Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W dachu jest 40 cm .

To pytanie nie do mnie.

Ja tylko mogę zapewnić, że dach gotowy z 40 cm izolacją przyjeżdża na budowę. Dokładnie technologii Panu nie opiszę.

 

Aaaaa, to sory, bo mnie się wydawało, że Pan cały czas piszesz o min. 40cm EPS w podłodze na gruncie.

 

No musiałem się widać pomylić, albo Pan niedokładnie pisałeś

 

Dziwne, że wszyscy też się pomylili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można, choćby w Polskim Komforcie:

http://dystrybucja.polskikomfort.pl/pl/p/Owens-Corning-QuietR-plyty-z-welny-szklanej-do-budowy-kanalow-wentylacyjnych.-Duct-Board/132

Są też inne ale trzeba poszukać. Tu jest problem przekrojów, dla ogrzewania nadmuchowego wielokrotnie większy niż dla WM.

 

Dokładnie o takie kanały mi chodziło. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rotor Flexit + instalacja . Kanałówka do ustawienia temperatury powietrza zimą i latem Mitsubishi + instalacja ( oddzielna niż wentylacja )

zasilana pompą ciepła

zasobnik z pompą ciepła 200l atlantic expoloer z instalacją kanałów na zewnątrz i przełączaniem do wewnątrz na lato

koszt 27000zł.

Kable grzewcze były położone wcześniej w wylewce 8000zł z automatyką

To się pan teraz zastanów czy nie trzeba z tytułu wątku wyrzucić słowa "tanie".

Cieszę się, że panu tak dobrze interes idzie, że 35tys zł to dla pana jest mała kwota. Niestety większość budujących, nie podzieli pana optymizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy o jakich domach mowa. Jak o domkach/domeczkach energooszczędnych to jest to dużo ale jak o domach 200-300m2+ to jest to nie dużo.

Wszystko zależy od zapotrzebowania bo chyba oczywistym jest, że pasywny 100m2 to zapotrzebowanie 1,5MWh ale już 300m2 to 4,5MWh.

 

Dla domów jak w temacie 0-20kWh/(m2rok), czy to dla 100m2, czy dla 200m2, to dużo i z ekonomią nie wiele ma wspólnego.

Ale oczywiście możesz wykazać, że jest inaczej jeśli masz ochotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się pan teraz zastanów czy nie trzeba z tytułu wątku wyrzucić słowa "tanie".

Cieszę się, że panu tak dobrze interes idzie, że 35tys zł to dla pana jest mała kwota. Niestety większość budujących, nie podzieli pana optymizmu.

Pan poda tańsze rozwiązania - można merytorycznie ? A potem dodam "bardzo" przed tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan poda tańsze rozwiązania - można merytorycznie ? A potem dodam "bardzo" przed tanie.
Proste to. GWC do reku. Reku i tak jest potrzebne. Nic więcej w domu pasywnym nie jest potrzebne, oprócz może dużej akumulacji. Niestety na GWC misiu nie zarobi więc będzie powtarzał bzdury o komforcie i "taniości" za 35 tyś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domów jak w temacie 0-20kWh/(m2rok), czy to dla 100m2, czy dla 200m2, to dużo i z ekonomią nie wiele ma wspólnego.

Ale oczywiście możesz wykazać, że jest inaczej jeśli masz ochotę.

Do własnego montażu najtańsze ale w przyzwoitej jakości jakości ba dom 150m2

Kanałówka YORK z kanałami 7000zł

zasobnik z pompą ciepła 3000zł

wentylacja z kanałami OPTIMAL 6000zł

Podłogówka 6000zł

Razem 22000 brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo swiadome dzialanie....:)

 

Ostatnio się całkiem rozpędził...:lol2:

Ta i jako pseudo fizyk taką teorię swego czasu ułożył i wciska w dziedzinie rekuperacji :

 

"Gładkie kanały zwiększają opory" - im coś bardziej gładkie tym lepiej się ślizga - opór jest niższy, to chyba oczywiste. Nie wiem skąd Pan wyciąga takie dziwne wnioski. „

Z fizyki . Przy gazach i cieczach nie chodzi o tarcie, czy ślizganie się, a o napięcia powierzchniowe.

