Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Po wielokroć pisane, że WW wiele wspólnego z jednonawiewową nie ma więc nie rozumiem skąd ten upór w naciaganiu faktów.

 

Co do zasady działania modyfikacja WW nydara z centralnym/centralnymi nadmuchami jest wentylacją wyporową i twoje chciejstwo lub niechciejstwo tego nie zmieni. Wentylacja naturalna także jest wentylacją wyporową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Duży przekrój sprawia, że ruch powietrza nie powinien być specjalnie odczuwalny. Proszę o potwierdzenie nydara i qubica.

 

dokładnie, duży przekrój niweluje to w znacznym stopniu.zwłaszcza,że jak włączyłem reku na początku zimy na 1 bieg to tak chodzi cały czas. dwa razy był zanik prądu więc musiałem ponownie włączać Lunę bo nie ma restartu po zaniku napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to nie każdą padlinę można nazwać mięsem tak samo nie każdą protezę wentylacji można oficjalnie nazwać wyporową więc...

Rozumiem, że pisząc o padlinie masz na myśli swój ceramiczny GWC ;)

Kszhuniu możesz chcieć, możesz woleć, ale to nie zmieni faktu, że rozwiązanie nydara jest wentylacją wyporową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://goo.gl/DOq1pM i pierwszy link....

 

chyba nie zrozumiałeś o co szczególnie pytałem, moja wina bo nie doprecyzowałem

 

Zarzucasz między innymi tutaj:

A widziałeś gdzieś takie coś? Pomijając, że zgodnie z normami dotyczącymi odleglosci nie zrobisz?

że w nydarowej WW nie da się zgodnie z jakimiś-tam-normami zrobić wentylacji ze względu na niezgodną z jakimiś-tam-normami odległość nawiewu od wywiewów.

W linku który podałeś (a które zasady dobrze znam) nic nie ma o takich odległościach

 

masz może jakiś przepis na to? Bo jak nie ma, to twój zarzut jest bezpodstawny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- otwieranie kominka jest związane z koniecznością chwilowego wyłączenia wentylacji,

Podobnie się robi w WM

 

WM zrównoważona to jednak co innego niż podciśnieniowa wywiewna.

 

- przy jednym nawiewie musi z niego mocno dmuchać i to na pewno czuć,

Duży przekrój sprawia, że ruch powietrza nie powinien być specjalnie odczuwalny. Proszę o potwierdzenie nydara i qubica.

 

Duży przekrój to drogie GWC, prawda?

 

- na pewno ruch powietrza w domu jest większy, co nie jest chyba komfortowe,

Nie jest większy

 

Skoro mamy do wyboru kilka dużych prądów powietrza, albo wiele małych, to chyba lepiej jest mieć wiele małych. Tak mi się wydaje.

 

- trudno zastosować filtr na rurze dostarczającej powietrze, bo bez wentylatora nawiewnego zwiększamy opory,

Gdzie ta trudność?

 

Zakładając filtr na dolot zwiększamy opory, przez co powstanie tendencja do zaciągania powietrza skąd łatwiej - kominkiem, przez drzwi zewnętrzne, nieszczelnościami itp. A jak to pozatykamy, to i tak opór dla jednego wentylatora będzie spory.

 

- nie ma odzysku ciepła ze zużytego powietrza - trzeba robić GWC i kombinować z PC.

Można stosować dowolny rekuperator.

 

Jeśli puścisz GWC przez reku, to ograniczysz jego przekrój, a dodając wentylator zrobisz zwykłą WM.

 

- mocne przewietrzenie domu jest hałaśliwe i energochłonne, ponieważ mamy tylko wentylator wyciągowy, który musi pracować z maksymalną mocą,

WW lepiej usuwa nieświeże powietrze. Mniejszy strumień powietrza, więc może być tylko ciszej.

 

No nie wiem - może i tak. Mi się wydaje, że na drogach od nawiewu do wywiewów jest duży ruch powietrza, ale w innych miejscach już nie. Montując WM i kilka nawiewów sprawiamy, że wentylacja jest bardziej równomierna.

