Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przyjzales sie merytorycznie scianom czy sie przygotowywujesz do smarowania z TB?

 

Izolacja wewnetrzna do dmku juz kupiona?

 

Przydupas nie brzmi tak wulgarnie jak cham czy gowno... no moze dla ciebie.

I okresla bardzo trafnie zachowanie niektorych tutaj... jezeli odebrales to bardzo osobiscie to

przepraszam... ale niezrozumiala jest obrona forumowego oszusta.

 

Moze to takie Polskie, obrona kretacza i oszusta.

 

Tylko w jakim celu?

 

Skoro mówisz o poczuwaniu się, to jako jedyny bodaj zareagowałeś na ludzi z gówna. Niby nie wyzywałem ciebie osobiście... i w ogóle nikogo. A ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakie urządzenia/urządzenie masz na myśli ?

 

Konkretnie nie napiszę, bo to się zmienia - dynamicznie :D Ale chodzi mi o:

- kable na 128m2 po 5mb/m2 to 3 zwoje po około 1600zł, plus termostaty to jakieś 6 tyś,

- klimatyzator kanałowy za jakieś 7 tyś plus kanały za 2 tyś,

- bojlerek za 800 zł

 

Razem 15800zł.

 

Może wyjdzie troszeczkę drożej, a może nie - nie powala na kolana, a w stosunku do NIBE za 26 tyś. to całkiem tanio. Fakt - NIBE ma w sobie reku, więc można zacząć porównywać cenowo, ale tam trzeba jeszcze robić całą podłogówkę za jakieś 6-7 tyś, więc różnica jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie nie napiszę, bo to się zmienia - dynamicznie :D Ale chodzi mi o:

- kable na 128m2 po 5mb/m2 to 3 zwoje po około 1600zł, plus termostaty to jakieś 6 tyś,

- klimatyzator kanałowy za jakieś 7 tyś plus kanały za 2 tyś,

- bojlerek za 800 zł

 

Razem 15800zł.

 

Może wyjdzie troszeczkę drożej, a może nie - nie powala na kolana, a w stosunku do NIBE za 26 tyś. to całkiem tanio. Fakt - NIBE ma w sobie reku, więc można zacząć porównywać cenowo, ale tam trzeba jeszcze robić całą podłogówkę za jakieś 6-7 tyś, więc różnica jest.

 

Kabli nikt Ci za darmo nie ułoży.

Nibe F470 można kupić poniżej 20tys. brutto, a ma w sobie nie tylko reku ale też zasobnik 170L. No i późniejsze koszty grzania masz znacznie niższe.

 

ale można jeszcze taniej:

- zamiast kabli - farelka z termostatem -150zł

- zamiast klimatyzatora kanałowego nagrzewnica elektryczna - 500zł (?)

- bojlerek OK ;) 800zł

 

Jeśli nie liczysz reku ani kosztów robocizny to zamykasz się w 1 500 zł ! (o jedno zero mniej ;) )

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłego klimakonwektora co grzeje od -15 kupić można za 2000zł więc planuję potestować i informować o efektach.
Ciekaw jestem w takim razie. Mnie się to bardzo nie podobało. Momentalne uczucie zimna albo gorąca jak to się tylko zatrzymuje plus głupawka np od słońca albo od przeciągu. No ale jak pisałem; dom z dużym zapotrzebowaniem i bez akumulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie interesują twoje gawędy o biuletynach tylko rachunki jakie płacę w MOJEJ LOKALIZACJI.

 

A płać sobie ile chcesz

 

chybaś do reszty ocipiał, skoro uważasz, że piszę biuletyny dla IMiGW :lol2:

 

było o temperaturze - jest o rachunkach - do reszty CI odwaliło ;)

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpalę sobie kominek . A na czas gotowania agregat. Telewizora nie włączę a poczytam zaległości. Wypiorę w nast. tygodniu ,komórki naładuję w pracy , Zamiast zmywarki ręczne mycie. Spokojnie tydzień bez problemów . A i świeczki wieczorem dla nastroju.

 

ps. Błagam niech Pan nie pisze o wiatraku fi 600 bo prędkość wiatru do trzeciej a PV w grudniu czy styczniu to rozumiem taki żarcik.

Przecież nie wykluczam kominka. Nie zakładam tylko, ze to system ogrzewania, tylko element "klimatu" domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to! Dzięki takiemu rozwiązaniu można śmiało panele i dywany rozkładać w salonie. Podłoga już nie będzie zimna.

Co przeszkadza 8mm panel w ogrzewaniu podłogowym? A dywan to rzecz gustu, ja podziękuje ;)

 

Tylko, że taka co grzeje dom i wodę zimą a latem grzeje wodę a chłodzi dom - kosztuje więcej niż kable, zasobnik z pompą, inwerter z instalacją i rekuperator z instalacją.

Poza tym, jak się zepsuje to dom się wychłodzi.

Nie może być... poważnie droższa niż to co pan proponuje?

A jak się zepsuje to zawsze są grzałki, a poza tym dom jak w temacie aż tak szybko się nie wychłodzi.

