Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jako użytkownik wentylacji WW pomysłu nydara w odmianie dla "mniej zaawansowanych" ;) przychodzi mi na myśl jeszcze jedna zaleta takiego sposobu wentylacji . wydaje mi się (nie jestem specjalistą ) ,że jest to efektywniejszy sposób( poza innymi zaletami) na usuwanie zanieczyszczeń "chemicznych" . wiadomo, wszystko jest nasączone chemią od betonu,farb,tynków,mebli po podłogi i sprzęty. dlatego lepiej jest i sprawniej usuwać te związki w miejscu ich "wytwarzania" niż pchanie pod szczeliną drzwi niejako na siłę i usuwanie z domu dopiero w łazienkach czy kuchni. stężenia są pewnie nieduże ale wpływają długotrwale na nasz organizm. moim zdaniem logiczniej jest mieć wywiew w pokojach, stara szkoła WG też na tym bazuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu z Szanownym TB o wentylatorku do GWC. A ty jak zwykle bezsensownie bełkoczesz. Wyluzuj.Trawnik skoś.

Dokończmy temat. Pan mi opisze po kolei, jeżeli można?

Może na przykładzie tego projektu

Dom nad Pilicą.jpg

Ponieważ niezbyt wyraźny - opiszę

Na dole pośrodku, wejście i przedpokój z małym wc, i wyjęciem na rozległy salon z bufetem/kuchnia po lewej stronie. Po obu stronach, dwa bliźniacze "mieszkania" trzypokojowe z łazienkami. Nad salonem ( wysunięta część ) nie ma nieużytkowego poddasza. dom w.jpgdom.JPG

Jak Pan widzi - wizualizacje są z czasów przed komputerowych.

Czy może Pan zacząć od:

Np czerpnia x m gwc .... miejsce wejścia, gdzie wywiewy i wentylatory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwojga złego jest lepiej mieć nawiew świeżego, jeszcze bez "zanieczyszczeń chemicznych" w każdym pomieszczeniu do stałego przebywania ludzi zamiast ciągnąć te "zanieczyszczenia chemiczne" gdzieś z domu i nasączać nimi powietrze.

 

....

 

oba się mylicie i oba macie rację

 

jeśli prawdą jest to co pisze TB w innym wątku o "błyskawiczności CO2 i H2O" to kierunek w tym wypadku nie ma znaczenia, teraz jeśli chodzi o zapachy to najlepiej by było usuwać je w miejscu powstawania, a one powstają nie tylko w kuchni czy łazience, jeśli idzie o chemię to samo a i tak wszystko zależy od układu domu - i tak przy WM tradycyjnej nie ma on znaczenia, przy WW ma duże, ale moim zdaniem nie można mówić, że oddycha sie bełtami skoro powietrze przejdzie przez jedno "pośrednie pomieszczenie" jakim jest korytarz na piętrze czy otwarty hol na parterze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny człowiek wiedziałby na co ma odpowiedzieć a nie w kółko udawał, że nie wie o co chodzi.

 

No bo nie wiem . Napisałem +7/+40 COP 4 . To mało, dużo, niemożliwe do osiągnięcia? Ariston ma +20/+55 COP 3,4 O co chodzi ? Znając COP dla określonych temp. jesteś w stanie policzyć / założyć jaki będzie COP przy różnych temp. w zakresie widełek jakie producent uważa za dobre dla pracy PC .

Stąd akurat Ariston dla współpracy z powietrzem zużytym po rekuperatorze p-p nie jest najtrafniejszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Korytarz na piętrze to tylko w piętrowym no i ten korytarz czy hol to dzisiaj pusty a za lat kilka może się coś tam pojawić i roznosić zapachy.

Ja osobiście nie dość, że mam parterowy to ani holu ani korytarza więc gdzie taki nawiew miałby być?

Jeśli już to w każdym pomieszczeniu ale to koszt. Niepotrzebny.

 

Nie wiem co "szkodliwego mogłoby się tam pojawić?

Dlatego napisałem:

...i tak przy WM tradycyjnej nie ma on znaczenia, przy WW ma duże, ...

 

dlatego Ty masz WM, bo zda egzamin, ja np nie będę miał bo uważam że u mnie nie - co nie znaczy że będę się kisił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie wiem . Napisałem +7/+40 COP 4 . To mało, dużo, niemożliwe do osiągnięcia? Ariston ma +20/+55 COP 3,4 O co chodzi ?

 

W Aristonie oznacza to, że dla temp. powietrza 20oC i grzaniu wody w zasobniku do 55oC uzyskujesz COP=3,4.

Też nie wiem co oznacza +7/+40 dla ppci.

 

Stąd akurat Ariston dla współpracy z powietrzem zużytym po rekuperatorze p-p nie jest najtrafniejszym wyborem.

