Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja piszę o domach komfortowych a nie konwektorkach z Casto w łazience gdzie jest wentylacja z dołu do góry!

Przecież może Pan postawi barak, wstawi konwektorki z Casto, O co Panu w tym wątku chodzi?

 

jeżeli sprawnie działa w moim domu to tym bardziej zadziała w domu z pana wątku. tym bardziej, że konwekcja w łazience jest z dołu do góry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, TB nie ma pojęcia czym się różni zapotrzebowanie (zużycie) od obciążenia cieplnego. Pakując kable 100W/m2 czy 160W/m2 nie trzeba się tym przejmować, bo kable dadzą radę nawet w durszlaku. Dla instalatora jest to oczywiste podejście, bo ma wszystko w d... Ale klient chciałby wiedzieć jakie będą rachunki za CO i CWU.
Za rachunki odpowiada izolacja nie moc na m2. A izolacja to termos - kiedyś 0.1W/m2 dziś 0.08.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje "słowo na niedzielę" to nic innego jak kreatywna buchalteria. Skąd ty wziąłeś te 22 tyś więcej niż na system Brzęczkowskiego? Wszystko się zgadza do momentu jak dochodzisz do kosztów inwestycyjnych i zużycia. Wentylatory? Jakie wentylatory? Tańsze o 3 tyś od reku z systemem kanałów? O czym ty piszesz? A gdzie PC kanałowa do dogrzewania? I przewody do tego. No i jak chcesz grzać prądem tylko w drugiej taryfie??? Kablami? Jakim cudem skoro Brzęczkowski nie zakłada akumulacji? Wyliczył misiu koszty inwestycyjne swojego "taniego" systemu na 35 tyś. Niech będzie 25 tyś bo gdzieś się zaoszczędzi. System Brzęczkowskiego to płaska taryfa o czym sam pisze. Zużycie, tak jak napisałeś około 4 tyś. Niech będzie 3,5 tyś bo mamy PPci do dogrzewania. Przy mniejszym koszcie inwestycyjnym mamy roczną oszczędność 2 tyś przy PCi NIbe. O czym tu w ogóle mówić?

 

Gdzie tam pisałem, że to jest 22 tyś więcej niż system Brzęczkowskiego. To raczej system Krzha.

Wentylatory będą tańsze od reku. Kanały są potrzebne tak czy siak.

Zgubiłeś się zatem na samym początku i nie wiesz faktycznie o czym mówisz.

 

Dlatego zakup takiej pompki jest jeszcze bardziej dyskusyjny, bo skąd weźmiesz 400m3/h powietrza o temp. 20oC w mroźne dni ?

 

Niestety mam takie same spostrzeżenia. Jak ktoś ma kasę i chce mieć modern, trendy i green, to sobie zamontuje.

 

Tylko, że montowane inwertory, nie mają grzałek. Dlatego jeżeli COP by spadł spadłaby moc.

Dlaczego temperatura ma miec wpływ, skoro obniża się ciśnienie. Co za problem gotowa wodę w +60 st.C gdy w układzie jest sprężarka?

 

NIBE F370 ma grzałkę. Jeśli nie będzie miała z czego odessać energii, to jej użyje.

Jaka temperatura? Pisałem o braku powietrza.

 

Bardzo słuszne spostrzeżenie , przyklaskiwacze klepią suche dane bez zrozumienia problemu. Kompletny brak logiki i wiedzy.

 

Tu chodziło metrowi sześciennemu o to, że pasywny dom nie wymaga grzania. Ja bym jednak wolał mieć zabezpieczenie na spadek temperatury zewnętrznej poniżej wartości obliczeniowej, błędów wykonawczych, projektowych, lub choćby na wypadek chęci podkręcenia temperatury.

Poza tym nawet zużycie 15kWh to też zużycie.

 

 

od kogoś tak mądrego i znającego się na rzeczy można żądać czegoś więcej niż ogolnie napisanie 30cm styropianu czy 30-50 wełny. większość ludzi tu na forum co chcą mieć dom pasywny to tak robi a jednak im nie wychodzi więc chcę to wiedzieć bardziej konkretnie.

 

Jeżeli dom jest zaizolowany na poziomie zużycia 15kWh/m2 to rachunek za ogrzewanie będzie miał Pan

15kWh x m2 - zyski bytowe .

 

Dom pasywny to jeszcze orientacja względem stron świata, odpowiednie usytuowanie okien, odpowiedni stosunek A/V i inne, o których pan nie wspomina.

 

to skąd Pan wie że akurat dom będzie miał te 15kWh? ile i jaki typ izolacji musi być aby spełnić ten warunek?

