Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wady wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła:

 

konieczność prowadzenia kanałów, a tym samym zajęcie przestrzeni w rogach ścian i sufitu w pomieszczeniach,

.

Szkoda, że się na tym nie znają!!!

Nie przypominam sobie czegoś takiego jak kanały w rogach czy zajęcie przestrzeni o której jest sens wspominać np. anemostat...

wyższe koszty inwestycyjne,

Najtańsza centrala z kanałami izolowanymi skrzynkami i anemostatami na dom 100-140m2 to koszt 2800zł brutto - Jestem pewien, że pionów i nawiewników za tyle się nie zrobi.

konieczność konserwacji

JEST DOKŁADNIE ODWROTNIE. W wentylacji z odzyskiem ciepła nie ma syfu na nawiewie i nie występuje zjawisko cofki. Odgrzybiania i czyszczenia wymaga wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z drugiej strony, przy zastosowaniu ogrzewania powietrza wentylacyjnego to można zrobić na nos (inne kratki nawiewne):

http://wentylacja.com.pl/photoNewsGalery/org/39755_org.jpg

chociaż ciepłe na głowę ...

 

Strumień powietrza wentylacyjnego jest niewielki i stały, Powietrze do ogrzewania i chłodzenia, jest modulowane temperaturą. Łączenie tego to nie tylko dysza/anemostat.

Taniej jest zrobić oddzielną instalację z nawiewami w ścianach [ATTACH=CONFIG]266477[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jeżeli mamy spełnić normę 130m3/h ( 2 łazienki i kuchnia elektryczna. - to najlepiej ze sztuką wykonana WG będzie dawał 130m3/h przez 3 % czasu....."

 

Innymi słowy w idealnych warunkach ,przy idealnej różnicy temp.wew. i na zew. WG będzie idealnym rozwiązaniem . Problem w tym że tych idealnych warunków jest 3% w skali roku, czyli malutko . Pozostałe 97% jest niesprawna lub nadsprawna, co z pkt. widzenia ekonomii sensu niema. Odstawiamy na razie problem rekuperatora bo to kwestia ekonomii a nie fizyki zjawisk wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej kwestia instalacji WM tam gdzie WG jest/była - kanały przy a nie w suficie, dodatkowe nakłady itp. A konserwacja to nawet wymiana filtrów w centrali - z tym się zgodzę.

 

 

 

Normalna WM dla normalnych ludzi, nawet podczas ogrzewania domu, nawiewa chłodniejsze - popatrz na dowody, moje zdjęcia IR anemostatów. Tak jest w normalnym świecie.

 

10 anemostatów nawiewnych i zimą 100m3/h .Ty czujesz przyjemny chłód z anemostatu podającego 10m3/h.W normalnym świecie to s-f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator to odzysk energii - czysta fizyka, wentylatory to przepływ powietrza - czysta fizyka. Oczywiście w normalnym świecie.

 

Kopanie się z tchórzliwym teoretykiem sensu nie ma więc jadę przy okazji do prawdziwej hurtowni zapytać z ciekawości jak nydarowe rozwiązania wypierają normalne rozwiązania dla normalnych ludzi;)

 

Widziałeś kiedyś prawdziwego idiotę? Spójrz w lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu... przy 100-130m3/h przez 170 dni sezonu grzewczego to 30 zł

m2 filtra niemieckiego G4 ( wystarczy na 5-6 wymian ) to jeszcze mniejszy koszt. Ale odkurzacz 1400W mniej pochodzi.

