Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jasne... stacja meteo w wawie "wie" jaką mam temp. zmarzniętego gruntu po północnej zacienionej stronie i południowej gdzie w tym czasie błotko.

Jak nie rozumiesz nawet tego, że stacja meteo nie oznacza jednakowej temp. dla całego kraju, jak nie rozumiesz dlaczego są różne głębokości przemarzania, jak nie potrafisz odczytać z tego prostego rys. temp. na odp. głębokościach to o czym z tobą gadać.

Jak grochem o ścianę.

 

To zaczyna być nudne,ciągłe tłumaczenie. Skoro w zimniejszej Warszawie grunt na -50cm nie zamarzł,nie zamarzł w Toruniu, to tym bardziej nie zamarzł w cieplejszym Wrocławiu. Kolega dla udowodnienia swoich racji delikatnie mówiąc mija się z prawdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zaczyna być nudne,ciągłe tłumaczenie. Skoro w zimniejszej Warszawie grunt na -50cm nie zamarzł,nie zamarzł w Toruniu, to tym bardziej nie zamarzł w cieplejszym Wrocławiu. Kolega dla udowodnienia swoich racji delikatnie mówiąc mija się z prawdą

A już Pan załapał dlaczego w domach izolowanych jest minimum 30 cm styro od gruntu i rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej załapałem . W dachach dominuje wełna i tam ciężko się wbić ze styropianem . Ściany z grubsżą niż 30cm nie zanadto wyglądają . Pozostało pod posadzką. Tam wmówienie że 50cm to min. to jedyny pomysł na zwiększenie sprzedaży . A może prawdą jest że ( zresztą przemycał Pan to między wierszami) styropian pod posadzką degraduje i potrzeba go znacznie więcej by mieć parametry jak dla np. 20cm.

A może na końcu warto pomyśleć,co zrobić aby nie degradował ? A nie pchać ludzi w absurdalne wydatki .

 

Co do rekuperatora,to Drogi Panie pc wydaje się przyszłością . Nie jeździ się furmanką po A1( tego to od Pana się nauczyłem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB to gość, który ma sklep z kolankami i rurami do wentylacji. Coś się na tym zna, bo robi to od lat. Kiedyś pomyślał sobie, że skoro robi kanały do WM, to zrobiłby i kanały do klimatyzacji, co uczynił i był zadowolony. Cieszyło go to, że to działa, cieszyło też, że jest osobne od WM, bo klient zapłacił za jedno i drugie. Nie umiał niestety dobrać i zainstalować klimatyzatora, albo nie dostał papierów ze szkolenia, to olał sprawę i polecił kogo innego. Zobaczył, że to było dobre i tak już mu zostało.

 

Co się tyczy grzania prądem, to trudno zaprzeczyć, że jest najsprawniejsze. Wysoki koszt jednostkowy energii elektrycznej przy małym zużyciu blednie w porównaniu z kosztami stałymi (abonament za gaz, koszt instalacji), a komfort w stosunku do paliw stałych jest nieporównanie wyższy.

 

Co się tyczy ocieplania od wewnątrz to zobaczył, że tak robią Skandynawowie i Kanadyjczycy i to działa, więc jest dobre i to zachwala.

 

Ostatecznie "jego" pomysł na dom to działające ocieplenie, z wygodnym i niedrogim ogrzewaniem, oraz WM i kanałowa, ekskluzywna klimatyzacja. Ostatnio okazało się, że takie cudo nawet grzeje, więc takie połączenie jest dla chłopiny orgazmiczne i zachwala to innym.

 

Do tego miejsca wszystko jest OK.

 

Problem jest jeden TB - słabo rozumiesz dlaczego te "Twoje" rozwiązania działają, a próbujesz wyjść na eksperta, który się na tym świetnie zna. Trudno - znasz dobre rozwiązania, potrafisz je zastosować i na tym zarobić to skończ na tym. Naprawdę więcej osób zastosuje te ulubione przez Ciebie zabawki jeśli nie będziesz ich wciskał na siłę.

I na litość Boską - nie bełkotaj przy tym tak niemiłosiernie! Masz dobre pomysły, to nie pchaj się z nimi do ludzi z gówna, bo Ciebie i te pomysły obsmarują swoim syfem!

 

 

Zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek będzie spotkanie z niemieckim producentem płyt fundamentowych, Będą projektanci domów faktycznie pasywnych, dr Duda... ma ktoś ochotę?

