Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Sorry, miałem na myśli kanałówkę więc nie w jednym miejscu.

Co do CWU to nie widzę sensu mieszania PC do powietrza z CWU ze wzgl. na różne temp. Nie widzę też sensu ogrzewania PC wody a dopiero potem tym podłogi bo to i koszt i komplikacje oraz większa awaryjność.

 

Przy tej pompce aquare 5kW można zastosować zasobnik 300L i utrzymywać temp. 45oC. Dzięki temu masz mniejsze straty do otoczenia oraz większą sprawność i mniejszą awaryjność PC.

 

Pokaż linka raz jeszcze do tej PC bo nie mogę znaleźć.

 

Tu masz opis (model WH-MDC05F3E5):

http://spsklima.pl/assets/zdjecia/Oferta/EU_AQUAREA_14_pl_s.pdf

a tu cennik z UK:

http://www.medalaircon.co.uk/resources/UK+A5+AQUAREA+PRICE+LIST+14.pdf - strona 10.

 

I do tego samsunga za ~2.000zł bo też w tym spamie to ginie.

 

http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/Klimatyzator-scienny-2,5-kW-Samsung-Classic-AR09HSFSBWKNZEX-zestaw-split/663 - ale wcześniej znalazłem jeszcze taniej. Pamiętaj, że to z VAT 23%, a można kupić z 8% z "montażem".

 

I przy okazji chciałbym poddać pod ocenę taki rekuperator:

http://www.ecocomfortsystem.pl/sklep/product.php?id_product=299 Można pewnie znaleźć taniej, ok. 5k brutto z 8% VAT'em. Dla takich parametrów i funkcji zastanawiam się, czy odpuścić samodzielną budowę reku i GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podaje warunki obowiazujacych norm i rozporządzeń. Chce Pan zmienic prawo to prosze to zrobić, to ze sie Pan z tym prawem nie zgadza nie upoważnia Pana do twierdzenia ze wszyscy ci którzy go przestrzegają są oszustami. Nie wiem dlaczego zmieniono normy, nie mam takiej wiedzy i nigdy nie dociekałem dlaczego do tej zmiany doszło. Skoro to tak Pana zajmuje prosze kandydować na posła, zostać wybranym i zacząc działac w odpowiedniej komisji i zmienic normy i rozporzadzenia wg swoich przemyslen. Czy Pan uwaza ze nazywanie wszystkich szkodnikami i ciepłownikami na tym forum zmieni ten fakt?

Właśnie piszę, że zmieniono prawo, by skubać inwestorów. Napisałem też, że Pan się do tego przyczynia. Wiedza o izolowaniu kończy się na 30kWh/m2 rocznie - a prawo pozwala wiedzy na temat izolowania nie posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie piszę, że zmieniono prawo, by skubać inwestorów. Napisałem też, że Pan się do tego przyczynia. Wiedza o izolowaniu kończy się na 30kWh/m2 rocznie - a prawo pozwala wiedzy na temat izolowania nie posiadać.

 

Przyczyniam do zmiany prawa, czy do skubania inwestorów? Jezeli do skubania inwestorów to prosze choc jeden przykład, bez niego to jedynie pomówienie. Ocena poziomu wiedzy innych o izolowaniu jest poza Pana zasiegiem. Czy prawo zmieniono z powodu skubania inwestorów? Nikt nikomu nie zabrania budowy (tanich) domów izolowanych, jezeli inwestor zechce to wybuduje jezeli nie, nikt do tego aktualnie go nie zmusi, ale zawsze moze taki dom wybudowac. Nie moze byc tak aby TB swoimi bolszewickimi metodami to narzucał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca mi szkoda na coś takiego a poza tym to wymaga podłogówki więc dodatkowe koszty, komplikacje itd. - w ogóle jak dla mnie kompletnie odpada.

 

Nie wymaga podłogówki. Możesz zastosować klimakonwektory lub nagrzewnice wodną w kanale nawiewnym.

 

Zacny i faktycznie GWC to przy nim zbędny wydatek.