Przy odzysku minimum 3000kWh - pisanie o kosztach eksploatacji czy serwisie to duży przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstawiamy na razie problem rekuperatora bo to kwestia ekonomii a nie fizyki zjawisk wentylacyjnych.
A gdyby tak oddzielić ! Bardzo dużo ludzi traktuje rekuperację jak wentylację. Wentylacja jest koniecznością. Dopasowana czyli mechaniczna z regulacją, to komfort i zdrowie. A rekuperacja... dobry wymiennik to 160 euro. Czy to taki duży koszt dla odzyskania 3000-4000kWh?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciskałem Pana delikatnie na uzyskanie odpowiedzi. Czy w tych 3% czasu o którym była mowa ,WG nie jest idealnym sposobem wentylacji .Aby pominąć rekuperację,zakładam że 1kW kosztuje 0,001PLN albo że zarabiam 100000PLN/m-c ( ot takie s-f)

Przy 130m3/h wentylatory pobierają 12-15W (zależnie od instalacji, nie ma więc co pisać o zużyciu. Do takiego czegoś za grosze może Pan PV dokupić i akumulator... jak już jest Pan tak energetycznie poprawny.

Szanowny JBZ pisał o wentylacji grawitacyjnej, że jest to idealna wentylacja. Potem w rozwinięciu tekstu, było: trzeba by tylko dopracować, by strumień był stały i warto popracować nad odzyskiem ciepła.

Tak więc, zgadzam się z - po "drobnej kosmetyce", jest to wentylacja idealna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D.Wiem że Pan nie lubi min ale nie wytrzymałem.

 

Ustaliliśmy że jest idealna po drobnej kosmetyce. OK.

W takim razie czym jest wentylacja wyporowa jak nie WG po drobnej kosmetyce. Ba bez problemu może funkcjonować z rekuperatorem p-p.

Drobna kosmetyka polega na tym że na 50-70m2 dajemy 1 nawiew a w kazdym pomieszczeniu mamy wywiew.

Niechęci do WW nie rozumiem choć się staram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D.Wiem że Pan nie lubi min ale nie wytrzymałem.

 

Ustaliliśmy że jest idealna po drobnej kosmetyce. OK.

W takim razie czym jest wentylacja wyporowa jak nie WG po drobnej kosmetyce. Ba bez problemu może funkcjonować z rekuperatorem p-p.

Drobna kosmetyka polega na tym że na 50-70m2 dajemy 1 nawiew a w kazdym pomieszczeniu mamy wywiew.

Niechęci do WW nie rozumiem choć się staram.

Jak Pan ten wywiew realizuje?

Jeden wentylator i rozdzielacz, czy wentylator do każdego pomieszczenia.

Czy jeden wentylator na pokoje a drugi na kuchnie i łazienki.

Na nawiewie też jest wentylator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechęci do WW nie rozumiem choć się staram.

 

Chodzi o koszt. Żeby móc zastosować same wywiewniki - jak masz to zrobione u siebie - bez prowadzenia kanałów, należałoby izolować nakrokwiowo, co jest droższym rozwiązaniem. Promujesz też odzysk woda-powietrze, co też nie jest standardowym rozwiązaniem i trzeba od początku planować rozdzielenie wody szarej od kibelkowej. To wszystko w sumie daje spore kwoty. Natomiast zastosowanie reku p-p jest proste i tanie. Można zrealizować na dowolnym etapie budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o koszt. Żeby móc zastosować same wywiewniki - jak masz to zrobione u siebie - bez prowadzenia kanałów, należałoby izolować nakrokwiowo, co jest droższym rozwiązaniem. Promujesz też odzysk woda-powietrze, co też nie jest standardowym rozwiązaniem i trzeba od początku planować rozdzielenie wody szarej od kibelkowej. To wszystko w sumie daje spore kwoty. Natomiast zastosowanie reku p-p jest proste i tanie. Można zrealizować na dowolnym etapie budowy.
No i nie ma gwc! Nie namówię inwestora na gwc za 8000-9000zł, gdy ma za taką kwotę ogrzewane i chłodzone powietrze z inwertera.

