Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jeżeli masz złe odczucia z takim systemem ,to zawsze PC może być źródłem ciepła dla wodnej podłogówki.Co w porównaniu z kablami ma w sensie energetycznym przewagę 4:1..
Nie jest to prawdą przy małym zużyciu. dom 150m2 x15 kWh = 2250 - zyski i dogrzane z ppc powietrze - daje nie więcej jak 500-600kWh - nie jest możliwe 1/4, bo same straty zasobnika i cyrkulacji będę porównywalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie też. Ale siem bojem. Chyba sobie „przez przypadek” zapomnę o kominie i nie będzie wyjścia.
I o te obawy chodzi tym od hydraulicznego ogrzewania. Oni się obawiają tych co sobie założą. Bo tym już kitu nie wcisną.

- gruba izolacja od gruntu

-temperatura podłogi ustawiona kablami

-temperatura powietrza latem ustawiona kanałówką zasilaną z inwertera

- dogrzewanie powietrza zimą... bardzo trafnie Pan to nazwał - bonus.

Z tym, że jest to bardzo duży bonus.

A dom bez klimy, za rok czy dwa, będzie jak dziś samochód bez klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Trzeba zatem kupić w tej samej cenie taki klimatyzator, który nie grzeje. Będzie lepiej?''

 

Myślę że zdecydowanie . Tyle,że jeszcze jeden do grzania dla komfortu ,jeden dla CWU no i kable by sterować +/- 0,1oC

 

Dobre!!! Kupić stary klimatyzator, byleby tylko się nie okazało, że przy -15 stC z z 1kWh mamy ponad 3!!! CO PANIKA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to prawdą przy małym zużyciu. dom 150m2 x15 kWh = 2250 - zyski i dogrzane z ppc powietrze - daje nie więcej jak 500-600kWh - nie jest możliwe 1/4, bo same straty zasobnika i cyrkulacji będę porównywalne.

 

Myślę,że zasobnik powinno trzymać się w domu a cyrkulacja przy wodnej podłogówce to jakaś nowinka? Nie znam .

Jeżeli podłogówka grzana z PC to po co dodatkowo powietrze dogrzewane z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o mostkach jakimi są ściany i stropy. To jest ten decydujący czynnik sprawiający, że ocieplenie od wewnątrz budynku w pełni murowanego jest problematyczne i nie jest zalecane.

 

Ale wykonalne i skuteczne - jeśli jest dobrze zrobione.

Ocieplanie w ten sposób istniejącego domu to ogromna strata miejsca, ale przy nowych, odpowiednio przemyślanych konstrukcjach, może to być rozwiązanie atrakcyjne.

 

A o co ci chodzi?

 

Chodzi mi o to, że PC nie jest do grzania, tylko klimatyzacji, a zimna podłoga i ciepłe powietrze to nie komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre!!! Kupić stary klimatyzator, byleby tylko się nie okazało, że przy -15 stC z z 1kWh mamy ponad 3!!! CO PANIKA?

 

To był taki żarcik czy raczej sarkazm do kol. Przemka skierowany.

 

Wg. mnie jedna PC na wszystko CO i CWU i to malutka dla domu jak w temacie. Nic więcej. Dla bezpieczeństwa kominek tradycyjny lub biokominek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby jednak przyjąć, że PC jest do KLIMATYZACJI, a jeśli coś dogrzeje, to jest to BONUS?

A gdyby tak przyjąć, że do grzania są KABLE?

A gdyby tak zauważyć, że ocieplenie od wewnątrz muru ma taką samą zasadę działania jak kanadyjczyk Z ELEWACJĄ Z CEGŁY?

 

I teraz łączymy to do kupy i jest to, co postuluje TB. Coś tu nie będzie działać?

 

Będzie działać. Nikt temu nie zaprzecza.

 

A mnie coraz bardziej przekonuje grzanie PC. Czytając np. takie rzeczy http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/pompa-ciepla-powietrze-powietrze-vs-powietrze-woda/ zastanawiam się na co jeszcze te kable jak do back-up'u wystarczy głupia farelka albo dwie jeśli będą tańsze niż kilka kW kabli.

 

Otóż to! Dzięki takiemu rozwiązaniu można śmiało panele i dywany rozkładać w salonie. Podłoga już nie będzie zimna.

Dużo jest artykułów o ogrzewaniu nadmuchowym. A blog Karbona jest bardzo profesjonalny i merytoryczny. Bardziej interesowałoby mnie jednak jak to działa w domu pasywnym. Chodzi mi o parametry, dobór instalacji urządzeń i cena. To jest konkret i można porównać do instalacji samych klimatyzatorów.

