Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pisałem przecież o zasilaniu pompy ciepła powietrze powietrze z baterii pv, . Nie jest to jeszcze ekonomiczne, co nie znaczy, żeby nad takim pakietem do pompy nie pracować.

A kable grzewcze są dla komfortu ( precyzyjne sterowanie powietrzem 10-30 m3/h nie jest możliwe) a właściwa temperatura podłogi bezcenna, Poza tym chodzi o awarie, Pompa może się zepsuć podczas naszego wyjazdu czy w czasie świąt , kiedy o serwis jest trudno.

 

Panie Tomaszu dlaczego zatem pisze pan "tani zeroenergetyczny system ogrzewania i chłodzenia domu"

Jeśli sam pan powyżej przyznał, że nie jest tani, bo pv są póki co nieekonomiczne.

 

Po co te cyrki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie tak. Grzeję przede wszystkim w godz. 13-15 a wzrost temp. odczuwam z 3-4 godz. opóźnieniem. Jak tych godzin nie wystarcza to grzeję do 6 od takiej jak wyjdzie (5, max 4). To dla braku zysków słonecznych bo jak są to 13-15 nie grzeje a czasami również rano nie powinno i to jest zadanie do ogarnięcia przez sterownik z prognozą pogody.

 

OK, to teraz sobie policz jaką musisz mieć cyferkę przy NF, żeby wystarczyło grzanie prądem tylko od 13-15.

 

Ja tylko ze wzgl. na cenę. Jeśli jednak uda mi się pogodzić wentylację z kanałowym ogrzewaniem i znaleźć jakąś niedrogą PPCi kanałową to rozważę.

 

Też będziesz to Brzęczkowskiemu zawdzięczał ?

 

Sądzę, że z bojlerami przy małym zużyciu się zgadza jednak.

 

Mam na myśli odzysk ciepła z wody szarej i centralny "bojler". Przy 4 osobowej rodzinie (w tym 3 kobiety! ) jakbym nie kombinował, zasobnik 110L grzany tylko w 2 taryfie nie wystarczy. Potrzebuję większy, a większy to i droższy. Stąd optymalny układ z odzyskiem ciepła z szarej wody i aristonkiem 110L pracujacym na powietrzu z reku w płaskiej taryfie.

 

Oczywiście, że gdybym nie grzał to w życiu bym jej nie miał.

 

No właśnie. Z tego wynika, że "dopłacasz" do zużycia prądu przez inne urządzenia. Albo jesteś niewolnikiem 2 taryfy :)

 

To jest komplikacja wynikająca z ograniczeń czasowych taryfy, akumulacji oraz zysków słonecznych. Komplikacja jednak do bezproblemowego rozwiązania "kawałkiem" samouczącego się softu bo hardware w przypadku kabli dziecko poukłada.

 

Jest to rozwiązanie, którego nie kupisz "z półki". Większość budujących nie ogarnie tego. Pewnie nawet sam TB, więc będzie musiał zlecić komuś kto się na tym zna, i zaprojektuje dedykowany soft. Cena może przekroczyć wartość systemu CO :)

Ale ppci (jeśli okaże się komfortowe) to Cię ratuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu dlaczego zatem pisze pan "tani zeroenergetyczny system ogrzewania i chłodzenia domu"

Jeśli sam pan powyżej przyznał, że nie jest tani, bo pv są póki co nieekonomiczne.

 

Po co te cyrki?

A jak miałem napisać?

9000 zł za autonomiczność zasilania pompy ciepła - to drogo? Przy budowie domu - nie, Czy ekonomicznie - przy tak małym zużyciu - nieekonomicznie. A pracujemy nad tym ( jutro testy kolejnych baterii) by było ekonomiczne.

Chciałbym, znaleźć taki zestaw, by zasilał pompę ciepła , reku i ledowe oświetlenie awaryjne... i by był ekonomiczny.

