Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

1 nawiew centralny fi160 i wentyl TT160 dajacy ogromna wichure:) (praktycznie jedyny opor to z 20 metrow rur i anemostat).

Narazie tak sobie dziala, chodzi prawie na min, czasami wylaczona przez dzien czy dwa, ale na zime przywroce uklad z typowej WM bo bedzie bardziej optymalny dla mojego ukladu pomieszczen.

 

Dzięki.

Czyli możemy oficjalnie zdementować opinię jakoby w pomieszczeniach oddalonych od nawiewu nie następowała wymiana powietrza przez podcięcia w drzwiach?

Czy rzeczywiście czuć, że jednak powietrze tam jest nieświeże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumeim, że te zimne powietrze to bezpośrednio z GWC (wentylacja bez reku) jak ma jasiek ?

 

Chłodne powietrze, to powietrze np po reku, czyli może 2-3 stopnie zimniejsze od wywiewanego.

Pewnie dla niektórych może być to niekomfortowe, toteż nie dla wszystkich ta wersja wentylacji się nadaje.

 

EDIT

Barth3z napisał, że Jasiek nawiewa bezpośrednio z GWC, więc ma chłodniejsze, co widać również nie przeszkadza, albo Jasiek lubi mieć zimne stopy :)

 

Eee tam! Wystarczy na nogi zapodać 18stC w zimie i gwarantuję, że przy 23st wyżej i tak nie będzie komfortowo.

A co do Jaśka i jego upodobań, to przypomniał mi się kawał z dzieciństwa:

 

Przychodzi facet do doktora.

- Co Panu dolega?

- Jestem masochistą?

- Jak to się objawia?

- Rozpinam spodnie, kładę członka na stół i uderzam w niego młotkiem.

- I sprawia do Panu przyjemność?

- Jak nie trafię!

 

Rozumiem, że wg ciebie otwieranie drzwi i okien w żaden sposób nie wpływa na pracę WM.

 

Nie wiem jak do tego doszedłeś, ale źle rozumiesz, albo zwyczajnie nie rozumiesz. Jeśli masz na myśli wentylację mechaniczną mieszającą nawiewno-wywiewną zrównoważoną (ufff!), to otwieranie okien i drzwi nie wpływa na nią tak bardzo, jak na wentylację nad- lub pod-ciśnieniową. Nie piszę, że wcale, ale mało, bo elektronika dba o równowagę. Zawsze może być trochę lewego powietrza, ale nie ma żadnego wymuszenia, poza warunkami zewnętrznymi, np. wiatrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przywołanie norm, poszukaj. Masz pełno rożnych dokumentów (z odwołaniami do norm) mówiących o przepływach, odległościach, położeniu wszystkich elementów wentylacji, nawet doborze nawiewników. Chyba nie jesteś kolejnym co to będzie twierdził, że jak nie widział to znaczy, ze to nie istnieje?

Z rok-dwa lata temu trwała ta dyskusja już na tym forum ale widać, że temat wraca jak bumerang. Poczytaj np takie rzeczy https://drive.google.com/file/d/0B_xFvEGsr5gbRWhzNmlHaXQ2YUU/edit?usp=sharing , http://instalreporter.pl/ogolna/zasady-projektowania-nawiewu-nawiewniki-powietrza-cz-1/ itd. a zobaczysz, że wykonanie przypadkowego nawiewu w przypadkowym miejscu domu z wentylacją wiele wspólnego nie ma chociaż jako tako wentyluje ale moje mieszkanie "durszlak" bez wentylacji też się "jakoś" wentyluje....

 

Aha, czyli nie wiesz, ale pisać piszesz ;)

 

OK, poszukam w tych dokumentach we wolnej chwili, i jeszcze wrócimy do tego.

 

Nie żebym koniecznie chciał Cie upokorzyć, czy się spierał z tobą dla zasady - po prostu dobrze wiedzieć o czym sie pisze, dlatego poszukam, skoro nie jesteś w stanie wprost przytoczyć dokumentu źródłowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak do tego doszedłeś, ale źle rozumiesz, albo zwyczajnie nie rozumiesz. Jeśli masz na myśli wentylację mechaniczną mieszającą nawiewno-wywiewną zrównoważoną (ufff!), to otwieranie okien i drzwi nie wpływa na nią tak bardzo, jak na wentylację nad- lub pod-ciśnieniową. Nie piszę, że wcale, ale mało, bo elektronika dba o równowagę. Zawsze może być trochę lewego powietrza, ale nie ma żadnego wymuszenia, poza warunkami zewnętrznymi, np. wiatrem.

Ale wentylacja wyporowa jest wentylacją zrównoważoną, chyba że ktoś specalnie sobie ją inaczej zrobi.

Czego w tym nie możesz zrozumieć?

Jeśli myślisz, że po otwarciu drzwi lub okna, wentylacja WW przestanie działać, to już na to nic nie poradzę.

Na szczęście w praktyce tak nie będzie, a ty na prawdę nie musisz robić WW.

 

EDIT:

Pamiętasz jak jeszcze nie dawno myślałeś, że reku może max. 50% energii odzyskać?

Poświęć chwilę z wujkiem g...gle.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czyli możemy oficjalnie zdementować opinię jakoby w pomieszczeniach oddalonych od nawiewu nie następowała wymiana powietrza przez podcięcia w drzwiach?

