Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Panie Tomaszu. Zlituj się. Zrobiłem jedną w życiu działającą sprawnie wentylację wyporową. Pan jako fachowiec zrobi to z pewnością lepiej . Tylko trzeba uwierzyć .że ciepłe się unosi. Przepływ powietrza to nie góra piachu do przesunięcia.Myślę że da Pan radę. Ja mam zbyt małe doświadczenie.

Natomiast opierając się na swoich obserwacjach domu parterowego z WW, chętnie mogę zasugerować ,gdzie nawiewne w domu parterowym.

No to może... jak już jest rekuperator, to czy robiąc nawiewy w pokojach w wywiewy w łazienkach i kuchni, wyjdzie mniej kanałów niż u Pana?

Czy to prawda, że Pan chce odzyskiwać ciepło z wentylacji pompą ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moim zadaniem było opracowanie domów pod kable. W tamtym czasie 1kWh prądu kosztowała dokładnie tyle co 1 m3 gazu ( dziś tylko 0.2m3). Żeby takie ogrzewanie miało ekonomiczne uzasadnienie, Trzeba było 10x obniżyć zużycie.( domy wtedy zużywały 150-250kWh/m2) .

 

Kim Pan był w 1990, że zwrócono się do Pana z zadaniem 10-cio krotnego obniżenia zużycia energii? A może się nie zwrócono, tylko sam Pan się podjął tego zadania i szybko osiągnął SPEKTAKULARNY SUKCES? Tak, czy tak to trzeba GENIUSZA! Gdzie jest jakiś choćby ślad po tym osiągnięciu? Trochę to brzmi baśniowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co Pan ma się odnosić? Ja piszę o domach izolowanych.

Pan ma dom nieizolowany i centralne. A skoro tak, to Pan się po prostu nie bardzo w temacie orientuje! Pan chce tylko Siebie przekonać, ze zrobił OK!

 

Ja wiem że zrobiłem ok, takie rozwiązanie daje i komfort i wiele możliwości zorganizowania ogrzewania oraz CWU, co za tym idzie bezpieczeństwo przy kilku alternatywach zasilania. Nie jestem ugotowany prądem i kablami w podłodze. Podłogówka na siłownikach jest i ekonomiczna i sterowalna. Mało kogo obchodzi możliwość sterowania co do 0,1oC. Żeby udowodnić swoje wspaniałe rozwiązania zapodajesz wiecznie te same banialuki, o chłodzeniu, sterowalności, poprawnej izolacji itd. Sam się gówno znasz a innym wytykasz że są nieukami. Zapodajesz że przy buforze i CO są duże straty, a tak nie jest jak system jest zrobiony z głową. Straty są pomijalne a po za tym zostają w domu jak już i bilans jest ok . Piszesz o panelach solarnych że są nie opłacalne, a są jak najbardziej tylko trzeba to zrobić z głową i można samemu. Mając np. taki bufor jak ja mam naprawdę duże pole do popisu i CWU mam przez większą część roku prawie za darmo poza kosztami kw jakie pobierze pompka, a dobra pompka nie weźmie więcej jak 15. Asolt już nie raz pytał o różnice kable vs wodna podłogówka na siłownikach i co i nic, te same bzdety zapodajesz swoim bełkotem o sterowalnośći i stratach. Reasumując GÓWNO wiesz a uważasz się za góru tematu. Ludzie udowadniają nie raz że bzdury piszesz w większości przypadków a w zamian dostają te same bzdety typu:

-ekonomiczna izolacja to taka i ble ble ble ble

-banda ciepłowników

-sterowanie co do 0,1oC

-głąby i nieuki

itp itd.....

Do tego wiesz że dom policzony na 45kwh/m2 będzie potrzebował 90 lub więcej, no prorok. Cwaniaka strugasz z tymi swoimi trzema punktami, a sam nic nie potrafisz policzyć. Rozwiązania z buforem i podłogówką na siłownikach nie akceptujesz bo wiesz przecież lepiej. Co by kto nie napisał i tak jest głąbem i ciepłownikiem i wszyscy z innymi rozwiązaniami to przecież idioci którym nie zależy na małych rachunkach i spokoju ducha. Tylko kable w podłogę i jazda a jak się coś zesra to już nie problem TB.

