Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I wszystko się zgadza. Stężenie JEST wyższe przy suficie ale po pierwsze o wartość trudno mierzalną i jest nieważne, a po drugie, co jest najistotniejsze w tej ściemie, jego nikła różnica NIE MA WPŁYWU na pracę wentylacji.

Zainstaluj sobie soft CONTAM, tam możesz zasymulować z dużą dokładnością każdą wentylację, stężenia dowolnych zanieczyszczeń i ich wpływ na ruch powietrza a tym samym pracę wentylacji. Będziesz się budował to zrobisz sobie testy jak będziesz chciał i przekonasz się w rzeczywistości, że jeśli nawet będą jakieś śladowe różnice w stężeniach czy ruchu to ich po prostu nie wyczujesz.

Ma sens klepanie od lat w kółko o tym samym? Nie sądzisz, że ktoś by ten temat podjął i chociaż w części domów montowano by taką wentylację?

To tylko nydar ma korbę na punkcie swoich rozwiązań na zasadzie "moje jest najmojsze" stąd o tym klepie od lat ale jak się wytknie kilka błędów w tym to dostaje szału jak widać;)

 

Będę chciał to zbadać, bo łatwo będzie mi zbudować wentylację z tzw. wajchą, gdzie będę mógł przełaczyć w łatwy sposób z wentylacji typowej na wywiewną. Mam miernik CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednym nawiewem na 140m2 to niestety nazwać należałoby "nydarowe psucie" drogiego i niepotrzebnego więc nie stosowanego w domach rozwiązania.

 

 

 

Nie dowiemy się z czym pomylił bo brakuje mu cywilnej odwagi więc tchórzy przed odpowiedzią.

Ale jak się buduje swoje teorie na pomyłkach to potem jak widać strach się przyznać, że nie mają one sensu.

 

Poczytał byś co pisze TB ,przyswoił wiedzę o błyskawicznej dyfuzji CO2 i H2O to byś wiedział,że jeden nawiew wystarczy .

Co do drogiego . Hm. Koszt 11-tu anemostatów wywiewnych i jedna kratka nawiewna. Fakt . Drogo. Dwie stówki przekroczyło.

 

O jaką odpowiedź ci chodzi .Pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się - jest błyskawiczna czy nie? Jak jest to WM będzie lepsza jak nie jest to jeden nawiew będzie gorszy.

 

No właśnie nie jest. Udowodniłeś to sam oraz nydar swego czasu przyznał się, że na parterówkę potrzeba min. dwa nawiewy. Stąd teorie o błyskawicznych rozprzestrzenianiu się CO2 i tlenu są błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie jest. Udowodniłeś to sam oraz nydar swego czasu przyznał się, że na parterówkę potrzeba min. dwa nawiewy. Stąd teorie o błyskawicznych rozprzestrzenianiu się CO2 i tlenu są błędne.

Nawet jeden. W istniejącym domy 350m2 u czołowego działacza "Pruszkowa" , po wymianie okien i kotła ( paliwo stałe, na gaz z zamkniętą komorą) wentylacja zupełnie zniknęła. Ponieważ wnętrza miały, delikatnie pisząc, wykończenia z górnej półki, a poddaszy nawet ich namiastki nie było. jedynym rozwiązaniem był pion (filar) na środku wokół którego były schody. Okazało się, że jest posty wewnątrz. W piwnicy zastał założony wentylator kanałowy, a na piętrach nawiewy. Wywiew - kanałami w łazienkach i kuchni. Pomiar pokazał, że w sypialni przy drzwiach zamkniętych ( szczelina pod drzwiami ) i dwóch osobach, CO2 nie przekroczyło 1000ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. .. No to nie zrobię wentylacji wywiewnej. Szkoda się z tym pier...

Zawsze uważałem, że dla człowieka jest ważniejsze skąd bierze świeże powietrze a nie gdzie wyrzuca, dlatego odkąd wynaleziono prąd i wentylatory, powinno się robić wentylację plus - nawiewną do pokojów. Nie wiem skąd u nas moda na WM wywiewną, poza logiką i fizyką nawet przepisy nie zezwalają na elementy WM wywiewnej tam gdzie jest wentylacja naturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli więc nie jest to na pewno nydarowa wentylacja jest do d... i o wiele lepiej dostawać świeże bezpośrednio "na nos" niż jakieś bełty z centrum domu.