 

- otwarcie drzwi wejściowych i stanie w progu oznacza automatycznie stanie w przeciągu,

Ponieważ?

 

Ponieważ łatwiej jest pociągnąć z zewnątrz przez otwarte drzwi, niż z cienkiej, długiej rurki.

 

Co do ciągnięcia syfów każdą szparą to też jest to fakt.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku proszę poczytaj trochę o WW.

WW tak samo jak WM jest wentylacją zrównoważoną.

GWC ani rekuperator nie jest obligatoryjny ani przy jednym, ani przy drugim systemie wentylacyjnym. To są tylko możliwe dodatki.

Filtry stosuje się także w obu przypadkach.

 

Nie wiem skąd bierzesz informacje, a polecam je zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem - może i tak. Mi się wydaje, że na drogach od nawiewu do wywiewów jest duży ruch powietrza, ale w innych miejscach już nie. Montując WM i kilka nawiewów sprawiamy, że wentylacja jest bardziej równomierna.

Skoro wydaje ci się, że WM będzie w dla ciebie lepsza, to rób właśnie taką i nie patrz na innych.

Tutaj nikt nie nakłania do robienia WW. Póki co mają ją tylko ci, którzy mieć ją chcieli i są zadowoleni z jej działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o czym pisze nydar w tym wątku, to nie wentylacja wywiewna (WW), tylko właśnie nawiewna. Ja pytałem o zalety wentylacji wywiewnej, o której tu ostatnio piszecie.

 

A co do nydara, to najbardziej podobają mi się te fragmenty:

 

Istotą tego rozwiązania jest ukierunkowanie przepływu powietrza zgodnie z zasadami fizyki z dołu do góry, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia dopływu świeżego powietrza,bez obniżania jego parametrów higienicznych.Rozwiązanie niweluje mieszanie powietrza ta jak w tradycyjnej WM,wymagającej dużych ilości powietrza.

 

Bo nie można przy klasycznej WM zrobić nawiewów u dołu. Nie i tyle! Rozumiem - to jest temat na nydarowy doktorat.

 

Wtórną zaletą jest kierowanie zużytego powietrza na poddasze,co w praktyce eliminuje ,,dachowe" straty ciepła..

 

No właśnie dachowych nie eliminuje, tylko stropowe. Rozumiem, że autor pisząc "dachowe" to właśnie miał na myśli. Mi nie zależy, czy stracę ciepło przez strop, czy przez dach - podobnie jak obojętne mi jest, czy okrada mnie ZUS, czy US. Jeśli nydar się cieszy, że nie ma strat przez strop, to niech nie liczy strat przez dach - będzie szczęśliwszy.

 

Dodatkowo system wspomagany jest przez gruntowy magazyn ciepła-GMC i rekuperator szarych ścieków-RSŚ .GMC podnosi temperaturę pod chudziakiem co zapobiega kondensacji wilgoci pod izolacją posadzki,a RSŚ pozwala na efektywny odzysk energii z mycia ,kąpieli,prania.

GMC zasilane jest nadmiarem energii z solara dachowego,a RSŚ osobną nitką kanalizacyjną wyłącznie do szarych ścieków.

 

Jak nie ma co zrobić z ciepłem, to można i sita nim napełniać. Co to ma jednak wspólnego z magazynowaniem czegokolwiek?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie zastanawia w tej WW by nydar. Gdzieś wyczytałem, że przy takiej wentylacji jest "zimniej" bo ciepło szybciej jest wyciągane górą. nydar, qubic możecie rozwinąć tą informację ?

 

Wszedzie sie nadmienia, iz typowa WW wymaga wiecej kWh na grzanie, jako ze przyspiesza usuwanie cieplego powietrza, WM wiecej miesza i jest to znacznie wolniejsze.

 

Dlatego typowa WW stosowana jest glownie w salach fitness, silowniach, salach kofnerencyjnych, tam gdzie potrzebna jest bardzo duza "efektywnosc" i kosztem jest szybkie chlodzenie nie grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WW tak samo jak WM jest wentylacją zrównoważoną.

 

Ja nie ma wentylatorów, to jest grawitacyjna, naturalna lub żadna.

