Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale tam nie ma takich temp. więc nie zmyślaj.

 

Niemniej czekam z utęsknieniem na rozwiązanie... spodziewam się, że będzie jak ten peltier... zamiast dzielić 1 przez 2 znów podzielisz 2 przez 1 i wyjdą kolejne cuda nydarowego domu;)

 

 

Ale fizyka jest taka sama - jedną okładzinę chłodzi, drugą grzeje!

Jak lodówka - choć cały czas ta sama to dla mnie chłodzi a dla pająka za nią grzeje:D

 

Podaj w takim razie inną temp. dla 0oC i 15oC . Skala różnic jest ważna. Nie brnij bo na wioskowym głupku skończysz.

 

Ja pierdziele ty nawet o cieple Joula nie słyszałeś w peltierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę a jak nie to musisz liczyć z przekrojów.

Ew. możesz przekonać się doświadczalnie - przed requ mam przepustnicę GWC vs. zewnętrzne - po przełączeniu różnica na requ wyczuwalna "gołą ręką".

 

rurowy o długości 60m fi 200 ma opór ok. 47Pa.

grzebieniowy ok 25Pa.

 

maxowy nie powinien mieć więcej, ponieważ przepływ powietrza nie jest zaburzony jak w żwirowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś był chory i leżał w łóżeczku i kąpieli nie brał - to zamarzniesz nydareczku!

 

Przemuś. Powiem ci tak . To czy leżę czy nie to życie toczy się dalej .Gary trzeba w zmywarce umyć,gacie uprać ,rodzina też się myje,a nawet jak chory to i opyplać się trzeba,zębiska wymyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty w końcu zrozumiesz, że ty musisz na to niby świeże o temp. (raczej około a nie +/-) niby 18stC stracić pomyje i energię z domu przez kiepsko ocieploną posadzkę? Jak to doliczysz do bilansu to już się całkiem pogrążasz bo reszta dopiero z tych pomyj może odzyskiwać do CWU a i do gruntu nie tracić.

 

Ależ kszhuniu drogi (Przemuś mnie tak nastroił) Moje 18cm traci mniej jak twoje 30cm bo ty masz pod 11oC a ja o 50% więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz rury i kanały zasilające, ich przekroje, kanały odbierające, kostropate pustaki, wcale nie idealnie przylegające do siebie itp. itd.

To nie jest gładziutka, prościutka rura o dużym przekroju. Te 100Pa co najmniej licz.

 

Masz:

http://www.nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf

 

w układzie tichelmana będzie znacznie mniej.

 

Nie wiem skąd żeś wytrzasnął te 100-200Pa, przecież dokładając do tego instalacę wewnątrz domu, to żadne reku by nie podołało (przeważnie są projektowane na 150Pa - 200Pa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylacji 110m3/h z powietrza można wyssać 0,88kWh/K w ciągu doby.

 

Jeżeli zatem potrzeba nam w mrozy około 30kWh na CO (w domu pasywnym z rekuperatorem), oraz 10kWh na ogrzanie wody, to te 40 kWh oznacza wywalanie na wyrzutnie powietrza chłodniejszego o 45K niż na czerpni. W mróz -20st na wyrzutni -65stC raczej się nie pojawi, tylko po prostu włączy się grzałka elektryczna. Drogo, jak na grzałkę.

 

Przemuś. Powietrze domowe ma jeszcze wodę w sobie i to z 7g/m3 .Aby stała się woda to potrzebna przemiana fazowa a to drugie tyle co suche powietrze . No i te 300Lwody o temp. 40-45oC to przesada chyba .Ale jak się chce coś udowodnić to i pisaniem głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że nawet nie mam jak policzyć samego GWC max-owego ale patrząc na to co podałeś, całkowita strata dla prostego i dużego układu prawie 50Pa nie daje nadziei na to, że większy i bardziej pokrętny układ będzie stanowił mniejszy opór. A szanowane requ obecnie to chyba min 200Pa?

http://www.wentylacyjny.pl/1035-49-234-rekuperatory--zestawienie-oferty-producentow.html - popatrz na spręż dysp.

