Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czekaj. Wytłumacz mi jak wg. ciebie działa wentylacja wyporowa, to wtedy będzie wiadomo czy my o tym samym piszemy.

 

1. Wpychasz czymś do domu powietrze z zewnątrz. Możesz płucami, miechem, silnikiem spalinowym napędzanym od skrzyni biegów, dmuchawą do siana, albo nawet wentylatorem.

2. W domu robi się większe ciśnienie niż na zewnątrz, więc powietrze szuka sobie drogi wyjścia na zewnątrz - najlepiej jak najłatwiejszej. Można powiedzieć, że to powietrze z domu jest wypierane do otworów wentylacyjnych, a wypiera je wiadomo co - powietrze nawiewane. Jeśli ułatwisz temu powietrzu ucieczkę, to wiadomo co zrobi - przeleci... i tak dalej.

3. Powietrze w domu jest zużyte, więc wyparcie go na zewnątrz oznacza wentylowanie wnętrza.

 

O tym samym radzim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy "centralny" nawiew jeden czy 2 przy pierwszym zamknieciu drzwi jednej z sypialni przestaje byc skuteczny.

 

nie wiem dlaczego takie masz odczucia. mam sypialnie na piętrze i wentylacja jest skuteczna pomimo stosunkowo niewielkiego podcięcia w drzwiach. może to kwestia specyficznego układu pomieszczeń? nie wiem, może też masz inne wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego? Oczekujesz podania przez normę odległości w m?...

 

tak, oczekuję, zgodnie z tym co napisałeś:

A widziałeś gdzieś takie coś? Pomijając, że zgodnie z normami dotyczącymi odleglosci nie zrobisz?

 

 

Ale skoro sam przyznajesz, że nie wiedziałeś o czym piszesz i tylko tak maznąłeś, aby się czepić, to uważam temat za rozwiązany

 

Natomiast w całej rozciągłości zgadzam się z Tobą, że to się liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz, że można to kto ci zabroni popsuć jeszcze bardziej.zrób sobie i opisz jak się sprawuje np.w upalne lato

 

Mamy wadę nomenklatury. Chodzi Ci o WM mechaniczną, (nawiewno - wywiewną, mieszającą i zrównoważoną), czy po prostu nawiewną (wyporową)?

 

jeśli chodzi o wypowiedź nydara to wyraźnie napisał "dachowe" w cudzysłowiu - czego ty jeszcze nie rozumiesz?

 

Nie rozumiem, czy "dachowe" znaczy:

- jak najbardziej dachowe,

- nie dachowe,

- sufitowe,

- przez przegrodę górną.

 

Że tak powiem - u tego gościa wszystko jest możliwe - nawet ekonomiczne grzanie ogniwami peltiera.

 

Tutaj jest test pompy ciepła, która dla 27L potrafi przenieść 18stC, a zużywa na to 320kWh rocznie (klasa energetyczna F). Dla domu jednorodzinnego oznacza to prawie 2 MILIONY kWh w sezonie, ale nydar zrobi myk-myk i wyjdzie za darmo. Oby nie brakło w Bydgoskich hotelach miejsca dla osłupiałych naukowców! Ludzie! Może to jest pomysł na biznes - hotel dla naukowców w Bydgoszczy!

 

http://forum.conrad.pl/showthread.php?153-TEST-Lod%C3%B3wka-samochodowa-termoelektryczna-MobiCool-U30-28-l-12-230-V

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wpychasz czymś do domu powietrze z zewnątrz. Możesz płucami, miechem, silnikiem spalinowym napędzanym od skrzyni biegów, dmuchawą do siana, albo nawet wentylatorem.

2. W domu robi się większe ciśnienie niż na zewnątrz, więc powietrze szuka sobie drogi wyjścia na zewnątrz - najlepiej jak najłatwiejszej. Można powiedzieć, że to powietrze z domu jest wypierane do otworów wentylacyjnych, a wypiera je wiadomo co - powietrze nawiewane. Jeśli ułatwisz temu powietrzu ucieczkę, to wiadomo co zrobi - przeleci... i tak dalej.

3. Powietrze w domu jest zużyte, więc wyparcie go na zewnątrz oznacza wentylowanie wnętrza.

O tym samym radzim?

 

No właśnie nie i chyba w tym problem. Piszę o wentylacji gdzie zarówno nawiew jak i wywiew jest kontrolowany i nie jest to wentylacja mieszająca, czyli typowe WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już zimę przeżyłem w domu.mieszkam i wszystko jest ok.