Dlatego na gładkiej pionowej szybie, kropla wody "wisi" , rekin ma szorstką skórę a piłka do golfa dołeczki

A najlepsze jest to tłumaczenie czy raczej porównanie kanału wentylacyjnego do skóry rekina i piłeczki golfowej. Gość nie ma zielonego pojęcia o tych zjawiskach a doradza kanały karbowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan poda tańsze rozwiązania - można merytorycznie ? A potem dodam "bardzo" przed tanie.

 

Panie Tomaszu, zna pan zapewne użytkownika kszhu.

 

koszty instalacji: kable o mocy ~8kW z czujnikami temp. w sumie za 2300zł (układanie własne w jedno popołudnie) CWU boiler za 790zł (podłączenie do instalacji oczywiście własne bo to błachostka). 3090zł na wszystko plus stary Moeller Easy z zasilaczem wygrzebany z "magazynu rzeczy chwilowo niepotrzebnych" jako inteligentny sterownik do wszystkiego (oprogramowanie własne) plus ~50zł na części do konwerterów analog-digital czujników temp.

dom: parterówka ~141m2, ~390m3;

 

Do tego dochodzi reku, za bodajże 5000zł, więc suma ok. 8000zł.

Jeśli chodzi o komfort mieszkania trzeba by pytać osobiście kszhu, ale nie słyszałem żeby narzekał na jego brak.

 

Proszę jednak aby usunął pan z tytułu słowo "tanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kanały oraz trójniki za może 1000zł; w tym oczywiście WM bo nie sam odzysk przez requ.

Tyle, że musiałbyś porównać jeszcze rachunki. Przyjmij 5MWh na CO i CWU w tym roku (od wakacji do wakacji).

Zwrot w latach pokaże co ma sens a co nie.

Podciągnijmy całość do 10tys i dołóżmy nawet klimatyzator, to i tak jest przepaść z tym co proponuje pan Tomasz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągnijmy całość do 10tys i dołóżmy nawet klimatyzator, to i tak jest przepaść z tym co proponuje pan Tomasz..

Używa Pan słowa "przepaść" przy budowie domu i kwotach 10 000zł.

Można oczywiście kupić tańsze kable, ale jest ryzyko awarii, Można oczywiście nie robić termostatu w każdym pokoju, ale to wpływa na komfort i zużycie. Można oczywiście nie mieć pompy ciepła do cwu ( sam nie mam ) ale to się opłaca przy małym zużyciu wody. Można oczywiście zamontować lunę na reku, ale to bierze sporo prądu, ma niewielki odzysk i jest nietrwałe.

35000 zł za instalacje ( CWU na ppci Grzania i chłodzenia z ppci ogrzewania podłogowego i rekuperacji ) na urządzeniach z najwyższej półki ( Mitsubishi Flexit Atlanic Elektra ) to nie jest tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa Pan słowa "przepaść" przy budowie domu i kwotach 10 000zł.

Można oczywiście kupić tańsze kable, ale jest ryzyko awarii, Można oczywiście nie robić termostatu w każdym pokoju, ale to wpływa na komfort i zużycie. Można oczywiście nie mieć pompy ciepła do cwu ( sam nie mam ) ale to się opłaca przy małym zużyciu wody. Można oczywiście zamontować lunę na reku, ale to bierze sporo prądu, ma niewielki odzysk i jest nietrwałe.

35000 zł za instalacje ( CWU na ppci Grzania i chłodzenia z ppci ogrzewania podłogowego i rekuperacji ) na urządzeniach z najwyższej półki ( Mitsubishi Flexit Atlanic Elektra ) to nie jest tanio.

 

Panie Tomaszu, sugeruje pan że kszhu mieszka w niekomfortowych warunkach?.

Ja nie słyszałem, żeby narzekał na brak komfortu w domu, ale może jest inaczej.

Często się kolega kszhu tu pojawia, to na pewno może parę słów właśnie odnośnie komfortu napisać.

 

Jeszcze raz powiem, panie Tomaszu, to co pan proponuje nie jest tanie ani ekonomiczne.

Ale zawsze może pan spróbować udowodnić, że jest inaczej, tylko proszę o konkrety.

 

Tak czy inaczej widzę, że jednak nawet pan czasem zmienia zdanie. Nie wciska już pan na siłę i wszędzie przepływowych podgrzewaczy.

 

 

EDIT:

Czyli co, zgadza się pan że słowo "tanie" w tytule wątku, jest użyte na wyrost?

