Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nikt się nie skarży na instalację zrobioną przez TB i nikt jej też nie chwali. Może on po prostu instaluje kanały i tyle - i jako podwykonawca, zatrudniany przez projektanta systemu nie jest opłacany bezpośrednio przez inwestora.

To by wyjaśniało jego doświadczenie instalatorskie i wiedzę z zakresu zachowania się wentylacji w praktyce, oraz brak podstaw teoretycznych. To by wyjaśniało te jego "poniżej 30kWh/m2*rok bez mostków cieplnych", oraz "z definicji dom izolowany...". Wchodzi TB do jakiegoś domu, który ponoć jest izolowany - TB nie musi tego sprawdzać, bo ma to przez projektanta podane za pewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale wentylacja mechaniczna znana jest nie od maja 2011 r. a nieco dłużej (np. http://www.brighthubengineering.com/hvac/26990-history-of-hvac-knowing-the-timeline/). Co najmniej od XIX wieku wspierana jest elektrycznie a przed II Wojną Światową w kształcie jaki stosowany jest do dziś.

Sądzisz nadal, że na FM znaleźli się geniusze, którzy dokonali epokowego odkrycia i co dziwne nikt na około od 2-3 lat tego nie wie?

 

 

nie zrozumiałeś.

jeśli interesuje cię wojna to zapraszam w moje strony do obejrzenia MRU. zobaczysz i może zrozumiesz dlaczego tam ciągle działa wentylacja i to w miarę poprawnie mimo późniejszych "usprawnień" repatriantów ;) co więcej, system drenażu bez jednej pompy.

na Dolnym Śląsku masz tego więcej.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale ulegasz sugestiom typu "co by tu dodać by to skomplikować ,,

WW to nic innego jak otwarte okno na parterze i dachowe na piętrze. Konia z rzędem temu który udowodni że to nie utrzyma odpowiednich parametrów powietrza w domu. Bardziej techniczna wersja to wywiewy w każdym pomieszczeniu i po nawiewie na kondygnacji dla domu do 150m2

Wiem o tym, usprawnienia bywają kuszące, chociaż nie zawsze mają sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie skarży na instalację zrobioną przez TB i nikt jej też nie chwali. Może on po prostu instaluje kanały i tyle - i jako podwykonawca, zatrudniany przez projektanta systemu nie jest opłacany bezpośrednio przez inwestora.

To by wyjaśniało jego doświadczenie instalatorskie i wiedzę z zakresu zachowania się wentylacji w praktyce, oraz brak podstaw teoretycznych. To by wyjaśniało te jego "poniżej 30kWh/m2*rok bez mostków cieplnych", oraz "z definicji dom izolowany...". Wchodzi TB do jakiegoś domu, który ponoć jest izolowany - TB nie musi tego sprawdzać, bo ma to przez projektanta podane za pewnik.

Tak to pewnie wygląda, choć w te powszechne "domy izolowane" nikt chyba nie wierzy. Jest mitomanem, z powodów znanych tylko sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie skarży na instalację zrobioną przez TB i nikt jej też nie chwali. Może on po prostu instaluje kanały i tyle - i jako podwykonawca, zatrudniany przez projektanta systemu nie jest opłacany bezpośrednio przez inwestora.

To by wyjaśniało jego doświadczenie instalatorskie i wiedzę z zakresu zachowania się wentylacji w praktyce, oraz brak podstaw teoretycznych. To by wyjaśniało te jego "poniżej 30kWh/m2*rok bez mostków cieplnych", oraz "z definicji dom izolowany...". Wchodzi TB do jakiegoś domu, który ponoć jest izolowany - TB nie musi tego sprawdzać, bo ma to przez projektanta podane za pewnik.

