa, aby takie budownictwo sie upowszechniło. Uwazam ze nie przesadziłem i te lata są realne, a do zasmiecania tematu swojego zresztą Pan tez sie przyłozył i to solidnie.
1% czy 1,4% co to ma do tematu?

Jest dom-termos zaizolowany na poziomie zużycia poniżej 20jWh/m2 - Jak i za ile w takim domu-termosie rozwiąże Pan kwestię utrzymania stałej komfortowej temperatury?

Da Pan radę merytorycznie?

Może być ten z 1999 roku Dom nad Pilicą.jpg Przypomnę... izolacja (0.08W/m2 xK ) już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie współpracuje. Nie robią już domów od lat.

To tłumaczy dlaczego tych domów nikt nie widział...

 

Jak Pan kotłem na paliwo stałe schłodzi dom?

Tak samo jak pan chłodzi kablami grzejnymi :D

 

Jak Pan wyobraża Sobie kocioł na paliwo stałe w domu "jak w temacie" ?

Można sobie bardzo łatwo wyobrazić. Kolega jerzyka51 pewnie niedługo będzie startował z takim domem.

 

Taka ciekawostka dla Pana. Mieszkam w tym momencie w kilkudziesięcioletnim domu. Na ścianach może 10cm wełny, wentylacja grawitacyjna. Rachunki za ogrzewanie + cwu niższe niż w Pana izolowanym.

 

Różne systemy, różne potrzeby, różne możliwości. Nie da się wszystkiego do jednego worka wrzucić.

Pana system nie jest tani, a czy komfortowy to rzecz bardzo subiektywna.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby jako tak uzdolniony czlowiek co postawil pierwszy dom pasywny skonczyl jako zwykly handlarz i instalator... dziwne....

Podejrzewam, że Pan Tomasz myśli, że ma jakąś misję publiczną do spełnienia.

Pojawia się nie wiadomo skąd, jak świadkowie Jehowy (bez urazy), i próbuje nowe rzesze nawrócić na swój jedyny system :D ...i tak od 25 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że Pan Tomasz myśli, że ma jakąś misję publiczną do spełnienia.

Pojawia się nie wiadomo skąd, jak świadkowie Jehowy (bez urazy), i próbuje nowe rzesze nawrócić na swój jedyny system :D ...i tak od 25 lat...

Nie wiadomo skąd? Pojawia się ? Piszę na forach odkąd są, i nie tylko 72.jpg 74.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę na forach odkąd są, i nie tylko

Czyli tak jak wszyscy.

 

Napisał pan też coś takiego:

"Od 1990 roku zajmuje się instalacjami ( ogrzewanie i wentylacja ) do domów izolowanych ( zużycie 10-30kWh/m2 rocznie), pierwszy na świecie montowałem w domach wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Od zeszłego roku zajmuję się ogrzewaniem i chłodzeniem nie pobierającym energii . "

 

Rozwinie pan to ostanie zdanie? Potrafi pan grzać i chłodzić bez użycia energii? To po co te kable i klima? Dla niepoznaki?

Pierwszy na świecie zamontowany rekuperator, no no...

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalizacja strat. Ale nie na poziomie "mam szałowe 10cm białego EPS na ścianie" a o U=<,1.

To determinuje systemy ogrzewania.

 

O minimalizacji strat TB nie "tłucze". On "tłucze" o jakimś wyemaginowanym "tworze" o zużyciu 0-10kWh/m2/rok ,który nie jest ani tani, ani komfortowy. Nie potrafi do swoich sloganów dobrać ani systemów, ani rozwiązań konstrukcyjnych. Nie mam pojęcia co on wnosi oprócz kontrowersyjnych teorii.

Wiesz dobrze, że na dzień dzisiejszy, dom w standardzie NF15 nie jest ekonomicznie uzasadnionym wydatkiem, a TB "tłucze" o domu, który będzie tańszy od standardowego i będzie blisko zeroenergetycznego. Do dziś nie poznałem konkretów w zakresie takiego budownictwa. Co zatem można było wyłuskać z jego wypowiedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są dokładnie różnice w stratach grzanej i nie wylewki, nie twierdzę, że duże lub małe, zwłaszcza przy U=,1-,12. Jeśli jest znacząca różnica to może warto poszukać innego rozwiązania. A ogrzewanie płaszczyznowe tylko w II taryfie nie prowadzi do żadnego przegrzewania, przynajmniej u siebie nie zanotowałem dobowych wahań większych niż +/-,5stC spowodowanych ogrzewaniem.

 

+/- 0,5 to delta=1oC. Zatem w nocy grzejesz to 22,5, żeby popołudniem i wieczorem uzyskać 21,5. A powinno być odwrotnie - utrzymywać temp. na poziomie 21,5oC a w nocy niech spada nawet i o 1oC, czyli do 20,5oC. Zauważ, że to już różnica 2oC dla koncepcji ogrzewania prądem vs. ogrzewania pompą ciepła. To dużo.

