Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak wieje setki m3 na twarz to nie jest ale wcale tak wiać nie musi. Miłoszenko kombinuje z nadmuchem w jednym miejscu i nie narzeka.

Nie wymyślaj. Nie chodzi o "wianie". Przy ogrzewaniu typowo nadmuchowym może coś czuć ale przy PC wątpię. Chodzi o odczucie zimna/ciepła jak się to wyłącza. Momentalnie odczuwa się zmianę temperatury.

 

 

 

40.000zł netto za Nibe nie licząc reszty osprzętu jest taniej od kanałówki, kanałów i kilku kW kabli? Od kiedy?

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/f470/menu-id-601.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ja się zgadzam, że kanałówka w takich cenach nie ma sensu.

 

czyli ani tanie, ani komfortowe, a występuje w pierwszym poście opisującym dom jak w temacie.

 

Dla domu jak mój oznacza to 650/128= 5kWh/m2*rok, i gdyby był pasywny, to byłoby to 1/3 wszystkich strat.

 

Ciekawe ile by to wyszło, gdyby rekuperatora nie było wcale? Podejżewam, że 4x tyle, ponieważ dt byłaby właśnie 4x większa (średnio).

 

Zgadzam się. Reku to najważniejsze urządzenie w domu pasywnym.

 

Jak zwykle nic nie rozumiesz.:yes:

Zakładaj te kable za kilka kPLN jako awaryjne,buduj maxowe GWC którego nie używasz itd,itd.

 

Panie Tomaszu.Pan się musi sprężyć bo kol. kszhu zaczyna Pana prześcigać. Ja wolę Pana jako lidera tego tematu bo Pan bystrzejszy.

Trzymam kciuki za nowe pomysły,a ten z kablami na awarię to jest niezły.

 

Haha. Takiej ironi to jeszcze w tym temacie nie czytałem. nydar, ty byś diabłu dusze sprzedał tylko, żeby tylko kszhu dopiec :)

 

Taki układ jest skomplikowany, trudny do wykonania i sterowania oraz drogi a przez to nieekonomiczny.

 

Dlaczego ? PC CWU zasilana powietrzem wyrzucanym z reku i podmieszane np. z GWC czy powietrznego kolektora dachowego? Czym tutaj sterować ? Bierze ile potrzebuje.

 

Chodzilo pewnie o lepsze PC anizeli ta ktora TB promuje a i tak przeklamuje dane....

Generalnie w skali roku P/P powinna byc lepsza,

 

Powinna, ale względem tej co podałem jest raptem kilka o lepszych parametrach. Jedną jest ten P, który kosztuje chyba z 15tys. netto, a drugą jest D Ururu sarara za 11,5tys. netto. Dalej są to urządzenia tylko do CO i to tylko na pomieszczenie. Do kanałówki nie ma pompy o tak dobrych parametrach jakie ma ta aquarea 5kW, która nie dość, że grzeje też CWU to jeszcze można podłączyć klimakonwektory o których mówił kszhu.

Cena katalogowa (http://www.medalaircon.co.uk/resources/UK+A5+AQUAREA+PRICE+LIST+14.pdf): 2112 funtów x 5,15zł = 10 876 netto. Taką pompę mogę za tyle kupić (z 8% VATem) i na teraz to jest mój wybór do domu prawie pasywnego.

 

Szacun. Liczysz biegle.A czy precyzyjnie?

Ty liczysz i mówisz że nie da rady . Ja taki układ mam i temp. świeżego +/- 18oC . Oczywiście na początku zimy więcej a na końcu mniej.