Jak jest wentylator na wywiewie, to jest wywiewna.

Jak jest wentylator na nawiewie, to jest nawiewna.

Jak jest wentylator na nawiewie i wywiewie, to jest nawiewno-wywiewna, potocznie zwana mechaniczną. Taką wentylację można zrównoważyć, ale do tego trzeba badać przepływ w obydwu kanałach i sterować wentylatorami.

 

Jak chcesz zrównoważyć wentylację wywiewną? Ona jest zrównoważona w tym sensie, że nie zrobi w domu próżni, tylko zrównoważy się przy jakimś podciśnieniu.

Ta dyskusja to pomieszanie z poplątaniem i nawet nie używa się w niej poprawnego nazewnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku WW - wentylacja wyporowa, WM - wentylacja mieszająca.

Dzięki temu że w WM nadmuch jest z góry, powietrze się miesza. Jak zrobisz na dole nawiew to mieszanie utrudnisz.

 

Z tego co się orientuje to nydar ma wentylator nawiewający jak i wyciągający, ale poczekam aż to potwierdzi.

Inne jego systemy to są dodatki składające się na cały duży system WMG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim tak, gdzie szybko i skutecznie trzeba usunąć nieświeże powietrze.

 

Kazda wersja ma wywiew tam, gdzie brudno i nie przebywa sie na stale.

 

Ale tylko "pelna" WW lub typowa WM dostarcza dokladnie tyle ile potrzeba tam gdzie trzeba.

 

Kazdy "centralny" nawiew jeden czy 2 przy pierwszym zamknieciu drzwi jednej z sypialni przestaje byc skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim tak, gdzie szybko i skutecznie trzeba usunąć nieświeże powietrze.

 

Ja nie widze roznic w kosztach grzania nie wazne czy mialem reku z odzyskiem 90%, czy mialem wentylacje wylaczona przez kilka dni (ale anemostaty bez zmian) czy po przerobce na 1 nawiew centralny. To sa tak male ilosci energii, ze szybciej starsze rozszczelnione okno wiecej strat przyniesie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda wersja ma wywiew tam, gdzie brudno i nie przebywa sie na stale.

 

Ale tylko "pelna" WW lub typowa WM dostarcza dokladnie tyle ile potrzeba tam gdzie trzeba.

 

Kazdy "centralny" nawiew jeden czy 2 przy pierwszym zamknieciu drzwi jednej z sypialni przestaje byc skuteczny.

 

WW ma to do siebie, że chłodne świeże powietrze ściele się po podłodze. Więc o ile masz podcięcia w drzwiach nie powinno być problemu z dostępem do świeżego powietrza, co zresztą potwierdzają użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nomenklatura jednak kuleje. Dobra - przyjmuję zapodane prze Ciebie nazwy.

 

W takim układzie nie będzie problemów z kominkiem, ani syfem przy nieszczelnościach i odpada problem filtrowania powietrza, bo mamy wentylator.

 

Bez wywiewu będzie dalej niedogodność z przeciągiem w drzwiach, bo powietrze ucieknie chętnie właśnie tamtędy, a część powietrza ucieknie nieszczelnościami. Zauważ Grzesiu, że powodując w domu nadciśnienie sprawisz, że jeszcze więcej ciepłego powietrza ucieknie szparkami i ciepła z niego nie odzyskasz żadnym rekuperatorem. Taka nawiewna, czy wyporowa wentylacja sprawi także to, że sporo zimnego powietrza będzie zalegać tuż przy podłodze, a to sprawi, że nogi będą marznąć przy wysokiej temperaturze w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WW ma to do siebie, że chłodne świeże powietrze ściele się po podłodze. Więc o ile masz podcięcia w drzwiach nie powinno być problemu z dostępem do świeżego powietrza, co zresztą potwierdzają użytkownicy.

 

A kto tutaj ma centralny nawiew w domu z poddaszem uzytkowym? Oprocz Jaska?

 

Nydar ma parterowke z antresola jesli dobrze pamietam, nikt tutaj nie ma wentylacji wywiewnej z nawiewem i wywiewem w kwazdym pomieszczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...