 

Ogrzewanie nadmuchowe nie jest złe jak jest prawidłowo wykonane, czy drogie to nie wiem ale pobieżnie licząc PPCi i kanały, dla mojego domu w 10.000zł przy samoróbce mogę się zmieścić. Mi się nie opłaca ale nie znaczy to, że nie opłaca się w ogóle. Ja sobie raczej kupię taką jak ma miloszenko bo mi takie coś odpowiada.

 

Też tak zrobię. Na pewno nie pójdę w kanałowe ogrzewanie nadmuchowe o którym "tłucze" TB. I nawet do takiego rozwiązania nie jestem w 100% przekonany, ale jestem w stanie zaryzykować i kupić taką ppci.

 

Na temat CWU też mam swoje zdanie - energooszczędna armatura i jak ktoś nie ma potrzeb pławienia się w 200l wannie to w II taryfie bojler 30-50l/os wystarczy spokojnie.

 

Z CWU jesteśmy zgodni, ale TB z nią się nie zgadza.

 

Co do drugiej taryfy to bez żadnych ograniczeń, średniorocznie wychodzę 30% droga, reszta tania więc mi się opłaca.

 

Tylko dlatego, że ogrzewasz w 2 taryfie. Odejmij kWh z CO i CWU z drugiej taryfy i sprawdź co Ci zostanie.

Druga taryfa to bardzo dziwny twór. Nie dość, że przegrzewasz (mówię o tych 22,5oC w nocy zamiast 20,5oC), to grzejesz w nocy, gdzie temp. jest niższa nawet od 10oC względem dnia (większe straty). A do tego trafiają Ci się takie sytuacje, gdzie nagrzałeś w nocy a w ciągu dnia świeci słońce i masz zyski. Ani tego zakumulować, bo posadzka ma temp. wyższą temp., ani wykorzystać, bo w domu za gorąco.

 

A po cholerę robić analizę tego "co autor miał na myśli"?

 

Nie robię. Po prostu pytam, jak sam sugerujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jest 10-30, innym razem 0-20 itp. - to jest minimalizacja strat zwłaszcza w porównaniu do tego co się obecnie buduje.

 

To tak jak mieć na koncie 0-20 milonów złotych ... Różnica jest na tyle kolosalna, że nie można zestawiać ze sobą takiego rozrzutu tych wartości.

 

Jeśli już będzie dom coś koło tego, to systemy ogrzewania, kable czy bezpośrednie PPCi, stają się jedynym sensownym powszechnym rozwiązaniem.

 

"Jeśli będzie", czyli z góry musisz założyć jak twój dom będzie wyglądał energetycznie. Przy pompie ciepła zatrzymujesz się znacznie wcześniej i jest taniej inwestycyjnie i jest taniej w utrzymaniu oraz jest komfortowo (grzejesz kiedy potrzebujesz). Nie popadajmy w paranoję z tymi super pasywnymi domami.

 

Gdyby nie te "tłuczenie" to nie byłoby mojej koncepcji bo nawet nie przyszło by mi do głowy, że można ocieplać od wewnątrz.

 

Hehe,no tak. A na domiar wszystkiego ja taki dom wybuduje ;)

Tylko, że on miał całkiem co innego na myśli niż Ty wykoncypowałeś! On żadnego z detali nie potrafił przedstawić, a wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach.

Ale jeśli Ty przypisujesz tą zasługę TB to twoja sprawa. Niech TB chwali się zatem, że jest ojcem twojego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak wszyscy.

 

Napisał pan też coś takiego:

"Od 1990 roku zajmuje się instalacjami ( ogrzewanie i wentylacja ) do domów izolowanych ( zużycie 10-30kWh/m2 rocznie), pierwszy na świecie montowałem w domach wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Od zeszłego roku zajmuję się ogrzewaniem i chłodzeniem nie pobierającym energii . "

 

Rozwinie pan to ostanie zdanie? Potrafi pan grzać i chłodzić bez użycia energii? To po co te kable i klima? Dla niepoznaki?

Pierwszy na świecie zamontowany rekuperator, no no...

Pisałem przecież o zasilaniu pompy ciepła powietrze powietrze z baterii pv, . Nie jest to jeszcze ekonomiczne, co nie znaczy, żeby nad takim pakietem do pompy nie pracować.

A kable grzewcze są dla komfortu ( precyzyjne sterowanie powietrzem 10-30 m3/h nie jest możliwe) a właściwa temperatura podłogi bezcenna, Poza tym chodzi o awarie, Pompa może się zepsuć podczas naszego wyjazdu czy w czasie świąt , kiedy o serwis jest trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...