 

Ja niestety nie. Sezon instalacyjny w najlepsze trwa, roboty od zaje...ia, nie ma czasu.

 

taka przypadłość ciepłownika :lol:

 

Jak są klienci to trzeba golić, bo jak tak dalej pójdzie to niedługo nas Pan z torbami puścisz na bezrobocie, to trzeba za wczasu na godną emeryturkę zarobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zima a sezon grzewczy dla domów izolowanych . To dotyczyło tego sezonu , Widzi Pan jak się wyrywa fragment z całości i zmienia "sezon grzewczy" na "zima" to jest właśnie manipulacja w celu ośmieszenia kogoś. Gdyby poczytał Pan erystykę Artura Schopenhauera, dowiedziałby się Pan, że ma to miejsce, gdy brakuje wiedzy do merytorycznego dyskutowania.

 

To może bardziej precyzyjnie - ciągły czas pracy jakiegokolwiek urządzenia podtrzymującego zadaną temperaturę w jakimkolwiek domu nie wliczając przerw.

Bo sezon grzewczy to nadal okres od ~ XI do III i nadal nie jest to trzy tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy ocieplania od wewnątrz to zobaczył, że tak robią Skandynawowie i Kanadyjczycy i to działa, więc jest dobre i to zachwala.
Nie byłem w 1990 r w Skandynawii

go.php1.jpggo.php2.jpg A to przekroje z Polskiej Normy ... Oszołomy później zabroniły izolować

I na litość Boską - nie bełkotaj przy tym tak niemiłosiernie! Masz dobre pomysły, to nie pchaj się z nimi do ludzi z gówna, bo Ciebie i te pomysły obsmarują swoim syfem!
Staram się pisać jak najjaśniej. Zapewniam Pana, nie tylko odchody czytają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może bardziej precyzyjnie - ciągły czas pracy jakiegokolwiek urządzenia podtrzymującego zadaną temperaturę w jakimkolwiek domu nie wliczając przerw.

Bo sezon grzewczy to nadal okres od ~ XI do III i nadal nie jest to trzy tygodnie.

Im lepiej dom izolowany, tym krótszy jest sezon grzewczy w takim domy. Przy +5 stopniach to nie sezon grzewczy. Ale cały ten temat był w innym wątku i kontekście,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to naprawdę potraktowałeś jako prawdę?!?;)

Kszhuniu, cofnij się raz jeszcze i czytaj ze zrozumieniem.

 

Masz dobre pomysły, to nie pchaj się z nimi do ludzi z gówna, bo Ciebie i te pomysły obsmarują swoim syfem!

Co widać, słychać i czuć. I podoba mi się podkreślone określenie kolegów pieniaczo-czepiaczy;)

I kto to pisze... ale śmieszne... :D

 

Ciekawe czy przyklaskujacym wyjda domki 10kWh/m2?

Sa banalnie proste i tanie, a wiec nie powinno byc problemu

Wiadomo... normalnie budujesz 20kWh/m2... dokładasz kable, klimę, pompę cwu, masę czujników i masz 10kWh/m2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy przyklaskujacym wyjda domki 10kWh/m2?

Sa banalnie proste i tanie, a wiec nie powinno byc problemu

 

I czy zastosuja jego pomysly...

100W/m2 kabli, PC z kiepskim COP + jeszcze jedna do CWU.

 

Tyle ze jezeli nawet to pewnie nic o nich potem nie uslyszymy.

Znikna z fm, dolancza do grona anonimowych ukrywajacych sie ludzi , zyjacym w strachu przed cieplownikami. TB bedzie liczyl kase, a oni COP ktory rosnie gdy temp spada.... :)

 

No coz, kabli nie mam, ale mam wodna podlogowke grzana gazem...

 

10kWh/m2 to wyapda u mnie 1200 kWh z klimy (patrzac po tym ile zuzywam, COP niech bedize jako gratis)

 

Przy 150 dniach potrzeby grzania (wiecej u mnie nie wychodzi ze wzgledu na potezne zyski sloneczne) daje mi srednia 8 kWh na dobe...