 

Masz za mało powietrza do napędzenia jakiejkolwiek PC do CWU. Musisz posiłkować się dedykowanym GWC, np. maxowym ułożonym pod posadzką garażu jak to planuje karolek (to jest dobry pomysł). W przypadku kiedy PC CWU nie pracuje, wyrzut ciepłego powietrza ładuje posadzkę w garażu. Kiedy PC jest załączana, wtedy brakujące powietrze cofa z tego GWC. A, że koszt znikomu można zaryzykować i taki GWC zbudować pod garażem.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Np. tu taniej: http://www.instal-market.pl/index.php?p5402,biawar-pompa-ciepla-na-powietrze-wentylacyjne-wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-f47o-066050

Ale żadna z tych pomp nibe nie ma reku, bo reku powoduje, że taka pompka nic już nie odzyska. Jedynie aristonek się nadaje, bo potrafi pracować do -5oC na pompie. Poniżej grzałka. Myślę, że ta pompka przy reku z GWC to jedyny rozsądny produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna, ale względem tej co podałem jest raptem kilka o lepszych parametrach. Jedną jest ten P, który kosztuje chyba z 15tys. netto, a drugą jest D Ururu sarara za 11,5tys. netto. Dalej są to urządzenia tylko do CO i to tylko na pomieszczenie.

 

Chyba jednak też nie Daikin:

"Dla -10 stopni, ta jednostka osiąga moc grzewczą 2,3 kW przy poborze… 600 Wat, co daje COP równe 3,77 - See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/klimatyzacja/ururu-sarara-klimatyzator-scienny-daikin-klasy-premium/

 

COP OK, ale moc już tylko 2,3kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ps. Ciekaw jestem, czy w temacie "dom izolowany a ogrzewanie centralne" Szanowny gentoonx też zacytuje Pana Krzysztofa Lisa?

 

Odpowiem tak:

 

wolny rynek polega na tym, że jest wybór - jeden chce tak inny inaczej - przekona Pan inwestora, jest pański, nie przekona Pan, idzie tradycyjnie

 

Ot taka obrzędowość

 

gdybym budował dom 200m2, 20kWh/m2rok, na pewno sam bym nie dał rady się namówić na gaz, wungiel czy inny nośnik oprócz prądu, ale że jestem tradycjonalistą i niestety "ciepłownikiem" to Pana rozwiązania do mnie nie przemawiają

 

I tyle.

 

Wystarczy taka odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wciskaj wszystkim ciemnoty. Wymyśliłeś kolejną bzdurę i jak zwykle nie potrafisz jej udowodnić.

Nie ma takiej PC.

 

 

 

Będzie to co z rekuperatorami, które miały zniknąć z rynku, to co z WM, która miała zniknąć, tak jak z odzyskiem z pomyj, który miał być popularny, tak jak z idealną izolacją pod posadzką ~20cm i innymi bzdurami, które wypisujesz mniej więcej od 2010/2011 roku.

 

 

 

Teoria, której nie potrafisz w ogóle udowodnić działającym urządzeniem.

Cały czas snujesz a nie realizujesz.

 

 

 

Jesteś następnym teoretykiem, który chciałby budynek na jeden sezon. Ale może kiedyś coś zbudujesz i jak zamieszkasz to liczę na to, że zaczniesz coś do rzeczy pisać.

 

 

 

Teoria teorią ale pokaż w końcu KONKRETNIE jak to zrobić a nie tylko w kółko fantazjujesz.

 

tup-tup-tup

długo tak będziesz kopytkiem stukał?

 

zrób może znowu pajacyka, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. tu taniej: http://www.instal-market.pl/index.php?p5402,biawar-pompa-ciepla-na-powietrze-wentylacyjne-wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-f47o-066050

Ale żadna z tych pomp nibe nie ma reku, bo reku powoduje, że taka pompka nic już nie odzyska. Jedynie aristonek się nadaje, bo potrafi pracować do -5oC na pompie. Poniżej grzałka. Myślę, że ta pompka przy reku z GWC to jedyny rozsądny produkt.

Akurat brak reku uważam za jeden z lepszych pomysłów w tym rozwiązaniu. Jest ciepła podłoga, jest świeże powietrze, jest CWU, jest oszczędnie. Nic więcej nie jest potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun. Liczysz biegle.A czy precyzyjnie?

Ty liczysz i mówisz że nie da rady . Ja taki układ mam i temp. świeżego +/- 18oC . Oczywiście na początku zimy więcej a na końcu mniej.

 

Twoje słowo przeciwko moim wyliczankom.

