Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja też się bawię, jak w XXI wieku, ktoś ma "wiedzę" na poziomie kotłowni, czy pomp ciepła do centralnego. Jak ktoś raczy pisać, że coś co zużywa 40kWh/m2 to dom a nie durszlak. A już hydrauliczne ogrzewanie podłogowe zasilane z pompy ciepłą - to szczyt kabaretu, to kompletny brak wiedzy. Zastanawiam, się jak trzeba być otumanionym, by coś takiego w XXI wieku wymyślić.

Pompy ciepła wymyślono do chłodzenia. A chłodzenie podłogą... Szkoda komentować.

Układ:

30-40 cm styropianu od gruntu + kable z termostatami w pokojach + grzanie i chłodzenie powietrza z ppc - jest precyzyjniejszy, efektywniejszy energetycznie, bardziej komfortowy i tańszy, niż pompa ciepła z zasilająca podłogówkę.

Trzeba mieć naprawdę nikłą wiedzę lub złą wolę by twierdzić inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też się bawię, jak w XXI wieku, ktoś ma "wiedzę" na poziomie kotłowni, czy pomp ciepła do centralnego. Jak ktoś raczy pisać, że coś co zużywa 40kWh/m2 to dom a nie durszlak.

 

Panie Tomaszu, ale kto takie domy buduje? Przecież ciężko zbudować taki 20kWh/m2, bo najczęściej wychodzi 10kWh/m2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor, wez moze wnies cos ciekawego do tematu, bo sie tylko czepiasz bez sensu, z tymi "cjhlodzacymi" kablami to nie bylo "stwierdzenie" ze takie sa, tylko ze tego wlasnie nie robia.

 

Ja rozumiem, ze znalezliscie sobie kozla ofiarnego, ale wiekszosc z was nic nie wnosi do dyskusji odnosnie tanich i komfortowych domach ponizej 20kWh..., pomijam juz, ze niektorzy nigdy sobie rak budowa nie pobrudzili, a pisza jakby zeby na tym zjedli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem inaczej: Jeśli TB nie kręciłby w tym co che powiedzieć, to może byłoby w tym dużo sensu.

Może Pan nie najlepiej zrozumiał o czym pisałem? Coś konkretnego w temacie, Pan podrzuci, bo tak nawet się bronić nie mam jak.

A ten cud techniki?

Słyszał Pan o kablach chłodzących latem?

Czekamy cały czas co to takiego te kable chłodzące, w necie jest cisza. To jakaś nowa fizyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo licz dzień po dniu (to nic niezwykłego ) albo np. Antherm, zasymuluj podłogówkę i patrz na straty roczne z i bez.
Liczyć trzeba wg jakiejś metody, np takiej: http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/12831GruntNP.pdf

Nic to nie ma wspólnego z twoimi wyliczankami.

 

Nie mówimy o domu set kWatowym a dla domu jak w temacie zużycie procentowo będzie się różnić i będzie miało znaczenie.

Niestety znowu przeinaczasz. Liczyłeś te straty dla domu "normowego" z podłogą o U >0,45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijam juz, ze niektorzy nigdy sobie rak budowa nie pobrudzili, a pisza jakby zeby na tym zjedli...

Popatrz na mój awatr bardzo dużo w tym domu jest mojego potu.

To ja się czepiam? Padło stwierdzenie, padło pytanie, odpowiedzi brak. To ja robię z "gęby cholewę"? Na wiele pytań miszcz nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, do niego pretensje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miloszenko ja wiem ze czujesz ze Twoim obowiazkiem jest TB bronic bo zawdzieczasz mu oswiecenie i klimatyzator.... bez niego bys nie dal rady moze

taki zakupic, nie wiem.

I tez pewnie nie widzisz ze zwykle klamie.... ten 1y w Europie dom PRAWDZIWIE pasywny i 1 na swiecie montaz rekuperacji....

PC ktore nie chlodza.... itd itp. Domy pasywne ktore nie potrzebuja energi na ogrzewanie... ktore maja zuzycie nie zapotrzebowanie

Utrzymywanie temp latem 23*C za pomoca PC i ... kabli.

Ja rozumiem ze ty tego wszystkiego nie widzisz.

Ale Twoj kumpel z druzyny twierdzi ze klamac nie wolno i trzeba ludzi ostrzegac... stara sie merytorycznie robic to z nydarem... prawda?

 

Podalem wczesniej przyklady domow .... ale byly be bo nie TB... ktorego rozwiazania sa jedyne poprawne.

podalem alternatywe do "utrzymywania" komfortowej temp i zpewnienia CWU....

 

ale widze ze sa ci co... TB, TB, TB, TB, TB, TB..... klaszcie dalej.

 

Warme, uwierz mi, ze cos mu zawdzieczam, przyspieszyl moja decyzje o zakupie klimy z opcja grzania, i wiesz co ? mial 100% racji !!!

 

Malo tego, nadal w narodzie siedzi przekonanie, ze klima to jakis luksus z biurowcow, ze na pewno wszyscy od niej choruja i na pewno pojde z torbami uzywajac jej do chlodzenia.

 

A 90% budujacych nawet nie slyszalo, ze mozna nia efektywnie grzac...

 

Wiec uwazam, ze chociazby z tego powodu ten watek moze przyniesc cos dobrego, oczywiscie wyjatkowo trzeba w nim odsiewac tresc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 90% budujacych nawet nie slyszalo, ze mozna nia efektywnie grzac...
Mało tego... Wciska się inwestorom ciemnotę, że pompa ciepła jest tylko do grzania. To urządzenie chłodnicze. A, że przy okazji efektywnie grzeje - szkoda tego nie wykorzystać.