Wydaje mi się jednak, że teraz mając czas, kupując dobry wymiennik i wentylatory oraz pakując w to własną elektronikę, do drugiego taniej zrobię sam "obsługę" wentylacji z odzyskiem ciepła.

 

Popatrz co ten reku ma:

"Wersja wzbogacona – PLUS, wyposażona jest w nagrzewnicę wtórną oraz czujnik wilgotności i Co2."

oraz

"wentylatory przepływu ciągłego utrzymują wielkość strumienia powietrza na tym samym poziomie bez względu na opór"

 

czy coś jest w tym reku nie tak, że on taki tani ? Przy powyższych funkcjach nie opłaca się budować samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak klimakonwektory lub nagrzewnica to grzanie powietrzem. Po co zatem ta woda w obiegu? Czy to może nie klimakonwektory jak już nagrzewnica wodna tylko fan-coil'e (takie grzejniki z wentylatorami)?

Ale widzisz, że to wszystko podraża bo musisz mieć czym grzać, jakąś nagrzewnicę - komplikacje. Uważam, że lepiej bezpośrednio P-P.

 

W pasywnym przede wszystkich chodzi o grzanie CWU. Mamy zatem dwie opcje:

Aquarea 5kW (wszystko w jednym) albo aristonek podłaczony na wyrzucie z reku (3tys.) + dedykowana wentylacja kanałowa z ppci za min. 8k + kable.

Teraz pytanie, jaka jest różnica w komforcie pomiędzy ciepłą podłogą względem ciepłego nadmuchu ?

 

Czujniki wilgoci, CO2 oraz ciśnienia dopięte do sterownika to wszystko drobne set zł. Do tego wymiennik wypasiony za ponad tysiąc, drugie tyle na wentylatory, trochę na obudowę i filtry, by-pass, może podgrzewana tacka odciekowa i tyle.

Nie wiem więc za co ta kasa dlatego planuję własny i to bez obudowy.

 

Czujnik CO2 to ok. 600 - 800zł. Do tego jeszcze nagrzewnice. Później sklej to wszystko do kupy i dolicz swój czas pracy na prace majsterkowe i programowanie. Przy 5tys. zł brutto za powyższy reku wychodzi mi, że za wiele na tym nie zarobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bojler 30l/os? Za set zł?

 

Ale ja nie mówię tylko o kosztach inwestycyjnych, ale również eksploatacji przez 15lat.

 

Jaki??? Nie czujnik naścienny z alarmem itp. itd. (choć te w marketach też chyba do 200zł).

 

A ty nie mylisz CO z CO2 ?

 

Ale zrobisz lepszy przynajmniej kształt zapobiegający zamarzaniu a nie standardową skrzynkę dobrą dla wszystkich.

 

Od dawna zastanawiam się co masz na myśli pisząc o kształcie zapobiegającym zamarzaniu. Tutaj dużego pola manewru nie masz. Możesz przesunąć tą granicę jedynie o raptem 2oC, np. -3oC do -5oC. W takim wymienniku i tak dojdzie do zamrożenia wody z kondensacji.

 

 

 

Tak, ale brak mu programatora tygodniowego. Moim zdaniem to podstawa w urządzeniu, które ma przede wszystkich grzać. Chodzi mi o ustawienie czegoś takiego:

harm_klimy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Tak, ale brak mu programatora tygodniowego. Moim zdaniem to podstawa w urządzeniu, które ma przede wszystkich grzać. Chodzi mi o ustawienie czegoś takiego:

[ATTACH=CONFIG]266404[/ATTACH]

 

Jak zamieszkasz to sie okaze ze 5 razy w roku zmienisz ustawienie wentylacji :)

 

Ustawia sie na te 70-100 m3 i zapomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zużyciu średnim UE jakoś dalej nie widzę innej PC jak "aristonkowa" ale z lepszą jakością.

 

Wykorzystujesz moją broń :) Mam jednak obawy, że 110L przy 4-osobowej rodzinie (w tym 3 kobiety !!! ) będzie mało. Stąd te kombinowanie z odzyskiem ciepła z wody szarej.

 

Pokaż te ceny.