Optymalne - cena/zysk ogniwa bada Wojskowy Instytut Technik Inżynieryjnych ( jestem po WAT i mam tam kolegów) ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli odzysk ciepła z wody szarej i centralny "bojler". Przy 4 osobowej rodzinie (w tym 3 kobiety! ) jakbym nie kombinował, zasobnik 110L grzany tylko w 2 taryfie nie wystarczy. Potrzebuję większy, a większy to i droższy. Stąd optymalny układ z odzyskiem ciepła z szarej wody i aristonkiem 110L pracujacym na powietrzu z reku w płaskiej taryfie.
Byłem na kilku spotkaniach na ten temat - np. W Agorze "Mądry buduje 2 x lepiej" tam (miedzy innymi) Pan Jarosław Chudzicki mówił o szarej wodzie. Konkluzja, że chemia do wymienników będzie droższa niż zyski, ze lepiej oszczędzać na zużyciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak miałem napisać?

9000 zł za autonomiczność zasilania pompy ciepła - to drogo? Przy budowie domu - nie, Czy ekonomicznie - przy tak małym zużyciu - nieekonomicznie. A pracujemy nad tym ( jutro testy kolejnych baterii) by było ekonomiczne.

Chciałbym, znaleźć taki zestaw, by zasilał pompę ciepła , reku i ledowe oświetlenie awaryjne... i by był ekonomiczny.

Optymalne - cena/zysk ogniwa bada Wojskowy Instytut Technik Inżynieryjnych ( jestem po WAT i mam tam kolegów) ,

 

W kwocie 9000zł, co dokładnie jest uwzględnione?

 

Panie Tomaszu, mało że ten pana system drogi, to nieekonomiczny. Rozumiem, że baterię będą kolejnym elementem tej "taniej" instalacji.

Jak ktoś może z panem poważnie porozmawiać, jeśli pan wpisuje takie rzeczy jak chociażby tu:

http://www.efektywnoscenergetyczna.pl/profile/?area=showposts;u=87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]264794[/ATTACH]http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ile-kosztuje-oszczedzanie-energii

Np takie projekty z 40 cm izolacją realizowane były już 20 lat temu. Dlaczego taki dom 198m2 ma zużywać ponad 10 kWh/m2 rocznie?

 

Panie, nie ściemniaj Pan - na tym przekroju jest tylko 20cm, no może 25 na złożeniu kartki

 

A i takie bzdury też Pan wkleja

...

Jak Pan się cokolwiek zna, to wystarczy Panu opis

Na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni

 

Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych patent WIPO ST...). Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego :płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm

Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS grubość 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS grubości 12 cm.

Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna

Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk

Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk

Strop między parterem a poddaszem użytkowym obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna .

Połać dachowa konstrukcja dachu krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm

Przestrzeń między krokwiami wypełnia styropian EPS grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna

Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK

Stolarka otworowa fiksy i otwierane okna niezbędne 1.1 lub 0.8 W/m2 ( cena zależy od ilości fiksów po uzgodnieniach z inwestorem )

Instalacja wod- kan bez przyłączy wewnętrznych

Instalacja elektryczna bez gniazdek

Ogrzewanie elektryczne ogrzewanie podłogowe 60 70 W/m2 pomieszczenia 120W/m2 łazienki

Chłodzenie i dogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze z rozprowadzeniem kanałowym do wszystkich pokojów na ścianie wys. nawiewów

Wentylacja z odzyskiem 90% ciepła w wersji nie słyszalnej i na antybakteryjnych kanałach PE

Ogrzewanie ciepłej wody zasobnik z powietrzną pompą ciepła

 

Nie będzie rozumiem reakcji na te bzdety?

następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna

 

Ma Pan może inne zdanie, czy jednak...

Czyli odpowiedź "nie potrafię" jest poprawna

....

 

odpowiedzi na proste pytania też nie dostałem

Pan wie co to dachówka bitumiczna? Pan widział kiedy taką dachówkę?

 

Rozumiem, że niewygodne pytania Pan sobie odpuszcza bo ...?

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na kilku spotkaniach na ten temat - np. W Agorze "Mądry buduje 2 x lepiej" tam (miedzy innymi) Pan Jarosław Chudzicki mówił o szarej wodzie. Konkluzja, że chemia do wymienników będzie droższa niż zyski, ze lepiej oszczędzać na zużyciu.