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobo_M ma 110 bojler ale grzeje do wyższych temp. niż ja swój 140l i daje radę. Ale zgadzam się, że to wszystko zależy od zużycia.

O aristonka bym popytał i potestował bo nawet sprzedawcy po cichu mówią, że to "druciak", który długo nie pożyje.

 

Zgadzam się. Posługując się słowem "aristonek" powinienem używać przed nim słowa "typu". Nie chcę nikogo namawiać na ten konkretny model, bo nie wiem sam jak on się sprawdzi. Bardziej chodzi mi o ideę. Ja zakup będę robił dopiero w przyszłym roku, więc nie nastawiam się na ten konkretny model.

Ale odzysk ciepła z szarych ścieków do wody użytkowej jak najbardziej pasuje pod niemal każde rozwiązanie. O ile w domu nie korzysta się z wanny.

 

Ale grzeję i mam CWU tanio. Coś za coś..

 

Różnica w taryfach pomiędzy płaską a drugą to nie jest nawet x2. COP PC jest znacznie większy. Do tego te niekomfortowe "dogrzewanie" w czasie w którym jest to Ci nie potrzebne. No i związane z tym nieco większe straty. Dla mnie to minusy ogrzewania kablami.

 

Dawno mówiłem, że jak ktoś chce oszczędzić to tylko dogadać się z sąsiadem co ma płaską i od niego brać w godzinach poza II taryfą;)

 

albo za niedługo PV ;)

 

Mojego za nieco ponad 2.000zł nie przekroczy na pewno.

 

Tym bardziej przekroczy !

 

Podsumowując. Nie ma jednego optymalnego systemu CO + CWU. Jak sam wiesz, każdy ma swoje wady i zalety. Forsowanie rozwiązania z kablami, ppci kanałówką i pc do cwu jako jedyne słuszne jest wielce nietaktowne.

Ja nie rozumiem jeszcze jednego. Dlaczego można kupić zajebistą ppci typu klima za 3500-4000zł brutto, a taka sama PC powietrze - woda, o tej samej mocy kosztuje już o min. 10tys. zł więcej ? Dlatego czekam, aż te ceny spadną, a spaść muszą. Nie ma innej możliwości. Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie wodna podłogówka z taką PC powietrze woda za powiedzmy 5-6k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyolbrzymiasz trochę te minusy a nie widzisz zalet w porównaniu do innych rozwiązań.

 

Widzę zalety. Tania w instalacji i znacznie mniejsza awaryjność niż PC z wodną podłogówką. Co jeszcze ?

 

Podsumowując, uważam, że cyt.: "Forsowanie rozwiązania z kablami, ppci kanałówką i pc do cwu jako jedyne słuszne jest niepotrzebne ale też widzę, ze TB pisze o tym jako o możliwościach do wyboru a nie jedynym słusznym rozwiązaniu. Każdy sensowny wybór dopasowany do danego domu wciąż będzie się kręcić koło tego bo ani gaz ani gruntówka sensu nie mają.

 

No właśnie nie ! On nie uznaje "centralnego" ogrzewania jakim jest wodna podłogówka, tym bardziej z jakąkolwiek PC pod to podłączoną. Uznaje tylko to co przedstawiłem. Reszta to dla ciepłowników. Nie widzisz tego ? Przecież nikt nie robiłby zadymy, jeśli przedstawiłby to jako jedno z wielu rozwiązań.

 

Połaź po dystrybutorach takiego sprzętu (polecam zaznajomić się z kimś z większych hurtowni - Hydrosolar, Oninen itp.) a pokażą jak zbudowana jest i jak działa każda PC. PPCi typu klima jest prosta jak budowa cepa a każda wodna jest moim zdaniem 3x bardziej rozbudowana i skomplikowana więc sądzę, że będą zawsze te 3x droższe.

 

Wiem jak to wygląda. Jednostka zewnętrzna jest ta sama. Różnica tkwi w jednostce wewnętrznej. W powietrznej masz przekazywane ciepło z parownika bezpośrednio do powietrza. W PC p-w jednostka wewnętrzna ma płytowy wymiennik ciepła, pompkę i płytkę sterującą. Załóżmy, że jednostka zewn. kosztuje 2k, więc w ppci jednostka wewn. kosztuje 1,5k. Ile zatem hydrobox ? 6x tyle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...