Podstawy teoretyczne... projekty... Może zna Pan jakiś projekt, czy opracowanie domowej wentylacji z odzyskiem ciepła z 1990roku lub przed?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałeś.

jeśli interesuje cię wojna to zapraszam w moje strony do obejrzenia MRU. zobaczysz i może zrozumiesz dlaczego tam ciągle działa wentylacja i to w miarę poprawnie mimo późniejszych "usprawnień" repatriantów ;) co więcej, system drenażu bez jednej pompy.

na Dolnym Śląsku masz tego więcej.....

 

Tu nie chodzi o działająca wentylację, a o wentylację w domu izolowanym na poziomie zużycia poniżej 20kWh/m2! Ogrzanie o 20 st. 500 000m3 powietrza to 4000 kWh . Jaki sens to ma w domu o zużyciu 2000-3000kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o działająca wentylację, a o wentylację w domu izolowanym na poziomie zużycia poniżej 20kWh/m2! Ogrzanie o 20 st. 500 000m3 powietrza to 4000 kWh . Jaki sens to ma w domu o zużyciu 2000-3000kWh?

 

specjalnie dla pana i w pana klimacie. ten dom (MRU) ;) o którym napisałem jest mega izolowany ponieważ znajduje się pod ziemią, nie ma w nim systemów ogrzewania ponieważ repatrianci rozkradli, zużycie jakie tam ma miejsce musi pan sam policzyć bo ja się na tym nie znam tak jak pan. izolacji od gruntu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy teoretyczne... projekty... Może zna Pan jakiś projekt, czy opracowanie domowej wentylacji z odzyskiem ciepła z 1990roku lub przed?

 

Nie znam. Czy to znaczy, że nie istnieje?

Zapytam jeszcze jakie urządzenie zainstalował Pan w tym 1990 roku do wentylacji domowej? Czy to było urządzenie przemysłowe, czy zaprojektowane przez kogoś na podstawie jakiejś użytecznej teorii do zastosowania w domu.

 

To, że Pan nie lubi teorii nie oznacza, że jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie nydar... kogo uważa Pan za autorytet? Gdzie, czy do kogo mam się udać i zapytać o CO2?

- dr Jerzy Sowa - wentylacja PW

-dr Adam Krogulski - powietrze w PZH

- czy może udać się do firmy GAZEX oni w CO2 są najlepiej zorientowani ( zakładałem im na Baletowej 16 w fabryce wentylację)

Do kogo się udać? Czyja opinia Pana zadowoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam. Czy to znaczy, że nie istnieje?

Zapytam jeszcze jakie urządzenie zainstalował Pan w tym 1990 roku do wentylacji domowej? Czy to było urządzenie przemysłowe, czy zaprojektowane przez kogoś na podstawie jakiejś użytecznej teorii do zastosowania w domu.

 

To, że Pan nie lubi teorii nie oznacza, że jest zbędna.

Składaki... wymiennik z poliwęglanów .

Napisałem, że po 25 latach (bez paru miesięcy) montowania, nie można mnie nazywać teoretykiem ( bo nikt nie ma w tym dłuższej praktyki). A to nie to samo, co "nie lubię teorii"!!

Szanowny Maciej Kosowski rekuperatory.pl założył w 2000r

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby brać na wiarę to co piszesz, znaczyło by że każdy powinien móc umieć zbudować w domu reaktor jądrowy :lol2:

 

w końcu nie na FM, ale gdzieś, kiedyś jacyś geniusze dokonali tego epokowego odkrycia, uważasz że zaraz w 2-3 lata na około wszyscy to wiedzieli - nie ośmieszaj się ;)

 

No taki TB miał dopiero przes...ne jak rekuperator propagować zaczął w zeszłym wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No taki TB miał dopiero przes...ne jak rekuperator propagować zaczął w zeszłym wieku.
Dlaczego... ciekawie było patrzyć jak inżynier z uprawnieniami pisze, że może się zgodzić na wentylację z odzyskiem ciepła, pod warunkiem pozostawienia wentylacji grawitacyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - składaki. Skąd zatem pomysł na rekuperację? Pisze Pan o braku znanej Panu teorii w 1990 roku, więc wychodzi na to, że wymyślił Pan wszystko sam. Wyjście od wentylacji przemysłowej, mniejszy przekrój kanałów, mniejsza moc wentylatorów, wymiennik ciepła, eliminacja drgań przez zastosowanie luźnych kanałów. Tyle praktyka.