 

Szczycisz się że piszesz o domach izolowanych, to pytałem wczoraj czy dom 31kwh/m2 to izolowany czy już durszlak i czy w takim ekonomiczne będzie CO. Najlepiej przedstaw nam wszystkim wyliczenia i wnioski z nich płynące dlaczego 30 a nie więcej. Nie podpieraj się profesorami.Zestawienie typu, rodzaj i grubość izolacji, bilans strat i zysków, porównanie sposobów ogrzewania i przygotowania CWU, straty na poszczególnych sposobach ogrzewania, porównanie kosztów jednostkowych kwh z różnych rodzajów paliw i ich dystrybucji. Porównanie typu dom 30kwh/m2 vs dom 45kwh/m2 nakłady poniesione na budowę, jak się ma porównanie tu centralne tu nie centralne przy różnych cenach za kwh z paliwa itp itd, można by jeszcze długo pisać. Jesteś góru na pewno dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może... jak już jest rekuperator, to czy robiąc nawiewy w pokojach w wywiewy w łazienkach i kuchni, wyjdzie mniej kanałów niż u Pana?

Czy to prawda, że Pan chce odzyskiwać ciepło z wentylacji pompą ciepła ?

 

Nie wiem czy wyjdzie mniej czy więcej.Nie jestem specem od wentylacji . Wiem natomiast że dł. kanałów wywiewnych u mnie wynosi 0mb.

Natomiast nawiewnych od GWC wynosi.ok.4mb.

Tak to prawda. chcę odzyskiwać ciepło z wentylacji pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to brzmi baśniowo...

 

TB właśnie w takiej baśni się porusza.

 

Też mam wodną podłogówkę i każdy obwód sterowany .Do tego bufor odbierający energię z kominka,albo grzałki ,albo z kolektora.

Zastanawia mnie o jakich stratach mówi Szanowny TB. Zakładam,że ludzie stawiający sobie bufory ,stawiają je w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wyjdzie mniej czy więcej.Nie jestem specem od wentylacji . Wiem natomiast że dł. kanałów wywiewnych u mnie wynosi 0mb.

Natomiast nawiewnych od GWC wynosi.ok.4mb.

Tak to prawda. chcę odzyskiwać ciepło z wentylacji pompą ciepła.

Widzi Pan... duży dyskomfort i mały odzysk. exhaust_air.jpg

Wentylacja ma stały i niezbyt wielki strumień wymiennik powietrze powietrze działa świetnie, bo dokładnie wywiew zgadza się z nawiewem. Zwiększamy jedno, zwiększa się drugie odzysk jest 90% .W przypadku odzysku przez pompę ciepła już tak nie jest. Pompa ciepłą może wykorzystywać ciepło tylko jak pracuje. A zapewniam Pana, że gdyby miała pracować 90% czasu w okresie grzewczym, to bym bardzo Panu współczuł. To nie byłby dom, to nie byłby nawet durszlak.

Kolejna sprawa...po co podgrzewać powietrze takiej pompie jak np. Mitsubishi - która obniża ciśnienie do parowania, której COP jest stabilny do -15st... potem dopiero zaczyna spadać. PO CO? Nie ma z tego grama kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też mam wodną podłogówkę i każdy obwód sterowany .Do tego bufor odbierający energię z kominka,albo grzałki ,albo z kolektora.

Zastanawia mnie o jakich stratach mówi Szanowny TB. Zakładam,że ludzie stawiający sobie bufory ,stawiają je w domu .