 

 

Dla mnie 15 tyś za instalację, która zapewnia ciepłą podłogę, wodę i powietrze, a przy tym klimatyzuje - to niedrogo. Komfort też zapewnia, więc nie ma problemu.

Można zrobić grzałkami, ale komfort średni, klimatyzacji nie ma, a grzać wodę i tak jakoś trzeba.

Czekaj czekaj. Pan Tomasz pisał tak:

Klima 6000zł + 3000zł kanały

Reku 6000zł + 2000zł kanały

Kable 8000zł

To już masz 25 tys do tego jeszcze pompa z zasobnikiem do CWU, pewnie kolejne 3-4tys.

Więc bliżej 30tys niż 15tys. Dla mnie to mało nie jest, ale kto bogatemu zabroni.

 

Jeśli nie będziesz się patrzył na pana Tomasza i sam poszukasz sprzętu, i dodatkowo nie masz dwóch lewych rąk, to na pewno wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabli nikt Ci za darmo nie ułoży.

Nibe F470 można kupić poniżej 20tys. brutto, a ma w sobie nie tylko reku ale też zasobnik 170L. No i późniejsze koszty grzania masz znacznie niższe.

 

ale można jeszcze taniej:

- zamiast kabli - farelka z termostatem -150zł

- zamiast klimatyzatora kanałowego nagrzewnica elektryczna - 500zł (?)

- bojlerek OK ;) 800zł

 

Jeśli nie liczysz reku ani kosztów robocizny to zamykasz się w 1 500 zł ! (o jedno zero mniej ;) )

 

Ścian też mi nikt za darmo nie wybuduje - to sobie bez płacenia buduję sam. Kable ułożyć będzie łatwiej.

 

Ale masz rację - można taniej. Można nawet chrustem leśnym w kozie palić i na niej wodę gotować. Na przykład taki model:

 

http://www.drabiny.info/pictures/piece/piec_szamotowy_koza_z_regulacja_top_1a.jpg

 

za 98 zł i do tego rura przez ścianę za 50zł i masz razem 150 - odcinasz kolejne zero. A jak poszukasz i masz szczęście, to taki zestaw na złomie za 15 zeta kupisz.

 

Uczciwie mówiąc to 15 tyś za instalację grzewczą, to niedużo. A z klimatyzacją!

 

Czekaj czekaj. Pan Tomasz pisał tak:

Klima 6000zł + 3000zł kanały

Reku 6000zł + 2000zł kanały

Kable 8000zł

To już masz 25 tys do tego jeszcze pompa z zasobnikiem do CWU, pewnie kolejne 3-4tys.

Więc bliżej 30tys niż 15tys. Dla mnie to mało nie jest, ale kto bogatemu zabroni.

 

Jeśli nie będziesz się patrzył na pana Tomasza i sam poszukasz sprzętu, i dodatkowo nie masz dwóch lewych rąk, to na pewno wyjdzie taniej.

 

Po co wentylacja? - się okna otworzy. Po co klimatyzacja? - pozasłania się okna, włączy światło i otworzy lodówkę. Poza tym chrust, szyszki, koza i duży garnek.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przeszkadza 8mm panel w ogrzewaniu podłogowym?

 

W "normalnym" domu może i nie przeszkadza, ale w pasywnym, gdzie temp. podłogówki to raptem 25oC to duża różnica.

 

 

Czekaj czekaj. Pan Tomasz pisał tak:

Klima 6000zł + 3000zł kanały

Reku 6000zł + 2000zł kanały

Kable 8000zł

To już masz 25 tys do tego jeszcze pompa z zasobnikiem do CWU, pewnie kolejne 3-4tys.

 

PC do CWU, pomijając aristonka, to ceny od 6k w górę.

 

Ale mając dom 100-120m2 o zapotrzebowaniu 10kWh/m2 trzeba się zastanowić po co to wszystko ? W takim domu wystarczy nagrzewnica w kanale nawiewnym wentylacji + zyski bytowe. Koszt: inwestycji = 500zł. Pytanie tylko jak taki domu tanio wybudować i kto zaryzykuje taką budowę z takim systemem grzewczym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 98 zł i do tego rura przez ścianę za 50zł i masz razem 150 - odcinasz kolejne zero. A jak poszukasz i masz szczęście, to taki zestaw na złomie za 15 zeta kupisz.

 

Uczciwie mówiąc to 15 tyś za instalację grzewczą, to niedużo. A z klimatyzacją!

 

Właśnie, gdzie jest ta granica pomiędzy komfortem a kosztem ? Dlaczego uważasz, że to akurat te 15k a nie układ za 1 500zł z farelkami ?

A klimatyzacja ? Po co w tak energooszczędnym domu ? W najgorszym wypadku można dorzucić do tych 1500zł wypasioną klimę za 2tys. i będzie 3500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ja przeprosilem, a ty wiesz dokladnie kogo miales na mysli.

 

Ale ty nie wiesz. Poza tym przeprosin nie widziałem.

