Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po co beletrystyka na forum budowlanym.

Jest wątek "komfortowy dom zużywający do 20kWh/m2 i są proste 3 pytania

1- regulacja temperatury

2-wentlacja

3- cwu

 

Proszę - o konkrety!

Nie, miszczu nie zadawaj nam tak trudnych pytań, skąd my mali mamy o tym wszystkim wiedzieć, wszak ty tu guru i pokornie Cię słuchamy. Ty dla nas jesteś opoką i podporą w naszej nieświadomości. Każdy z nas może tylko jeden dom postawił, bardziej dociekliwi tylko dwa a ty od 23 lat stawiasz, projektujesz i montujesz domy jak w temacie. Do pięt nie dorastamy Twojemu jestestwu.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to cena dla "koncypowanego" absolutnie poza zakresem bo kładę duży nacisk na koszty.

Do małego domku liczę na nadmuchowe grzanie i bojler do CWU dla 2 osób.

 

Racja. Dom pasywny 100m2 z salonem, pokojem i sypialnią nie potrzebuje żadnego CO jedynie dwa samsungi + bojler CWU.

 

Wypasiony wymiennik pionowo,

 

np. http://wentylacja.com.pl/Oferta/GS-K-nowe-przeciwpr%C4%85dowe-p%C5%82ytowe-wymienniki-ciep%C5%82a-wykonane-z-P-645786.html

 

odpływ skroplin, do tego dwie ramki na filtry EU4 "cięte z metra",

 

Najlepiej takie na kanały: http://www.chlodnictwo.biz/artykuly,10760,1,Nowe_wykonanie__Filtr_kanalowy_UFI, żeby zbytnio z obudową nie kombinować.

 

dwie przepustnice DATVTML i jeden siłownik dla nich (to by-pass zupełny wymiennika),

 

Też tak planowałem. Zupełne ominięcie centrali.

 

dwa wentylatory na prąd stały gdzieś na kanałach;

 

nawet VENTS TT PRO 160 wystarczą.

 

ciut hard i software,

 

do tego planowałem wykorzystać lankontroler.

 

Jak potrzebujesz to czujnik(i) temp., CO2 i higrometr plus dwa czujniki ciśnienia (z tego jeden na zewnątrz chałupy) aby uzyskiwać nad lub podciśnienie w chałupie oraz soft samo-optymalizujący.

 

Dokładnie tak!

 

Da się dobrze i nie drogo jak masz czas i smykałkę do tego.

 

No i tutaj jest problem - czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko odizoluj się galwanicznie po całości.

 

Dlaczego ?

Faktem jest, że lankontrolerem mogę sterować PWM (wypełnieniem) czyli wentylatory ebmpapst na prąd stały, ale one są drogie i trzeba zabudowywać jest w obudowie centrali. VENTS TT PRO są tanie, ale sterowane napięciowo (nie ma separacji galwanicznej) i wydaję się, że do małego domku idealne.

 

Policz na piechotę koszt części, porównaj do gotowca a różnica będzie ceną za poświęcony czas.

 

OK, policzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo optycznie jak wolisz.

Będziesz pracował w środowisku o relatywnie dużych narażeniach na niesprzyjające warunki. Szkoda by było aby ten sterownik cały czas się sypał lub wręcz padł jak jakiś głupi czujnik dostanie zwarcia od wilgoci itp.

 

Aaaa, o to chodzi.

Dallasy - cyfrowe czujniki temp. (DB18B2) nawet przy zwarciu nie spowodują problemów działania modułu lankontroler. Ogólnie lankontroler bardzo mi pasuje, i nawet kupiłbym ten moduł do CO2, ale nie wiem jak go podłączyć. Potrzebowałbym jakiegoś elektronika. Ale tak jak pisałem, wróce do tematu jak przyjdzie czas na zakup/budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, przepraszam, mialo byc troszke ironicznie... no i powiniennem napisac.

O tym razem bez sciemy, trzeba bylo tak od razu ze pan po to tu jest. ;)

 

Uwazam ze z tym osobnikiem nie da sie na powaznie dyskutowac, na poczatku sie staralem.

Ale na dzien dobry byla wykuta mantra

Ale im wiecej czlowiek zadawal pytan to tym lepsze historie otrzymywal jako odpowiedzi. Stara sie robic wrazenie fachowca i faktycznego zeczoznawcy a niestety robi z siebie posmiewisko. A wiec faktycznie watek rozrywkowy. Teraz wiem.

 

Sprawdzal pan calosc zestawu ze zbiornikiem CWU? W planach oryginalny P czy inny, zakupiony osobno?

Może Pan merytorycznie odpowiedzieć . Zna się Pan na tym, czy tylko jest Pan zwykłym głupkiem. Albo odpowie Pan na trzy pytania albo jak wszystkie głupki trafi Pan do ignorowanych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedek zdecyduj się na jedno konto. Widzę, że sobie chcesz z TB pogadać, a ten cię ignoruje, to sobie Viksten założyłeś.

 

Wpisy z obydwu kont są takie same:

- graficznie wyglądają podobnie na pierwszy rzut oka (wielokropki, akapity),

- czerwone zaznaczenia,

- brak polskich znaków.

 

Poza tym Viksten to świeżutkie konto.