Tylko proszę mi nie pisać, że mam namawiać na zrobienie GWC z nieatestowanych materiałów, we własnym zakresie. Tak to mogę na forum sobie pisać, a nie tłumaczyć komuś w sklepie, by sobie z kanalizy gwc zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby móc zastosować same wywiewniki - jak masz to zrobione u siebie - bez prowadzenia kanałów
To jakim cudem kibel jest wentylowany, jak ma drzwi zamknięte? Przecież takie 70 czy nawet 100m3/h to tak mała ilość, że pójdzie sobie przez kuchnie czy pokój. Po co ma się pchać pod drzwiami kibla czy łazienki? Czy po wyjściu zostawiać otwarte drzwi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o koszt. Żeby móc zastosować same wywiewniki - jak masz to zrobione u siebie - bez prowadzenia kanałów, należałoby izolować nakrokwiowo, co jest droższym rozwiązaniem. Promujesz też odzysk woda-powietrze, co też nie jest standardowym rozwiązaniem i trzeba od początku planować rozdzielenie wody szarej od kibelkowej. To wszystko w sumie daje spore kwoty. Natomiast zastosowanie reku p-p jest proste i tanie. Można zrealizować na dowolnym etapie budowy.

 

Można zrealizować na dowolnym etapie budowy. Fakt i zaleta. Tyle,że dom energooszczędny należy mieć przemyślany w każdym szczególe przed wbiciem pierwszej łopaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie ma gwc! Nie namówię inwestora na gwc za 8000-9000zł, gdy ma za taką kwotę ogrzewane i chłodzone powietrze z inwertera.

Tylko proszę mi nie pisać, że mam namawiać na zrobienie GWC z nieatestowanych materiałów, we własnym zakresie. Tak to mogę na forum sobie pisać, a nie tłumaczyć komuś w sklepie, by sobie z kanalizy gwc zrobił.

 

Ma Pan racje. Komercyjne GWC za 9000PLN mija się z sensem. Choć w perspektywie życia budynku ,kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakim cudem kibel jest wentylowany, jak ma drzwi zamknięte? Przecież takie 70 czy nawet 100m3/h to tak mała ilość, że pójdzie sobie przez kuchnie czy pokój. Po co ma się pchać pod drzwiami kibla czy łazienki? Czy po wyjściu zostawiać otwarte drzwi?

 

Dobrze zrobiona WW nie potrzebuje zimą wentylatorów. Dobrze zrobiona w sensie fi 160 GWC a nie fi 110 jak ja zrobiłem. Przy 110 bez wentylatora daje tylko ok.30m3/h a to za mało. W związku z tym mam jeden wentylator kanałowy w GWC i jeden zwykły ścienny na wyrzutni strychu.

A dla czego pcha się pod drzwiami kibelka? Myślę że z powodu temp. która tam jest ciut wyższa od reszty domu oraz z powodu rozmiaru skrzynki zbiorczej ktora ma kilkadziesiąt m3 pojemności ( strych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego pcha się pod drzwiami kibelka? Myślę że z powodu temp. która tam jest ciut wyższa od reszty domu oraz z powodu rozmiaru skrzynki zbiorczej ktora ma kilkadziesiąt m3 pojemności ( strych).

By wyszło musi wejść. A dlaczego ma wciskać się pod drzwiami jak obok ma kuchnie i pokoje. Jednak smrodek i parę po prysznicu, chciałbym szybko usunąć.

A latem... temperatura będzie w zbiorczej skrzynce wyższa. Wiem, że latem można na zewnątrz.... estetyczne serduszko wyciąć.

A jak Pan chce bez wentylatora chłodzić z gwc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By wyszło musi wejść. A dlaczego ma wciskać się pod drzwiami jak obok ma kuchnie i pokoje. Jednak smrodek i parę po prysznicu, chciałbym szybko usunąć.

A latem... temperatura będzie w zbiorczej skrzynce wyższa. Wiem, że latem można na zewnątrz.... estetyczne serduszko wyciąć.

A jak Pan chce bez wentylatora chłodzić z gwc?

 

No bez wentylatora z chłodzeniem to problem . Wentylatorek musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...