 

Długo nad tym siedziałem, więc dostaniesz gotowca :) :

https://www.maritex.com.pl/en/shop/item/figcdm4161a/12432/ - to jest najtańszy czujnik CO2 jaki udało mi się znaleźć w necie. Typowe do "półkowych" central są w cenach jakie podałem.

 

Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, pionowo, zewnętrzne od góry, mieszkaniowe od dołu, skropliny sukcesywnie spływają na cieplejszą stronę.

 

Zanim zrobi się kropla o takiej wielkości, aby samoistnie spłyneła w dół, to wcześniej będziesz miał wilgotną powierzchnię, która też zamarza. To powoduje, że kropla nie zdąży się zbudować. To jest właśnie ta różnica 2oC.

 

No chyba, że zrobić to zewnętrznie.

 

Może tobie się chce i potrafisz to wszystko spiąć tanio do kupy. Ale to nie jest rozwiązanie dla mas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan sie tak nie pruje... Pan na pytania odpowiada czy tylko powtaza w kolko i to samo. Niewygodne pytania ignoruje i

belkota o zupelnie czyms innym anizeli temat dyskusji. Bedzie pan tak sie spinal to dam do ignorowanych...:cool:

Po co tak sie drzec jak pan sam ma problem z odpowiadaniem na pytania.

 

Moze spotkanie z Niemcami nie wyszlo i pan taki zdenerwowany,

 

A wiec tak, dla domku jak w tym temacie, 280m2 i przy rachunkach na ogrzewanie wielkosci 1000zl / miesiac, rozwazylbym

 

Nowoczesna PC P/W z Inverterem ktora zapewni ogrzewanie i CWU z sredniorocznym COP 3. Dobrana adekwatnie do zapotrzebowania

Dla chlodzenia zainstalowalbym klimakonwektory w strategicznych miejscach. Alternatywnie kupil jednostke tylko do grzania

a osobno PC P/P z np. z COP conajmniej >5 dla 7*C a nie kiepskie 4,1, i EER 9

 

WM z odzyskiem ciepla oczywiscie.

 

Albo zainstalowalbym

 

takie cos http://www.blog.karbon.com.pl/?s=ogrzewanie+nadmuchowe

 

i zadnych kabli...

 

Ale to link do cieplownikow ( pan tez ostatnio tam sie czegos dowiedzial). Z tym ze pisza zeczowo i w interesujacy sposob.

Daleko im do pana belkotu i desperacji.

 

Podac tez co bym dal do taniego i komfortowego domu 1000m2 , tak jak w temacie?

 

W miedzyczasie podam ze nie , nie dalbym 100W/m2 kabli. 100kW :D

 

Teraz prosze sie zaopatrzec w wyzwiska, swoja mantre, niezapomniec przytoczyc dr Duda i Zmijewskiego, wspomniec jakim to pan jest fachowcem

co 1 rekuperator na swiecie zainstalowal i pierwszy dom pasywny w Europie wybudowal juz w 1990r

Dobitnie napisac ze zwalczam izolowanie ( bo wyraznie napisalem, prawda) , od nieukow, lajdakow, malych mozgow, tepakow i takich tam powyzywac

Moze panu ulzy.

 

Ale to tylko na moment... bo nic nie zmieni faktu ze jest pan prostym sprzedawcom i ewentualnie instalatorem ktory klamie i oszukuje, miesza , i belkota.

Ale normalni ludzie sie juz na tym poznali. Inni, bardziej czuli, ktorym pana zal, maja naplyw inspiracji ale jakos zaden nie buduje domu wedlug

pana recepty. Dziwne prawda?

Na koniec dnia stoi pan tam z glupim wyrazem twarzy i danymi technicznymi klimatyzatora, ktorych pan nie rozumie.

No ale nie mozna sie znac na wszystkim. Zawsze mozna grac experta bez wyksztalcenia.

Starac sie wybrnac z sytuacji pajacujac...

 

I tak wiem... dom izolowany to taki.... :popcorn:

 

Nie mam nic przeciwko izolacji i energooszczednosci. To pan kreuje sobie niewidzialnych wrogow... Cieplownikow...

taka schiza pewnie.