 

Teraz skup sie na merytoryce i powiedz mi czy ten cienki panel zewnetrzny to sciana a izolacja jest od wewnatrz w tych lekkich Skandynawskich konstrukcjach, ktore TB chce zaadaptowac dla domu murowanego.

 

I czy Rockwool to cieplownicy nie majacy pojecia izolujac dom pasywny od zewnatrz.

 

Generalnie - w jednym i drugim przypadku - mamy izolację osłoniętą jakąś oblicówką. Czy jest to mur, beton, drewno, czy blacha, to raczej sprawa drugorzędna. Nie piszę tu o konkretach i technologii, a o schemacie ideowym. Ogarniasz takie cudo?

 

A Rockwool izoluje tak i tak.

 

Bo chyba nie chcesz potwierdzic ze obrona glupoty, naciagania i kombinacji to bezprzeczna Polska cecha.

 

Nie chcę.

 

Twoj kolega wczoraj dal sie TB nabrac i przyklaskiwal jak TB robil wyklad o jednostce wewnetrznej co zle znosi zimno.

Przedstawil wczoraj swoj potencjal i zrozumienie, ten TB.

 

Dzis jakos nie skomentowal gdy kazal z producentem porozmawiac a przedstawiono mu dane dokladnie tej jednostki co zamontowal.

Tez myslisz ze PC P/P ma taki sam COP przy +7*C co przy -20*C?

 

Dał się nabrać, albo nie - jego sprawa. O TB i jego aspiracjach mentorskich już pisałem - nie pasuje mi. Ale w odróżnieniu od ciebie - mały złośliwy człowieczku, nie podnieca mnie pastwienie się nad kimś za jego przekonania. Obrońca nieświadomych inwestorów się znalazł - myślałby kto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, gdzie jest ta granica pomiędzy komfortem a kosztem ? Dlaczego uważasz, że to akurat te 15k a nie układ za 1 500zł z farelkami ?

A klimatyzacja ? Po co w tak energooszczędnym domu ? W najgorszym wypadku można dorzucić do tych 1500zł wypasioną klimę za 2tys. i będzie 3500zł

 

Nie wiem gdzie. Nie lubię zimnej podłogi, więc chcę mieć grzaną. Lubię klimatyzację, ale gdybym miał montować multisplita, to koszt podobny, a kilka jednostek zewnętrznych źle wygląda na elewacji. Nie wciskam nikomu takiego rozwiązania, tylko go nie potępiam.

 

Róbta, co chceta - byleby to dla Was miało sens. I nie wciskajcie innym jak... TB.

 

Kolego po co się tak unosić? Łikend już prawie mamy, trzeba wyluzować.

 

Luźny jestem - jak dupa z zatwardzeniem.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tą różnicę przedstawić w liczbach?

 

Ciężko. Nie potrafię obliczyć czasu w jakim temp. paneli podłogowych osiągnie poziom temp. 26oC i o ile to będzie dłużej trwało w stosunku to posadzki betonowej/kamiennej. Nie potrafię obliczyć o ile będzie wyższa temp. zasilania podłogówki, aby ta temperatura mogła się "przebić" przez panele. Nie wiem dokładnie o ile % spadnie sprawność grzewcza takiej podłogi. Sądzę, że różnica znaczna, ponieważ delta T mała, a pomiędzy posadzką a powietrzem panel o lambdzie 0,2W/m2K (beton przewodzi 10x sprawniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie. Nie lubię zimnej podłogi, więc ...

 

Połóż panele.

 

Lubię klimatyzację, ale gdybym miał montować multisplita, to koszt podobny, a kilka jednostek zewnętrznych źle wygląda na elewacji. Nie wciskam nikomu takiego rozwiązania, tylko go nie potępiam.

 

Klimatyzacja w domu 10kWh ? Po co ? Jeśli przewidujesz PC do CWU to w takim domu będziesz z niej miał chłodu aż nadto.

 

Ja też nie potępiam żadnego rozwiązania, bo nie ma idealnego. Szukamy. Ani PC p-w all-in-one, ani klima kanałowa czy ścienna, ani kable nie są to rozwiązania idealne. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety i powinno być dostosowane do oczekiwań inwestora.

Ja np. boję się ogrzewania klimatyzatorami. Mam taki jeden w obecnym mieszkaniu (blok z wielkiej płyty bez grama styro na elewacji ..) i okresach przejściowych, gdy na zewnątrz już zimno a MZEC nie puścił ogrzewania to grzałem taką klimą. Nie było to komfortowe, ale może dlatego, że różnica temp. znaczna. Może w pasywniaku nie bedzie odczuwalne, nie wiem, a boję się zaryzykować nie zatapiając rurek PEX w posadzce...

 

Gdzie jest zatem ta granica pomiędzy kosztami inwestycyjnymi, kosztami eksploatacyjnymi a komfortem ? - pytanie retoryczne.

 

Róbta, co chceta - byleby to dla Was miało sens. I nie wciskajcie innym jak... TB.

 

Święte słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...