Ja tylko napisałem, że ogrzewanie pośrednie nie sprawdzi się w domu izolowanym a nie w każdym!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie .Producent podaje COP w ulotce reklamowej dla określonej temp. DZ i GZ . Jeżeli podaje że COP dla np. +7oC i GZ np.+35oC wynosi 4,to oznacza,że każdy stopień poniżej +7oC równa się mniejszy COP. Nie prawdą jest że COP spada dopiero przy -15oC . Chyba że producent określa COP dla temp. -15oC . Wtedy faktycznie poniżej tej temp. spada a powyżej rośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzi Pan, że sam sobie chce wmówić?

 

 

I tyle fachowości u guru. To by było na tyle w temacie.

 

Nydar sam widzisz że to jest jedno z rozwiązań i się sprawdza, a do tego w domu izolowanym bo inaczej nie da się Twojego sklasyfikować. No ale w oczach guru zaliczamy się do głąbów i ciepłowników. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie .Producent podaje COP w ulotce reklamowej dla określonej temp. DZ i GZ . Jeżeli podaje że COP dla np. +7oC i GZ np.+35oC wynosi 4,to oznacza,że każdy stopień poniżej +7oC równa się mniejszy COP. Nie prawdą jest że COP spada dopiero przy -15oC . Chyba że producent określa COP dla temp. -15oC . Wtedy faktycznie poniżej tej temp. spada a powyżej rośnie.

To ma Pan złą ulotkę. Do - 15 trzyma COP ... ale mniejsza o to. Nawet jak Pak kupi stara pompę, która nie obniża ciśnienia a przez to i temperatury parowania, to i tak nie będzie ona pracowała nawet 50% czasu, więc niewiele Panu odzyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe jest. Jaki jest powód że w domu pasywnym wodne ogrzewanie podłogowe nie zda egzaminu.

Gdyby się dało robić hydrauliczne w domach izolowanych, robił bym je dalej. A ci od hydraulicznego, nie zwalczaliby tak domów izolowanych.

Po prostu Panie nydar, różnica między ciepłem wytworzonym a odebranym jest większa / równa potrzebom domów izolowanych - zyski. Poza tym inwestycja jest droższa, co "zabiera" kasę z izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się dało robić hydrauliczne w domach izolowanych, robił bym je dalej.

A może Pan nie potrafi tego zrobić? Sterowanie wodną podłogówką jest tak samo proste jak kablami .Precyzja jest kwestią ceny sterownika. A precyzja większa niż 1oC jest absurdem .I tak na końcu decydująca jest grubość wylewki przez co jej waga i możliwości kumulacji ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się dało robić hydrauliczne w domach izolowanych, robił bym je dalej. A ci od hydraulicznego, nie zwalczaliby tak domów izolowanych.

Po prostu Panie nydar, różnica między ciepłem wytworzonym a odebranym jest większa / równa potrzebom domów izolowanych - zyski. Poza tym inwestycja jest droższa, co "zabiera" kasę z izolacji.

 

 

Co za bzdura, bufor przejmuje nadwyżkę, termostaty i siłowniki załatwiają resztę. No ale przecież Ty musisz mieć lodownie w nie używanych pomieszczeniach i mieć 100W kabli/m2 co by w sekundę to zagrzać. Coś takiego jak utrzymywanie stałej temp. i akumulacja dla Ciebie nie istnieje. Przestań robić inwestorom wodę z mózgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: gdyby mi ktoś dawał gwarancję materialną, że dom budowany według opracowanej przez niego technologii zużyje na ogrzewanie poniżej 20 kWh/m2*rok, to kable nawet w płaskiej taryfie to strzał w dziesiątkę. Od TB nie dowiemy się jak to zbudować, bo on zwyczajnie tego nie wie i daje tylko mgliste wskazówki - ciągłość izolacji i sucha izolacja. Od takiego gościa nie ma co wymagać konkretów - bo ich nie zna, tylko liczy na gościa który skończył studia.

 

TB dostaje gwarancję zużycia i na niej jedzie, ale sam wystawia tylko gwarancję niesłyszalności wentylacji.

 

TO JEST TYLKO MOJE ZDANIE - MAM PODSTAWY BY TAK MYŚLEĆ I TO ZDANIE GŁOSIĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...