Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

I jeszcze o kanałówce i chłodzeniu. Przy takiej realizacji trzeba zainwestować w znacznie grubsze izolacje kanałów, żeby ciepłe wilgotne powietrze nie wytrącało się na tych kanałach.

 

A zamiast multi splitów może 4 takie ppci?:

http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg/klimatyzator-scienny-lg-e09el-basic-komplet,p754841012#.U5mbCvl_vh4

albo coś jeszcze tańszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak przestoi bez używania noc całą to coś się może rozwinąć.

A pozostałe pytania dot. bufora.:

I jak z takiego bufora brać CWU latem?

A gdzie go trzymać?

Na koniec ile to ma kosztować?

PC ile pożyje? 20 lat?

 

Niemozliwe aby legionella sie rozwineła po jednej nocy braku korzystania z cwu, jezeli znasz taki udokumentowany przypadek to go przedstaw.

Jak sie korzysta z bufora z wezownicą cwu latem? normalnie tak jak w ciagu całego roku, nie rozumiem w czym problem, pompa nagrzewa wodę w buforze i przez wezownicę ogrzewa przepływowo cwu

Trzymamy tam gdzie miałby byc bojler z dedykowaną pompą cwu, powierzchnia zblizona

bufor ok 500 l z wezownicą cwu - koszt ok 5000-5500 zł

Zywotnośc pompy dedykowanej cwu nie wieksza jak pompy do wszystkiego (zalezne od producenta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, skup się. Piszemy o kablach + ppci kanałowa + pc do cwu. O tym ciśnie non stop TB jako jedyne słuszne rozwiązanie.

 

O ogrzewaniu nadmuchowym, kanałowym w domu pasywnym jako samodzielne źródło CO jeszcze nie słyszałem, ale to nie znaczy że dyskryminuję. Trochę się takiego rozwiązania obawiam. Ciekawy temat i wart zgłębienia. Dotychczasowe ogrzewanie nadmuchowe było realizowane w domach o znacznie gorszej charakterystyce energetycznej niż domy pasywne, więc i więcej powietrza było potrzebne żeby przenieść odpowiednią ilość energii. To mogło być nie komfortowe. W pasywnym może nie będzie to uciążliwe i nie komfortowe. Tylko te sterowanie, ale może rzeczywiście nie ma co sterować tylko dmuchać jedną temperaturą na wszystkie pomieszczenia ?

Multisplit byłby znacznie lepszy, bo każde pomieszczenie jest ogrzewane osobno - to jest te niecentralne Brzeczkowskiego. Jeśli masz gości/imprezkę, to nawet chłodzenie salonu można włączyć względem grzania pomieszczeń w innych pomieszczeniach co w kanałówce nie będzie możliwe. Mając mały domek pasywny (salon, dwa pokoje i sypialnia) to wystarczy multisplit o najniższej mocy (tani).

Multisplity są droższe niż kanałówka i podłogowe . Multisplity są głośniejsze. Dalej jest problem z arią gdy nikogo nie ma, lub są święta . Multisplity ZNACZNIE zwiększają możliwość awarii, bo każdy z nich to kanałówka tylko mała.

Co Pan się tak boi najlepszego na świecie ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego ze zakazuje tego TB, nie piszę o buforze dla pompy dl;a zasilania podłogówki, bufor z wezownicą cwu przy jednej pompie jest tylko do cwu.

Jak ma sie rozwijac legionella w wezownicy o pojemnosci kilkunastu litrów praktycznie ciągłej pracy?

NIE JA! Hydrauliczne ogrzewanie wyklucza izolacja domu, nie ja!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszaj. Mówimy o przypadku bojler i kable vs. podłogówka z grzałką elektr., jak to sam opisałeś, do CO i CWU.

 

 

Bufor z grzałkami i wezownicą + regulator to koszt ok 6000-6500 zł plus oczywiscie podłogówka (koszt uzalezniony od wielkosci domu)

Zwyczajny bojler trzeba i tak po kilku, kilkunastu latach wymienić, bufora nie. W buforze mamy 100% taryfy w bojlerze a szczegolnie niedyzym nie. Nie tylko same koszty inwestycyjne są wazne. W przypadku bufora mamy 100% tar dla ogrzewania dla kabli nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak przewidujesz (wydajniejsze i tańsze PPCi lub jakieś inne urządzenia) to ja wolę kanały i grzać powietrzem bo rurki i kombinacje z przekazywanie energii będą wtedy kompletnie bez sensu.

 

Na tą chwilę planuję zalać rurki. Czy je podłacze, nie wiem.

Boje się zaryzykować inwestycję w kanałówkę. Bardziej mi pasują lokalne ppci takie za 1,5k/szt. i to można sprawdzić. Zastanawiam się, czy trzeba ogrzewać sypialnię .. czy wystarczyłoby zrobić wyciągi wentylacji i przeciągać ciepłe powietrze z pomieszczeń gdzie będzie nawiew ? Wtedy wystarczą mi 3 "klimy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor z grzałkami i wezownicą + regulator to koszt ok 6000-6500 zł plus oczywiscie podłogówka (koszt uzalezniony od wielkosci domu)

Zwyczajny bojler trzeba i tak po kilku, kilkunastu latach wymienić, bufora nie. W buforze mamy 100% taryfy w bojlerze a szczegolnie niedyzym nie. Nie tylko same koszty inwestycyjne są wazne. W przypadku bufora mamy 100% tar dla ogrzewania dla kabli nie.

Tylko, że straty własne bufora są większe niż zużycie energii przez kable - - 2 do 4 kWh /m2 - jaki bufor 500l? jak druga taryfa, precyzyjna automatyka pokojowa... Myślałem, ze Pan się choć na ogrzewaniu zna!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały też nie kosztują wiele więc mógłbyś też ewent. zrobić bo później to je tylko zabudowywać a to paskudnie wygląda.

 

I tak będę musiał robić kanały pod sufitem. Wg twojej koncepcji nie da się kanałów schować w stropie nie umiejszając grubości izolacji. Ale nie jest to dla mniej mankamentem wizualnym ;) Bardziej będzie mi jednak zależało na doprowadzenie rurek do jednostek wewnętrznych klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką on ma izolację, że będzie mieć takie niewielkie straty?

Może podasz linka do jakiegoś takiego bufora i to najlepiej z cenami?

 

Izolacje taką jaką chcesz, może być 10cm, 20cm, 30cm, a nawet 40cm (taki ukłon w stronę pana Tomasza)

Jak masz wątpliwości, parametry znasz, możesz sobie policzyć.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacje taką jaką chcesz, może być 10cm, 20cm, 30cm, a nawet 40cm (taki ukłon w stronę pana Tomasza)

Jak masz wątpliwości, parametry znasz, możesz sobie policzyć.

 

To teraz policz sobie zasobnik 500L dla tych grubości włeny jako ocielenia tego zbiornika. Wyjdzie Ci znacznie więcej niż 1kWh/dobe nawet dla 40cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...