Czy dwa nawiewy wystarczą? Jeśli zachowane są odległości nawiew-wywiew podawane w normach itd. to może być ok.

Ale pytanie jest zasadnicze - PO CO?

Zawsze dostarczane jest świeże, chłodniejsze tam gdzie są użytkownicy, jest ono wypychane i spada na nich więc PO CO ma się ogrzewać i unosić się gdzieś daleko i być bełtane nim dotrze do ludzi? PO CO robić dodatkowe kanały (nawet tylko kilka) i sprowadzać je do podłogi obciążając dodatkowo centralkę WM? PO CO wydawać na to wszystko kasę?

 

Kszhu, ja jednak tak drastycznie do tego sposobu wentylacji nie podchodzę. Gdybym robił dom z poddaszem użytkowym i izolacją nakrokwiową to z góry zakładałbym wentylację "nydarową". W parterówce, bez izolacji nakrokwiowej, i to jeszcze z ewentualnym ogrzewaniem nadmuchowym (choćby nawet z jednym splitem) taka wentylacja nie ma sensu. Chciałem zrobić hybrydę, czyli przełączać - w zimie typową, w lecie wywiewną - ale rzeczywiście, musiałbym co sezon odgrzybiać kanały, a tego mi się nie chcę robić. Nie chcę też stosować kanałów antygrzybicznych itp. Robię zatem typową, bo w moim przypadku będzie tania i prosta.

Uważam jednak, że wentylacja wywiewna z centralnym (lub dwoma) nawiewem jest w domu z poddaszem użytkowym bardziej sprawna. Potwierdzają to wszystkie opracowania jakie można poczytać w necie. W domu z taką wentylacją masz świeże powietrze pod nosem niż przy typowej. To właśnie w typowej na nos spada Ci "zbełcone" powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sęk Panie Tomaszu,że nie ma mody na wywiewną, bo jest ona tak banalnie tania ( zimą może chodzić bez grama prądu),że by na niej Szanowny nie zarobił.

?

Moda... chodziło mi o dość powszechne zjawisko montowania wentylatorów wywiewnych w kuchni i łazience, zamiast nawiewnego do sypialni i pokojów.

Nie dość, że sypialnie nie są właściwie wentylowane, to mamy cofkę z zagrzybionych kanałów mokrych, brak filtra na czerpni i regulacji.

Abstrahując od ekonomii.Uważa Pan ,że WG z nawiewnikami w oknach jest nieskuteczna w sensie fizyki wentylacji
Oczywiście!

Jeżeli mamy spełnić normę 130m3/h ( 2 łazienki i kuchnia elektryczna. - to najlepiej ze sztuką wykonana WG będzie dawał 130m3/h przez 3 % czasu. Tak będzie za mała (wilgoć i CO2) lub za duża ( za sucho i straty) .

A tak naprawdę, przy rosnących kosztach ogrzewania ( a taką wentylację mają ludzie raczej słabiej sytuowani) to przeważnie jest za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli więc nie jest to na pewno nydarowa wentylacja jest do d... i o wiele lepiej dostawać świeże bezpośrednio "na nos" niż jakieś bełty z centrum domu.

 

Z drugiej strony, przy zastosowaniu ogrzewania powietrza wentylacyjnego to można zrobić na nos (inne kratki nawiewne):

http://wentylacja.com.pl/photoNewsGalery/org/39755_org.jpg

chociaż ciepłe na głowę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sęk Panie Tomaszu,że nie ma mody na wywiewną, bo jest ona tak banalnie tania ( zimą może chodzić bez grama prądu),że by na niej Szanowny nie zarobił.

Abstrahując od ekonomii.Uważa Pan ,że WG z nawiewnikami w oknach jest nieskuteczna w sensie fizyki wentylacji?

 

To było do TB a nie do forumowego zadymiarza.

Pytanie dotyczyło fizyki zjawiska. Skup się kszhu o co pytają a nie wklejasz formułki.

Mówisz ,że WG tania jest. Ciekawie opowiadasz .Komin to do kosztów CWU zaliczasz czy do ogrodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...