 

A nydarowi o coś takiego pewnie chodzi:

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/f470/menu-id-230.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wykonalne i skuteczne - jeśli jest dobrze zrobione.

Ocieplanie w ten sposób istniejącego domu to ogromna strata miejsca, ale przy nowych, odpowiednio przemyślanych konstrukcjach, może to być rozwiązanie atrakcyjne.

Tylko po co się w to bawić, skoro bez problemu można zaizolować od zewnątrz. Ocieplenie od wewnątrz nie daje żadnej przewagi w kategorii energooszczędności. Bzdety typu:
przez nieocieploną stopę fundamentową ucieknie całe ciepło
zostawmy matołkom.

Chodzi mi o to, że PC nie jest do grzania, tylko klimatyzacji, a zimna podłoga i ciepłe powietrze to nie komfort.
Grzanie powietrzem, jest wg mnie niekomfortowe, już to pisałem. Może jednak i akumulacja i małe zapotrzebowanie zmieniają te odczucia. Tego nie wiem. PC nie jest do grzania? :) A do czego? Zawsze wyjdzie taniej niż grzałka elektryczna. Połączony system WM i PPC może być bardzo tanią alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co się w to bawić, skoro bez problemu można zaizolować od zewnątrz. Ocieplenie od wewnątrz nie daje żadnej przewagi w kategorii energooszczędności. Bzdety typu: zostawmy matołkom.

Grzanie powietrzem, jest wg mnie niekomfortowe, już to pisałem. Może jednak i akumulacja i małe zapotrzebowanie zmieniają te odczucia. Tego nie wiem. PC nie jest do grzania? :) A do czego? Zawsze wyjdzie taniej niż grzałka elektryczna. Połączony system WM i PPC może być bardzo tanią alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań.

 

O to właśnie chodzi,że dom jak w temacie do CO potrzebuje ciut więcej jak nic, do CWU tyle co w innych . Połączenie systemu PPC ze zużytym powietrzem

i GWC ,wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jedno urządzenie dla wszystkich energetycznych potrzeb domu .

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był taki żarcik czy raczej sarkazm do kol. Przemka skierowany.

 

Wg. mnie jedna PC na wszystko CO i CWU i to malutka dla domu jak w temacie. Nic więcej. Dla bezpieczeństwa kominek tradycyjny lub biokominek .

Tylko, że taka co grzeje dom i wodę zimą a latem grzeje wodę a chłodzi dom - kosztuje więcej niż kable, zasobnik z pompą, inwerter z instalacją i rekuperator z instalacją.

Poza tym, jak się zepsuje to dom się wychłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że taka co grzeje dom i wodę zimą a latem grzeje wodę a chłodzi dom - kosztuje więcej niż kable, zasobnik z pompą, inwerter z instalacją i rekuperator z instalacją.

Poza tym, jak się zepsuje to dom się wychłodzi.

 

A co Pan zrobi jak zepsuje się słup dostarczający prąd do tego domu .Powiedzmy że na tydzień się zepsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 15 tyś za instalację, która zapewnia ciepłą podłogę, wodę i powietrze, a przy tym klimatyzuje - to niedrogo. Komfort też zapewnia, więc nie ma problemu.

Można zrobić grzałkami, ale komfort średni, klimatyzacji nie ma, a grzać wodę i tak jakoś trzeba.

 

To tyle. Nie będę personalnie wyzywał od dupowłazów czy przydupasów. I to jak inteligentnie - w języku lengłidż. WOW! Czy to typowe dla Szwedów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Pan zrobi jak zepsuje się słup dostarczający prąd do tego domu .Powiedzmy że na tydzień się zepsuje.

Już pisałem - agregat na inwerter lub PV + ewentualnie wiatrak. Przecież pompa do grzania powietrza ma maksymalny pobór 0.7kW w domu około 150m2 . Tak więc i z agregaty za 500zł pochodzi.

A Pan co zrobi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpalę sobie kominek . A na czas gotowania agregat. Telewizora nie włączę a poczytam zaległości. Wypiorę w nast. tygodniu ,komórki naładuję w pracy , Zamiast zmywarki ręczne mycie. Spokojnie tydzień bez problemów . A i świeczki wieczorem dla nastroju.

 

ps. Błagam niech Pan nie pisze o wiatraku fi 600 bo prędkość wiatru do trzeciej a PV w grudniu czy styczniu to rozumiem taki żarcik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...