Ogrzewanie nadmuchowe do, do domów izolowanych się nie nadaje. Nie da się funkcjonować, a w domu powinno się dać mieszkać.

Umie Pan liczyć do trzech?

To proszę dom 150m2 zużycie do 3000kWh

pkt 1 - regulacja temperatury pomieszczeń - proponowane urządzenia

pkt 2 - wentylacja - proponowane urządzenie i rozprowadzenie

pkt 3 - cwu - proponowane urządzenia

 

 

Zna się Pan coś na tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pan kreuje sobie niewidzialnych wrogow... Cieplownikow...
Chodzi o podstwowę wiedzę o izolowaniu, czy budownictwie. Ciepłownik takowej nie posiada. Gdy ciepłownik posiądzie podstawową wiedzę o izolowaniu, to przestaje być ciepłownikiem. Marginalizacja ogrzewania - to rola izolowania.

I dlaczego niewidzialnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega (3 os, w tym dwie kobiety) zaczyna od bojlerka za 600zł a jak nie wyjdzie to ma miejsce i możliwości na PC, stratny nie będzie. Z założenia nie łączy CO z CWU.

 

Wiesz, ta pompa monoblockowa to tak naprawdę wygoda. Wstawiasz jedno urządzenie i jedna instalacja. Cieszysz się niskim CO i CWU bez kombinowania i samodzielnego dłubania czy sterowania. Z Aristonkiem trzeba się nieco pobawić. Nie jest to żaden problem, ale już woda szara tak. Póżniej kanałówka ... Ja jednak liczę mój czas pracy, bo to też kosztuje.

 

 

Aaa, to chapeau bas ;)

 

Nie zamarznie bo wilgoć wykrapla się u dołu i czym wyżej tym mniej tej wilgoci. Uwierz mi, że "obmacałem" ten swój wymiennik wzdłuż i wszerz i nie wykluczam, że go przerobię aby nie używać GWC zimą w ogóle.

 

Dziwne, że producenci reku na to nie wpadli. Jak przerobisz przed zimą to daj znać jak się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale ta pompka plus podłogówka to trochę jednak będzie kosztować.

 

To jest najtańsze urządzenie z tak dobymi parametrami. Kiedyś o tym pisałem, że jestem skłonny zapłacić max. 10k za PC P-W. Ta nowa aquarea kosztuje nieco więcej, ale również parametry pracy ma znacznie lepsze niż inne tego typu pompy na rynku. Jak dla mnie to jest urządzenie, które warto kupić. Do tego zasobnik 200-300L (w zależności od potrzeb) za 2-3k i podłogówka za 5k. Za całość mieścisz się w 20k, może udałoby się wraz z podłaczeniem i uruchomieniem całości. Jak dla mnie to jest cena do której dążyłem i jest już do osiągnięcia.

 

To nie tak, trzeba zorganizować jeszcze inaczej odprowadzenie skroplin i tak trochę "poprzewracać" tę centralę - takie rozwiązanie custom.

Łatwiej jest zapodać soft rozmrażający lub grzałkę wstępną i będzie dla wszystkich.

 

Hmm... Na początku przyszłego roku będę musiał podjąć w tym zakresie decyzję. Trzeba będzie się jeszcze nad tym pokiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najtańsze urządzenie z tak dobymi parametrami. Kiedyś o tym pisałem, że jestem skłonny zapłacić max. 10k za PC P-W. Ta nowa aquarea kosztuje nieco więcej, ale również parametry pracy ma znacznie lepsze niż inne tego typu pompy na rynku. Jak dla mnie to jest urządzenie, które warto kupić. Do tego zasobnik 200-300L (w zależności od potrzeb) za 2-3k i podłogówka za 5k. Za całość mieścisz się w 20k, może udałoby się wraz z podłaczeniem i uruchomieniem całości. Jak dla mnie to jest cena do której dążyłem i jest już do osiągnięcia.

 

 

Hmm... Na początku przyszłego roku będę musiał podjąć w tym zakresie decyzję. Trzeba będzie się jeszcze nad tym pokiwać.