 

Tylko widzisz ty swoją wentylacji robiłeś typowo z myślą o WW z dwoma centralnymi nawiewami, a miloszenko ma WM puszczoną tymczasowo jako coś w stylu WW.

Poza tym, tak jak pisałeś, różnimy się, więc każdy będzie miał inne odczucia i wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wadę nomenklatury. Chodzi Ci o WM mechaniczną, (nawiewno - wywiewną, mieszającą i zrównoważoną), czy po prostu nawiewną (wyporową)?

 

nie jestem "godzien" ;) zmieniać znaczenia WM - myślę, że założyciel wątku powinien się definitywnie wypowiedzieć w tej sprawie. w końcu to ON jako pierwszy........

natomiast odmiany wentylacji które zostały wymienione wcześniej są jak najbardziej warte usystematyzowania nazewnictwa .

jest bezdyskusyjnym, że wprowadzając jakieś modyfikacje mamy jasny zamiar wprowadzania zmian. zmiany zaś wynikają po części z drobnych ułomności każdego z systemów wentylacyjnych. nie ma wentylacji doskonałej jest tylko mniej lub bardziej "wygodna". dla każdego oznacza to coś innego. dyskusja prowadzona w klimacie "zwalczania" coraz dziwiejszymi argumentami, odmiennego zdania jest mocno jałowa i w perspektywie nic nie wnosi poza jeszcze większym zamieszaniem - chyba dlatego wszyscy tutaj piszą o wentylacji mieszającej WM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wadę nomenklatury. Chodzi Ci o WM mechaniczną, (nawiewno - wywiewną, mieszającą i zrównoważoną), czy po prostu nawiewną (wyporową)?

Mam wrażenie, że słowo wyporowa trochę cie myli.

Użyte ono jest w sensie, że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza), tylko świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne. Brudne z pod sufitu jest usuwane. Dlatego wyporowa a nie mieszająca jak typowa WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie i chyba w tym problem. Piszę o wentylacji gdzie zarówno nawiew jak i wywiew jest kontrolowany i nie jest to wentylacja mieszająca, czyli typowe WM.

 

Skoro mamy wymuszenie przepływu powietrza na nawiewie i wywiewie, to gdzie tu wypór?

Jeśli masz zamiar wziąć zwyczajną wentylację nawiewno-wywiewną i zrobić 1 centralny nawiew przy podłodze, to wyjdzie Ci przeciąg. Ani to wyporowe, ani komfortowe. Rzekł bym - nydarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że słowo wyporowa trochę cie myli.

Użyte ono jest w sensie, że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza), tylko świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne. Brudne z pod sufitu jest usuwane. Dlatego wyporowa a nie mieszająca jak typowa WM.

Jakim cudem się nie miesza? Zabroni Pan dyfuzji CO2? Po jednej dwóch sekundach CO2 się wyrówna w pokoju 20m2 a zanieczyszczenia mechaniczne po co z podłogi podrywać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzisz ty swoją wentylacji robiłeś typowo z myślą o WW z dwoma centralnymi nawiewami, a miloszenko ma WM puszczoną tymczasowo jako coś w stylu WW.

Poza tym, tak jak pisałeś, różnimy się, więc każdy będzie miał inne odczucia i wymagania.

 

wiesz wtedy to ja nie miałem takiej śmiałości żeby zrobić to jak protoplaści ;) (nydar i jasiek) więc pokombinowałem tak, że doszło do swoistej hybrydy (ale oczywiście nie mam tu na myśli WMG- to tylko nydar może sobie rościć prawa do tej nazwy)

obecnie będąc po testach "zimowych" i prawie letnich mogę tylko żałować, że nie miałem możności pójść na całość i zrobić jak nydar.

nydar i jasiek wymyślili to elegancko i minimalistycznie a to jest to co mi się podoba. szkoda tylko, że FM to jakoś rozmyło...bardziej wypadało by napisać wymieszało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskasz ciemnotę i uznajesz temat za zamknięty?

Nie napisałem, że odległość powinna wynosić X metrów przecież, tylko tyle, że powinna być zgodna z normami.

Czego tu nie rozumieć?

Ale czego? Oczekujesz podania przez normę odległości w m?...

 

tak, oczekuję, zgodnie z tym co napisałeś:

A widziałeś gdzieś takie coś? Pomijając, że zgodnie z normami dotyczącymi odleglosci nie zrobisz?