 

Dlaczego ? Dla +7oC (temp na wyrzucie z reku z GWC) i grzaniu do 55oC uzyskujesz COP=2,6. Co oprócz niższego COP'a jest nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że przy WW 2x więcej tych instalacji i mocniejsze wentylatory na pokonanie większych oporów. Czyli większy koszt.

Przy różnicy ~20% w wydajności wentylacji (~75 do ~90m3/h) tylko jeden i ten sam, najmniejszy rekuperator bo mniejszych nie ma. Czyli koszt taki sam.

A jak nie widać różnicy to po co przepłacać?

 

Jakie 2 x więcej instalacji? Jakie mocniejsze wentylatory. Zimą to chodzi na grawitacji bez wentylatorów .

Karolek będzie robił GWC na fi 160 więc ,,poznamy go po czynach"

Mój przypadek jest specyficzny bo projektowałem dom i wentylację by jedno i drugie było logiczną częścią całości .Koszt 11 anemostatów i kratki nawiewnej + wentylator kanałowy i wentylator ścienny łazienkowy z kratką wywiewną nie przekracza 1000PLN . Jeżeli to jest drogo to ja nic nie rozumiem.

Powinien dojść koszt ok. 10m płaskiego kanału ukrytego w izolacji posadzki i kratka nawiewna,ale tego nie zrobiłem. W parterowym domu to jest i tak koszt +/- 1000PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 2 x więcej instalacji? Jakie mocniejsze wentylatory. Zimą to chodzi na grawitacji bez wentylatorów .

Karolek będzie robił GWC na fi 160 więc ,,poznamy go po czynach"

Mój przypadek jest specyficzny bo projektowałem dom i wentylację by jedno i drugie było logiczną częścią całości .Koszt 11 anemostatów i kratki nawiewnej + wentylator kanałowy i wentylator ścienny łazienkowy z kratką wywiewną nie przekracza 1000PLN . Jeżeli to jest drogo to ja nic nie rozumiem.

Powinien dojść koszt ok. 10m płaskiego kanału ukrytego w izolacji posadzki i kratka nawiewna,ale tego nie zrobiłem. W parterowym domu to jest i tak koszt +/- 1000PLN.

 

Nie masz klasycznego parterowca i nie masz tradycyjnej went w związku z tym - o innych rzeczach nie wspominjąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WW (nawiew i wywiew w każdym pomieszczeniu) to 2x tyle anemostatów i ponad 2x tyle kanałów bo połową trzeba "zejść" prawie do parteru a więcej kanałów to większe opory.

 

 

 

W poście dotyczącym TEGO produktu.

 

Rozumiem że dyskutujemy o domu gdzie nie prowadzi się działalności gospodarczej polegającej na lakierowaniu lakierami rozpuszczalnikowymi .

Po co w takim razie w każdym pomieszczeniu anemostat nawiewny i wywiewny? W każdym ma być wywiewny i do tego instalacja z byle czego bo zużyte powietrze jak ktoś nie może wywalić na poddasze.Na 140m2 mam jeden nawiewny i przy 75m3/h zimą, oscyluje stężenie wokół 1000ppm a wilgotność powyżej 40% z wyjątkiem największych mrozów.

 

Przyjrzyj się jeszcze raz temu postowi. Gdzie piszę że to dotyczy MUZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aristonie oznacza to, że dla temp. powietrza 20oC i grzaniu wody w zasobniku do 55oC uzyskujesz COP=3,4.

Też nie wiem co oznacza +7/+40 dla ppci.

 

 

 

Dlaczego ? Dla +7oC (temp na wyrzucie z reku z GWC) i grzaniu do 55oC uzyskujesz COP=2,6. Co oprócz niższego COP'a jest nie tak ?

 

Zmieniasz zdanie bo szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie,co jest naturalne. Napisz o jakim Aristonie myślisz,do jakich celów i za ile PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniasz zdanie bo szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie,co jest naturalne.

 

To prawda, zmieniłem projekt, więc i rozwiązania będą inne. Ale co to ma co poprzedniego mojego postu ?

 

Napisz o jakim Aristonie myślisz,do jakich celów i za ile PLN

 

Cały czas ten sam. Jedyny jakiego zastosowania ma jakikolwiek sens - http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

Ale jeśli pójdę (a raczej tak) w Aquarea 5kW to aristonek sie nie pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, zmieniłem projekt, więc i rozwiązania będą inne. Ale co to ma co poprzedniego mojego postu ?

 

 

 

Cały czas ten sam. Jedyny jakiego zastosowania ma jakikolwiek sens - http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

Ale jeśli pójdę (a raczej tak) w Aquarea 5kW to aristonek sie nie pojawi.

 

Ciekawi mnie twoja teza ,że po reku będziesz zimą miał 7oC .Jesteś pewny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...