Czy rzeczywiście czuć, że jednak powietrze tam jest nieświeże?

 

Hmm, u mnie nasza sypialnia w linii prostej jest 1 metr od obecnego nawiewu.

 

Drzwi nie sa zamykane, tylko domykane, jest z 2 cm w pionie szczeliny, i powietrze w tym pokoju po 2,3 godzinach jest wyczuwalnie "zle". Na szczescie na noc sa drzwi otwarte :)

 

"Zle" oznacza, iz PPMy szybko dobijaja do 1500, pozniej sa drzwi juz uchylone. Generalnie wszystkie zmiany sledzilem pod katem PPMow, ale niektore wady rozwiazan mozna zauwazyc bez wyszukanych urzadzen pomiarowych.

 

W tym samym czasie na poddaszu sa 3 inne pomeszczenia z otwartymi drzwiami.

 

Nie ma szans zeby z nawiewu powiedzmy 100m3/h trafilo do tego pokoju z 10m3/h, a tyle trafialo zawsze, jak chodzil reku ustawiony na 67 m3/h na caly dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wentylacja wyporowa jest wentylacją zrównoważoną, chyba że ktoś specalnie sobie ją inaczej zrobi.

Czego w tym nie możesz zrozumieć?

Jeśli myślisz, że po otwarciu drzwi lub okna, wentylacja WW przestanie działać, to już na to nic nie poradzę.

Na szczęście w praktyce tak nie będzie, a ty na prawdę nie musisz robić WW.

 

No nie muszę... wiele nie muszę.

Wentylacja wyporowa, czyli nawiewna nie jest wentylacją zrównoważoną, bo wytwarza NADCIŚNIENIE. Dobrze się wtedy ogień pali.

Nie piszę, że po otwarciu drzwi przestanie działać, tylko, że Cię powietrze przeleci w progu, bo dlaczego by nie?

 

EDIT:

Pamiętasz jak jeszcze nie dawno myślałeś, że reku może max. 50% energii odzyskać?

Poświęć chwilę z wujkiem g...gle.

 

Pomyliłem ciepło parowania z ciepłem zamarzania wody i mi tak wyszło. Podstawiając dobre dane sprawność wyjdzie 60%, co potwierdza wujek duże Gie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, u mnie nasza sypialnia w linii prostej jest 1 metr od obecnego nawiewu.

 

Drzwi nie sa zamykane, tylko domykane, jest z 2 cm w pionie szczeliny, i powietrze w tym pokoju po 2,3 godzinach jest wyczuwalnie "zle". Na szczescie na noc sa drzwi otwarte :)

 

"Zle" oznacza, iz PPMy szybko dobijaja do 1500, pozniej sa drzwi juz uchylone. Generalnie wszystkie zmiany sledzilem pod katem PPMow, ale niektore wady rozwiazan mozna zauwazyc bez wyszukanych urzadzen pomiarowych.

 

W tym samym czasie na poddaszu sa 3 inne pomeszczenia z otwartymi drzwiami.

 

Nie ma szans zeby z nawiewu powiedzmy 100m3/h trafilo do tego pokoju z 10m3/h, a tyle trafialo zawsze, jak chodzil reku ustawiony na 67 m3/h na caly dom.

Dzięki, zawsze to wartościowe info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z tego co piszą to większość ma tylko JAKĄŚ wentylację z jednym wentylatorem i chyba poza qubickiem z jednym nawiewem. Co to ma wspólnego ze zrównoważeniem i wyporową?

Problem w tym, że ci się wydaje.

Kszhuniu duży już jesteś poczytaj trochę.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie muszę... wiele nie muszę.

Wentylacja wyporowa, czyli nawiewna nie jest wentylacją zrównoważoną, bo wytwarza NADCIŚNIENIE. Dobrze się wtedy ogień pali.

Nie piszę, że po otwarciu drzwi przestanie działać, tylko, że Cię powietrze przeleci w progu, bo dlaczego by nie?

Czekaj. Wytłumacz mi jak wg. ciebie działa wentylacja wyporowa, to wtedy będzie wiadomo czy my o tym samym piszemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty czytasz to co jest pod tymi linkami czy nie? Sądzisz, że będę robił syf na forum i kopiował dziesiątki stron w posty na forum? Jak chcesz to poczytaj, są tam numery norm. Chcesz to poszukaj, nie chcesz to możesz twierdzić, że nie istnieją.

 

...?

 

W żadnej z norm w artykułach które podałeś, nie ma określonej maks. odległości między nawiewem a wywiewem, owszem są obliczenia odnośnie odległości między nawiewnikami (w odniesieniu do projektowania instalacji wentylacji w budynkach niemieszkalnych)

 

Nie ciskaj się tak, nie chciałem żebyś wklejał pdf-y tylko podał źródło, w którym jest napisane to czegoś się czepił.

 

Nie potrafiłeś

 

I nie dziwię się, że nie potrafiłeś bo nigdzie tego nie ma

 

Ot i wszystko

 

argument był w/g mnie z czapy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie można przy klasycznej WM zrobić nawiewów u dołu. Nie i tyle!

 

uważasz, że można to kto ci zabroni popsuć jeszcze bardziej.zrób sobie i opisz jak się sprawuje np.w upalne lato

 

jeśli chodzi o wypowiedź nydara to wyraźnie napisał "dachowe" w cudzysłowiu - czego ty jeszcze nie rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...