Potem lepsze wymienniki komercyjne - już dużo wcześniej dostępne za granicą, lepsze wentylatory zagraniczne, w końcu całe zagraniczne centrale, zagraniczne przewody, zagraniczne opracowania odnośnie redukcji szumów i cała praktyka wentylacyjna zapisana w formie opracowanej teorii dla projektantów. Krótko mówiąc praktyka instalatorska, oraz importowany sprzęt i teoria. Całkiem przyzwoicie jak na instalatora, ale pańskiej innowacji w tym nie widzę. Mało widzę, dużo sobie wyobrażam, ale ma to sens.

 

Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie nydar... kogo uważa Pan za autorytet? Gdzie, czy do kogo mam się udać i zapytać o CO2?

- dr Jerzy Sowa - wentylacja PW

-dr Adam Krogulski - powietrze w PZH

- czy może udać się do firmy GAZEX oni w CO2 są najlepiej zorientowani ( zakładałem im na Baletowej 16 w fabryce wentylację)

Do kogo się udać? Czyja opinia Pana zadowoli?

 

Nie wiem czy jest sens zawracać głowę wielkim taką błahostką. Wiem natomiast że w pomieszczeniu gdzie są ludzie występuje większe stężenie CO2 niż w pomieszczeniu obok. Potrafię to zmierzyć nawet tanim miernikiem z błędem 100ppm. Mimo błędu pokazuje skalę.Powiela błąd w jednym i drugim pomieszczeniu . Wyższe stężenie pod sufitem też świadczy że prędkość dyfuzji nie jest powalająca.Gdyby tak było ,było by równomierne.

 

ps. Nie jest tak jak Pan twierdzi,że w pomieszczeniu bez istot żywych,stężenie pod sufitem jest wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd? W 1990 roku Maciek Susicki i Włodek Nyc po kilku latach prób, uruchomili seryjną produkcję kabli grzewczych ( Elektra ). Moim zadaniem było opracowanie domów pod kable. W tamtym czasie 1kWh prądu kosztowała dokładnie tyle co 1 m3 gazu ( dziś tylko 0.2m3)

Żeby takie ogrzewanie miało ekonomiczne uzasadnienie, Trzeba było 10x obniżyć zużycie.( domy wtedy zużywały 150-250kWh/m2)

Na spotkaniu z wiceministrem budownictwa ( prof Żmijewskim ) podano też definicję ekonomicznej izolacji termicznej (przypomnę)

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest pośredni system ogrzewania.

Nie było możliwości 10-cio krotnego obniżenia zużycia bez odzysku ciepła z wentylacji. To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens zawracać głowę wielkim taką błahostką. Wiem natomiast że w pomieszczeniu gdzie są ludzie występuje większe stężenie CO2 niż w pomieszczeniu obok. Potrafię to zmierzyć nawet tanim miernikiem z błędem 100ppm. Mimo błędu pokazuje skalę.Powiela błąd w jednym i drugim pomieszczeniu . Wyższe stężenie pod sufitem też świadczy że prędkość dyfuzji nie jest powalająca.Gdyby tak było ,było by równomierne.

 

ps. Nie jest tak jak Pan twierdzi,że w pomieszczeniu bez istot żywych,stężenie pod sufitem jest wyższe.

 

Zgadzam się z Panem, ale to "większe" jest niewielkie - kilkaset ppm i wyrównanie jest nieporównywalnie szybsze od wentylacji. Przy Pana założeniach całkowita wymiana trwałaby kilka h a wyrównanie kilkadziesiąt sekund, niech będzie nawet, że parę minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...