 

Kszhu, reku 200Pa?, czyś ty zwariował ? :)

Coś Ci się zera doklejają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że nawet nie mam jak policzyć samego GWC max-owego ale patrząc na to co podałeś, całkowita strata dla prostego i dużego układu prawie 50Pa nie daje nadziei na to, że większy i bardziej pokrętny układ będzie stanowił mniejszy opór. A szanowane requ obecnie to chyba min 200Pa?

http://www.wentylacyjny.pl/1035-49-234-rekuperatory--zestawienie-oferty-producentow.html - popatrz na spręż dysp.

 

 

 

Weźże popatrz na ten rysunek chociaż, jak nawet dokumentu nie rozumiesz! Masz podane temp.

 

Biblią jest Carnot a nie ulotka reklamowa. Skoro w teoretycznym COP różnica jest 100% to w faktycznym również,bo przecież sprężarka nie zmienia sprawności w zależności od temperatury.

Zresztą spytaj Szanownego TB bo błądzisz i wstyd robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie requ (sam wymiennik) a parametry centrali.

 

Producent / Dystrybutor: Vent-Axia/ Centrum Klima

Model: Kinetic Plus

Strumień objętości powietrza/Spręż dyspozycyjny: 150 Pa

 

Producent / Dystrybutor: Vental System / Centrum Klima

Model: VEKU 1000 HE

Strumień objętości powietrza/Spręż dyspozycyjny: 250 Pa

 

Producent: Pro-Vent

Model: MISTRAL PRO 400 EC

Strumień objętości powietrza/Spręż dyspozycyjny

 

nawiew: 250–400 m3/h / 355–285 Pa

wywiew: 250–400 m3/h / 335–250 Pa

 

itd.

 

Wiesz czym się różni spręż dyspozycyjny od oporu instalacji ?

Tu masz wymiennik klingenburga:

http://www.klingenburg.pl/pdf/PWT_K01P.pdf

Na ostatniej stronie masz wykresy z których możesz odczytać opory dla danego przepływu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydarku, zrozum, że walczysz tym swoim głupim pomysłem o kilkanaście/dziesiąt zł rocznie nie uwzględniając kompletnie strat, które nim generujesz. Strat na setki zł. rocznie.

 

Mi się z koniem kopać nie chce, poczekam aż kopniesz się sam - kiedy realizacja?

 

Kszhuniu . Ty ciągle nie kumasz. PCE za 500PLN i na cały dom dla CO i CWU, bo wiesz. świeże powietrze +/- 18oC:D. Z COP-em min.2 . A ile zabawy przy tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry techniczne producenta, które ten gwarantuje a nie wali ściemy po forach. Ogarnij się.

 

Jeszcze raz spytam - kiedy realizacja?

 

 

 

Znów prawisz o swoim osobistym doświadczeniu?;)

 

Ty na prawdę ćpasz coś . Wiesz co to znaczy niemożliwe? Obieg Carnota obalasz? Ulotkami reklamowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemuś. Powietrze domowe ma jeszcze wodę w sobie i to z 7g/m3 .Aby stała się woda to potrzebna przemiana fazowa a to drugie tyle co suche powietrze . No i te 300Lwody o temp. 40-45oC to przesada chyba .Ale jak się chce coś udowodnić to i pisaniem głupot.

 

Chyba 200L. Policz raz jeszcze.

 

110m3/h x 24h x 7g/m3 x 333J/g = 1,7 kWh na dobę. Drugie tyle, tak? No niech będzie.

 

Ja to pisałem odnośnie tej pompy Nibe i jak zassiesz -20stC i wydmuchasz -65stC to przemiany fazowej nie będzie.

 

Dobranoc.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego patrzysz na wymiennik a nie wentylatory centrali? To wentylatory centrali muszą sobie poradzić z tym co przed i za nimi.

 

Wentylatory dobierasz dopiero wtedy kiedy wieszi ile Pa masz w tym "przed i za", np:

- wymiennik ok. 30-40Pa

- GWC ok. 30-50Pa

- instalacja w chałupie ok. 60-100Pa.

SUMA: 120-190Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to o tym piszę. Nie wiem ile ma GWC max-owe od wlotu do niego do wylotu na centralkę WM z requ i nie za bardzo mogę to w miarę dobrze policzyć ale na pewno jest to na tyle dużo, że czuć różnicę wyraźnie, o wiele bardziej niż podłączając i odłączając centralkę od instalacji wewnętrznej.

 

Jak zwykle metodą kocią na cztery łapki a wiedzy tyle co brudu za paznokciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...