 

Jeszcze jedno. Jak ty wyliczyłeś minusową temp. po zmieszaniu z powietrzem 22oC? To ciekawe jest

 

Strumień A i strumień B tworzą mieszankę C w proporcji 1:1.Nie idzie prościej.

 

Zmień proporcję z 1:1 na 1:2 (2/3 powietrza z zewnątrz) i zobacz co wyjdzie.

 

Szacun.,,Taki układ jest skomplikowany, trudny do wykonania i sterowania oraz drogi a przez to nieekonomiczny"

A tego nie bierz na poważnie bo ten człowiek nie wie co pisze. Kawał rury ze stałym przepływem jest trudny do wykonania i sterowania:lol2:

 

Na wstępie upraszczam do tylko dwóch strumieni, ponieważ GWC służy w całości do grzania powietrza nawiewnego. Jeśli nie w całości, to znaczy, że jest przeprojektowane i przepłacone.

 

Tak więc jak pomieszać powietrze z wyrzutni z powietrzem z zewnątrz w proporcji 1:1 albo 1:2? W prawdziwym życiu PC zaciągnie sobie powietrze skąd jej łatwiej - czyli z zewnątrz, zamiast trudniejszego do "wyssania" powietrza z wyrzutni.

 

Dlaczego ? PC CWU zasilana powietrzem wyrzucanym z reku i podmieszane np. z GWC czy powietrznego kolektora dachowego? Czym tutaj sterować ? Bierze ile potrzebuje.

 

Nydar nie chce rekuperatora. Poza tym zostaje kwestia skąd najłatwiej zaciągnąć powietrze.

 

Reasumując to nie będzie układ typu "kawał rury", a nydar nie przedstawił żadnych choćby poszlak wskazujących na to, że taki układ będzie działał lepiej od reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat brak reku uważam za jeden z lepszych pomysłów w tym rozwiązaniu. Jest ciepła podłoga, jest świeże powietrze, jest CWU, jest oszczędnie. Nic więcej nie jest potrzebne.

 

Przemek liczył, że bez reku w domu pasywnym potrzebujesz źródła ciepła o znacznie większej mocy grzewczej. Poczytaj sobie instrukcję tej pompki nibe. Tam brakuje m3 powietrza do zapewnienia grzania na odpowiednim poziomie. A im więcej powietrza potrzebujesz do pompy ciepła, tym więcej zimnego zaciągasz przez nieszczelności lub nawiewniki okienne. Błędne koło powodujące, że non stop brakuje odpowiedniej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jak pomieszać powietrze z wyrzutni z powietrzem z zewnątrz w proporcji 1:1 albo 1:2? W prawdziwym życiu PC zaciągnie sobie powietrze skąd jej łatwiej - czyli z zewnątrz, zamiast trudniejszego do "wyssania" powietrza z wyrzutni.

 

Zakładamy, że wentylacja ma swoje wentylatory, więc poda do PC tyle powietrza na ile ustawisz na regulatorze. PC ma swoje wentylatory, więc dociągnie tyle ile będzie brakowało. Jeśli wyrzut z wentylacji zrobisz do dedykowanego GWC np. pod posadzką garażu (faktem jest, że to dodatkowy koszt, ale masz w jakimś stopniu zapewnione ogrzewanie garażu) to bilans temperaturowy zaciąganego powietrza do PC będzie bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje słowo przeciwko moim wyliczankom.

 

.....

 

Jest sporo osób na forum, które mają na przykład policzone OZC, a w realu zużycie o nawet 15-20% mniejsze

 

jest i miloszenko, który miał dom policzony na 40kWh/m2, a teraz sam pisze że ma 10kWh/m2

 

wszystko zalezy od precyzji liczenia pewnie, ale ... kto wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ty w ogóle coś jarzysz z tego co się pisze na tym całym forum? Po wpisach w których nigdy nie ma nic sensownego wnioskuję, że niestety nie...

