Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na tych obrazkach to zwróć uwagę na to gdzie i w jakiej odległości są nawiewy. Nie porównuj WW z jakąś dziurą gdzieś przypadkowo umieszczoną w domu, z której dmucha bezładnie szalona ilość powietrza.

 

Co do jednonawiewowej nie będę się kłócił, już ustaliliśmy że wolność panuje w naszym pięknym kraju i faktycznie nie jest to typowa WW, a wiele zależy od układu domu

 

odnosiłem sie do Twojej wcześniejszej wypowiedzi, odnośnie typowej WM i oddychania świeżym bezpośrednio z anemostatu, a tym że pisałem że jednak uśrednione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja wyporowa by nydar to kontrola powietrza nawiewanego do domu. Tyle!

Nie ma kontroli nad usuwanym, nie ma odzysku ciepła, nie idzie zamontować rekuperatora - bo rosną opory i jeden wentylator zrobi w domu wichurę zanim przepchnie powietrze do kanału wylotowego. Jakie trzeba zrobić nadciśnienie w domu, żeby PRZEPCHNĄĆ powietrze przez tak małą rurkę? Czy to wygodne?

 

Z zalet takiej wentylacji, to przychodzi mi na myśl wysoka efektywność małym kosztem. Nie ma odzysku ciepła, nie ma wygody - jest przeciąg w domu i zimne stopy. Są różne aspekty dobrej wentylacji i trzeba to rozważać w całości. Dla domu jak w temacie brutalna siła to stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś tak gento grzybicę miał wielką, to chciałbyś kolego nie rozwiewać tego.

 

no co... późno już.

 

Aaaa, to dopiszę, że o higienę osobistą też trzeba dbać, a najlepiej iść do lekarza z takim schorzeniem. Tradycyjna WM to nie panaceum na wszystko ;)

 

Pomogłem koledze mam nadzieję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o wentylacji by nydar mam na myśli wentylację nawiewno-wywiewną (wentylator zarówno na nawiewie jak i wyciągu) z centralnym nawiewem oraz rekuperatorem z utrzymywanym lekkim podciśnieniem.

 

Znowu ta nomenklatura. WbN nie ma wywiewu ani rekuperatora. Gdyby miała, to by była WbN 2.0. Trochę poważnego podejścia do tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, to dopiszę, że o higienę osobistą też trzeba dbać, a najlepiej iść do lekarza z takim schorzeniem. Tradycyjna WM to nie panaceum na wszystko ;)

 

Pomogłem koledze mam nadzieję?

 

Ojciec złapał w wojsku i nie wyleczył niczym. To nie takie łatwe, więc lepiej instalować WM i tą wyporową poddać zanim ją ktoś mocno oklepie. Szkoda kilobajtów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o wentylacji by nydar mam na myśli wentylację nawiewno-wywiewną (wentylator zarówno na nawiewie jak i wyciągu) z centralnym nawiewem oraz rekuperatorem z utrzymywanym lekkim podciśnieniem.

 

W domu bez kominka też bym tak trzymał, jednak w takim z kominkiem i do tego często używanym wolałbym jednak lekko nadciśnieniową, ale jak kominek odpalany mniej jak 15 razy w roku to też podciśnieniową bym wolał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec złapał w wojsku i nie wyleczył niczym. To nie takie łatwe, więc lepiej instalować WM i tą wyporową poddać zanim ją ktoś mocno oklepie. Szkoda kilobajtów!

 

Jakby była wyporowa, to wyciągałoby tam gdzie siedzi akurat, lub leży. A tak jak śpi to po drodze z sypialni do łazienki czy kuchni nasiane jak w pieczarkarni - no nie wiem czy to takie higieniczne, ale niech tam ....

 

Wolnoć Tomku w swoim domku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazać na filmiku jaką wichurę robi 150m3/h? Taki przeciąg wcale nie będzie zrównoważonym przepływem po podłodze.

 

Ja mam DGP (Dystrybucję Gorącego Powietrza - znany skrót) o maksymalnym wydatku 400m3/h. Sterowane jest toto jakimś zwykłym potencjometrem, silnik jest na prąd zmienny, więc buczy przy obniżonym napięciu. Z tego powodu zwykle mam ustawione na MAX. Nawiew jest podzielony na 3 anemostaty, z których dmucha po około 130m3/h (nie wiem dokładnie, ale na czuja jest mniej więcej po równo). Powietrze ma 60-90stC, więc nie jest nieprzyjemnie zimne, a mimo to firanka faluje nawet przy skręconym na minimum. Żeby nie wiem co, to mocno czuć nawiew w każdym pokoju.