 

Biorac pod uwage iz w marcu na dogrzewanie schodzilo 2-3 to na wieksze mrozy grudniowe/stycnziowe moge zuzywac 16-18 kWh, a to juz oznacza prace klimy z pelna moca przez 10 godzin grzejac do 30 stopni :)

 

Tak wiec byc moze po tej zimie okaze sie, iz moj dom zuzywa nie jak do tej pory 600-700 m3 gazu tylko 1200 kWh z pradu. Bedzie zuzywal okolo polowy tego co pasywniak :p

 

Prosze powyzszego nie traktowac jako wytycznych dla nikogo, troche to pisze z przekasem bo w moim przypadku nie utrzymuje komfortowej temp. cala dobe ale wtedy kiedy tego potrzeba, co nieco zmienia wszelkie obliczenia i musialbym w takim OZC miec opcje: podaj ilosc godzin utrzymywania temp. zadanej...

 

Tak czy inaczej z 3500 brutto z z 5,5, litrowego domu mam niespelna 1-litrowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie - inwertorowe pompy ciepła zmieniły wiele. 3-4 razy zmniejszenie kosztów ogrzewania powietrza, oraz funkcja chłodzenia, pozwoliło mniej przejmować się ścianami, pozwoliło na duże przeszklenia. Cała nauka związana z A/V poszła ad acta.

Na dobrze izolowanej podłodze, układamy bardzo precyzyjne ogrzewanie podłogi a powietrze grzejemy i schładzamy z inwertera - bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, kabli nie mam, ale mam wodna podlogowke grzana gazem...

 

10kWh/m2 to wyapda u mnie 1200 kWh z klimy (patrzac po tym ile zuzywam, COP niech bedize jako gratis)

 

Przy 150 dniach potrzeby grzania (wiecej u mnie nie wychodzi ze wzgledu na potezne zyski sloneczne) daje mi srednia 8 kWh na dobe...

 

Biorac pod uwage iz w marcu na dogrzewanie schodzilo 2-3 to na wieksze mrozy grudniowe/stycnziowe moge zuzywac 16-18 kWh, a to juz oznacza prace klimy z pelna moca przez 10 godzin grzejac do 30 stopni :)

 

Tak wiec byc moze po tej zimie okaze sie, iz moj dom zuzywa nie jak do tej pory 600-700 m3 gazu tylko 1200 kWh z pradu. Bedzie zuzywal okolo polowy tego co pasywniak :p

 

Prosze powyzszego nie traktowac jako wytycznych dla nikogo, troche to pisze z przekasem bo w moim przypadku nie utrzymuje komfortowej temp. cala dobe ale wtedy kiedy tego potrzeba, co nieco zmienia wszelkie obliczenia i musialbym w takim OZC miec opcje: podaj ilosc godzin utrzymywania temp. zadanej...

 

Tak czy inaczej z 3500 brutto z z 5,5, litrowego domu mam niespelna 1-litrowy :)

 

Byc moze tak ale trzeba wziac pod uwage ze nie utrzymując stałych temperatur zmieniłes (zmniejszyłes znacznie Eu) dodając to tego dosc wysoki COP przy pompie P-P

taka zmiana moze zaistniec. Aby jednak porównanie było wiarygodne trzeba uaktualnic obliczenia ozc ze względu na zmiane temperatur w poszczegolnych pomieszczeniach. Trik powszechnie stosowany przez TB który ma pokazac jego zdolnosc do cudownie wielkiego zmniejszania rachunków dla domów izolowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze tak ale trzeba wziac pod uwage ze nie utrzymując stałych temperatur zmieniłes (zmniejszyłes znacznie Eu) dodając to tego dosc wysoki COP przy pompie P-P

taka zmiana moze zaistniec. Aby jednak porównanie było wiarygodne trzeba uaktualnic obliczenia ozc ze względu na zmiane temperatur w poszczegolnych pomieszczeniach. Trik powszechnie stosowany przez TB który ma pokazac jego zdolnosc do cudownie wielkiego zmniejszania rachunków dla domów izolowanych

 

Asolt, bede monitorowal temp w kazdym pomieszczeniu i archiwizowal dane.

 

Do tej pory robilem to na chwile bo kable nie mogly za dlugo lezec na podlodze:) ale roznice byly ponizej 1 stopnia.

 

Po najblizszej zimie bede madrzejszy...

 

Tak czy inaczej jak juz niedawno pisale, przy ogrzewaniu PC P-P o wiele wieksze znaczenie dla zuzycia ma szczelnosc domu a nie jesgo izolacyjnosc.

