Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To teraz policz sobie zasobnik 500L dla tych grubości włeny jako ocielenia tego zbiornika. Wyjdzie Ci znacznie więcej niż 1kWh/dobe nawet dla 40cm wełny.

I nie będzie on taki tani. Nie rozwiąże też komfortu latem.

Kiedyś myślałem, ze klima w samochodzie to zbędny luksus, dziś auta bez klimy nie biorę w ogóle pod uwagę. Po 4 sezonach z klimą w mieszkaniu, nie wyobrażam sobie, że można pisać o komforcie w domu bez klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zamieszkasz i doświadczysz tego domu to wieeeele swoich teorii zrewidujesz.

Nie będziesz mieszał standardowych rozwiązań z indywidualnymi, nie będziesz nikomu proponował pakowania bufora na strych gdzie jest mróz itp.

 

Tak samo będzie jak wybudujesz ten drugi. Myślę, że wieeeele swoich teorii zrewidujesz raz jeszcze.

 

EDIT:

W przeciwieństwie do często spotykanego tutaj zachowania, ja nigdy nie twierdziłem i nie twierdzę nadal, że moje wybory są najlepsze i najtańsze.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie będzie on taki tani. Nie rozwiąże też komfortu latem.

Kiedyś myślałem, ze klima w samochodzie to zbędny luksus, dziś auta bez klimy nie biorę w ogóle pod uwagę. Po 4 sezonach z klimą w mieszkaniu, nie wyobrażam sobie, że można pisać o komforcie w domu bez klimy.

 

Ale co ma bufor do lata, zimy, wiosny, czy jesieni. Pracuje cały rok, i cały rok z niego można korzystać.

Pan też kablami chłodzić przecież nie będzie.

Bufor do tego nie służy.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma bufor do lata, zimy, wiosny, czy jesieni. Pracuje cały rok, i cały rok z niego można korzystać.

Ale może Pan Sobie go wstawić nawet do salonu. Nie jest do niczego potrzebny, wiec jako ozdoba - może rzeźba nowoczesna. Po co on w domu izolowanym? po co gromadzić ciepło jak go tak mało potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jakich konkretnie parametrów wyjdzie więcej?

I dlaczego akurat wełny?

 

Policz sobie straty dobowe takiego zasobnika. Potrzebne będzie Ci:

- pole powierzchni zasobnika

- lambda izolacji jaką chcesz ten zasobnik opatulić

- grubość izolacji

- temp. wody w zasobniku

- temp. otoczenia w jakiej ten zasobnik przebywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie straty dobowe takiego zasobnika. Potrzebne będzie Ci:

- pole powierzchni zasobnika

- lambda izolacji jaką chcesz ten zasobnik opatulić

- grubość izolacji

- temp. wody w zasobniku

- temp. otoczenia w jakiej ten zasobnik przebywa.

A podłączenia i cyrkulacja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie będzie on taki tani. Nie rozwiąże też komfortu latem.

Kiedyś myślałem, ze klima w samochodzie to zbędny luksus, dziś auta bez klimy nie biorę w ogóle pod uwagę. Po 4 sezonach z klimą w mieszkaniu, nie wyobrażam sobie, że można pisać o komforcie w domu bez klimy.

 

Komfort to bardzo subiektywne odczucie. Ale po kolei:

samochod - zostaw na sloncu i zmierz temp. Szybko poszybuje powyzej 50oC. W domu tego nie ma.

klima w mieszkaniu - przebywam w miejscu gdzie latem temp sa regularnie do 40oC. (w cieniu oczywiscie) A popatrz - ja klimy nienawidze, nie wlaczam a temp wew. mam sporo ponizej 30. Wentylujac powietrzem z zewnatrz. Da sie i bez klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie straty dobowe takiego zasobnika. Potrzebne będzie Ci:

- pole powierzchni zasobnika

- lambda izolacji jaką chcesz ten zasobnik opatulić

- grubość izolacji

- temp. wody w zasobniku

- temp. otoczenia w jakiej ten zasobnik przebywa.

 

Czyli mamy:

(lambda / gr. izol) * pow wymiany * (temp w zbiorniku - temp otoczenia) * 24 godziny

 

Przy czym dzięki uwarstwieniu temp w buforze, im bliżej dna bufora, tym straty mniejsze.

Ale dla uproszczenia można przyjąć całą pow. wymiany bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy:

(lambda / gr. izol) * pow wymiany * (temp w zbiorniku - temp otoczenia) * 24 godziny

 

Przy czym dzięki uwarstwieniu temp w buforze, im bliżej dna bufora, tym straty mniejsze.

Ale dla uproszczenia można przyjąć całą pow. wymiany bufora.

 

Otóż to. Można to zaookrąglić tak jak piszesz. Ile Ci kWh wyszło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że straty własne bufora są większe niż zużycie energii przez kable - - 2 do 4 kWh /m2 - jaki bufor 500l? jak druga taryfa, precyzyjna automatyka pokojowa... Myślałem, ze Pan się choć na ogrzewaniu zna!

 

Precyjna automatyka pokojowa to regulator + siłownik, w czym problem? ze nie reaguje błyskwicznie jak regulator sterującey kablem?, czy wylewka nie akumuluje ciepła przy kablach a przy wodnej podłogówkce tak?. Straty bufora w okresie grzewczym to nie straty, pom. techniczne tez musi byc ogrzewane i te niewielkie straty to nie straty. W lecie to faktycznie straty są ale dla dT przy temp cwu ok 42-45 oC tez niewielkie. A II taryfa istnieje, ze Pan z niej nie korzysta nie oznacza ze nie przynosi efektu jej stosowanie

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, mam prosbe.

 

czy sciany zewnetrzne o takim samym U zbudowane ze silki lub z BK ( + izolacja ) generuja rózne straty ciepla?

 

Jezeli są na fundamencie bez odcięcia isomurem lub porothermem zasypanym perlitem to generują rózne straty ciepła , jezeli na płycie izolowanej to praktycznie takie same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co to pomieszczenie? Dodatkowe pomieszczenie to koszty. Nie mówię już o kosztach takiego bufora.

I po co to wszystko?

 

Po co pomieszczenie, chociazby dla zwyczajnego bojlera który przy 300 l (wanna) tez ma swoje wymiary, dla odkurzacza centralnego (chyba ze pasywny to bez odkurzacza), Koszt bufora 2 razy wiekkszy od duzego bojlera ,ale wytrzyma i kilka bojlerów które trzeba bedzie wymienic w miedzyczasie. Rozumiem ze nie masz lub nie chcesz miec OC i duzego bojlera, oraz jakiego kolwiek pomieszczenia gosp/tech. wtedy masz racje. Ale inni chcą miec i jest ich coraz wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...