Jeśli to byłoby powietrze zimne, to ja dziękuję za taką wentylację. Niby rozchodzi się po domu, ale to jednak dużo zimnego powietrza na dole, a ciepłe na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DGP (Dystrybucję Gorącego Powietrza - znany skrót) o maksymalnym wydatku 400m3/h. Sterowane jest toto jakimś zwykłym potencjometrem, silnik jest na prąd zmienny, więc buczy przy obniżonym napięciu. Z tego powodu zwykle mam ustawione na MAX. Nawiew jest podzielony na 3 anemostaty, z których dmucha po około 130m3/h (nie wiem dokładnie, ale na czuja jest mniej więcej po równo). Powietrze ma 60-90stC, więc nie jest nieprzyjemnie zimne, a mimo to firanka faluje nawet przy skręconym na minimum. Żeby nie wiem co, to mocno czuć nawiew w każdym pokoju.

Jeśli to byłoby powietrze zimne, to ja dziękuję za taką wentylację. Niby rozchodzi się po domu, ale to jednak dużo zimnego powietrza na dole, a ciepłe na górze.

Szanowny Panie Przemku, przy okazji wyjaśnię i może pomogę.

To pokrętło do DGP to tyrystor ( skoro buczy przy niskich prędkościach ) . Urządzenie to nie obniża napięcia ( jak Pan raczył napisać ) a przerywa je. Im mniejszy bieg Pan nastawi, tym większe są przerwy. To daje takie "szpilki" napięciowe. Jest, nie ma, jest nie ma... Gdyby zmniejszyć napięcie, chodziłoby ładnie i cicho, - do tego jest transformator z kilkoma odejściami o różnym V lub autotransformator ( jak do dziecinnej kolejki z moich młodych lat). Można też wentylatory AC regulować częstotliwością, do tego służy falownik (to najdroższe ale najlepsze rozwiązanie.) Radzę przejść na transformator, bo poza hałasem i dyskomfortem, skraca Pan tyrystorem żywotność wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory byłem przekonany, że tam jest jakiś dzielnik napięcia zwyczajny i dlatego to buczy, a jakby był tyrystor właśnie, to byłoby cicho. No nic - jest jak jest. Może faktycznie pomyślę przed zimą o czymś lepszym.

BTW: Po tyrystorze napięcie też jest średnio niższe, więc czym to się rożni od transformatora - który sam z siebie buczy? Musiałbym kupić jakiś mały falownik...

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory byłem przekonany, że tam jest jakiś dzielnik napięcia zwyczajny i dlatego to buczy, a jakby był tyrystor właśnie, to byłoby cicho. No nic - jest jak jest. Może faktycznie pomyślę przed zimą o czymś lepszym.

BTW: Po tyrystorze napięcie też jest średnio niższe, więc czym to się rożni od transformatora - który sam z siebie buczy? Musiałbym kupić jakiś mały falownik...

Z tyrystora jest poszatkowane 230V z transformatora - zależy... na ogół 80V 110.... Można też kupić od 40V I wcale nie muszą buczeć .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz odzysku to nigdzie nie trzeba. A jak masz w ociepleniu to w ogóle nie trzeba.

 

Odzysk jest sprawą oczywistą, a wówczas kanały powinn być prowadzone wewnątrz domu. Przy typowej WM powinny być izolowane, bo np. w lecie, chłodne powietrze z GWC nie doleci do nawiewników, bo zanim dotrze do ogrzeje się od nieizolowanych kanałów.

To zimą - temp. powietrza nawiewanego powinna być niższa od temp. pokojowej. Jeśli nie zaizolujesz to temp. może być wyższa, bo przy suficie jest cieplej.

 

Łapka zimą przy anemostacie wyrzucającym ~18stC i ~20m3/h stygnie.

A 100-150m3/h po kulasach? Bez reku w te największe mrozy i przy GWC to ze 6stC jest? Pies by się pochorował o reszcie domowników nie wspominając.

 

jasiek praktykował nawiew bezpośrednio z GWC i chyba się też poddał. To nie jest komfortowe.

A skąd ten nawiew na poziomie 18oC ? Przy temp. z GWC na poziomie 6oC i temp. powietrza wyciąganego 23oC to temp. nawiewu powinna oscylować ok. 21oC przy sprawności reku na poziomie 88%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ten nawiew na poziomie 18oC ? Przy temp. z GWC na poziomie 6oC i temp. powietrza wyciąganego 23oC to temp. nawiewu powinna oscylować ok. 21oC przy sprawności reku na poziomie 88%.

 

Wejdź sobie na tą stronkę:

 

http://www.aeris.pl/termometr.html

 

wpisz na dole jakiś okres zimowy i zobacz, że na nawiewie jest czasem i 5 st chłodniej niż na wyciągu. To dane historyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...