 

 

Ale skoro sam przyznajesz, że nie wiedziałeś o czym piszesz i tylko tak maznąłeś, aby się czepić, to uważam temat za rozwiązany

 

Natomiast w całej rozciągłości zgadzam się z Tobą, że to się liczy

 

zgodnie z normami dotyczącymi odleglosci

 

Nie kompromisuj się - jak mawia Ferdek-klasyk :p

 

zaraz zaczniesz pociskać ciemnotę, że tak nie napisałeś

 

Mżna odległości policzyć, stosując wymagania opisane normami, a nie stosując w/g Twoich słów normy dotyczące odległości

 

Jeszcze raz zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości - TO MOŻNA POLICZYĆ,

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że słowo wyporowa trochę cie myli.

Użyte ono jest w sensie, że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza), tylko świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne. Brudne z pod sufitu jest usuwane. Dlatego wyporowa a nie mieszająca jak typowa WM.

 

Skoro wyporowa znaczy że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza), tylko świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne, to dlaczego nie użyć słowa niemieszająca? Mamy wtedy skrót WN (Wentylacja Niemieszająca) i rozwiązujemy problem nazewnictwa.

A dupa! Bo jest Wentylacja Nawiewna. To niech będzie WN-M.

 

A wyporowa w znaczeniu świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne określa po prostu wentylację. KAŻDĄ! Po co zatem używać tego słowa w takim znaczeniu? Uznałem to za bezsensowne i nie rozpatrywałem takiego wariantu. To jak atak samobójców w Świętym Gralu - któż by się mógł spodziać?

 

nydar i jasiek wymyślili to elegancko i minimalistycznie a to jest to co mi się podoba.

 

Widział minimalizm?

 

https://www.google.pl/search?q=Minimalism&client=firefox-a&hs=xYa&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=9yurU8GsIYvy7Ab31ICQBw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1536&bih=732

 

Simplicity is the ultimate sophistication. Widział jak wygląda kotłownia w salonie? Sophisticated enough?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że słowo wyporowa trochę cie myli.

Użyte ono jest w sensie, że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza),...

 

No nie do końca

 

w dokumentach które ostatnio zapodał kszhu, wyraźnie napisane że jednak się miesza, ale tylko od pewnej wysokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyporowa znaczy że brudne powietrze nie miesza się ze świeżym (tzn w jakimś stopniu na pewno się też miesza), tylko świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne, to dlaczego nie użyć słowa niemieszająca? Mamy wtedy skrót WN (Wentylacja Niemieszająca) i rozwiązujemy problem nazewnictwa.

A wyporowa w znaczeniu świeże powietrze zastępuje (wypiera) to brudne określa po prostu wentylację. KAŻDĄ! Po co zatem używać tego słowa w takim znaczeniu? Uznałem to za bezsensowne i nie rozpatrywałem takiego wariantu. To jak atak samobójców w Świętym Gralu - któż by się mógł spodziać?

 

Żeby było łatwiej obrazek:

http://www.manitobahydroplace.com/site_images/transsolar_displacement%20ventilation%20comparison.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było łatwiej obrazek:

http://www.manitobahydroplace.com/site_images/transsolar_displacement%20ventilation%20comparison.jpg

 

na pierwszym obrazku oni powinni oddychać czystym, bo stoją najbliżej od nawiewów - przynajmniej kszhu tak twierdził, a oddychają uśrednionym - czyli w/g tego co ja pisałem

 

albo znowu kszhu zamotał...

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz wtedy to ja nie miałem takiej śmiałości żeby zrobić to jak protoplaści ;) (nydar i jasiek) więc pokombinowałem tak, że doszło do swoistej hybrydy (ale oczywiście nie mam tu na myśli WMG- to tylko nydar może sobie rościć prawa do tej nazwy)

obecnie będąc po testach "zimowych" i prawie letnich mogę tylko żałować, że nie miałem możności pójść na całość i zrobić jak nydar.

nydar i jasiek wymyślili to elegancko i minimalistycznie a to jest to co mi się podoba. szkoda tylko, że FM to jakoś rozmyło...bardziej wypadało by napisać wymieszało :D

 

Możesz napisać, co byś zmienił/poprawił w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko, że FM to jakoś rozmyło...bardziej wypadało by napisać wymieszało :D

 

taki urok FM...;)

znacznie lepiej pracuje się w domowym zaciszu bez konieczności udowadniania czegokolwiek i "kopania" się ze wszystkimi co tego tak naprawdę nawet nie widzieli ...:cool:

zarówno jeden jak i drugi rodzaj wentylacji ma jakieś wady i zalety, wszystko zależy do jakiego budynku chcemy go zastosować...

 

układ WW jest znacznie skuteczniejszy w upały a także spadają PPM przy tej samej wydajności, ale w innych sytuacjach trudno coś jednoznacznie określić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...