 

Nie myśl, że twoja samokrytyka będzie powalająca na kolana

 

już się wystarczająco wypłaszczyleś, więc lepiej żadnych wniosków nie wyciągaj, chyba że koniecznie chcesz udowodnić żeś umysłowo słaby

 

zresztą nie piszę po to abyś wyciągał wnioski z tego, ale widać nie jesteś w stanie przejść nad tym do porządku dziennego

 

Ty po prostu masz taką obrzędowość ;) , co nie znaczy że punktować nie wolno

 

Mnie to nie przeszkadza, a jak Tobie też nie - to gra gitara :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek liczył, że bez reku w domu pasywnym potrzebujesz źródła ciepła o znacznie większej mocy grzewczej. Poczytaj sobie instrukcję tej pompki nibe. Tam brakuje m3 powietrza do zapewnienia grzania na odpowiednim poziomie. A im więcej powietrza potrzebujesz do pompy ciepła, tym więcej zimnego zaciągasz przez nieszczelności lub nawiewniki okienne. Błędne koło powodujące, że non stop brakuje odpowiedniej mocy.
Też wydaje mi się dziwne, bo byle PPC do CWU potrzebuje kosmicznych ilości powietrza. Nie mniej przedstawiane jest to jako działający system więc jakoś ten problem musiał zostać rozwiązany. Niestety nie ma nigdzie informacji o ilości powietrza potrzebnej do poprawnego działania tej pompy. Jest sugestia o kubaturze 80 - 200m2 x 2,5m wys. ale nie wiadomo dla jakiej ilości wymian/h to się odnosi. Jakoś nie podejrzewam, by brakowało tego powietrza, bo nikt by tego nie kupił. Może Varme... coś wie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie nie bardzo ale raczej komfortowe. Czy dla tego komfortu nie warto wydać tych pieniędzy? Nie wiem jeszcze.

Jak PPCi split (taki samsung jak podawałeś za ~2.000zł) się sprawdzi w obecnym to w kolejnym tylko kanałówka.

 

Ale to co znajdziesz w splicie to nie będzie w "kanałówce". Parametry znacznie gorsze, a cena znacznie wyższa.

 

Masz wyżej. A jak z takiego kolektora masz zimą przez ~6h nawet do 30stC albo co najmniej cieplejsze niż z GWC to jak masz zamiar je wybrać?

 

Tak jak pisałem do Przemka - osobny wentylator dla wentylacji osobny w PC.

 

Tylko po cholerę się w to bawić jak w całym zakresie pracy PPCi masz prawie jednakowy COP?

 

To już osobna kwestia. Jak dla mnie szkoda nie wstawić reku, tylko po to, żeby mieć COP w PC CWU większy o 0,8, a przez to grzać więcej CO.

 

Koszt niby mały ale cały efekt grzania marnym powietrzem zostanie pożarty przez spręż.

 

Takie 30m2 GWC maxowego nie ma chyba dużych oporów ?

 

Tak mają wszystkie PPCi - poszukaj w szczegółowych danych.

 

No właśnie nie wiele jest ppci, które mają lepsze parametry. Znajdź mi taką. OK - jest Daikin o mocy 5kW i on potrafi grzać z mocą 5kW i COP ponad 3,5 w temp. -10, ale on kosztuje 12tys. netto i jest najlepszą ppci na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie uwzględniasz oporów. A wystarczy nawet orientacyjnie je policzyć a potem przyrównać do krzywych dla wentylatorów.

Jak nie zarżniesz PC, która do tego nie jest przystosowana to wiele stracisz na pędzeniu wentylacji.

To się nie będzie opłacać.

 

Tak jak pisałem wcześniej, opór w gwc maxowym nie jest duży.

Poza tym odróżnijmy opłacalność od możliwości. Piszę o dogrzewaniu posadzki garażu wyrzucanym powietrzem o temp. 20oC jaką ma nydar. Szkoda wyrzucać tyle energii na zewnątrz. Lepiej ją pakować w posadzkę garażu i czasami mieć możliwość jej wykorzystania odwracając kierunek strumienia powietrza.

 

Niestety nie ma nigdzie informacji o ilości powietrza potrzebnej do poprawnego działania tej pompy.

 

Są te informacje w instukcjach i kartach katalogowych. Jak dobrze pamiętam jest to ok. 225m3/h. Jak na zimę, jest to o ok. 2x za dużo dla wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...