 

ale też Pan piał że nie da się tego policzyć a Ci co liczą są nienormalni więc Pan ufa tym co to obliczają?

czyli mam rozumieć że nie wie Pan co trzeba zrobić aby był dom pasywny tylko jak już ma Pan taki projekt to na jego podstawie dobierze Pan najlepszy (czyli kable) system ogrzewania? tak?

 

Ja to tak rozumiem. Gość robi to, co każdy budujący dom pasywny zrobić potrafi sam - dobrać do niego system grzewczy. Jego idea to dołożenie klimatyzacji kanałowej i grzana podłoga.

Nie sądzę, żeby to się sprawdziło w pasywniaku - co ma niby dawać podłoga o temp. 23stC w pomieszczeniu o temp. 22stC? Przecież tego nawet nie czuć! Tak samo jest z klimatyzacją - w pasywnym nie potrzebna.

Pompy ciepła sprawdzą się w domu energooszczędnym, ale w pasywniaku to zbędny wydatek. Kable zaś nadają się tylko do pasywniaków, ale komfortu nie dadzą, bo podłoga dalej chłodna.

 

Jestem zmieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt z piszących jednak nie wie czym jest zapotrzebowanie a zużycie, więc przytoczę:

Norma obejmuje obliczanie zapotrzebowania energii i zużycia energii. Te dwa pojęcia norma definiuje następująco:

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest to ciepło, które należy dostarczyć do przestrzeni ogrzewanej, aby utrzymać zamierzony poziom temperatury. Odpowiada to pojęciu „energia użytkowa” stosowanemu w świadectwach energetycznych.

Zużycie energii jest to energia dostarczona do budynku, a więc jest to zapotrzebowanie energii z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego. Odpowiada to pojęciu „energia końcowa” stosowanemu w świadectwach energetycznych.

Różnicę pomiędzy zużyciem i zapotrzebowaniem energii określa się w normie jako strata systemu grzewczego, czyli energia, która nie przyczynia się do użytecznej wydajności systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zużycie nie zależy od mocy zainstalowanych kabli;)

Co najwyżej za dużo za nie inwestor zapłaci.

Gadasz dokładnie jak TB, obaj jesteście chorzy, wiadomo że zużycie nie jest zależne od zainstalowanej mocy kabli, to jest dokładnie jak barth pisze dupochron dla instalatorów w tym TB, bo co by się nie działo i tak moc wystarczy na izolowany czy durszlaka, to samo jest z układaniem pexa do podłogówki, standardowo co 10-15cm., ten sam dupochron, instalator spokojny a inwestor w dupie bo zamiast 1000m pexa kupił 2000m, no przecież to tyle samo kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że TB od zawsze opiera się na projektach (projektantach).

 

w których zapotrzebowanie i obciążenie wyliczają tacy ludzi jak asolt. Dlaczego zatem on naskakuje na asolta, skoro bazuje na takich ludziach jak on? Dziwne. Mota się.

 

Ale zużycie nie zależy od mocy zainstalowanych kabli;)

Co najwyżej za dużo za nie inwestor zapłaci.

 

Wiem i to dla TB jest wygodne. Ja jednak wole znać zapotrzebowanie, bo mogę sobie policzyć i wybrać system CO i CWU wg własnych preferencji np. cena zakupu/komfot/cena eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto twierdzi, że nie ma? Ja rozumiem, że TB nie dobiera systemu grzewczego tylko pakuje kable. Im więcej tym droższa inwestycja ale i większe możliwości.
Jakie większe możliwości? W domu pasywnym? Uważasz, podobnie jak misio, że nie ma sensu kierować się zapotrzebowaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto twierdzi, że nie ma? Ja rozumiem, że TB nie dobiera systemu grzewczego tylko pakuje kable. Im więcej tym droższa inwestycja ale i większe możliwości.

Nie wyrywaj zdań z kontekstu, i nie udawaj głupiego że nie jarzysz o co biega, TB twierdzi że obliczeń się nie robi, a wiadomo że w projektach są zawarte i sam się na nich opiera. Nie wiem co chcesz udowodnić tak głupią gadką i w sumie nie chcę wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny to jeszcze orientacja względem stron świata, odpowiednie usytuowanie okien, odpowiedni stosunek A/V i inne, o których pan nie wspomina.
Bo to nigdy nie miało znaczenia. Izolacja jest od tego, a nie strony świata czy kształt. Ktoś chce rozbudowany dom, to zrobi grubszą izolację i będzie OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...