Czyli jaka cena ? Można poznać urządzenie z peryferiami

1- temperatura w pomieszczeniach

2-wentylacja

3- cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie ma zielonego pojecia o czym kolega Barth3z pisze...e

Czyli jaka cena ? Można poznać urządzenie z peryferiami

1- temperatura w pomieszczeniach

2-wentylacja

3- cwu

Ma Pan jakiekolwiek pojęcie? Pytam jeszcze raz - proszę odpowiedzieć na te pytania. Czy nie ma Pan pojęcia o tym co napisał?

Trzy punkty:

1-...

2-...

3-...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pan odpowiadal na moje? Nie jeden prosil. A jak brakowalo argumentow to padalo... domy izolo.... dr Duda.... Definicja....Zmijewski...

PC sa od 4 sezonow... i takie tam.... Na co pan odpowiedzial? Belkocze tylko z frustracja.

Jak na razie to pan G przedstawil a wymaga od innych..

Ja odpisalem odnosnie domu ktory pan przedstawia jako przyklad "w temacie", 360zl z COP 4 dla 280m2

Pan nie potrafil nawet policzyc ile kWh mozna kupic za 1000zl.. za miesiac, a tu pan wyskakuje z domem 3000kWh.

Lato jest, pan sobie drinka zrobi i glowe pod klima schlodzi.

 

"Pan nie wie jak takie urzadzenia dziala, jaka ma sprawnosc, moc i ze potrafi chlodzic jak i przygotowac CWU

A temperature bedzie mial taka jaka sobie ustawi. Przypuszczam ze nie musi miec co do 0,1*C i nie bedzie wlanczal klimatyzatora aby schlodzil to co podlogowka nagrzala lub na odwrot."

 

Ja wiem ze szkoly pan nie skonczyl... ale czytac pan co nieco umie... tylko ze zrozumieniem trudnosci.

Ale tym razem napisalem bardzo powoli... aby panu sie udalo powoli przeczytac i zrozumiec calosc postu.

 

I ogrzewanie nadmuchowe nie dziala w domach izolowanych... :lol2:

 

No tak... musza byc te pana kable, faktycznie burdel pan sobie z wlasnego watku urzadzil

Jest Pan merytorycznie przygotowany, czy zwykły nieuk jak perm . Po co pisać o mnie - w pajacowaniu panu nie dorównam -

Mamy dom 150m2 zaizolowany, czyli taki co zużyje mniej jak 3000kWh na ogrzewanie. 4 osoby

Jak Pan

1 - ustawi temperaturę w pomieszczeniach - system i urządzenia

2- jaka wentylacja - urządzenia kanały

30 cwu urządzenia.

 

Pan udowodni... PAJAC czy FACHOWIEC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Pan merytorycznie przygotowany, czy zwykły nieuk jak perm . Po co pisać o mnie - w pajacowaniu panu nie dorównam -

Mamy dom 150m2 zaizolowany, czyli taki co zużyje mniej jak 3000kWh na ogrzewanie. 4 osoby

Jak Pan

1 - ustawi temperaturę w pomieszczeniach - system i urządzenia

2- jaka wentylacja - urządzenia kanały

30 cwu urządzenia.

 

Pan udowodni... PAJAC czy FACHOWIEC ?

Misiu puchaty, tu się nikt nie da nabrać na twoje teksty. Nieukiem byłeś, nieukiem pozostałeś. Jedyna wartość i to wątpliwa twoich wypocin to rozrywka. Nie zapominaj o tym!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viksten, Misiu to taki folklor. Nie naciskaj go za bardzo bo się w sobie zamknie.

Na to zbytnio bym nie liczył. Przecież tylko on dźwiga ten kaganek oświaty nauczając ten ciemny lud, jakim wy i ja jesteśmy. Są tu i tacy, których już nauczył i im nie przeszkadzają jego szwindle., to ich sprawa. A jaki stał się dociekliwy w stosunku do Vikstena z zadawaniem tych pytań. Ja nie byłem taki wytrzymały jak jemu zadawałem. Ciekaw jestem jakim epitetem rzuci we mnie, bo ciepłownik to zbyt pieszczotliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...