Oszołomy z budownictwa tzw "pasywnego" wciskają kit, że pasywny to bunkrowa bryła z małymi oknami, wyposażona w kolektory, bufory, gwc . Domy faktycznie zużywające do 15kWh mogą być rozległe, z dużymi przeszkleniami, komfortowe i tanie. A, że nie pasuje to, tym od centralnego - to zrozumiałe I BARDZO DOBRZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Ale nikt nie twierdzi, że wszystko co pisze misiu jest warte wrzucenia do kosza. W wątku o wentylacji udzielił wielu bardzo przydatnych porad. Sprzeciw budzi, po pierwsze to, że robi z siebie jakiegoś nowatora, przedstawiając rzeczy które są już znane jako swoje odkrycia, po drugie mieszanie prawdy z oczywistymi kłamstwami. On nie ma hamulców. Napisał całkiem nie dawno, że skończył WAT. Tak naprawdę usunęli go po pierwszym semestrze zdaje się. Dla niego to drobiazg, jedno kłamstwo więcej, jedno mniej. Megaloman i mitoman w jednej osobie. PC której używasz to niezła rzecz. Nie o to tu jednak chodzi. Stosowanie jej w domu pasywnym razem z kilometrem kabli i WM to jakiś absurd! Do tego trzeba wg jego recepty zrobić oddzielną instalacje rozprowadzającą do tej PC. Do domu, z definicji nie potrzebującego ogrzewania. Głupota aż boli!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki informacjom podanym przez niego (linki do konretnych urzadzen) a takze temu co podrzucil mi Varme znalazlem dosc szybko konkretny model i zakupilem.

 

TB dal mi do myslenia z tym ogrzewaniem bezposrednim, jako ze mam podlogowke i sama pompa obiegowa wpierdziela 100W, co jest 1/6 tego co zuzywa na godzine klima jak grzeje i 1/3 tego, co zuzywa klima jak chlodzi...

 

Poza tym, jak wczesniej pisalem nie ma juz szans zeby moj dom sie przegrzal, jest pod tym wzgledem pelna konktrola, pomimo, iz nie moglem powiesic klimy tam gdzie chcialem :(

 

Bardzo malo tu osob grzejacych klima czy tez nadmuchowo. Wszyscy, ktorzy nie maja takich systemow twierdza, ze to dyskomfort, niezdrowe, itd, to w tym tutaj watku byc moze glownie dzieki specyfice "fizyi" TB inni podaja wiele danych, ktorych gdzie indziej na forum trudno szukac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko, czyli znalazłeś informacje w największym bagnie na tym forum, zamiast poczytać odpowiednie wątki. No cóż, tylko pogratulować wytrwałości :)

 

Czekam na info jak ta klima będzie sprawowała się przy -7oC lub niżej.

 

PS. Twoje urządzenie pracuje do "tylko" -10oC, a takich TB nie polecał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko, czyli znalazłeś informacje w największym bagnie na tym forum, zamiast poczytać odpowiednie wątki. No cóż, tylko pogratulować wytrwałości :)

 

Czekam na info jak ta klima będzie sprawowała się przy -7oC lub niżej.

 

PS. Twoje urządzenie pracuje do "tylko" -10oC, a takich TB nie polecał ;)

Dom jest ogrzewany kablami - Grzanie powietrzem jest mało komfortowe. Nie ustawi temperatury podłogi. Pompa ciepłą jest do chłodzenia . A to, że za 1/4 ogrzewa powietrze - to nie widzę powodów, by tego nie wykorzystywać.

Chłodzenie jest dość ważne, coraz więcej inwestorów, chce mieć duże przeszklenia i rozległe parterowe domy.

Ps. A Pompa ciepła w ogrzewaniu bezpośrednim ma znacznie niższą temperaturę GZ i nie tak jak cwu grzeje do -7 ale spokojnie grzeje i przy -20 , mniej nie było od 4 sezonów, więc nie mogłem sprawdzić. Aha... i żadne grzałki się nie włączają, bo ich po prostu nie ma. A będzie -40, to trochę więcej kWh wezmą kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie -15*C ? :o

 

Nasza pracowala do -25*C pomimo ze podane jest -15*C gdyz jest z rynku UK, identyczny model na Skandynawie ma zapodana mozliwosc wlasnie do -25*C jak dobrze pamietam... roznica jest przewaznie ogrzewanie tacy i lub troszke inny algorytm "defrost'u"

Wybor PC P/P jest spory, mozna tez sie rozejzec za granicami PL, gdzie poszczegolne modele moga byc tansze anizeli w PL.

 

W necie piszą, że do -10oC, ale wolałbym jednak info od praktyka, czy da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko, czyli znalazłeś informacje w największym bagnie na tym forum, zamiast poczytać odpowiednie wątki. No cóż, tylko pogratulować wytrwałości :)

 

Czekam na info jak ta klima będzie sprawowała się przy -7oC lub niżej.

 

PS. Twoje urządzenie pracuje do "tylko" -10oC, a takich TB nie polecał ;)

 

To nie jest tak ze jakas jedna konkretna informacja przechylila szale. Pokaz mi prosze w ktorym watku ktos szczegolowo opisuje dogrzewanie klimatyzacja calego domu, z pomiara COP i wrazeniami z kilku sezonow a zamilkne na wieki :p

 

Sa odpowiednie watki od odpowiednich rzeczy z reguly zasmiecione przez te same osoby w ten sam sposob, w watku o domach 3,5 litrowych wkleilem wlasnego posta, w ktorym w styczniu 2012 juz chcialem dogrzewac klima, ale mimo, ze to nie jest odkrywcze to takich osob nawet na tym forum ze swieca szukac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...