Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Żeby było łatwiej obrazek:

http://www.manitobahydroplace.com/site_images/transsolar_displacement%20ventilation%20comparison.jpg

 

Ja, podobnie jak założyciel wątku, rozpatruję domy jednorodzinne. W domach jednorodzinnych nie ma wnętrz o wysokości 6m. - to raz

Na obrazu mamy kilka nawiewów, a nie 1 jak u nydara - to dwa.

Przy nawiewie przy podłodze mamy wyraźny rozdział powietrza zimnego przy nogach, od ciepłego przy suficie - to trzy.

Nawiew przy podłodze unosi syf z podłogi - cztery do zera!

 

Jedyną korzyścią z zastosowania nawiewu przy podłodze jest ograniczenie strumienia powietrza (mamy 4:1), ale strumień powietrza 75m3/h czy 110m3/h kosztuje praktycznie tyle samo (5:1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja, podobnie jak założyciel wątku, rozpatruję domy jednorodzinne. W domach jednorodzinnych nie ma wnętrz o wysokości 6m. - to raz

Na obrazu mamy kilka nawiewów, a nie 1 jak u nydara - to dwa.

Przy nawiewie przy podłodze mamy wyraźny rozdział powietrza zimnego przy nogach, od ciepłego przy suficie - to trzy.

Nawiew przy podłodze unosi syf z podłogi - cztery do zera!

 

rozumiem że wybudowałeś dom z takim układem wentylacyjnym , opomiarowałeś go i wyciągnąłeś wnioski ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać, co byś zmienił/poprawił w instalacji?

 

jest tego cała masa jak już pomieszkasz i się zastanowisz.

na pewno zróżnicowanie wentylacji w zależności od funkcji pomieszczeń ,niby można anemostatami itd. ale jest to upierdliwe

na pewno centrale jak już mają być to są zbyt wydajne na 1

właściwie to chciałem napisać po co centrala - wizja nydara jest konkretna

GWC żałuję, że nie zrobiłem - rurowca

temat mikro PC w kanale nawiewnym też jest warty rozważenia i dlatego dałem nawiewy ze spiro (teraz żałuję bo jednak te rury nie nadają się do wentylacji za to PE jak najbardziej)

np. otwieram okna, przydałoby się żeby wentylacja przy otwartych oknach działała na kompletnym minimum ale jednak, czyli sterownik obrotów wentylatora jest do usprawnienia

zrobienie czegoś pożytecznego z powietrzem wyrzucanym bo szkoda tej energii,niestety nie mam jak wywalić na poddasze jak nydar, przydałoby się jakiś fajny wymiennik albo znowu mikro PC ;)

itd,itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. otwieram okna, przydałoby się żeby wentylacja przy otwartych oknach działała na kompletnym minimum ale jednak, czyli sterownik obrotów wentylatora jest do usprawnienia

moje całe sterowanie wentylatorami TT 200 odbywa się przez ARW, przerobiony sterownik klimakonwektora, przepustnicę z siłownikiem w okapie, termostat ESCO i sześć przekaźników...

ma być jeszcze sterownik różnicowy do sterowania przepustnicą GWC / solar powietrzny...:cool:

no i jeszcze coś wymyślę ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje całe sterowanie wentylatorami TT 200 odbywa się przez ARW, przerobiony sterownik klimakonwektora, przepustnicę z siłownikiem w okapie, termostat ESCO i sześć przekaźników...

ma być jeszcze sterownik różnicowy do sterowania przepustnicą GWC / solar powietrzny...:cool:

no i jeszcze coś wymyślę ...:stirthepot:

 

no to ci zazdroszę panowania nad całością . u mnie brak zdolności technicznych skutkuje np. nie przerobieniem do tej pory nieszczęsnych sterowników kabli grzejnych i totalnym galimatiasem w tym temacie po zmianie czasu.okazało się, że zegar w liczniku głównym też się przestawia na czas letni/zimowy i muszę zmieniać ręcznie każdy sterownik - dla mnie masakra ;) czy ktoś w końcu wyprodukuje fajny sterownik???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że zegar w liczniku głównym też się przestawia na czas letni/zimowy i muszę zmieniać ręcznie każdy sterownik - dla mnie masakra ;)

trzymasz"książeczkę" i "strzałkę do góry" aż wyświetli się nastawa minut, naciskasz jeszcze raz "książeczkę" i masz ustawianie godzin, strzałkami ustawiasz co trzeba a po wszystkim naciskasz "zasilanie"...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już wyrosłem z "kopania się ", jak szukasz zaczepki i masz potrzebę udowodnienia że masz "dłuższego" to znajdź sobie innego Łosia ...;)

 

Już dobrze... Już spokojnie... Nie zauważyłem Cię po prostu - naprawdę przepraszam! Nie chcę Cię poniżać, choć przecież mógłbym. Tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzymasz"książeczkę" i "strzałkę do góry" aż wyświetli się nastawa minut, naciskasz jeszcze raz "książeczkę" i masz ustawianie godzin, strzałkami ustawiasz co trzeba a po wszystkim naciskasz "zasilanie"...:yes:

 

dzięki, na Ciebie zawsze można liczyć :)

a ten solar powietrzny to chyba coś przegapiłem , opisywałeś coś więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest cała psina pogrzebana właśnie. Ktos taki jak jasiek co to ogarnia to co sobie zrobił prowokuje innych co się kompletnie nie znają aby zrobili sobie tak samo. A pozniej wychodzą kwiatki i np. zmienianie wentylacji co sezon jak miloszenko.

Jak się ktos na czyms nie zna to lepiej niech się za to nie bierze bo tylko sobie kuku zrobi i jeszcze będzie to innym wciskać bo przecież dlaczego mają mieć lepiej.

ale Ty też weź sobie do serca to co napisałeś ...;)

no chyba że siebie nie widzisz ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno zróżnicowanie wentylacji w zależności od funkcji pomieszczeń ,niby można anemostatami

 

To jest to nad czym się kiedyś zastanawiałem. Są takie kratki z pomiarem CO2 i wilgotności (przemilczmy na razie cenę), które to kratki potrafią ustawiać precyzyjnie przepustowość powietrza w zależności od ilości ppm'ów lub poziomu wilgotności. Tam gdzie przebywamy tam rośną ppm'y. Taka kratka otwiera się i więcej tego zużytego powietrza odbiera. Idealne do sypialni. Z tego co pamiętam, to w zależnoości od steżenia CO2 przepustnia otwiera się w zakresie 15-75m3/h. To ta kratka: http://www.aereco.com.pl/product/bxc

Przy typowej wentylacji mechanicznej to nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś nie jest techniczny automatycznie nie znaczy, że nierozgarnięty ;). w dzisiejszym świecie zrobić,wyprodukować można wszystko za małe pieniążki natomiast idea jest bezcenna.zawsze bardziej skłaniałem się do ludzi twórczych którzy nic nie wciskają niż do odtwórczych którzy sami nic nigdy nie wymyślą poza łopatologią dogmatów prawd uniwersalnych.mam nadzieję, że nie napisałem zbyt "technicznie"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to nad czym się kiedyś zastanawiałem. Są takie kratki z pomiarem CO2 i wilgotności (przemilczmy na razie cenę), które to kratki potrafią ustawiać precyzyjnie przepustowość powietrza w zależności od ilości ppm'ów lub poziomu wilgotności. Tam gdzie przebywamy tam rośną ppm'y. Taka kratka otwiera się i więcej tego zużytego powietrza odbiera. Idealne do sypialni. Z tego co pamiętam, to w zależnoości od steżenia CO2 przepustnia otwiera się w zakresie 15-75m3/h. To ta kratka: http://www.aereco.com.pl/product/bxc

Przy typowej wentylacji mechanicznej to nie zadziała.

 

tak pamiętam , gdyby wtedy skoncentrować się na merytorycznej dyskusji a nie wyższości świąt ..... ;) to można by było udoskonalić WW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...