 

Nie ma to zastosowania przy wymienniku przeponowym ścieki- powietrze. Błona biologiczna odpada od ścianki z 1H18N9 .Grawitacja i ruch wirowy załatwia problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie twierdzę, że rozgrzanie gruntu jest niemożliwe bo wszystko można zrobić. Nawet topić śnieg gigantycznymi stratami z budynku.''

 

Myślisz,że rozgrzany zimowym słońcem ciemny cienki tynk o mikrej możliwości akumulacji ,do tego na 30cm izolacji będzie generował gigantyczne straty z budynku? Ciekawe spostrzeżenia masz kol. kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie rozumiem reakcji na te bzdety
Ma Pan rację, nie bardzo obchodzą mnie Pana bzdety, zwłaszcza w wątku i utrzymaniu komfortowej temperatury w domach izolowanych. Czy pod dachówką jest płyta osb, czy daskowanie - zupełnie nie to nie interesuje. Od tego wykonawcy domów dach na budowę przyjeżdża gotowy. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, nie ściemniaj Pan - na tym przekroju jest tylko 20cm, no może 25 na złożeniu kartki
W dachu jest 40 cm .

Rozumiem, że niewygodne pytania Pan sobie odpuszcza bo ...?
To pytanie nie do mnie.

Ja tylko mogę zapewnić, że dach gotowy z 40 cm izolacją przyjeżdża na budowę. Dokładnie technologii Panu nie opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chcę, nie obchodzi mnie to kto i na co poświęca czas a tylko efekty. .
Przecież Brzęczkowski nie jest w stanie sprawdzić tych jak to nazywasz efektów, bo niby jak i gdzie. No ale Tobie to pasuje większości nie. Nie raz do mnie zwracali się ludzie z różnymi wynalazkami, które to miały przynosić różne korzyści, na papierku to ładnie wyglądało ale jak poprosiłem o sprawdzenie w praktyce, to żaden już nie przyszedł, T.B. podobnie.

 

 

Raz napisał, że nie poda namiarów na projektantów, pal licho dlaczego, a tu cały czas jęczenia aby podał. Jaki ma to sens?

To się nazywają referencje, jak ich niema to co miał podać?

Ciebie też prosiłem o jakieś info na temat kolektorów ale zbyłeś więc odpuściłem. Inni też wymyślają np. jakieś cudacznie pokrętne finansowanie budowy ale nie piszą konkretów i jakoś nikt za język nie ciągnie.

Dokładnie tak samo mnie potraktowałeś a więc się nie dziw.

Ale, że TB promuje coś od czego raczej nie ma ucieczki bo nawet normy energooszczędności są coraz ostrzejsze, to trzeba się jego czepiać próbując podważać dokładnie wszystko co pisze choć w tym co pisze jest dużo sensu.

Ależ wszyscy tu piszący sobie z tego zdają sprawę, że od energooszczędności nie ma ucieczki, Każdy z nas może powiedzieć, że 15kWh/m2/rok to jest granica budynku izolowanego po za którą to Brzęczkowski z teorią 30kWh/m2/rok to szkodnik do kwadratu i zapyziały ciepłownik. i ze należy dawać w podłogę 50cm i ani grama mniej. A pasywniak zaczyna się od 14kWh/m2/rok. Kiedyś zadałem T.B pytanie czy 35kWh/m2/rok to jeszcze budynek izolowany, to odpowiedział mi, że durszlak. Dla niego jest wszystko tylko czarno- białe.

 

To forsuj, też chętnie poczytam kompendium bo na tym forum coś wyłowić to naprawdę trzeba się starać.

.

Brzęczkowski i tak nic nowego i ciekawego nie napisze a tym bardziej książki czy broszury, jest po prostu za cienki. Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas może powiedzieć,
Przecież nikt Panu ust nie zamyka. Może Pan Sobie otworzyć wątek, że tylko domy 100kWh/m2. Może Pan pisać, że dom zużywający mniej - to projekt matoła.

Ja się przekonałem, że jak dom zużywa ponad 30kWh ( 31kWh/m2 to też PONAD) - to durszlak i projektant nie ma pojęcia o izolowaniu. Nie zna podstawowych definicji

- współczynnika przenikania ciepła

-roli izolacji w budownictwie

-ekonomicznej grubości izolacji.