 

Jak dlugo klima chodzi - grzeje tak dlugo mam zadana temp. jak ja wylacze temp spada, ale przede wszystkim ucieka nieszczelnosciami, dopiero w perspektywnie calego dnia (czy kilku dni) spadek temp bardziej by zalezal od U przegrod.

 

Poza tym o wiele taniej wyszlo wstawic klime i walczyc z przegrzewaniem niz kupowac rolety czy robic okapy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, bede monitorowal temp w kazdym pomieszczeniu i archiwizowal dane.

 

Do tej pory robilem to na chwile bo kable nie mogly za dlugo lezec na podlodze:) ale roznice byly ponizej 1 stopnia.

 

Po najblizszej zimie bede madrzejszy...

 

Tak czy inaczej jak juz niedawno pisale, przy ogrzewaniu PC P-P o wiele wieksze znaczenie dla zuzycia ma szczelnosc domu a nie jesgo izolacyjnosc.

 

Jak dlugo klima chodzi - grzeje tak dlugo mam zadana temp. jak ja wylacze temp spada, ale przede wszystkim ucieka nieszczelnosciami, dopiero w perspektywnie calego dnia (czy kilku dni) spadek temp bardziej by zalezal od U przegrod.

 

Poza tym o wiele taniej wyszlo wstawic klime i walczyc z przegrzewaniem niz kupowac rolety czy robic okapy....

 

Przeliczałem niedawno wpływ szczelnosci domu na zapotrzebowanie na ciepło, cóz sie okazuje, spadek z n50=4 (normowo dom szczelny) do n50=0,47 (pomiary rzeczywiste, ponizej progu pasywnosci) róznica to zaledwie ok 8%. Co oznacza ze wzrost szczelnosci charakteryzuje sie nieliniową charakterystyka zaleznosci Eu od n50, inaczej mowiąc niektórzy przeceniają znaczenie tego wspólczynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko taniej, ale i skuteczniej. Poza tym zaciemnienie w słoneczny dzień?

No i rolety nie grzeją!

 

To ze w 100% skutecznie to jest oczywiste. Poza tym u mnie poki co w ciagu dnia ciagle ktos jest wiec nie wiem jakbym mial rolet uzywac - swiatlo palic w dzien?

 

Jak cala rodizna wybywa na wiekszosc dnia (jak u mojego sasiada) to maja rolety opuszczone, a ze ja wroca to podnosza tylko w kuchni i salonie a reszta dalej opuszczona to co zrobic, moze tak niektorzy lubia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawianie zapotrzebowania domu na cieplo za pomoca PC .
Pompy ciepła są od 4 sezonów a domy do 15kWh /m2 od ponad 20-tu.

Tym samym dom z zapotrzebowaniem 60kWh/m2
Ale temat jest o domach izolowanych a nie durszlakach.

promowanej Mitsubishi z kiepskim COP <4 przy +7*C
Dla mnie i dla inwestora jest, że minimum 3 razy spada zużycie, a średnio zimą z 1kWh mamy 4

Bardzo inteligetne i jednoznaczne stwierdzenia . Jest Pan bardzo blyskotliwy w swoich wypowiedziach i stwierdzeniach.

To tez pan odkryl czy ktorys z pana kolegow musial definicje stworzyc, ze rolety sie nie nadaja do ogrzewania domu izolowanego?

Wytłumaczę Panu kontekst. Porównując rolety w oknach i chłodzenie "inwerterem" ( będę dla odróżnienia stare pompy nazywał ON/OF a nowe "inwetrer") napisałem, że inwestycja jest podobna, chłodzenie inwerterem skuteczniejsze i jeszcze inwerter w przeciwieństwie do rolet, grzeje. Załapał Pan kontekst?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

promowanej Mitsubishi z kiepskim COP <4 przy +7*C

Dla mnie i dla inwestora jest, że minimum 3 razy spada zużycie, a średnio zimą z 1kWh mamy 4

Pan kontekst?

Panie Tomaszu proszę mi powiedzieć, jak wskazana przez pana pompa może osiągnąć średnio w zimie 4kWh z 1kWa, skoro sam producent podaje bodajże COP 3.6 dla 7stC ?

I jak to jest możliwe że średnia temp powietrza na zewnątrz u pana w zimie to 7stC?

 

Nie naciągaj pan faktów, to nikt się pana czepiać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...