Poza tym Vik od wiking? A sten od tego pistoletu? No tak - STEN słynął z tego, że lubił się zacinać - zupełnie jak ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Szanowałem Pana za fason jaki Pan trzymał na tym forum ,niezależnie od wypowiedzi które uważam za nie do końca poważne.Pan dalej trzyma fason bo zrobi z tego tematu bagno.

Trzymam fason, napisałem specjalnie tak, by wymusić odpowiedź. Teraz nie ma wyjścia Szanowny pompiarz.

A Pana przepraszam i obiecuję, ze się więcej schodzenie z tematu nie przytrafi. Niech robią bagno inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No . I zaraz lepiej .

Odpowiem Panu na pkt. drugi . Wentylacja . Wentylacja w domu jak w temacie ,tylko wyporowa.

Dlaczego ? Dla tego że skuteczniej eliminuje nieczystości . Dla tego że stanowi swoisty bufor dla strat ciepła przez sufit,zwłaszcza w parterówce.

WM mieszająca jest wbrew prawom fizyki i bardziej podlega prawom kupna-sprzedaży niż zdrowemu rozsądkowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No . I zaraz lepiej .

Odpowiem Panu na pkt. drugi . Wentylacja . Wentylacja w domu jak w temacie ,tylko wyporowa.

Dlaczego ? Dla tego że skuteczniej eliminuje nieczystości . Dla tego że stanowi swoisty bufor dla strat ciepła przez sufit,zwłaszcza w parterówce.

WM mieszająca jest wbrew prawom fizyki i bardziej podlega prawom kupna-sprzedaży niż zdrowemu rozsądkowi.

A co Pan sądzi o tej wentylacji przy klimie ? W upalne lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM mieszająca jest wbrew prawom fizyki i bardziej podlega prawom kupna-sprzedaży niż zdrowemu rozsądkowi.
Można pomierzyć, nie ma zupełnie znaczenia w domu, gdzie jest nawiew. CO2 i H2O są tak szybkie ( dyfuzja) , że ich stężenie jest takie same czy mamy wyporową czy od góry.

Poza tym, Pan pamięta, ze jest kanałówka - która miesza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomierzyć, nie ma zupełnie znaczenia w domu, gdzie jest nawiew. CO2 i H2O są tak szybkie ( dyfuzja) , że ich stężenie jest takie same czy mamy wyporową czy od góry.

Poza tym, Pan pamięta, ze jest kanałówka - która miesza .

 

Nie ma Pan racji przy wyporowej wentylacji najwyższe stężenie CO2 i H2O jest w warstwie pod sufitem.Mierzyłem . Dlaczego Pan twierdzi że kłamię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upalne lato jak Pan doskonale wie,dobrze zrobione GWC może przenieść i 3kWh. Dla domu jak w temacie, to jest gigantyczna ilość energii. Śmiem twierdzić że katarogenna.
Dobrze wie, że to nie jest prawda ( zapewniam Pana że robimy rózne gwc od pierwszej realizacji w 1990 roku) . To raz, Nawet dobrze izolowane domy nie dało się schłodzić do żądanej temperatury. Poza tym GWC jest droższe od kanałówki. Kolejna sprawa, działa na wszystkie pokoje a nie tylko na te nasłonecznione, a przecież nie o to chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma Pan racji przy wyporowej wentylacji najwyższe stężenie CO2 i H2O jest w warstwie pod sufitem.Mierzyłem . Dlaczego Pan twierdzi że kłamię?

Bo mierzyłem wielokrotnie. Poza tym jest jeszcze fizyka. CO2 i H2O są nieporównywalnie szybsze od np. dymu nikotynowego czy acetonu. Zapali Pan papierosa w dowolnym rogu pokoju, - rozejdzie się błyskawicznie po całości, a jest duuuuuzo wolniejsze od CO2

A co do kłamie... Jak już trzymać fason, napisałbym: Mija się Pan z prawdą nie bez udziału świadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podnosi Pan dyfuzję jako efekt błyskawicznego wyrównywania warunków, z drugiej strony nie docenia Pan dyfuzji termicznej . Odnoszę wrażenie niekonsekwencji . Dom jak w temacie nie podlega przegrzaniu tak jak domy typowe. Należy wziąć pod uwagę że izolacja styropianowa nie jest jedyną słuszną ,że istnieją izolacje o znacznie wyższym cieple właściwym ,co ma wpływ na przesunięcie fazowe i brak efektu szklarniowego w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mierzyłem wielokrotnie. Poza tym jest jeszcze fizyka. CO2 i H2O są nieporównywalnie szybsze od np. dymu nikotynowego czy acetonu. Zapali Pan papierosa w dowolnym rogu pokoju, - rozejdzie się błyskawicznie po całości, a jest duuuuuzo wolniejsze od CO2

A co do kłamie... Jak już trzymać fason, napisałbym: Mija się Pan z prawdą nie bez udziału świadomości.

 

Z całym szacunkiem ale nie ma Pan racji . Stężenie pod sufitem przy WW jest wyższe jak przy podłodze. Spieraliśmy się już o to .Liczone było. Porównywane też były ppm CO2 w dzień i w nocy. Jak Pan sobie życzy to wystawię miernik na zewnątrz i podam ile ppm jest nocą jak zielone produkuje CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...