Dla niego jest wszystko tylko czarno- białe.

Zdecydowanie tak ! Nawet napisałem: Nie można być trochę izolowanym tak jak nie można być trochę w ciąży. Izolacja to termos i nie znam częściowych termosów. Śmieszą mnie opracowania dotyczące mostków termicznych, czy przemian wilgotnościowo temperaturowych w przegrodach - gdy w definicji jest - ciągłość, izotropia i stała lambda.

Dodam jeszcze, że od 24 lat, nikt nie narzekał, że ma dom nieizolowany a przy ogrzewaniu elektrycznym zużycie bardzo łatwo sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzęczkowski i tak nic nowego i ciekawego nie napisz a tym bardziej książki czy broszury, jest po prostu za cienki.
Przecież napisałem, że kolektory słoneczne do cwu to zwyczajne naciąganie inwestora. Że może je polecać tylko cynik, lub ktoś pozbawiony podstawowej wiedzy.

TO NIE JEST wg PANA CIEKAWE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, skoro już tak pan ciągnie i ciągnie ten temat.

To może najwyższy czas przedstawić model domu z kosztorysem proponowanych przez pana systemów/urządzeń, oraz szacowanymi kosztami eksploatacji razem z serwisami.

Bo mi nijak nie chce wyjść, że to co pan proponuje może być tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, skoro już tak pan ciągnie i ciągnie ten temat.

To może najwyższy czas przedstawić model domu z kosztorysem proponowanych przez pana systemów/urządzeń, oraz szacowanymi kosztami eksploatacji razem z serwisami.

Bo mi nijak nie chce wyjść, że to co pan proponuje może być tanie.

Jak Pan zrobił kosztorys to proszę przedstawić.

Dom 145m2 z którego były ostanie zdjęcia (przypomnę)

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rotor Flexit + instalacja . Kanałówka do ustawienia temperatury powietrza zimą i latem Mitsubishi + instalacja ( oddzielna niż wentylacja )

WP_20140530_003 (2).jpg

zasilana pompą ciepła 0_bd92155580d7d5b2e613156333bb78daecd72a79.jpg

zasobnik z pompą ciepła 200l atlantic expoloer z instalacją kanałów na zewnątrz i przełączaniem do wewnątrz na lato WP_20140530_006 (2).jpg

koszt 27000zł.

Kable grzewcze były położone wcześniej w wylewce 8000zł z automatyką

 

Ps

1- w tym systemie, poza połączeniem jednostki wewnętrznej z zewnętrzną - wszystko można zrobić we własnym zakresie !!! Jest to bardzo proste.

2-można kupić tańszy reku, tańszą kanałówkę i tańszy zasobnik z pc do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy pod dachówką jest płyta osb, czy daskowanie - zupełnie nie to nie interesuje....

 

Panie, pod dachówką w/g Pana opisu są łaty i kontrłaty, i to są bzdety które Pan przeklejasz, osb czy deskowanie jest jeszcze niżej. Grom wie, jakie jeszcze bzdety z opisu tego domu żeś pan wyciął. Ciekawe czy by Pana interesowało, jakby to miał być Pana dom - pewnie też nie.

 

Ale niech tam, Pana nie interesuje i gra gitara, a ja dalej będę uważał, że ten opis coś Pan przekleił to bzdet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znowu odwracasz kota ogonem żeby się wykręcić od kolejnej głupoty jaką jest roztopiony śnieg wokół domu.

Na pewno coś takiego nie będzie miało miejsca przy zaizolowanym domu z niewielkimi stratami.

A jeśli faktycznie topisz to pomyśl skąd ta energia się bierze. Kolejna "cudowna"?

 

jakbym miał topić śnieg na podjeździe do garażu za powiedzmy 30zł rocznie - nawet bym się nie zastanawiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35000:- faktycznie bardzo tanio dla tych domkow tanich i pasywnych... Powalajaco taniej od "CO" bazujacej na PC P/W...

 

Zapomnial doliczyc ogniw FV i wiatraka.

Zajebiście tanio! Do domu który z założenia nie potrzebuje ogrzewania. Są jednak bęcwały do których to trafia. Niestety. Niektórych myślenie boli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...